Jacolowy printed mini quad Hunter Vtail

Miało być lepiej niż daje fabryka a wyszło jak zwykle... Czyli relacje naszych inżynierów...
Awatar użytkownika
valoos
Domownik forum...
Posty: 404
Rejestracja: 17-05-2011
Lokalizacja: Łopuchowo / Poznań
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 44 razy

Postautor: valoos » 17 lis 2014, o 16:14

Rozpalony wątkami o budowie małych speedowych quadów fpv kompulsywnie dokonałem zakupów elektronicznych klamotów u żółtych braci.
Czekając na przyjazd/przylot/przypłyniecie części przeszukiwałem neta w poszukiwaniu ciekawej konstrukcji na której tenże elektroniczny złom mógłbym osadzić.
Wybór padł na nieco specyficzną konstrukcję hunter Vtail - czyli w skrócie quad z układem V na "ogonie" a nazwany przez kogoś hunterem z racji zbliżonego wyglądu do terminatorowego hunter killera.
Spodobała mi się nazwa ;), wygląd i główna zaleta jaką jest agresywny ogon. Czy to się sprawdzi - zobaczymy.
Ostatni weekend mając już w rączkach silniczki, regielki i śmigiełka mogłem przystąpić do drukowania ramy.
Najpierw pół dnia przystosowywałem projekt znaleziony na forum openpilot, a potem już tylko druk druk druk.

I w tym miejscu chcę się pochwalić co mi ta moja mocno prototypowa drukarka wypluła.
Z braku odpowiednich śrub, w przymiarce jak całość się składa pomogły mi patyczki od szaszłyków :D

Pierwsze pasowanko
Obrazek
Jeszcze się drukują ostatnie elementy...
Obrazek
voilà
Obrazek
i z boczku
Obrazek
i z rączki
Obrazek

Waga samej ramy ok. 72g, bez śrubek ... jeszcze.
Jeszcze długa droga przede mną zanim to ustrojstwo się uniesie, ale rozpierany satysfakcją dzielę się tutaj z forumową bracią.
Na koniec jeszcze przeprowadziłem wstępne testy linku video na 5,8Ghz posługując się bardzo prymitywnym, ale zadziwiająco efektywnym setup'em.
Obrazek

W miarę możliwości będę aktualizował ten wątek.
... i soreczka za "telefoniczną" jakoś zdjęć - małżonka okupowała lusterko.
Co jest nie zapisane zmierza do nieistnienia...
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 17 lis 2014, o 16:54

Super układ, ja ostatnio zastanawiałem sie nad zmianą koncepcji micro quada na micro tri ale taki układ jaki masz też powinien mieć dużo skuteczniejsze obracanie w osi YAW no i wygląda czadiwo.
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 17 lis 2014, o 17:06

Ten układ zadziała z softem jak dla quadro?
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 17 lis 2014, o 17:32

Bardzo ciekawe. Obserwuje co bedzie dalej.
Kenobi, tri moze byc za slabe na fpv, chyba ze wieksze silniczki niz masz...
Awatar użytkownika
Kenobi36
Olimp forum
Posty: 5099
Rejestracja: 01-10-2014
Podziękował: 68 razy
Podziękowano: 508 razy

Postautor: Kenobi36 » 17 lis 2014, o 18:31

TE silniczki powinny spokojnie 6" łyknąć i pod tri byłoby idealnie.

5x3 100%= 371g 7.5A
6x4 100%= 591g 9.9A
Niech Moc Będzie z Wami,
Ben
DX18 Gasser 700 Goblin 550 Protos Mini
RCmaniak.pl - SAB Goblin, MSH Protos, Spektrum, Fatshark, Cześci Trex, Drony wyścigowe
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 17 lis 2014, o 18:47

A no to spoko. Nie powinno byc problemu
Awatar użytkownika
valoos
Domownik forum...
Posty: 404
Rejestracja: 17-05-2011
Lokalizacja: Łopuchowo / Poznań
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 44 razy

Postautor: valoos » 17 lis 2014, o 20:28

Z mojego netowego rekonesansu wychodzi że najczęściej do tego układu jako FC ludziska stosują KK (jest preset na vtail). Na innych FC trzeba pokombinować. Jak już wspomniałem znalazłem jeden z tych projektów na forum openpilot, czyli jest spora szansa że na CC3D to poleci.
Co jest nie zapisane zmierza do nieistnienia...
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 17 lis 2014, o 20:40

Openpilot jest w promo n BG obecnie (linkowalem dzisiaj gdzies, chyba w dziale zakupow).

Kk jest fajny ale nie do fpv.
Awatar użytkownika
ocean_wro
Elita forum...
Posty: 1453
Rejestracja: 28-12-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 31 razy
Podziękowano: 71 razy

Postautor: ocean_wro » 17 lis 2014, o 20:47

Mirek, a czemu KK jest be do fpv ? I w czym będzie lepszy open..

Pytam bo akurat wraz z kitem idzie (mam nadzieję) do mnie KK 2.1, za kita dałem tyle co nic, więc w razie W mam jeszcze możliwość dac inne FC, tylko coś poradź

pozdrawiam

Paweł
Protos Mini 6S brain
Extra 300S Multiplex
DJI Mavic Pro
Quad 250 FPV naze32
RealFlight G6.5
Spektrum DX9
Awatar użytkownika
valoos
Domownik forum...
Posty: 404
Rejestracja: 17-05-2011
Lokalizacja: Łopuchowo / Poznań
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 44 razy

Postautor: valoos » 17 lis 2014, o 21:27

KK jest zamknięte - żadnych złożonych zachowań nie zaprogramujesz. Nie wgrasz nic nowego. Nadaje się do głównie do acro, albo speeda fpv - tam gdzie nie korzystasz z zewnętrznych modułów w stylu GPS,OSD, baro itp.
Co jest nie zapisane zmierza do nieistnienia...
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 17 lis 2014, o 21:33

ocean_wro pisze:Mirek, a czemu KK jest be do fpv ? I w czym będzie lepszy open..

Pytam bo akurat wraz z kitem idzie (mam nadzieję) do mnie KK 2.1, za kita dałem tyle co nic, więc w razie W mam jeszcze możliwość dac inne FC, tylko coś poradź

pozdrawiam

Paweł

KK 2.1 to bardzo przyjemny w obsłudze i lataniu kontroler. Miałem 2 (w dużym i małych quadzie) i w obu sprawowały się bardzo fajnie. Modele latały bardzo czysto a ustawienia były proste i wygodne (z względu na mini LCD i kilka guzików). Ma 2 tryby: akro i stabilizacje, ustawienia pidów itp.
Natomiast nie ma możliwości podłączenia kompasu, barometru, gpsu, osd itd... Co w przypadku FPV bywa potrzebne. Natomiast do śmigania przy nodze - to jeden z fajniejszych kontrolerów przy relatywnie niskiej cenie.
Awatar użytkownika
ocean_wro
Elita forum...
Posty: 1453
Rejestracja: 28-12-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 31 razy
Podziękowano: 71 razy

Postautor: ocean_wro » 17 lis 2014, o 21:44

Czyli jak dla mnie będzie git. Ja w quadzie250 nie planuje wodotrysków w stylu baro, gps itd. Ma to się ścigać po polu i lesie i ewentualnie polatać nad okolicą piękne filmy robiąc. Żadne tam dystanse. Pewnie, że może kiedyś się zachce mieć coś więcej pod maską, ale myślę, że latanie na dystanse jest dla nieco większych braci niż maluszek 250. Poza tym przy czasie lotu kilka do kilkunastu minut nie zrobi się wyprawy w nieznane (no chyba, że przy mgle) :P

W takim razie spróbuje okiełznać stokowe KK, kiedyś najwyżej sobie zmienie

P.S.
jak tu się daje te podziękowania, czy te piwa stawia ???? :-)
Będzie dla mirra i valoos-a

EDYTKA: znalazłem, podziękowałem
Protos Mini 6S brain
Extra 300S Multiplex
DJI Mavic Pro
Quad 250 FPV naze32
RealFlight G6.5
Spektrum DX9
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 17 lis 2014, o 21:48

Kciuczek po prawej stronie :)

O ile te wszystkie gpsy mało sa potrzebne w ścigaczu to bardzo pomocny mógłby być jednak barometr. Pamiętaj, że te maluchy są dzikie i troche gazu mniej czy więcej a one od razu mocno skaczą. W dzikich lotach będziesz miał problem z utrzymaniem wysokości, a biorąc pod uwagę że ściganki często mają miejsce na wysokości 2-4 metrów będzie to wyzwanie :)
Ale próbuj. KK jest tani i popularny. Jak coś, bez porblemu go szybko sprzedasz.
Awatar użytkownika
ocean_wro
Elita forum...
Posty: 1453
Rejestracja: 28-12-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 31 razy
Podziękowano: 71 razy

Postautor: ocean_wro » 17 lis 2014, o 21:52

Czyli mając baro mogę ustawić jakiś pułap-limit wysokości lotu na min i na max ???

To było by coś, tylko trza by to na lądowanie wyłączać.

Paweł
Protos Mini 6S brain
Extra 300S Multiplex
DJI Mavic Pro
Quad 250 FPV naze32
RealFlight G6.5
Spektrum DX9
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 17 lis 2014, o 21:56

Po to są arometry właśnie, ale wszystko zależy od kontrolera. Barometr w ardupilocie spisuje sie bardzo fajnie na przykład. Polega to na tym, że gazem nie regulujesz obrotów, tylko wzniosy i opadanie.
Szybkość wzniosów i opadania usawiasz sobie (w sensie czułość drążka gazu) i dajesz sobie, że gaz po środku to trzymanie wysokości. Wtedy latasz, świrujesz, kombinujesz a kontroler za Ciebie pilnuje wysokości. Ty jedynie wysokości zmieniasz, ale nie musisz jej pilnować. Z jednej strony to niby pójście na łatwizne, z drugiej strony daje to po prostu możliwość, żeby Cieszyć się wrażeniami a nie myśleć o wysokości w tych małych dzikusach.
Awatar użytkownika
ocean_wro
Elita forum...
Posty: 1453
Rejestracja: 28-12-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 31 razy
Podziękowano: 71 razy

Postautor: ocean_wro » 17 lis 2014, o 22:02

dzięki za dawkę wiedzy :-)
Protos Mini 6S brain
Extra 300S Multiplex
DJI Mavic Pro
Quad 250 FPV naze32
RealFlight G6.5
Spektrum DX9
Awatar użytkownika
valoos
Domownik forum...
Posty: 404
Rejestracja: 17-05-2011
Lokalizacja: Łopuchowo / Poznań
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 44 razy

Postautor: valoos » 17 lis 2014, o 22:28

Też miałem ochotę zacząć od KK, żeby nie rzucać sobie niepotrzebnie kłód pod nogi, ale obecna cena CC3D przeważyła...
Co jest nie zapisane zmierza do nieistnienia...
Awatar użytkownika
ocean_wro
Elita forum...
Posty: 1453
Rejestracja: 28-12-2013
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 31 razy
Podziękowano: 71 razy

Postautor: ocean_wro » 17 lis 2014, o 22:36

no dobra, ale sam goły cc3d nie ma przecież czujników na pokładzie. Ile trzeba dołożyć by kupić barometr do niego ? Czy inne bajery ?

Tak sobie myślę, że jak taka promocja to może się skuszę i kupię sobie, dorzucę do paki jakieś duperele typu antenki i będzie git. Tylko nie wiem, czy to ogarnę jeśli chodzi o ustawienie tego całego ustrojstwa. ZYX-S w heli ustawiłem sobie sam bo jest bardzo intuicyjne, świat Quadro to dla mnie nowość :-)

pozdrawiam

Paweł
Protos Mini 6S brain
Extra 300S Multiplex
DJI Mavic Pro
Quad 250 FPV naze32
RealFlight G6.5
Spektrum DX9
Awatar użytkownika
niebochod
Elita forum...
Posty: 715
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 42 razy
Podziękowano: 45 razy

Postautor: niebochod » 18 lis 2014, o 00:01

miruuu pisze:Po to są arometry właśnie, ale wszystko zależy od kontrolera. Barometr w ardupilocie spisuje sie bardzo fajnie na przykład. Polega to na tym, że gazem nie regulujesz obrotów, tylko wzniosy i opadanie.
Szybkość wzniosów i opadania usawiasz sobie (w sensie czułość drążka gazu) i dajesz sobie, że gaz po środku to trzymanie wysokości. Wtedy latasz, świrujesz, kombinujesz a kontroler za Ciebie pilnuje wysokości. Ty jedynie wysokości zmieniasz, ale nie musisz jej pilnować. Z jednej strony to niby pójście na łatwizne, z drugiej strony daje to po prostu możliwość, żeby Cieszyć się wrażeniami a nie myśleć o wysokości w tych małych dzikusach.

Ale to chyba ma sens przy locie na pułapie, a nie na 1-3m gdzie lata się chyba najwięcej FPV racing.
Na 1m bym barometrowi raczej nie ufał..

Ja jak skladałem swojego to też myślałem o KK, ale jak znalazłem kilka wątków jak ludzie z KK przechodzili na CCD3 czy naze32 i pisali, że dużo lepiej lata niż KK to zrezygnowałem.
Z tego co widzę to FPV racing quadami 250 na ogół ludzie latają CC3D lub Naze32.

Co do FC z baro, to Naze32 wersja "nie-acro" jest wyposażona w baro i kompas z tego co wiem.
Awatar użytkownika
valoos
Domownik forum...
Posty: 404
Rejestracja: 17-05-2011
Lokalizacja: Łopuchowo / Poznań
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 44 razy

Postautor: valoos » 25 lis 2014, o 12:33

Był weekend - należy się update.
Drukowana rama poskręcana śrubkami nylonowymi nabrała nieco sztywności, ale mam nieodparte wrażenie, że trzeba ja będzie przeprojektować i wydrukować na nowo.
Machając nią w ręku wydaje się być sztywna, ale jakby spadła z metra na glebę to chyba by się połamała. Projekt zdaje się być przygotowany pod laminat i bezpośrednio przeniesiony na drukarkę.
Postanowiłem, że najpierw go ulotnię, powiszę i wtedy będę przerabiał. Chcę przede wszystkim zredukować liczbę elementów i poprawić wytrzymałość konstrukcji.

Model na tą chwilę ma wygląd mocno "prototypowy", ale udało mi się już chwilę nim powisieć.
Obrazek

Obrazek

Wprawne oko od razu wychwyci dowód jak bardzo żółtodziób w dziedzinie quadów dał ciała.

Otóż nie mając jeszcze większego doświadczenia ze skrętnością gwintów na silniczkach poprzykręcałem je do ramy mniej więcej tak, jak wydawało mi się że będzie dobrze.
Po przekopaniu neta w celu znalezienia odpowiedniej konfiguracji dla quada vtail okazało się, że trzeba zmienić kierunek obrotów na silnikach z tyłu, więc już bez przekręcania po prostu przelutowałem po dwa kabelki od ESC i niby gra gitara. Przy niskim zawisie nad trawą, na dworze ... w nocy (22ga), coś tam pstryknęło. Odruchowo throttle down i okazało się,że quada boli ogonek, bo jedno ze śmigiełek odleciało w daleki świat. Śmigiełko znalazłem, ale już tą lewoskrętną nakrętkę po ciemnicy w trawie ni chu chu ...
Lewych nakrętek w domu nie mam, a po testować PIDy jeszcze chciałem, więc użyłem "magicznego plastiku z ebaya" (temperatura topienia 80*C). Nakładając roztopiony plastik na gwint i wyciskając z góry kluczem nasadowym 7 po trzech próbach wyprodukowałem taką oto nakręteczkę.

Mechanicznie zbliżone trochę do nylonu, ale jak się silnik zbytnio nagrzeje to na pewno puści.
Obrazek

Teraz pytanie do was panowie ... ktoś się orientuje gdzie można nabyć drogą kupna takie alu nakrętki M5 lewoskrętne? Może zna ktoś jakiś patent na taki problem?
Jeszcze będę szukał przed domem tej nakrętki, ale psychicznie już się z nią pożegnałem.
Co jest nie zapisane zmierza do nieistnienia...

Wróć do „DIY”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości