Żyroskopy - wszystko o...

Żyroskopy, governory, bece, flymentory i inne...
Awatar użytkownika
edek
Elita forum...
Posty: 582
Rejestracja: 25-02-2010
Podziękował: 20 razy
Podziękowano: 44 razy

Postautor: edek » 19 kwie 2011, o 12:39

AdamskY pisze:najlepsze serwo ogonowe to Futaba S9254, trochę kosztuje ale jest warte tej kasy.

Obrazek



+1
exTeam Gaui
Awatar użytkownika
Wiktor
Elita forum...
Posty: 953
Rejestracja: 02-05-2010
Lokalizacja: Wadowice
Podziękował: 130 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: Wiktor » 19 kwie 2011, o 13:00

Sebus pisze:
maczar pisze:Jeżeli na ogon serwo Aligna to zdecydowanie polecam DS650 zamiast 620. 620 daje rady, ale 650 lepiej trzyma - jest szybsze :)


po czym to wnioskujesz? Ja latając 600 nie odczułem znaczącej różnicy po zmianie z 620 na 650.... szybsze jest oczywiście ale słabsze .... różnice w lotach z tymi serwami rozpoznasz dopiero po ostrym katowaniu lejków i pirofunneli


Widocznie po ostrym katowaniu lejków i pirofunneli :)
Awatar użytkownika
Sebus
Stały bywalec...
Posty: 166
Rejestracja: 11-10-2010
Lokalizacja: Nowa Sól
Podziękował: 6 razy
Podziękowano: 40 razy

Postautor: Sebus » 19 kwie 2011, o 18:42

Wiktor pisze:
Sebus pisze:
maczar pisze:Jeżeli na ogon serwo Aligna to zdecydowanie polecam DS650 zamiast 620. 620 daje rady, ale 650 lepiej trzyma - jest szybsze :)


po czym to wnioskujesz? Ja latając 600 nie odczułem znaczącej różnicy po zmianie z 620 na 650.... szybsze jest oczywiście ale słabsze .... różnice w lotach z tymi serwami rozpoznasz dopiero po ostrym katowaniu lejków i pirofunneli


Widocznie po ostrym katowaniu lejków i pirofunneli :)



no też rak myślę :thumb: fajnie błyszczy :)
Rexy:250,450,600N,700N. Sirocco, SM50E i wiele innych
------>SYMULATOR to PODSTAWA!<-------
Awatar użytkownika
edek
Elita forum...
Posty: 582
Rejestracja: 25-02-2010
Podziękował: 20 razy
Podziękowano: 44 razy

Postautor: edek » 6 maja 2011, o 19:59

Witam

Jakis czas temu Gaui wypuscilo nowe gyro oznaczone GU-211 ktore niedawno w koncu dostalem.
Testowalem je w Gaui 255,wiec jesli cos w nim trzyma to znaczy ,ze dziala i bedzie dzialac na kazdym modelu. Wczesniej uzywalem GP750. PO zainstalowaniu zyroskopu Gaui,konieczne bylo oddalenie kulki na orczyku o 1 dziurke,w przeciwnym razie przy mocniejszych szarpnieciach,tiktokach potrafil lekko popuszczac. Czyli w parze musi isc szybkie serwo.
Lata mi sie z nim tak dobrze,ze nie bede juz raczej wracal do GP750.

Obrazek

Tutaj krotki filmik z testu
http://www.youtube.com/watch?v=-h9c5a5L7TY

Dla wtajemniczonych,istnieje tansza alternatywa ;)
exTeam Gaui
Awatar użytkownika
AdamskY
Elita forum...
Posty: 674
Rejestracja: 05-07-2010
Lokalizacja: Ostróda
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 35 razy

Postautor: AdamskY » 6 maja 2011, o 21:32

wedle życzenia, ale po co taki ostry ton?
Ostatnio zmieniony 7 maja 2011, o 12:14 przez AdamskY, łącznie zmieniany 1 raz.
Adam®
www.adam-rcmodel.eu
Awatar użytkownika
edek
Elita forum...
Posty: 582
Rejestracja: 25-02-2010
Podziękował: 20 razy
Podziękowano: 44 razy

Postautor: edek » 7 maja 2011, o 11:00

Temat o podobienstwach juz istnieje,wiec prosze mi tutaj nie smiecic.
exTeam Gaui
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 7 maja 2011, o 18:35

Edek, czy widzisz jakieś istotne różnice na plus/minus porównując do innych używanych?
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
edek
Elita forum...
Posty: 582
Rejestracja: 25-02-2010
Podziękował: 20 razy
Podziękowano: 44 razy

Postautor: edek » 9 maja 2011, o 13:10

AdamskY pisze:wedle życzenia, ale po co taki ostry ton?


Zaden tam ostry. Prosze tylko o nie zasmiecanie watku :)

Gmeracz pisze:Edek, czy widzisz jakieś istotne różnice na plus/minus porównując do innych używanych?


W 255 uzywalem tylko starszego gyro Gaui,jakos tam trzymal,ale z grubsza to syf, i GP750. Gu211 trzyma chyba podobnie,konsystencja piro moze i nawet jest lepsza,pozatym zadnych roznic nie odczulem...musialbym jeszcze raz przesiasc sie na gp750 zeby byc na 100% pewnym.
exTeam Gaui
Awatar użytkownika
Wiktor
Elita forum...
Posty: 953
Rejestracja: 02-05-2010
Lokalizacja: Wadowice
Podziękował: 130 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: Wiktor » 11 maja 2011, o 03:39

Damian też nie do końca jest obiektywny. bo liczba myków się zmienia.i nie chodzi mi o ten prze ( no jesteś nie do podj....a)w x5 wolnej gały 1:52 ale to co chłopak robi z tą obrotową. i jeszcze jedno: kto z was robi taki materia wideo?PRO!tym z Gaui to się udało z nim :)
edit:
musk troche nie pozwala na wysłowienie się: ludziska w klasie 600 nie mają takiej płynności jak on ma przy 300....podziwiam :))
Awatar użytkownika
edek
Elita forum...
Posty: 582
Rejestracja: 25-02-2010
Podziękował: 20 razy
Podziękowano: 44 razy

Postautor: edek » 11 maja 2011, o 11:10

:lol: Wiktor Wiktor Ty moj motywatorze :D
exTeam Gaui
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 17 maja 2011, o 20:54

Dzisiaj przyjechało do mnie (jak widać dość szybko bo w -> tydzień) nowe żyrko CopterX CX-1X1000.

Sposób opakowania i zapakowania sugeruje maksimum minimalizacji :masakra: kosztów: co prawda w dwóch osobnych woreczkach ale zszyte z jedną "główką" a pianki (po jednej) luzem w woreczku zbiorczym. Żadnych płytek, pianek o różnych grubościach i innych ekstrawagancji. Nawet instrukcja jest w jednym egzemplarzu.

Obrazek

Obrazek

Pierwsze wrażenie jest bardzo dobre: obudowa z aluminiowego odlewu wygląda porządnie bez bąbli, nadlewów czy innych niespodzianek i jest dobrze spasowana. Wielkość dwuzłotówki więc w razie co łatwo dopasować ciężarek antywibracyjny ;) .

Obrazek

Obrazek

Z boku jest gniazdko prawdopodobnie do podłączenia programatora którego na razie jeszcze nie ma w sprzedaży (a przynajmniej ja go nie znalazłem)

Obrazek

Bebechy przyzwoicie zlutowane choć brak jakiejkolwiek amortyzacji wewnętrznej mogą nastręczyć problemy z wibracjami ale już wiemy jak sobie z tym poradzić (wszyscy pamiętamy problemy 3G Aligna).

Obrazek

Obrazek

Ciekawostką jest dodatkowy, czwarty przewód opisany w "instrukcji" jako PITCH - z jego pomocą można ustawić dodatkową prekompensację ogona od skoku (i jego gwałtownych zmian) - to co w nadajnikach nazywa się PITCH-TO-TAIL MIXER. Różnica z mikserem polega na tym że w trybie AVCS korekta z nadajnika będzie rozumiana jako żądanie prędkości kątowej a kabelek PITCH pozwala na dynamicznie "mieszanie" trybu AVCS i NORMAL :) - na życzenie opiszę dokładniej jak to działa. Jednakże jego działanie jest ograniczone tylko do tych modeli w których skok ogólny jest sterowany osobnym serwem - nie dotyczy modeli CCPM. No chyba że można mikserem wyprowadzić sygnał skoku (z krzywej skoku) na osobny kanał.

Obrazek

Programowanie odbywa się z nadajnika za pomocą drążka ogona (nastawa) i przełącznika czułości (następny parametr).
- rodzaj serwa (impuls, częstotliwość): 1520/71 (analog), 1520/250, 1520/333, 760/400, 960/333
- kierunek działania (kompensacji): nor/rev
- neutrum serwa ( :thumb: ): - ustawialne- (jak w GY520 - wychylenie drążka pokazuje kierunek zmiany a nie pozycję bezwzględną)
- limit "lewy": -ustawialne- (j.w.)
- limit "prawy": -ustawialne- (j.w.)
- prekompensacja od skoku: -ustawialne- (j.w.)
- tryb pracy: F3C/3D
- reset do nastaw fabrycznych

Testy w locie wkrótce...
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
miszcz_waw
Elita forum...
Posty: 577
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 79 razy

Postautor: miszcz_waw » 17 maja 2011, o 22:30

Ramotny pisze:Ciekawostką jest dodatkowy, czwarty przewód opisany w "instrukcji" jako PITCH - z jego pomocą można ustawić dodatkową prekompensację ogona od skoku (i jego gwałtownych zmian)

Jak jeszcze latałem na pręcie to się takimi duperelami nie przejmowałem więc nie mam pojęcia jak to działa z nadajnika ale w V-barze ta funkcja działa wyśmienicie! Dobrze ustawiona sprawia że pompki to zabawa bez jakichkolwiek obaw o ogon. Dobrze to świadczy o żyrku. Ciekaw jestem testów w locie.
Piotrek
Awatar użytkownika
Wiktor
Elita forum...
Posty: 953
Rejestracja: 02-05-2010
Lokalizacja: Wadowice
Podziękował: 130 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: Wiktor » 18 maja 2011, o 04:56

Obrazek


Trochę niepokojące podobieństwo :?
Obrazek

edit:
Chodzi mi o to że nigdy takiego nie widziałem. Zawsze były to trochę większe JPN XXX jak tu
Obrazek

a układ z zatartymi napisami to chyba klasyk :mrgreen:
Awatar użytkownika
przynenta
Stały bywalec...
Posty: 163
Rejestracja: 21-05-2011
Podziękował: 18 razy
Podziękowano: 17 razy

Postautor: przynenta » 14 cze 2011, o 22:04

Witam,

Nie będę rozpoczynał nowych wątków. Przeczytałem dziś ten watek o problemach z aparaturą a, że w elektronice to raczej jestem noga, to muszę zadać pytanie. :!:

Składam CopterXa 450, mam do tego żyro Algin GP750. Z problemów kolegi wynika, że aparatura 6 ch jest nie wystarczająca, powinna być minimum 7 ch a najlepiej 8 Ch.

Poprawcie mnie jeżeli mylę- odebrałem tak tą informacje. Nie mam zamiaru stosować rozwiązań zastępczych :?:

Drugie pytanie, co byście polecili za aparaturę w przystępnej cenie 7 - 8 Ch :?:
Pozdrawiam
Tomek

Spekrtum DX7;PhoenixRC; Blade mCPx; Blade MqX; Copterx 250 SE - do modernizacji ;Copter 450 V2 SE z FLYMENTOR
Gaui X5 FES Super Combo
Awatar użytkownika
miszcz_waw
Elita forum...
Posty: 577
Rejestracja: 13-05-2010
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 79 razy

Postautor: miszcz_waw » 15 cze 2011, o 07:15

przynenta pisze:...mam do tego żyro Algin GP750. Z problemów kolegi wynika, że aparatura 6 ch jest nie wystarczająca, powinna być minimum 7 ch a najlepiej 8 Ch...


Kolega zakładał flymentora a to inna bajka. Do helika z klasycznym układem, żyrem, flybarem i trzema serwami na cyklice potrzebna jest aparatura 6-cio kanałowa. Jeden kanał na gaz, trzy kanały na serwa tarczy, jeden kanał na ogon i jeden na sterowanie czułością żyroskopu. Dla ścisłości powiem jeszcze że kanał do sterowania czułością żyroskopu jest opcjonalny bo są żyra które się reguluje potencjometrem na obudowie (lub można sobie coś takiego zrobić) i kanał ten jest wtedy zbędny ergo od biedy można latać i na apce 5-cio kanałowej. Siódmy kanał jest potrzebny w spalinach do sterowania przepustnicą silnika w spalinach.
Piotrek
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 15 cze 2011, o 07:40

miszcz_waw pisze:Siódmy kanał jest potrzebny w spalinach do sterowania przepustnicą silnika w spalinach.
Siódmy kanał w spalinach jest równie opcjonalny jak szósty w elektrykach ponieważ jest "używany" do sterowania governorem (układem utrzymującym stałe obroty silnika) lub revlimiterem (układem ograniczającym maksymalne obroty) i jeśli się nie korzysta z takiego układu to wystarczy 6 kanałów jak w elektryku a nawet 5 jak żyro ma regulację potkiem.
5 kanałów to minimum dla wszystkich helików z tarczą CCPM (czyli obsługiwaną przez trzy współpracujące serwa) niezależnie czy elektryk czy spalina.

EDIT: Wymaga to jednak aby wszystkie dodatkowe urządzenia (governor, revlimit, żyro) były wyposażone w potencjometr do regulacji (wewnętrzny lub zewnętrzny) - z apki sie nie da...
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
przynenta
Stały bywalec...
Posty: 163
Rejestracja: 21-05-2011
Podziękował: 18 razy
Podziękowano: 17 razy

Postautor: przynenta » 15 cze 2011, o 08:22

Dzięki, parę groszy zaoszczędzone na początek :banana:
Pozdrawiam
Tomek

Spekrtum DX7;PhoenixRC; Blade mCPx; Blade MqX; Copterx 250 SE - do modernizacji ;Copter 450 V2 SE z FLYMENTOR
Gaui X5 FES Super Combo
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3786
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 30 cze 2011, o 23:38

Dzień dobry,

Składam swój pierwszy model (CopterX) i poległem na ustawieniach żyroskopu Turnigy 302.
Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak go wyregulować?

Z góry dziękuję.
Piotr
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
przynenta
Stały bywalec...
Posty: 163
Rejestracja: 21-05-2011
Podziękował: 18 razy
Podziękowano: 17 razy

Postautor: przynenta » 1 lip 2011, o 07:43

Pozdrawiam
Tomek

Spekrtum DX7;PhoenixRC; Blade mCPx; Blade MqX; Copterx 250 SE - do modernizacji ;Copter 450 V2 SE z FLYMENTOR
Gaui X5 FES Super Combo
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3786
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 1 lip 2011, o 08:31

przynenta pisze:Znalazłem coś takiego

http://video.helifreak.com/?subpath=fin ... l_gyro.wmv


Dziękuję, muszę poczekać do wieczora, bo ten plik zawiesza mój komputer w pracy.
Pozdrawiam,
Piotr
XLPower i Protos rc-heli.pl

Wróć do „Elektronika pokładowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości