Graupner GR-18 +3xG +3A + Vario 2.4GHz HoTT

Czy ktoś jeszcze pamięta flybara?
Awatar użytkownika
Kula
Elita forum...
Posty: 1468
Rejestracja: 04-01-2013
Lokalizacja: Pruszków, Warszawa
Podziękował: 55 razy
Podziękowano: 148 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Kula » 4 lis 2014, o 22:46

Witam,

Dzięki koledze Aikusowi :piwo2: wpadło mi w łapki małe, czarne pudełeczko, które jest nowym odbiornikiem Graupnera do systemów HOTT.
o... takie coś:
http://shop.graupner.de/webuerp/servlet/AI?ARTN=33579

Odbiornik posiada wbudowane gyroskopy i czujnik vario. Gyro pozwala na stabilizację samolotów lub działa jak śmigłowcowy FBL (do wyboru). Co najważniejsze, całość jest programowana z zbudowanej telemetrii z nadajnika, wszystkie opcje wyświetlają nam się na ekranie nadajnika :rotfl2:
Odpada więc konieczność używania laptopa, czy nawet programiku na Androida, by to ustawić, skonfigurować i wprowadzać poprawki na polu.
Wracamy więc do starych, pięknych czasów, kiedy na pole zabierało sie model i nadajnik, a nie laptopa :masakra:

Ustawienia z nadajnika są naprawdę bardzo proste i zabierają dosłownie kilkanaście minut.

Pierwsze loty już zrobione w T-rexie 450 stretch. Pierwsze wrażenia, dość pozytywne. Teraz system został przełożony do Protosa Mini i zobaczę co naprawdę potrafi. Bardzo jestem ciekaw jego porównania z innymi systemami jakie testowałem, czyli ZYX S/S2, Brain, K-bar (podróba Mikado), Robird G31, BeastX, Align 3GX...

Co mi się podoba:
- redukcja kabli do minimum. Tylko odbiornik i serwa
- łatwość programowania,
- bardzo sensowna cena, jeśli weźmiemy pod uwagę, ze dostajemy markowy odbiornik i markowy FBL razem.

Postaram się wrzucić jakieś foty z programowania, jeśli kogoś by zainteresowały.

Aż dziwne, że inne firmy tak kiepsko wykorzystują możliwości telemetrii i nie oferują np. systemów FBL (a może tylko o tym nie wiem?). Graupner ma regulatory, które mają wyjście na telemetrię i czytają pobór prądu i zużycie mAh. Każde z urządzeń jest w pełni programowalne z nadajnika :) Fajna sprawa.
"Każden jeden musi se czasem polatać..." (Złomek-Auta)

Graupner HOTT
Awatar użytkownika
armagedon
Domownik forum...
Posty: 477
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Myszków
Podziękował: 27 razy
Podziękowano: 17 razy

Postautor: armagedon » 4 lis 2014, o 22:54

Całkiem interesujące,dobrze rozumiem że w odbiorniku mamy FBla? normalnie cool 8-) 8-) 8-) relacja foto i filmowa jak najbardziej wskazana :)
Rex 100
Tarot 450pro
Goblin 700 speed
Goblin 700 ważka
Mikado 800
Aurora9
Pozdrawia.Sebastian S.
Awatar użytkownika
Kula
Elita forum...
Posty: 1468
Rejestracja: 04-01-2013
Lokalizacja: Pruszków, Warszawa
Podziękował: 55 razy
Podziękowano: 148 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Kula » 4 lis 2014, o 23:03

armagedon pisze:Całkiem interesujące,dobrze rozumiem że w odbiorniku mamy FBla? normalnie cool 8-) 8-) 8-) relacja foto i filmowa jak najbardziej wskazana :)


Tak, w odbiorniku siedzi pełny FBL więc pakujemy na pokład jedno pudełeczko zamiast dwóch. Serwa podłączamy bezpośrednio pod odbiornik. Odpadają kable, połączenia, szukanie miejsca, itd...
"Każden jeden musi se czasem polatać..." (Złomek-Auta)

Graupner HOTT
Awatar użytkownika
armagedon
Domownik forum...
Posty: 477
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Myszków
Podziękował: 27 razy
Podziękowano: 17 razy

Postautor: armagedon » 4 lis 2014, o 23:28

Coraz bardziej mnie interesuje firma Graupner :rotfl: czekam z niecierpliwością na foty i filmiki z oblotów :grin2:
Rex 100
Tarot 450pro
Goblin 700 speed
Goblin 700 ważka
Mikado 800
Aurora9
Pozdrawia.Sebastian S.
Awatar użytkownika
VaderJK
Lider forum...
Posty: 1533
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 19 razy
Podziękowano: 83 razy

Postautor: VaderJK » 5 lis 2014, o 05:53

No ja na razie mam Fb w modelach ale jak coś nowego kupie to na pewno fbl będzie a że mam graupnera to taki odbiornik z fblsem byłby great... O ile będzie to dobrze działać.

VaderJK
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 5 lis 2014, o 08:57

Kula pisze:- bardzo sensowna cena, jeśli weźmiemy pod uwagę, ze dostajemy markowy odbiornik i markowy FBL


:lol:
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
Kula
Elita forum...
Posty: 1468
Rejestracja: 04-01-2013
Lokalizacja: Pruszków, Warszawa
Podziękował: 55 razy
Podziękowano: 148 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Kula » 5 lis 2014, o 11:08

Jo tam, oj tam... markowy mam na myśli że markuje to Graupner. Kto się do tego dotykal to nie chwalą się.
MSH też nie miało doświadczenia z systemami FBL a mimo to zrobili super system.
Dlaczego wysmiewasz się z Graupnera?
"Każden jeden musi se czasem polatać..." (Złomek-Auta)

Graupner HOTT
Awatar użytkownika
donia
Elita forum...
Posty: 1016
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 24 razy
Podziękowano: 43 razy

Postautor: donia » 5 lis 2014, o 13:13

Pewnie dlatego, że wszystkie Wasze problemy/zastrzeżenia są rozwiązanie w znienawidzonym przez wielu Spektrum Dx-9 w górę :)

~wysłano z ciapciaka~
--
donia
=Wrocław=
Awatar użytkownika
VaderJK
Lider forum...
Posty: 1533
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 19 razy
Podziękowano: 83 razy

Postautor: VaderJK » 5 lis 2014, o 14:17

No za do spektrum ma problem z ilością potrzebnych anten... Odbiornik, satelita do tego każdy musi mieć po 2 anteny... Coś to podejrzane....



VaderJK
Awatar użytkownika
Kula
Elita forum...
Posty: 1468
Rejestracja: 04-01-2013
Lokalizacja: Pruszków, Warszawa
Podziękował: 55 razy
Podziękowano: 148 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Kula » 5 lis 2014, o 16:47

donia pisze:Pewnie dlatego, że wszystkie Wasze problemy/zastrzeżenia są rozwiązanie w znienawidzonym przez wielu Spektrum Dx-9 w górę :)

~wysłano z ciapciaka~


Jakoś nie mogę załapać twojej wypowiedzi. Oświeć mnie proszę jakie problemy i zastrzeżenia zostały rozwiązane w DX9?

Kenobi bardzo kocha Braina. Ja zresztą też 8-) bo to naprawdę najlepszy FBL na jakim do tej pory latałem.
Tym bardziej ciekawy jestem jak będzie się zachowywał FBL Graupnera.
"Każden jeden musi se czasem polatać..." (Złomek-Auta)

Graupner HOTT
Awatar użytkownika
donia
Elita forum...
Posty: 1016
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 24 razy
Podziękowano: 43 razy

Postautor: donia » 5 lis 2014, o 17:11

Chociażby hold warning i przyporządkowanie trybów lotu do przełączniczka.

~wysłano z ciapciaka~
--
donia
=Wrocław=
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 5 lis 2014, o 17:30

Kula pisze:Jo tam, oj tam... markowy mam na myśli że markuje to Graupner. Kto się do tego dotykal to nie chwalą się.
MSH też nie miało doświadczenia z systemami FBL a mimo to zrobili super system.
Dlaczego wysmiewasz się z Graupnera?


Wyśmiewam Graupnera dlatego że w tworzeniu Braina bylo zaangażowanyh kilku najlepszych światowych pilotów.
Dla mnie markowy oznacza że marka ma doświadczenie w danym produkcie. Aparaura, odbiorniki graupnera są dla mnie markowe, 3-osiowe żyro jaok FBL - NIE. Może za kilka lat.
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
VaderJK
Lider forum...
Posty: 1533
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 19 razy
Podziękowano: 83 razy

Postautor: VaderJK » 5 lis 2014, o 18:16

Hold warning jest w futabie

VaderJK
Awatar użytkownika
donia
Elita forum...
Posty: 1016
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 24 razy
Podziękowano: 43 razy

Postautor: donia » 5 lis 2014, o 18:35

ło matko, to mi się już popiętroliło wszystko :hammer: , nie było tematu

pzdrv,
--
donia
=Wrocław=
Awatar użytkownika
Kula
Elita forum...
Posty: 1468
Rejestracja: 04-01-2013
Lokalizacja: Pruszków, Warszawa
Podziękował: 55 razy
Podziękowano: 148 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Kula » 5 lis 2014, o 19:12

donia pisze:ło matko, to mi się już popiętroliło wszystko :hammer: , nie było tematu

pzdrv,


O... bo już miałem jakąś ciętą ripostę pisać :piwo2:

@Kenobi
Zgadzam się. Przy tworzeniu Braina brali udział najlepsi i zrobili kawał dobrej roboty. Sam jestem ciekaw kto napisał soft do FBL Graupnera, czy może kupili od kogoś. Znając tych "mądrali" to nie chcieli płacić i napisali sami... a co z tego wyszło... to własnie sprawdzę :)
I uczciwie powiem, jeśli będzie do d...
"Każden jeden musi se czasem polatać..." (Złomek-Auta)

Graupner HOTT
Awatar użytkownika
armagedon
Domownik forum...
Posty: 477
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Myszków
Podziękował: 27 razy
Podziękowano: 17 razy

Postautor: armagedon » 5 lis 2014, o 22:48

Wszystko się okaże w praniu,jak dla mnie kierunek który obiera Grupner,jest jak najbardziej słuszny.
Rex 100
Tarot 450pro
Goblin 700 speed
Goblin 700 ważka
Mikado 800
Aurora9
Pozdrawia.Sebastian S.
Awatar użytkownika
donia
Elita forum...
Posty: 1016
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 24 razy
Podziękowano: 43 razy

Postautor: donia » 6 lis 2014, o 00:03

Tylko, że z Graupnera to tylko nazwa została :/

~wysłano z ciapciaka~
--
donia
=Wrocław=
Awatar użytkownika
VaderJK
Lider forum...
Posty: 1533
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 19 razy
Podziękowano: 83 razy

Postautor: VaderJK » 12 lis 2014, o 17:14

Kula i co z testami odbiornika fbl graupnera?

VaderJK
Awatar użytkownika
armagedon
Domownik forum...
Posty: 477
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Myszków
Podziękował: 27 razy
Podziękowano: 17 razy

Postautor: armagedon » 12 lis 2014, o 20:58

Właśnie temat umarł
Rex 100
Tarot 450pro
Goblin 700 speed
Goblin 700 ważka
Mikado 800
Aurora9
Pozdrawia.Sebastian S.
Awatar użytkownika
Kula
Elita forum...
Posty: 1468
Rejestracja: 04-01-2013
Lokalizacja: Pruszków, Warszawa
Podziękował: 55 razy
Podziękowano: 148 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Kula » 13 lis 2014, o 20:29

Cześć,

Temat nie umarł tylko mam ostatnio notoryczny brak czasu na raportowanie :oops:
Z drugiej strony nie chciałem zbyt pochopnie oceniać tego systemu, po wykonaniu raptem kilku lotów i bez pogrzebania porządnie w ustawieniach

Moja świnka doświadczalna, czyli Protos Mini śmiga z GR-18 i ma zrobione już około 20 lotów, więc czas na pierwsze wrażenia i wnioski.

Na początek kilka słów na temat programowania (po kliknieciu na miniaturkę, zdjęcie otworzy się w pełnym rozmiarze).

W menu telemetrii wybieramy sobie grzebanie w odbiorniku
Obrazek

... klik... i mamy pierwszy ekran, na którym poza alarmami ustawiamy sobie tym modelu, czyli HELI lub PLANE (bo GR-18 to oczywiście tez stabilizator do samolotów)
Obrazek

... klik... i ustawiamy czułość gyro na tarczy i możemy grzebać w ustawieniach PID tarczy (jeśli zdefiniowaliśmy menu jako advanced. W standardowym widoku jest tylko czułość i nic więcej). Dodatkowo można czułość podpisać pod jeden z kanałów i zmieniac sobie w locie.
Obrazek

... klik... i ustawiamy czułości i ewentualnie PIDy dla ogona. Możemy też zmienić prekompensację ogona od cykliki i pitcha.
Obrazek

... klik... i mamy BASE SETUP, gdzie ustawiamy częstotliwości dla serw, ramkę dla serwa ogona, centrowanie serw tarczy i ogona, limity, itd... ogólnie cały setup niezbędny by ogon i tarcza pracowały poprawnie.
Ustawiamy też wartość wysterowania dla kąta 7 stopni (podobnie jak w V-barze i BeastX)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

i na deser... coś co rozwaliło mnie kompletnie, czyli definiowanie kierunków stabilizacji. We wszystkich systemach jakie miałem do tej pory, trzeba było określić położenie systemu FBL na modelu. w Graupnerze, ważne jest tylko by system był równolegle lub prostopadle do osi podłużnej modelu a następnie wychylamy aleiron w prawo i przechylamy model w praco (ponad 45 stopni), to samo robimy z elevatorem (push-czyli do przodu) i ogonem...
Obrazek
System sam dobierze sobie odpowiednie reakcje :dance: Proste jak budowa gwoździa nawet dla bardzo początkujących pilotów.

Ogólnie muszę powiedzieć, że ustawianie tego FBLa jest naprawdę bardzo szybkie i bardzo proste. Co więcej wszystko odbywa się z nadajnika, więc można wszystkie poprawki łatwo wprowadzać na polu.
Szybkości w osiach i expo ustawia się po prostu z nadajnika, jak przy starych dobrych flybarach

Wrażenia z lotów. Zaznaczam, że są to moje subiektywne odczucia uwarunkowane tym jak latam i na czym latam :grin2:

System bardzo ładnie trzyma stabilizację. Nic nie ucieka, nie wzbudza się. Piruety idealnie równo. Kompensacja piro w piroflipach i lejkach chodzi bardzo dobrze. Ogólnie bardzo poprawne zachowanie we wszystkich sytuacjach, precyzja i szybkość, itd... ale...

No właśnie... jest ALE... ale brak mu miękkości Braina czy V-bara. W locie bardziej przypomina mi BeastX. Mam też odczucie, że Brain lepiej "idzie za ręką" (nie wiem jak to lepiej wytłumaczyć). Może to kwestia dobrania expo i "direct stick input". Może kwestia algotytmów jakie w nim siedzą...

Na pewno będę dalej starał się dopracowywac parametry i może uda mi się wydusić z niego to o co mi chodzi.

Na bazowych ustawieniach jest bardzo OK, ale ja chcę zawsze ciut więcej (no i chcę wiedzieć co on potrafi). Będę raportował :ugeek:
"Każden jeden musi se czasem polatać..." (Złomek-Auta)

Graupner HOTT

Wróć do „Systemy FBL”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

cron