Łopaty asymetryczne

Nie ma takiej łopaty co by się do kreta nie dokopała
Awatar użytkownika
Jazz
Lider forum...
Posty: 2960
Rejestracja: 02-10-2014
Lokalizacja: Ozarow mazowiecki
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 188 razy

Postautor: Jazz » 7 maja 2015, o 07:02

Rozważam zakup łopat asymetrycznych i ciekawią mnie doświadczenia innych z uzytkownia.
Bez latania na pleckach na łopatach teoretycznie uzyskam większy ciąg , a więc móglbym latac z taką samą prędkością jak obecnie ale na niższym rpm, bądź szybciej na tym samym rpm.
Zastanawiam się też jak takie łopaty sprawdzają się do speeda.

Co do 3D , latać tez można ale trzeba dawać większe kąty ujemne i tyle.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 7 maja 2015, o 07:06

Przyznaj się lepiej ze chcesz przerobić helika na 4ch
Awatar użytkownika
Jazz
Lider forum...
Posty: 2960
Rejestracja: 02-10-2014
Lokalizacja: Ozarow mazowiecki
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 188 razy

Postautor: Jazz » 7 maja 2015, o 07:08

Założyłem juz zestw nadawczo odbiorczy od symy, i będzie na pilota.
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 7 maja 2015, o 11:43

W 450tce na spinbladach jakoś specjalnie szału nie ma. Ale to może być niemiarodajna opinia bo mówisz o speedzie a mnie interesował udzwig. Same łopaty nie załatwiają sprawy, trzeba się jeszcze pobawić zebatkami ataku a to już jest dość upierdliwe. Krótko mówiąc nieobciazona 450tka na obrotach 2700-2800 lata tak samo jak na zwykłych lopatach. Różnice odczułem dopiero po dodaniu masy, na zwykłych lopatach helik się dusił, na spinbladach lepiej trzymał obroty. Mowa o sportowym lataniu w budzie makiety i ze sprzętem FPV.
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
Kosmo
Domownik forum...
Posty: 281
Rejestracja: 25-02-2011
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 20 razy
Podziękowano: 13 razy

Postautor: Kosmo » 7 maja 2015, o 11:58

Miałem Spinblades-y 620mm w heli 600 i Spinblads-y 710mm w heli 700. Jedne i drugie asymetryczne.
Oba modele latały FPV, więc nie było przewracania na plecki, tylko spokojne, długie loty.
Te łopaty są znacznie szersze niż zwykłe, przez co zwiększa się udźwig jak i stabilność modelu na niskich obrotach. Zresztą producent zaleca odrazu obniżyć obroty przy tych łopatach. Czasy lotu automatycznie wzrastają. Jeśli chcesz latać na dość niskich obrotach to bardzo ważne jest by były jak najmiększe gumy w głowicy. Dzięki temu wszystko pracuje gładko i helik nie dostaje żadnych drgań.
Latałem tak ok trzech lat i naprawdę byłem bardzo zadowolony z tych łopat.
Awatar użytkownika
Jazz
Lider forum...
Posty: 2960
Rejestracja: 02-10-2014
Lokalizacja: Ozarow mazowiecki
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 188 razy

Postautor: Jazz » 7 maja 2015, o 14:10

Ile dokladnie latales na takich Lopatach ?
A probowales pocisnac na nich modelem jak szybko sie lata na nich ?
Awatar użytkownika
Kosmo
Domownik forum...
Posty: 281
Rejestracja: 25-02-2011
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 20 razy
Podziękowano: 13 razy

Postautor: Kosmo » 7 maja 2015, o 14:23

Jazz pisze:Ile dokladnie latales na takich Lopatach ?
A probowales pocisnac na nich modelem jak szybko sie lata na nich ?


Nie próbowałem szybkich lotów, bo heliki latały przeważnie z jakąś kamerą/aparatem. Były to modele do rekreacji :)
Ale uważam na podstawie wszystkich doświadczeń z tymi łopatami, że prędkości byłby zadowalające ;)

A ile dokładnie latałem...? chodzi Ci o czasy lotów?
Jeżeli tak to helik 600 na pakiecie 5000mAh 6S latał 12 min., a na dwóch pakietach (10000mAh) osiągałem bezpieczne czasy w granicach 20 minut bez dodatkowego obciążenia. Czyli heli plus fpv (około kilograma trzeba doliczyć).

700-seta zawsze coś dźwigała... np z dodatkowym obciążeniem (ok 5kg) latałem ok 8 minut, gdzie w pakietach napięcie wynosiło ok. 3.8V na cele po locie.

Nigdy nie schodziłem z napięciem na celach poniżej 3,7V po locie.
Awatar użytkownika
Kowal
Lider forum...
Posty: 2896
Rejestracja: 18-01-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 208 razy
Podziękowano: 254 razy

Postautor: Kowal » 7 maja 2015, o 21:53

Pytanie czy chcesz iść na rekord. Głupie pytanie, będziesz szedł. :wall:

Jeżeli tak, to będziesz szedł mocno w obroty. Łopaty asymetryczne będą stawiały większy opór. Grubszy profil przy dużych prędkościach itd. Nie wiem jak ze zrywaniem stróg, bo niby na symetrycznym łatwiej.... I jak z ich wyrrzymałością. To są zagadnienia mocno złożone, bo opływ na lopacie trochę sie różni od opływu na skrzydle, nie wystarczy z grubsza wziąć przekroju, ma różne prędkości na roznej średnicy itd. Kula będzie wiedział dużo więcej. Wg. mnie najlepiej wziąć dobre łopaty symetryczne.

Poza tym, sądzę że najlepiej skorzystać z doświadczeń innych.

Poszukaj na forach zagranicznych, może znajdziesz na jakich łopatach latał TDR w czasie bicia rekordów. Lub napisz do Hanseleita, powiedz, że chcesz polatać szybko ich modelem i jakie łopaty polecają. Raczej chłopaki się tam znają.
Z lotniczymi pozdrowieniami,
Piotrek "Kowal" Kowalski
Awatar użytkownika
Kowal
Lider forum...
Posty: 2896
Rejestracja: 18-01-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 208 razy
Podziękowano: 254 razy

Postautor: Kowal » 7 maja 2015, o 22:01

Tak na szybko.

Znalazłem tę stronę.http://www.helifleet.com/henseleit-three-dee-rigid/i58 Poszukalem na niej TDRa który z opisu lub wyglądu pasuje do zeobionego pod szybkość. Koleś JRAY używa łopat Rail 716mm. Nie wiem co to za łopaty. Na stronie są R-716 i R-716 F3C/Speed. Te F3C/Speed pasują na Asymetryczne..... wnioskując z F3C w nazwie.

EDIT:
Ogarnij to:
http://www.helifreak.com/showthread.php?t=686608

Wygląda na to, że jednak asymetryczne.
Z lotniczymi pozdrowieniami,
Piotrek "Kowal" Kowalski
Awatar użytkownika
Jazz
Lider forum...
Posty: 2960
Rejestracja: 02-10-2014
Lokalizacja: Ozarow mazowiecki
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 188 razy

Postautor: Jazz » 8 maja 2015, o 06:46

Dzięki za info, co do doboru łopat nie chce aby miały powyżej 710 mm.
Czyli generalnie trzeba rozejrzeć się za łopatami F3C / asymetrycznymi.

Z oferty Saba :

http://www.sabitaly.it/pala-rotore-prin ... -bl705-2fs

oraz spinblades - nowa wersja, podaja że nawet 2500 rpm więc jak najbardziej nadaja się :

http://spinblades.com/en/products/asyme ... 711-detail
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 16 lip 2016, o 22:30

:evil:

Kolego Tomaszu z Jastrzebia Zdroju. (Tak, Ty: memberlist.php?mode=viewprofile&u=2721 )
Wez pod uwage, ze jak napiszesz posta, to ktos moze sobie zadac odrobine trudu, zeby na niego odpisac.
I kiedy juz chce wyslac napisana odpowiedz a okazuje sie ze "Wybrany post lub watek nie istnieje" szlak moze tego kogos trafic!



Tyle tytulem wstepu.
Co do meritum na Twoje pytanie odpowiedz brzmi:


Ja latalem.
I troche kiedys gdzies o tym pisalem, ale moge z grubsza powtorzyc.

W gruncie rzeczy zalezy do czego ich potrzebujesz.
Jesli planujesz latac sportowo, rekreacyjnie, 3D - nie ma to najmniejszego sensu. Zbedny wydatek, a efektywnosc bedzie GORSZA niz przy zwyklych symetrycznych lopatach.

Lopaty Asymetryczne maja sens TYLKO WTEDY kiedy chcesz maksymalnie WYDLUZYC czas lotu, wzglednie DZWIGAC duze ciezary.
Czyli: makieta, albo FPV, no albo lubisz sobie baaardzo dlugo latac kolka i osemki.

Tyle czczego gadania, teraz praktyczny przyklad:
Protos Mini, lopaty o dlugosci 325.
W moim normalnym locie (spokojne 3D) z jednym pakietem 3s2200 na asymetrycznych spinbladach latal o pol minuty krocej niz na zwyklych symetrycznych RJXach (czyli jak normalnie latalem 4 minuty, to na spinbladach musialem latac 3,5 minuty, bo po 4 minutach pakiety byly juz strasznie wydrenowane).

Ale jak zalozylem mu dwa pakiety 3s2200 (czyli tak jakbym mu wsadzil 3s 4400) i obnizylem obroty do ... juz nie pamietam, ale bardzo niskich... (ponizej 2400 rpm w kazdym razie) to latalem na tym uwaga uwaga - 19 minut!!!
19 minut az zaczal pikac lipoalarm ustawiony na 3,5V/s.
Pakiety po tym locie mialy nieco ponad 3,6 (po wyladowaniu).

A to jest lopata TYLKO 325 mm.
Nie mam praktycznych doswiadczen z lopatami o wiekszej dlugosci, ale mysle ze zysk na czasie lotu bedzie tam jeszcze wiekszy.
Tylko warunek: NAJNIZSZE MOZLIWE OBROTY. A to wyklucza jakiekolwiek akrobacje i szalenstwa.
No niestety - cos za cos.

Wiec pytanie co latasz i do czego by mialy te lopaty asymetryczne byc.
Przed Wincentowem Kolega Syfon zbudowal makiete (przepiekną z reszta - niebieski Airwolf zdaje sie na T-Rexie 500) i za moja namowa kupil do tego wlasnie asymetryczne Spinblady i byl zachwycony.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 16 lip 2016, o 22:42

To ja wywalilem posta informujac tomasza, z prosba zeby kontunuowal watek ktory juz istnieje.
Bo istnieje w dziale obok.

Mam nadzieje ze zbyt sie nie zagotowales. Jesli tak, to wybacz ;)
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 16 lip 2016, o 22:58

Aaaa.... to w takim razie ten tego ten... :oops:
Ja przeprasza... Ja chcial dobrze :(

Przeniesiesz?
dokleisz?
Albo... No chyba ze sie powtorzylem to skasuj i koniec.

Wróć do „Łopaty, łopatki i śmigła”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości