Pierwszy lot XL380

Znajdziesz tu również Protosy MSH...
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3786
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 5 sie 2020, o 06:19

Dodam, że podłoże nie musi być idealnie równe.
W terenie rzadko takie występuje.
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
kris
Stały bywalec...
Posty: 115
Rejestracja: 16-12-2019
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: kris » 5 sie 2020, o 06:35

Ok. Dzięki za podpowiedź. Spróbuję przed następnym lotem.
pozdrawiam
Krzysztof

Kraken 580, Goblin Buddy, XL380, Blade 230s
Spektrum DX8 G2
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 5 sie 2020, o 08:48

Zwróć uwagę na to co mówi Piotr_T - czy Ogon czasem nie jest w trybie rate. Bo jeśli jest (wartość Gaina po niewłaściwej stronie kanału) to dryf jest naturalny i musisz go skorygować trymerem.
Ale raczej nie chcesz latać w trybie rate, więc przestaw gain na strone HH (HeadHold, czy HeadLock - jak zwał tak zwał).
Drobna poprawka: JEŚLI ogon jest w trybie HH, dryf nie powinien występować nawet jeśli geometria mechaniki ogona jest całkiem zwalona. Będą inne problemy - tak. ale dryf - nie.
Geometria mechaniki ogona ma kluczowe znaczenie przy minimalizowaniu dryfu właśnie w trybie Rate.


Podłoże nie musi być idealnie równe - jak już z kolei dorzucił inny Piotr ;)
Jeśli będzie bardzo krzywo, nie zainicjuje Ci się Autolevel i Brain oznajmi Ci o tym piętnastoma ruchami tarczy góra - dół (zamiast - jak normalnie - pięcioma). Cała reszta będzie działać normalnie. Mi się tak działo jak helik leżał na boku w momencie podpinania pakietu.
Nie sprawdzałem granicznego kąta przechylenia modelu.

Tak czy siak: pochylenie ma wpływ TYLKO na akcelerometry, a więc na autolevel.
Dla Zyroskopów kluczowe znaczenie ma tylko to, żeby model był nieruchomo.
NIe jest zatem możliwe, żeby pochylenie modelu miało wpływ na dryf ogona.

Tak jak mówi Mirek - PIDów nie dotykaj, zapewniam CIe, że nie ma takiej potrzeby. Absolutnie wszystko co jest niezbędne do całkiem prawidłowego lotu wykonasz tylko podstawowym setupem.

Nagraj film, koniecznie z jak najlepszym dźwiękiem - to może bardzo pomóc zdiagnozować problem.

P.S. Wybierasz się do Świdnicy? Tam na 100% by się problem rozwiązało ;)
Awatar użytkownika
kris
Stały bywalec...
Posty: 115
Rejestracja: 16-12-2019
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: kris » 8 wrz 2020, o 18:54

Dzisiaj po raz pierwszy udało mi się modelem wykonać poprawny lot. A ponieważ trochę tu pisałem o problemach, to pomyślałem, że jestem winny Wam wyjaśnienie jak to się skończyło :-)

Zacznę może od tego, że model wysłałem do PiotrS, który zaoferował pomoc w regulacji modelu. Za co mu przy okazji bardzo dziękuję, bo skończyło się to powodzeniem.
Jak rozumiem Piotr po otrzymaniu modelu skonfigurował braina pod swoją aparaturę i kompensacja ogona mu od razu działa. Ponieważ teraz widzę jak to działa to wątpię bym wcześniej tego nie dostrzegł. Raczej miałem coś źle ustawionego w brainie (lub aparaturze). Podejrzewam, że gyro w aparaturze było podłączone do złego kanału w brainie.

Ogon mechanicznie został poprawiony. Myślałem, że już chodził lekko, ale wymagał poprawy.

Pisałem też, że model potrafił tracić obroty na wirniku. Okazało się, że problem był ze źle przykręconym robaczkiem na pinionie. O ile dobrze rozumiem wynikało to z problemu frezu na silniku.

Wszystko skończyło się dla mnie dobrze, bo model lata, ale przyznam się, że bez pomocy Piotra nie dałbym rady. Mam nadzieję, że z kolejnym kiedyś pójdzie mi już lepiej :-)
pozdrawiam
Krzysztof

Kraken 580, Goblin Buddy, XL380, Blade 230s
Spektrum DX8 G2
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3786
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 8 wrz 2020, o 19:09

to teraz już będzie z górki ;)
XLPower i Protos rc-heli.pl

Wróć do „XLPower”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości