Klon TBSa Discovery

Miało być lepiej niż daje fabryka a wyszło jak zwykle... Czyli relacje naszych inżynierów...
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 29 paź 2014, o 21:49

Cześć.

Powoli zbliża się koniec sezonu na heli (jak wracam z pracy to już ciemno), więc jest czas na dłubanie. Od dłuższego czasu mam w głowie coptera i chciałbym coś zmontować na lato.

Jakie założenia:
- troszkę latania typu sport, może jakiś pojedynczy flip, żeby umiał zrobić ;)
- filmowanie (typu jade na wczasy, może by tak coś z góry machnać jakieś ujęcia do głównego filmu)
- czas lotu ok 12-14 min

Wybór padł na klona TBSa DISCOVERY w wykonaniu własnoręcznym. Mam dostęp w pracy do dobrej maszyny CNC to mi wytnie.

1. Materiał G10 albo FR4 grubość....hmmm..zastanawiam się między 1.5mm a 2mm. Co polecie?? Najchętniej wziałbym G10 czarny ale formatki 1000x1000 generują duże koszty. Mniejsze formatki ma sklep RCSKORPION, ale cenę dość też wyśrubowali. Zastanawiam się jeszcze nad zwykłym FR4 i malowaniu na czarno, ale to "ostatnia ostateczność".

2. Kontroler FC...W glowie mi KFC32 i NAZA M Lite. Na plus KFC to: prosta współpraca z OSD, ma buzzerek alarmowy, ma wyjscia do LED, jak sie cos zepuje to można prosto naprawić (jestem elektronikiem konstruktorem), duzo funkcji ktore umożliwają dostrojenie latadła do swoich preferencji, możliwość ustawiania wszystkiego za pomocą smartfona (bluetooth). Minus to jak zawsze w projektach "jednosobowego programisty" to bugi w sofcie, które mogą wystąpić.
Plus NAZY to wg mnie jest bardziej pewna i prosta w konfiguracji (typu plug and play) i mniej problemów z podlaczeniem.

3. Silniki SunnySky X2212 KV980
4. Smigła 10x47
5. ESC z SIMONK 20A, ale jeszcze czytam i się dokształcam, które wybrać. Jeśli macie dobre, sprawdzone to chętnie wysłucham
6. Gimbal będzie później projektowany z G10

Z góry dzieki za porady. Cały czas się dokształcam i szukam odpowiedzi na miliony pytań latających mi po głowie.
Adam
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
niebochod
Elita forum...
Posty: 715
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 42 razy
Podziękowano: 45 razy

Postautor: niebochod » 29 paź 2014, o 22:18

Odnośnie latania sportowego to możesz rozważyć jeszcze Naze32 i CC3D.

Co do regli to dorzuciłbym coś na BLheli. Ja na SimonK się sparzyłem - problemy z synchronizacją.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 29 paź 2014, o 22:32

A ja bym zaczął planung od d... strony.
Przemyśl na spokojnie czym będziesz chciał nagrywać filmy docelowo. Czy będzie to jakaś mała kamerka typu mobius, średniach (np go pro) czy jakiś większy pro klocek. Chodzi o to, żeby rozmiar ramy i parametry silników dobrać pod sprzęt, który będzie dźwigany.

Co do ramy, czy pisząc o Discovery masz na myśli model tego typu?

Obrazek
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 29 paź 2014, o 23:04

Tak dokładnie ta rama. Tu jest projekt http://diydrones.com/profiles/blogs/ard ... very-style.
Chcę go zmodyfikować o parę drobiazgów i zrobić miejsce na mocowanie gimbala.

Kamerke przewiduje SJ4000, czyli gabaryt gopro. Do tego jak budżet się odbuduje to planuje upchnąc boscama jeszcze do podglądu i płytkę z OSD minim.
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 30 paź 2014, o 07:51

A dlaczego nie kupisz gotowej ramy? Oczywiscie ja bardzo lubie i popieram wlasne konstrukcje, ale akurat rama na fotce jest wyjatkowo tania a do tego ramiona w cenie po bodajze kilka dolcow wymieniac mozna chocby na lotnisku... Hmmm

A moze lepiej sporzadzic sobie plyte centralna pod wymiar dla wlasnych potrzeb, a ramionek kupic worek (bo beda leciec... jak lopaty w helikach ;) ) i miec spokój?
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 30 paź 2014, o 08:52

Odnośnie ramy to zrobić samemu wg mnie jest lepiej...tej dumy i frajdy nic nie zastąpi :)
Odnosnie kretowania to tym się nie przejmuje. Kupiłem helu v120d02 wszyscy mówili że będę rozwalal (na 400 lotów 2 małe przyziemienia gdzie tylko zebatka ogona do wymiany). Potem złożyłem 450 dominatora bez pomocy i lata - 80 lotów bez kreta. Latem też małym qadro i też jakoś nie wale. Fakt że na początku to podczas ustawienia PID może coś pójść nie tak dlatego rama DIY jest wg mnie optymalną.
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 30 paź 2014, o 12:31

Rama - jasne! Super podejście do tematu! :nw: Chciałem jedynie się upewnić, że to świadomy wybór :)

Krety - widziesz z quadami jest taki problem, że elektronika potrafi zadziwić nawet najlepszy pilotów. Nawet jeśli jesteś super pilotem lub masz po prostu bardzo zdrowe, cierpliwe podejscie do tematu, to kopterowa elektronika i tak Ci kiedyś musi zrobić figla :)
Awatar użytkownika
telemaniak
Elita forum...
Posty: 734
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 44 razy
Podziękowano: 72 razy

Postautor: telemaniak » 30 paź 2014, o 13:50

MacGyverek pisze:Cześć.
Najchętniej wziałbym G10 czarny ale formatki 1000x1000 generują duże koszty. Mniejsze formatki ma sklep RCSKORPION, ale cenę dość też wyśrubowali.


Mógłbyś napisać gdzie można kupić formatki z G10 takie 1000x1000, swego czasu szukałem ale nie znalazłem.

Pozdr
JR XG8, GAUI X5, GAUI255, MX3 > facebook.com/tufframes
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 30 paź 2014, o 16:04

Izoerg z Gliwic ma duży wybór. To fachowo nazywa się płyta szklano-epoksydowa. Odnośnie jeszcze elektroniki czyli FC... to lepiej iść w Naze czyl multiwii KFC32 też daje radę?
Jeszcze odnośnie pilotażu... nie jestem superpilotem :P latam zachowawczo i nie mam parcia...wszystko powoli samo przychodzi. Ważne żeby mieć frajdę i coś co odstresowuje.
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 30 paź 2014, o 16:16

MacGyverek pisze:Odnośnie jeszcze elektroniki czyli FC... to lepiej iść w Naze czyl multiwii KFC32 też daje radę?

Nie wiem, ale myślę, że warto do worka porównawczego dorzucić ardupilota.
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 30 paź 2014, o 18:20

No ciekawy system na pierwszy rzut oka. Ładniej program do konfiguracji dopracowany. No i tańszy. Miruuu a Ty na czym latasz? Czytałem że Ty budujesz-> sprzedajesz to na pewno już parę systemów przeszedłeś :)
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 30 paź 2014, o 19:32

MacGyverek pisze:... wszyscy mówili że będę rozwalal (na 400 lotów 2 małe przyziemienia gdzie tylko zebatka ogona do wymiany)

No dobrze, ale widzisz różnicę w polataniu a lataniu? Bo można modelem polatać bez kreta, ale jeżeli podkręcasz poziom i próbujesz czegoś nowego, to się nie obejdzie bez kreta.

To samo z kopterami - można nimi wisieć godzinami, ale zabawa się dopiero zacznie, gdy zaczynasz świrować metr nad ziemią przez goggle... :)
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 30 paź 2014, o 19:51

No zgadzam się w 100%. Tylko wg mnie należy mieć frajdę z latania dla siebie. Nie latam 3D heli bo czuje że to jeszcze nie czas i popisywac się nie warto. Widzę że etapy powoli same przychodzą i latam mi się co raz odważniej i pewniej. Grunt to ćwiczyć i powoli. Także na pewno tak samo będzie z qadro. Ogólnie to tak naprawdę latam drugi sezon i jeszcze dzieci 5msc i 1.5msc nie dają mi latać aż tyle ile bym chciał.
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 30 paź 2014, o 22:04

MacGyverek pisze:No ciekawy system na pierwszy rzut oka. Ładniej program do konfiguracji dopracowany. No i tańszy. Miruuu a Ty na czym latasz?

Jeśli chodzi o interface do obsługi ardupilota, to wygląda to bardzo przystępnie, żeby nie powiedzieć obrazkowo. Ustawień jest mnóstwo i wielu nawet jeszcze nie ruszałem, ale ustawienia podstawowe modelu do lotu jest bardzo szybkie, proste i ma dosłownie charakter obrazkowy.

Sporo moich znajomych lata a ardu, zarówno w multikopterach jak i w samolotach z fpv i wszyscy są zadowoleni. Czy ja jestem? Tak! Czy bym polecił? Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie właśnie dlatego, że nie mam porównania do innych systemów. Najlepiej więc jakby się wypowiedział ktoś kto używał różnych.

Co prawda używałem jeszcze dwóch, ale to nie były kontrolery stworzone pod fpv ale raczej klasyczne latanie + jakieś akro.
Pierwszy to jakiś HK tanioch - nigdy więcej!
Drugi to KK 2.1 i KK 2.1.5 (w sumie to nie widziałem między nimi różnic). Jeśli ktoś robi model pod klasyczne latanie, to te kontrolery są rewelacyjne. Cena ok, do tego proste, ustawialne z małego LCD w niie wkomponowane, do tego całkiem fajna prezycja. Lata się na nich bardzo dobrze i bardzo czysto. Tyle tylko, że posiadają wyłącznie dwa tryby: akro i stabilizacja. Nie ma i nie będzie do nich GPS, barometru, kompasu, osd i wszystkich innych bajerów.
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 31 paź 2014, o 00:10

Mc G. Spoko... TO nadejdzie... Po prostu samo... Ogarniesz familię a potem... Będzie ten dzień.
Najważniejsze, żeby na swojej własnej drodze mieć z tego frajdę na maksa :)))
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 31 paź 2014, o 22:59

Dzięki jeszcze raz miruuu za namiary na ardupilota. Dużo dziś czytałem o nim i wygląda mi na bardzo dopracowany (od strony interfejsu i rozbudowy). Jedynie do czego się mogę przyczepić to jeden port (TELEM) do obsługi bluetootha i osd. Wydaje mi się, że razem nie da rady podłączyć, gdyż RS232 jest standardem P2P.

Możesz polecić sklep, w którym kupiłeś ARDU?? RCTimer ma jakiś swój branding i wersje 2.5, banggood jest też niepewny sądząc po fotkach modułu.

Kolejna pytanie mi się narodziło przy przeprojektowywaniu ramy odnosnie modułu GPSa z magnetometrem. Czy GPS musi być na maszcie powyżej płaszczyzny silników?? Widziałem kilka fajnych projektów gdzie GPS jest włożony w otwór w ramie w górnej jego części:
Obrazek.
Plus jest tego, że nic nie wystaje i nie tak łatwo jest złamać przy transporcie.
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 1 lis 2014, o 12:33

Tak w skrocie.
Sklep- ebay.com do 40$ , free shipping
Wersja: kolega lata na 2.5 i jest zadowolony. Ja mam 2.6 i jest ok. Teraz znajomy kupil 2.7 chyba (najnowsza) i chyba tez bedzie ok choc jeszZe nie latal.

2.5 ma wbudowany kompas chyba a 2.6 nie, ale znowu niby lepszy, bardziej dopraciwany. Jak jest na prawde? Wszystkie dobrze chodza i tyle... A ja bralbym najwyzszy numer z zLozeniem ze cos dopracowali dalej.
Nie myl tylko z v3.1 bo to mini ardu, czyli cos nieco innego.
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 3 lis 2014, o 22:07

Rama w wersji BETA przerobiona i gotowa na maszynę CNC. To efekt kilku nocy ;)
https://lh6.googleusercontent.com/9DxTj ... w1577-h620

EDIT (jeśli link nie działa):
Obrazek
Co sądzicie??

Dziś robiłem testy na naszym sprzęcie i tnie super
http://www.megaplot.com/pic.php?pic=adm ... d/1050.jpg

Zastanawiam się nad "laminatem". Na alledrogo mozna kupic w kolorze "żółtopodobnym" za grosze. Czarny to w formatce 1000x1000 lub mniejsze w sklepach modelarskich, ale cena już znacznie wyższa. Malował ktoś kiedyś płytę G10 lub FR4 na czarno??

P.S. Sorki, że takie linki dałem, ale co jakiś czas na tym forum wyskakuje mi tekst "Określenie wymiarów obrazka nie było możliwe."
Ostatnio zmieniony 3 lis 2014, o 22:19 przez MacGyverek, łącznie zmieniany 1 raz.
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 3 lis 2014, o 22:10

Ehhh, akurat ten:
https://lh6.googleusercontent.com/9DxTj ... w1577-h620
najciekawszy link nie działa...
Mógłbyś zerknąć czy dobrze się wkleiło?
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 3 lis 2014, o 22:19

Dziwne, bo link jest dobry i otwiera. Wstawiłem alternatywny z fotosika.
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX

Wróć do „DIY”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości