Kbar (czyli FBL za 30$)

Czy ktoś jeszcze pamięta flybara?
Awatar użytkownika
TomRar
Elita forum...
Posty: 681
Rejestracja: 17-07-2015
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 39 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: TomRar » 22 kwie 2019, o 11:56

Mam problem z moim Kbarem koala. Nie wiem czy to normalne czy u mnie coś jest popsute. Chodzi mi o ustawienie CONTROL LOOP w tail rotor. Wiem, że ta funkcja odpowiada za kompensacje w piro i pytanie jest takie czy wartości w control loop mogą się same zmieniać? Bo gdy dam reset ustawień, czyli 30-30, odepnę kompa, zasilanie i podłącze jeszcze raz kompa to te wartości pozostają bez zmian, ale gdy tylko zrobię jeden oblot i podepnę kompa to w okienku optimize wywala mi wartości z dupy np 10-100 zamiast ustalonych 30-30. Efekt tego jest taki, że gdy wiszę w zawisie i kręcę rudderem to helik powinien obracać się wokół osi nieruchomo, a u mnie zaczyna się przechylać/odchylać i uciekać, czyli kompensacja piro nie do końca działa jak należy. Tylko raz przy jednym pakiecie udało mi się zrobić stabilny piro zawis, ale już przy kolejnym pakiecie zaczął uciekać.
Ktoś podpowie czy wartości w okienku control loop w tail rotor jak i main rotor mogą się same przestawiać w locie czy jeżeli ustawię konkretne wartości to MUSZĄ one zostać zachowane na zawsze? Niby nic się nie dzieje, helik lata poprawnie, fikołki robi poprawnie, ale ta piro kompensacja mnie wkurza...
1148_450_Sport_Tail_1.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
gcze
Elita forum...
Posty: 927
Rejestracja: 18-01-2019
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 145 razy
Podziękowano: 31 razy

Postautor: gcze » 22 kwie 2019, o 12:43

Masz zaznaczoną ptaszkiem opcję optymize, to jest właśnie po to, aby to samo zmieniało się w locie w zależności od stylu latania. Jest to opisane w manualu vstabi.

Ponadto wartości z dupy np. powyżej 80 świadczą o problemach z mechaniką ogona, to też z manuala.
XK K110 | T-REX 250 | Mini Titan | X360 | Trex 600n nadciąga| jumper T12
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 23 kwie 2019, o 08:42

Jest dokładnie tak jak gcze napisał/przeczytał w manualu. Generalnie warto tam zaglądać: https://www.vstabi.info/en/node/1057

Ja tylko dodam że to nie ma nic wspólnego z pirokompensacją, która jest odpowiedzialna za coś zupełnie innego i jest/była chyba największym wyzwaniem dla każdego programisty flybarlessa.

Ten optymalizator o którym mowa dba o to, żeby reakcja ogona przy obrotach CW i CCW była identyczna, nic poza tym. Dość oczywistym jest, że "z natury" śmigłowiec reaguje zupełnie inaczej przy piruecie CW i CCW, więc żeby było nam łatwiej puszka oszukuje fizykę i stara się wyrównać reakcję na wychylenia drąga w obie strony.

Jeśli chcesz żeby wartości się nie zmieniały, to odptasz "Optimize" i tyle. Wykonaj lot na włączonym, zrób kilka piruetów w każdą stronę z różnymi prędkościami, po locie spisz automatycznie dobrane wartości i potem po odptaszeniu "Optimize" wpisz sobie je ręcznie.
Awatar użytkownika
TomRar
Elita forum...
Posty: 681
Rejestracja: 17-07-2015
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 39 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: TomRar » 23 kwie 2019, o 08:57

Dzięki, to trzeba będzie zaglądnąć i poznać wszystkie kruczki kbara :) A tak przy okazji, skoro control loop odpowiada tylko za obroty ogona to w takim razie która funkcja odpowiada za kompensację piruetów, w sensie żeby fbl korygował cyklikę podczas piro, żeby helik nie uciekał w żadną stronę? Pytałem, oglądałem wiele filmików, gdzie ludzie latają moim helikiem (x360) z kbarem i obroty ogona wyglądają jak w symulatorze. Helik w ogóle nie ucieka w żadną stronę, więc skoro u nich działa poprawnie to u mnie też musi :) Generalnie bym to olał gdyby nie fakt, że strasznie to przeszkadza w nauce latania, bo na symulatorze wykonując figury wychodzą one poprawnie, a na prawdziwym modelu nie mogę wykonywać takich samych ruchów drągami co na symulatorze, bo muszę cały czas podczas obracania rudderem korygować cyklikę.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 23 kwie 2019, o 09:32

To o czym piszesz haczy o pirokompensację właśnie.

Sprawdź bardzo dokładnie czy środek ciężkości masz idealnie pod głównym wałem. Bez tego miota maszyną przy piruetach.
Awatar użytkownika
TomRar
Elita forum...
Posty: 681
Rejestracja: 17-07-2015
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 39 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: TomRar » 23 kwie 2019, o 09:50

Środek ciężkości mam tam gdzie wszyscy w tym modelu, czyli jest za ciężki na tył, ale pakietu już nie dam rady wysunąć bo kabinki nie założę. Inni mają środek ciężkości tam gdzie ja i u nich piro wychodzi pięknie, więc coś musi być u mnie skopane. Resetowałem kbara kilka razy i bez rezultatu...
Awatar użytkownika
windcatcher
Dr Glut
Posty: 2300
Rejestracja: 10-08-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 155 razy

Postautor: windcatcher » 23 kwie 2019, o 09:55

TomRar pisze:Środek ciężkości mam tam gdzie wszyscy w tym modelu, czyli jest za ciężki na tył, ale pakietu już nie dam rady wysunąć bo kabinki nie założę. Inni mają środek ciężkości tam gdzie ja i u nich piro wychodzi pięknie, więc coś musi być u mnie skopane. Resetowałem kbara kilka razy i bez rezultatu...


1. Orczyki masz wszystkie 3 tej samej długości od serwa do kulki?

2. Czy tarcza jest idealnie wypoziomowana na trytkę lub leveller? Kbar(vbar) ma zaawansowaną opcję poziomowania tarczy w min, 0 oraz max. Sprawdź czy poziom jest w każdej pozycji i czy coś się nie rozjeżdża?

3. Czy orczyki w serwach sa bliskie katowi prostemu podczas gdy lopaty maja zero stopni?
iX12, O210,W360,T470,GX380,D420,P425,... --> Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
gcze
Elita forum...
Posty: 927
Rejestracja: 18-01-2019
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 145 razy
Podziękowano: 31 razy

Postautor: gcze » 23 kwie 2019, o 10:04

X360 u mnie ma trochę za ciężki ogon, ale przy zwykłym kręceniu piro obraca się jak cyrkiel bez korygowania cykliką. W akrobacjach nie wiem bo nie robiłem ;-) Pirokompensacji się nie ustawia w kbarze, on po prostu ma ją w swoim algorytmie i o nią dba.
XK K110 | T-REX 250 | Mini Titan | X360 | Trex 600n nadciąga| jumper T12
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 23 kwie 2019, o 11:04

Spróbuj na jeden lot dorzucić jakiś ciężar w nos, zrobić trim flight i zobaczyć czy będzie poprawa.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 23 kwie 2019, o 11:12

Ale x360 nie ma problemu z ciążeniem na ogon. Mamy ten sam helik z tak samo ważącym setupem. U mnie jest ok.
Awatar użytkownika
dalton
Stały bywalec...
Posty: 186
Rejestracja: 18-07-2015
Lokalizacja: Konary
Podziękował: 6 razy
Podziękowano: 34 razy

Postautor: dalton » 23 kwie 2019, o 11:32

Obrazek
Pozdrawiam,
Artur

Blade 450x / T-Rex 450L / Goblin 380 / Mikado Logo 550 / Goblin Black NITRO
Summit / 2xTeton
Awatar użytkownika
TomRar
Elita forum...
Posty: 681
Rejestracja: 17-07-2015
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 39 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: TomRar » 23 kwie 2019, o 11:40

Orczyki z tego co pamiętam to jeden jest inny i ma dziurkę delikatnie na innej długości (może z pół milimetra), natomiast same orczyki są ustawione mniej więcej w poziomie gdy na łopatach jest zero stopni (delikatnie uciekają)
Tarczę poziomowałem na trytkę, ale teraz jak sprawdziłem poziom to nawet na oko było widać że jest lekko przestawiona, więc wypoziomowałem tak żeby łopaty będące równolegle nie rozjeżdżały się w ogóle przy obrocie i poszedłem na oblot. No i było o wiele lepiej mimo tak ogromnego wiatru, piro robił całkiem stabilnie do momentu, aż go nie rozbiłem, więc jestem skłonny uwierzyć, że gdybym dopieścił bardziej mechanikę to powinno być dobrze :D Czyli mówicie, że kompensacja w kbarze jest wpisana w algorytm na stałe i nie ma możliwości żadnej ingerencji, więc jeśli u mnie coś nie gra to jest to wina mechaniki/złego ustawienia tarczy itd.
Uciekł mi za dom, schował się za domem gdy robiłem fikołki, klepnąłem holda i cisza, cisza, gdzież on jest...? Okazało się, że sekundę przed holdem popchnąłem drążek skoku na maxa przez co helik wyleciał wysoko i po holdzie sobie spadał jak kamień i akurat w kamień uderzył :D Po wstępnych oględzinach skrzywiła się tylko belka, którą i tak sobie naprostuje jak poprzednim razem i pęknięta kabinka, ale to normalne, skleić i walić dalej :) Takie krety to można mieć.
Jak się wezmę za remont to spróbuję dopieścić tarcze i kąty jeszcze bardziej i zobaczymy jak bardzo poprawi się piro :)
Awatar użytkownika
TomRar
Elita forum...
Posty: 681
Rejestracja: 17-07-2015
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 39 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: TomRar » 23 kwie 2019, o 11:46

dalton u mnie okienko tail rotor wygląda nieco inaczej, ale właśnie zastanawiałem się nad funkcjami precompensation zarówno w polu tail rotor jak i main rotor. Pobawię się z ciekawości tymi wartościami i zobaczę jakie będą zmiany w locie, czy w ogóle jakiekolwiek będą :)
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 23 kwie 2019, o 11:48

dalton pisze:Obrazek



Ustawienia prekompensacji cykliki i skoku ogólnego w NEO. W oryginalnym vBarze i Kbarze ustawia się to gdzie indziej, ale nie ma to wiele wspólnego z tematem. Te prekompensasacje mają pomóc dobrze trzymać ogon, a TomRar ma problem z cykliką.

TomRar pisze:Orczyki z tego co pamiętam to jeden jest inny i ma dziurkę delikatnie na innej długości (może z pół milimetra)


Tak to nie będzie dobrze latało. Wymień wszystkie orczyki na takie same. Długości popychaczy między tarczą a kulką na orczyku tez powinny być identyczne.
Awatar użytkownika
dalton
Stały bywalec...
Posty: 186
Rejestracja: 18-07-2015
Lokalizacja: Konary
Podziękował: 6 razy
Podziękowano: 34 razy

Postautor: dalton » 23 kwie 2019, o 11:54

mwx pisze:Tak to nie będzie dobrze latało. Wymień wszystkie orczyki na takie same. Długości popychaczy między tarczą a kulką na orczyku tez powinny być identyczne.


Nie doczytałem, jeśli faktycznie różne długości orczyków to to nie będzie latać.
Pozdrawiam,
Artur

Blade 450x / T-Rex 450L / Goblin 380 / Mikado Logo 550 / Goblin Black NITRO
Summit / 2xTeton
Awatar użytkownika
windcatcher
Dr Glut
Posty: 2300
Rejestracja: 10-08-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 155 razy

Postautor: windcatcher » 23 kwie 2019, o 12:11

No i się wyjaśniło. Geometria, geometria i jeszcze raz geometria :)
Pisałem Ci o tym już dawno temu ale może nie aż tak dokładnie.
Mam nadzieję, że porobisz to równo i skończy się ta krucjata za płaskim piro ;)
iX12, O210,W360,T470,GX380,D420,P425,... --> Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
TomRar
Elita forum...
Posty: 681
Rejestracja: 17-07-2015
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 39 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: TomRar » 23 kwie 2019, o 12:16

I na dodatek krzywy wał główny :D Latam na takim, bo jeszcze nie mam nowego, więc on też może trochę dawać dupy :D
A jeszcze jedno pytanie, które mnie nurtuje. Długości popychaczy tarcza-okucia mam ustawione według instrukcji, ale chyba nie jest to dobre ustawienie, bo kiedy na łopatach jest zero stopni to orczyki serw nie są w poziomie tylko trochę podniesione wyżej. Wydaje mi się, że najlepiej by było gdyby orczyki były idealnie w poziomie i wtedy ustawić tak długość popychaczy tarcza-okucia, żeby na łopatach było zero stopni. Chyba lepiej to będzie wyglądać kiedy na łopatach zero i jednocześnie orczyki w poziomie (popychacze orczyk-tarcza mam na stałe, bez gwintu).
Awatar użytkownika
windcatcher
Dr Glut
Posty: 2300
Rejestracja: 10-08-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 155 razy

Postautor: windcatcher » 23 kwie 2019, o 12:20

Będzie lepiej wyglądać i lepiej latać. Zrób tak jak mówisz nawet jeśli będzie trochę inaczej niż w instrukcji. Do tego odległości kulek równe a tarcza poziomo w min, 0 oraz max kątach. No i wała wymień ;)
iX12, O210,W360,T470,GX380,D420,P425,... --> Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
gcze
Elita forum...
Posty: 927
Rejestracja: 18-01-2019
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 145 razy
Podziękowano: 31 razy

Postautor: gcze » 23 kwie 2019, o 12:33

Aż sprawdziłem z ciekawości, u mnie są idealnie prosto, gdy jest na 0. Robiłem zgodnie z instrukcją. Ja złożyłem model, przeklinałem kbara i lata jak w symulatorze, nie trymowałem go nawet ani nie włączałem tej optymalizacji, leci na domyślnych ustawieniach. Ale u mnie nie ma żadnych luzów , nigdzie, jak pamiętasz wymieniałem też łożysko na tarczy. Łopaty mam tylko bardziewne, jakieś włókno szklane noname, ale są dobrze wyważone. Do oblotu szkoda mi było zakładać tych z zestawu. Ogon mi tylko rybkuje ale to pewnie kwestia złego gain albo za ciasnych snapów na popychaczu.
XK K110 | T-REX 250 | Mini Titan | X360 | Trex 600n nadciąga| jumper T12
Awatar użytkownika
TomRar
Elita forum...
Posty: 681
Rejestracja: 17-07-2015
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 39 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: TomRar » 23 kwie 2019, o 13:58

No to sprawa się powoli wyjaśnia :) Dobra dzięki chłopaki. Jak poskładam tego złoma do kupy to zobaczę jaka będzie różnica :)

Wróć do „Systemy FBL”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości