3D Printer Pen vs Pistolet do kleju na gorąco

Kup drukarkę, wydrukuj drukarkę, zwróć drukarkę...
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 26 paź 2015, o 09:54

Ostatnio się troche bawie klejem na gorąco - takie tam pierdoły sobie rzeźbie bo młoda ma radoche...
Zacząłem myslec o długopisie 3D, ale to co mnie bardzo zastanowiło, to czym to się właściwie różni od strony technicznej od pistoletu?

Moja pierwsza myśl była taka, że długipisy 3D używają po prostu wkładów, które szybciej zastygają... Ale może się myle.. Naprostujcie mnie...
Awatar użytkownika
kamracik
Stały bywalec...
Posty: 123
Rejestracja: 05-04-2015
Lokalizacja:
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 4 razy

Postautor: kamracik » 26 paź 2015, o 10:27

Z tego co mi wiadomo to przede wszystkim wkładem, szybciej on zastyga i jest szybciej sztywny. Zapewne również moc jest inna, długopis szybciej rozgrzewa ten wkład. Aczkolwiek są to chyba mało istotne różnice, bo w necie masz instrukcje jak zrobić domowej roboty 3D Pen ;)

http://3dprint.com/41642/make-your-own-3d-printing-pen/
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 26 paź 2015, o 10:33

W sumie to by mi wystarczyło znaleźć wkłady o szerokości 7mm (jak mam w pistolecie) albo pistolet na klej o średnicy do 3mm (jak mają klasyczne wkłady do 3d penów)...
Awatar użytkownika
kamracik
Stały bywalec...
Posty: 123
Rejestracja: 05-04-2015
Lokalizacja:
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 4 razy

Postautor: kamracik » 26 paź 2015, o 10:39

Nie wiem czy znajdziesz wkłady 7mm, ale nie wykluczone, w razie czego przecież zawsze średnicę możesz zmniejszyć dosztukowując jakąś tulejkę. Pytanie tylko czy warto dla 200PLN tak się bawić :)
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 26 paź 2015, o 10:40

Chyba nie warto, ale pytam bardziej z ciekawości, bo chciałbym wiedzieć dlaczego płacę 200 a nie 4.99 ;)
Awatar użytkownika
kamracik
Stały bywalec...
Posty: 123
Rejestracja: 05-04-2015
Lokalizacja:
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 4 razy

Postautor: kamracik » 26 paź 2015, o 10:43

Myślę, że wartości decydujące o tym są w następującej kolejności:
1. Nowość
2. Kojarzy się z drukarkami 3D - łatwo sprzedać
3. Tania produkcja - wysoka marża
4. Lekko zmieniona konstrukcja gluegun'a, aby szybciej się rozgrzewał i studził ;)

Z czego nie jestem pewien tego ostatniego punktu :mrgreen:
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 26 paź 2015, o 11:05

Haha. No właśnie takie były moje pierwsze przemyślenia, ale liczyłem, że dowiem się o jakiejś dodatkowej magii ;) dlatego poruszyłem ten temat...
Awatar użytkownika
kamracik
Stały bywalec...
Posty: 123
Rejestracja: 05-04-2015
Lokalizacja:
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 4 razy

Postautor: kamracik » 26 paź 2015, o 11:34

Przyglądałem się paru takim gadżetom (bez wnikania w specyfikacje) i nie znalazłem tam niczego szczególnego. Nie ma tam magii np. w dodawaniu jakiegoś utrwalacza/przyśpieszacza, a jedynie grzałka. Jeśli są w nich jakieś szczególne rozwiązania to raczej dobrze ukryte i nikt się tym nie chwali, aczkolwiek ciężko mi uwierzyć w jakąś technologię kosmiczną :)
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 26 paź 2015, o 11:35

Szkoda - gdybyś mi napisał, że zarządza nimi najnowsza nano-hiper technologia, byłby któryś już w koszyku, a tak... dalej rzeźbie w kleju ;)
Awatar użytkownika
kamracik
Stały bywalec...
Posty: 123
Rejestracja: 05-04-2015
Lokalizacja:
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 4 razy

Postautor: kamracik » 26 paź 2015, o 11:43

Hehe, nie mam aż takiej wiedzy o tych urządzonkach, więc kto wie jakie stopy z kosmosu w nim siedzą :mrgreen:

Ja tak samo się napalałem na drukarkę 3D, kumpel kupił, pobawiłem się i stwierdziłem, że jak coś będę chcieć to do niego wpadnę ;)
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 26 paź 2015, o 11:53

kamracik pisze:jest szybciej sztywny
a nie wystarczy do tego nabyć niebieskie tabletki?
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 26 paź 2015, o 11:54

Dawaj linka, przecież masz w ulubionych...
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 26 paź 2015, o 11:57

miruuu pisze:Chyba nie warto, ale pytam bardziej z ciekawości, bo chciałbym wiedzieć dlaczego płacę 200 a nie 4.99 ;)

teraz na poważnie: myślę że zasadnicza różnica jest w "ziarnistości" "kleju" - termoklej nie bardzo lubi wyłazić małych otworów a "klej" 3D ma odpowiednie parametry żeby nawet z dyszy 0,2mm czy mniejszej wychodzić bez problemu, bez ciągnięcia i wyciskania jak zatrzyma się sygnał "wydawania".
Nie wiem tego dokładnie ale myślę że to jest przyczyna...
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 26 paź 2015, o 12:10

Może dlatego że tamte filamenty sa jakies kukurydziane czy cuś..?
Awatar użytkownika
Mati
Elita forum...
Posty: 720
Rejestracja: 24-05-2015
Lokalizacja: UK
Podziękował: 205 razy
Podziękowano: 46 razy

Postautor: Mati » 26 paź 2015, o 22:57

kamracik pisze:Myślę, że wartości decydujące o tym są w następującej kolejności
4. Lekko zmieniona konstrukcja gluegun'a, aby szybciej się rozgrzewał i studził ;)

Z czego nie jestem pewien tego ostatniego punktu :mrgreen:

Nie tyle GlueGuna, ile samego tworzywa. Efekt jest osiągnięty za pomocą odpowiedniej mieszanki gluta, której temperatura krzepnięcia jest możliwie blisko temperatury topnienia. Dzięki temu efekt zastygnięcia jest szybko osiągalny. Takie same hece da się robić odpowiednią cyną, chociaż może mniej precyzyjnie.
"Chwyciło i nie puszcza...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 12 sty 2020, o 00:56

No dobra to ja dziś odkopie temat sprzed czterech lat. Mam do tego podstawy moja córa właśnie dostała długopis 3D. Od Mikołaja. A ponieważ ja się dobrze znam z Mikołajem to wiem że ten długopis był kupiony w Lidlu za 100 zł. I powiem tak: może i te wszystkie profesjonalne drukarki 3D co ma miru i tam jeszcze paru innych fajnych chłopaków to są zajebiste jak się chce wydrukować coś mega precyzyjnego A w dodatku puści wydruk i zapomnieć o nim na kilka godzin a potem mieć po prostu gotowca. Ale też fakt jest taki żeby taką drukarkę uruchomić i żeby zacząć na niej drukować to trzeba się trochę na kombinować trochę napsuć trochę na kalibrować na ustawiać na eksperymentować nauczyć... nigdy tego nie robiłem więc bardzo dobrze o tym wiem.
A długopis 3D?
Wyjmujesz pudełka podłączasz do kabelka i jedziesz!!!
Serio.
Odrobina zręczności ciutek w prawy i z powodzeniem można tym drukować takie elementy jak wręga do silnika czy orczyki przy skrzydłach samolotach, tudzież płozy w helikopterach stateczniki i inne jakieś mało odpowiedzialne elementy.
bawiliśmy się tym dziś cały dzień.
Wydrukowali śmy wieżę Eiffla o wysokości jakieś 15 cm, okulary i rower. Takie między innymi szablony przyszły razem z dlugopisem.
Jutro ciąg dalszy a ja już składam w necie zamówienie na własny długopis bo po prostu jest potrzebny.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 12 sty 2020, o 01:03

Aha no i co do Meritum różnica pomiędzy gunem a długopisem 3D jedna jest zasadnicza poza rozmiarami produkowanej ścieżki i grubością filamentu: gluegun zwłaszcza taki tani ma stałą moc grzałki a nie jej temperaturę. W dodatku szybkość wypuszczania filamentu zależy od tego jak szybko na naciskam i puszczam cyngiel. Więc gdybym się upierał żeby tym drukować to musiałbym jeszcze odpowiednio precyzyjnie z odpowiednio precyzyjną szybkością pompować klej żeby wychodził z pistoletu nie ciepły i nie za zimny. Bo duża ilość kleju w krótkim czasie powoduje studzenie grzałki i generalnie klej wychodzi chłodny słabo się klei i tak dalej. Z kolei Jak zostawię pistolet na dłużej to on się bardzo mocno rozgrzewa i potem pierwsza porcja kleju wychodzi płynna jak woda i też nie nadaje się do żadnego drukowania.

W długopisie zaś stała jest nie moc grzałki tylko temperatura czyli prawdopodobnie Siedzi w środku termostat. Po drugie filament jest podawany przy pomocy silniczka. Mam do wyboru różne prędkości podawania ale w dalszym ciągu ta prędkość którą wybiorę będzie stała. Czyli naciskam guzik filament leci naciskam drugi raz filament się zatrzymuje.

Grubość kreski ścieżki czy jakkolwiek to nazwać do odrębna sprawa bo z tego co już widziałem to są długopisy z różną grubością ścieżki od 0,9 mm do 2 mm. W dalszym ciągu jednak nie wyobrażam sobie drukowania czegokolwiek przy pomocy pistoletu na gluegun.

No i ostatnia rzecz: długopisem 3D naprawdę trudno jest się poparzyć mimo że filament zaraz po wyjściu z dyszy Teoretycznie ma prawie 200 stopni.
Jak łatwo boleśnie można się poparzyć pistoletem na gorący klej to wie chyba każdy kto kiedykolwiek takiego pistoletu używał.
Awatar użytkownika
mikegsx400
Lider forum...
Posty: 1882
Rejestracja: 01-10-2014
Lokalizacja: Pruszków/W-wa
Podziękował: 133 razy
Podziękowano: 163 razy

Postautor: mikegsx400 » 12 sty 2020, o 01:20

pics or didn't happen :D
"...możesz być znacznie szybszy, nie myśl o tym, po prostu to zrób!"
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 12 sty 2020, o 02:12

Happen happen. Mam pics ale nie wklejam z telefonu. Bo nie i członek męski.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 14 sty 2020, o 09:26

Chcę zobaczyć jak na tym rowerze, w tych okularach wjeżdżasz na tę wieżę.

Wróć do „Druk 3D”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość