XL Power 520/550

Znajdziesz tu również Protosy MSH...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 2 wrz 2021, o 13:50

TomRar pisze:
To wyszła jakaś upgradowa tarcza do 550tki? Bo oryginalna ma 2 śrubki blokujące i jedną śrubkę ściskającą. Gdyby tarcza miała 3 śrubki blokujące, tak jak np w x360 to nie mógłbym łożyska wypchnąć palcami, a jednak to robię :)



hmm hmm
No nie wiem... Może i dwie - wrócę do domu to sprawdzę...

TomRar pisze:Apropos, ten Twój sposób na sprawdzenie HUBa jest genialny :thumb: Aż z ciekawości sprawdzę w moich helikach, bo też mam jakieś niezidentyfikowane wibracje w protosku.


Psychol mnie nauczył ;)
Awatar użytkownika
Artz
Elita forum...
Posty: 635
Rejestracja: 06-04-2015
Lokalizacja: Skawina
Podziękował: 23 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: Artz » 3 wrz 2021, o 14:52

Czy naprawdę blat szklany np. stołu na długości szpindla, wału głównego może mieć zbyt dużą nierówność dla szpindla i wału ?

Od początku mam fabryczny szpindel i wał główny, ale zawsze sprawdzałem ich stan na szkle lub suwmiarce. Może jednak mam krzywe i drgania których nie widzę jednak są? Problem którego niema, może jest?
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 817
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 3 wrz 2021, o 15:09

No właśnie ja mam ten problem, że zawsze słyszę jakieś turkotanie, nawet na wyjętych z woreczka i to mnie irytuje. Oczom nie wierzę bo mam astygmatyzm więc się już przyzwyczaiłem, że lekkie zakrzywienia widzę zawsze :D Wrócę do domy to sprawdzę tak jak podał Aikus ;)
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2200
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 3 wrz 2021, o 15:21

ja tez sprawdzam sposobem Aikusa, jesli jest krzywy to wszystko widac juz przy rozkrecaniu wirnika (oczywiscie ze zdjetymi lopatami i glowica)
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 817
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 3 wrz 2021, o 15:27

Ja jeszcze szukam dobrego sposoby na torowanie. Jak miałem belta to go przyj... do podłogi i bylo z boku widać, że się rozchodzą. Niestety z większymi modelami się boję. Aikus wspominał coś o podwójnym dysku w zawisie ale znowu ... te moje kaprawe oczy chyba tego nie wychwytują bo bez łopat mam wibracje na poziomie 5% a z łopatami 30%. ;)
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 3 wrz 2021, o 15:58

Artz pisze:Czy naprawdę blat szklany np. stołu na długości szpindla, wału głównego może mieć zbyt dużą nierówność dla szpindla i wału ?



Blat stołu... kurde nie wiem... może i nie...
Ale ta metoda ma więcej słabości. Najdrobniejsze ziarenko kurzu będzie Ci terkotać, a z doświadczenia wiem, że w warunkach nielaboratoryjnych (ergo domowych / hangarowych) trudno jest taką czystość uzyskać.

No ja tej metody nie lubię po prostu.


redb pisze:Ja jeszcze szukam dobrego sposoby na torowanie. Jak miałem belta to go przyj... do podłogi i bylo z boku widać, że się rozchodzą. Niestety z większymi modelami się boję. Aikus wspominał coś o podwójnym dysku w zawisie ale znowu ... te moje kaprawe oczy chyba tego nie wychwytują bo bez łopat mam wibracje na poziomie 5% a z łopatami 30%. ;)


Nie w zawisie!!
Nie nie, to nie tak, coś źle zrozumiałeś.
Torowanie łopat przez patrzenie na płaszczyznę dysku jest po pierwsze metodą cholernie niebezpieczną (choć niestety powszechnie stosowaną, w tym przeze mnie :masakra: ), a po drugie mało skuteczną.
BO:
- jak są podmuchy wiatru to może się zdarzyć, zwłaszcza na niskich obrotach, że zobaczysz totalnie roztorowane łopaty, a tymczasem to wcale nie tak, tylko FBL dokonuje bardzo szybkich korekt serwami. (SIC! - żyjemy w epoce tak szybkich serw, żę to jest możliwe - miałem tak w Logasie)
- Jak masz kiepskie oczy (czyli ja albo Ty, albo ktoś podobny), to NIE ZOBACZYMY małego acz istotnego roztorowania łopat.

Kiedyś czytałem o patencie ustawienia blisko i w płaszczyźnie dysku kamerki, która popatrzy za nas.
Można zwolnić, pobliżyć... ale nie próbowałem.

Jest natomiast inny sposób, który u mnie pozwala zweryfikować w 100% czy łopaty są wytorowane.
Niestety wymaga dobrej pogody (jasno, czyste niebo i bezwietrznie, a jednocześnie słońce dość nisko nad horyzontem)
Ustawiamy się tak, żeby być tyłem do słońca i latamy tak, aby w dysku wirnika widzieć odbicie słońca.
Jeśli będziemy widzieli jeden blask - łopaty są wytorowane.
Jeśli blask będzie drgał albo błyskał - roztorowane.

Ale, jeszcze jedna uwaga: Dysk ma prawo drgać jeśli aplikujemy w tym czasie dużo cykliki, czyli np. tic-toc to figura która się do tego nie nadaje.
Bardziej jakiś w miarę łagodny zakręt / knife edge - coś takiego.

I jeszcze jedna uwaga na koniec:
KAŻDY HELIKOPTER KTÓRY MA DWIE ŁOPOATY, choćby był nie wiem jak perfekcyjnie wyważony, wyregulowany i tak dalej, BĘDZIE DRGAŁ przy aplikowaniu cykliki.
To jest wielka ułomność dwułopatowych rotorów: w każdym momencie istnieje taka oś obrotu w której helikopter nie jest stabilizowany, zatem rozumując w drugą stronę, jeśli chcemy helikopter w dowolnej osi (przechodzącej przez płaszczyznę wirnika) obrócić, to siła (moment) który tego dokonuje działa pulsacyjnie, z częstotliwością równą dwukrotności rps wirnika.

Więc jeśli patrzycie na kabinkę i ona wam barabani w czasie np. schodzenia do lądowania po spirali/lejku/zakręcie, a nie dzieje się to w zawisie - absolutnie wszystko jest OK (może poza mocowaniem kabinki które pewnie warto poprawić ;) ).
Awatar użytkownika
Clad
Elita forum...
Posty: 838
Rejestracja: 16-06-2019
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 93 razy
Podziękowano: 21 razy

Postautor: Clad » 4 wrz 2021, o 01:00

redb pisze:Ja jeszcze szukam dobrego sposoby na torowanie. Jak miałem belta to go przyj... do podłogi i bylo z boku widać, że się rozchodzą. Niestety z większymi modelami się boję. Aikus wspominał coś o podwójnym dysku w zawisie ale znowu ... te moje kaprawe oczy chyba tego nie wychwytują bo bez łopat mam wibracje na poziomie 5% a z łopatami 30%. ;)


Żeby dobrze wytorować łopaty, musisz mieć idealnie wypoziomowaną tarczę, pamiętając o orczykach serw w poziomie, jak najbliżej 0° na łopatach (w środkowym położeniu drągami gazu), więc zacznij od tego, jeżeli tego nie zrobiłeś. Każda, nawet minimalna rozbieżność przełoży się na końcowy efekt.
Wypoziomuj helika idealnie do fbla- ja kładę kątomierz na fbla w dwóch, przeciwnych kierunkach i poziomuje podkładając coś pod płozy.
Ustawiasz obie łopaty, żeby miały identyczne kąty w tym samym miejscu (np. Wzdłuż kabiny).
O ile nie masz luzu na serwach lub tarczy to (biorąc pod uwagę, że wszystko jest proste) łopaty powinny być idealnie wytorowane.
Ostatnio zmieniony 4 wrz 2021, o 10:10 przez Clad, łącznie zmieniany 1 raz.
Alzrc x360, T-rex 550E, T-rex 600E, Aurora 9X
Awatar użytkownika
Stoliktomek
Domownik forum...
Posty: 254
Rejestracja: 20-10-2019
Lokalizacja: Imielin
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 8 razy

Postautor: Stoliktomek » 4 wrz 2021, o 06:42

Dokładnie tak jak napisał Clad, torowanie łopat na kątomierz to chyba najszybsza i najskuteczniejsza metoda - nigdy nie musiałem poprawiać.
Nawet z dużymi luzami idzie to zrobić idealnie - próbujesz zmienić kąt łopaty palcami - robisz to do skutku na obu łopatach by uzyskać ten sam kąt czy te same zakresy. Skuteczność 100%
Moja 550 po nalocie ok 1000-1200 lotow miała już na serwach takie luzy, ze na łopacie w neutrum było to coś ponad 1*, torowanie wychodziło idealnie :D
Vcontrol EVO
// M2 V2 // Goblin Raw 700 // Goblin Raw 580 // Goblin Raw 420 // Protos 700 Evoluzione // Goblin Fireball //
Awatar użytkownika
Artz
Elita forum...
Posty: 635
Rejestracja: 06-04-2015
Lokalizacja: Skawina
Podziękował: 23 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: Artz » 4 wrz 2021, o 07:23

To przyznam się że jak ustawię łopaty dokładnie łopaty kątomierzem to roztrwanianie nie istnieje. Kładę kątomierz na silniku, zeruję go i do jego płaszczyzny ustawiam kąty. A weryfikuję to w polu patrząc na płaszczyznę dysku, bo do tego wystarczą dwie sekundy. A prawdopodobieństwo że w tym czasie urwie się łopata i trafi nas jest niezwykle małe. W trakcie lotu, wiele razy, płaszczyzna dysku jest w jedynej osi z naszym okiem.

Być może to nie jest doskonałe, ale dla mnie wystarczające. Mam jeszcze dobry wzrok.

Ups, koledzy mnie uprzedzili.
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 18 paź 2021, o 07:31

Mam pytanie - jak ustawiacie maksymalne kąty łopatek ogonowych w XL-u 520 / 550? W Mini mam to ustawione tak, że maksymalne wychylenia (maksymalne kąty łopatek) są ograniczone "zderzakami" w skrzynce ogonowej, bez napierania ślizgacza na ścianki skrzynki, ale generalnie wykorzystuję cały dostępny skok ślizgacza w obie strony (licząc od położenia środkowego) i wszystko jest OK - ogon reaguje spokojnie, jest precyzyjny i wystarczająco szybki. W XL-u zrobiłem tak samo i co prawda jeszcze go nie podnosiłem do góry, ale po próbnym rozkręceniu łopat (betonowa, w miarę gładka posadzka w garażu) i poruszeniu ogonem miałem wrażenie, że model zareagował bardzo responsywnie (wybrany miałem ten sam "brainowy" styl lotu co w Miniaku, więc teoretycznie parametry czasowe i wrażliwość ogona na ruchy drążkiem powinny być identyczne). Stąd pojawił mi się pomysł, że może w XL-u maksymalne kąty łopatek trzeba nieco "przyciąć" i nie pozwalać mu na wychylenia ślizgacza aż do ścianek skrzynki. Reakcja na niewielki ruch drążka była tak spontaniczna, że aż mnie to z lekka wystraszyło, a na pewno zaskoczyło (ani Mini, ani były Trex 450 nie są tak "wrażliwe" pod tym względem, że o OMP-ie M2 nie wspomnę, chyba że zadziałał tu "efekt skali" i ogólne przejęcie faktem, że z tym bydlakiem to już nie ma żartów i wszystkie reakcje helika zostały odebrane przeze mnie mocniej, niż w rzeczywistości ;) ).

Pomożecie? :-) Wolę zapytać przed kretem, niż po ;).


Pozdrawiam,
Piotr.

PS. Oczywiście ogon jest w trybie "Heading Lock".
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
pkali
Lider forum...
Posty: 2911
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 155 razy
Podziękowano: 241 razy

Postautor: pkali » 18 paź 2021, o 10:14

Ważne żeby ogon dobrze kompensował ;) . Generalnie na ustawieniach domyślnych braina nawet na profilu 3d xl520 jest bardzo wolny. Skok łopatek ustawiasz zawsze w całości zakresu. W większym heliku przy tej samej prędkości obrotowej końcówka ogona przebędzie dłuższą drogę, stąd może brać się twoje odczucie.

Wysłane z mojego IN2010 przy użyciu Tapatalka
XLPower 520, protos 380, xl380, protos mini, gaui MX3, oxy2, omphobby M2, omphobby M1
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 18 paź 2021, o 10:34

Ślizgacz ma pracować w pełnym zakresie. Przecież to FBL decyduje o prędkości rotacji.
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 18 paź 2021, o 11:03

No i git! Ogon kompensuje prawidłowo, ślizgacz działa w całym zakresie. Na 99% byłem pewien, że nie zrobiłem żadnego błędu, ale... dla tego 1% lepiej było zapytać :-)
Wolny? Może w powietrzu będzie to wyglądać inaczej. Cóż... trzeba się będzie przyzwyczaić do tych gabarytów ;).

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
Galo82
Elita forum...
Posty: 659
Rejestracja: 16-08-2016
Lokalizacja: Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 15 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Galo82 » 18 paź 2021, o 12:03

Kurde faktycznie na defaultach z braina xl550 wydawał mi się troszkę jak muł..
2 x XL Power 380 I XL Power 550 I OXY4max I OXY2 SH I
Fr-Sky X-lite Pro
Awatar użytkownika
Bi0ly
czyt. Bajlandżaj
Posty: 1141
Rejestracja: 09-12-2014
Lokalizacja: Krosno
Podziękował: 36 razy
Podziękowano: 38 razy

Postautor: Bi0ly » 27 lis 2021, o 09:36

No i na mnie przyszła pora, czekał chyba z 3 jak nie 4 miechy żebym się do niego zabrał. Za raz po zakupie był wysyp na giełdzie ehhh, ale doznania związane ze składaniem są bezcenne i ta instrukcja, majstersztyk. ObrazekObrazek

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka
XL 380\Oxy4 Max\Goblin 550\XL 550\Goblin 700 Black Thunder\Protos 700X- iX12

Pozdrawiam bi0ly :}
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3786
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 27 lis 2021, o 09:59

Tak, instrukcja naprawdę wyjątkowa ;)
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
Bi0ly
czyt. Bajlandżaj
Posty: 1141
Rejestracja: 09-12-2014
Lokalizacja: Krosno
Podziękował: 36 razy
Podziękowano: 38 razy

Postautor: Bi0ly » 27 lis 2021, o 12:01

Czy ja dobrze widzę że w reglu są konektory Goldy 4.5 mm czy 5 mm ? . Muszę zamówić do silnika męskie.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka
XL 380\Oxy4 Max\Goblin 550\XL 550\Goblin 700 Black Thunder\Protos 700X- iX12

Pozdrawiam bi0ly :}
Awatar użytkownika
Stoliktomek
Domownik forum...
Posty: 254
Rejestracja: 20-10-2019
Lokalizacja: Imielin
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 8 razy

Postautor: Stoliktomek » 27 lis 2021, o 13:01

Bi0ly pisze:Czy ja dobrze widzę że w reglu są konektory Goldy 4.5 mm czy 5 mm ? . Muszę zamówić do silnika męskie.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka



Nie pamietam rozmiaru, ale w moim combo na pewno były Goldy na silnik w zestawie z reglem. Wiem tez, ze nie wszystkie zestawy takie rarytasy mają :roll:

Ogólnie to te kity się między sobą trochę różnią, przede wszystkim hub głowicy - są przynajmniej 2 wersje. Jeden który mialem w pierwszym kicie czyli combo taki „smukly” delikatny i rozpoznasz go najprościej po tym, ze ma dziurkę i góry i po 3 kreseczki pokazujące skok łopat.
Drugi natomiast kupiłem sam kit po którymś Krecie, hub masywny, bez dziury u góry oraz kreseczek.

Te combo z ładniejszym hubem Goldy miało, combo znajomego z masywnym nie miało. Skąd różnice między hubami i od czego zależą to nie wiem - wychodzi to chyba trochę losowo, ale tych różnic idzie znaleźć troszkę więcej mniej widocznych ;)
Vcontrol EVO
// M2 V2 // Goblin Raw 700 // Goblin Raw 580 // Goblin Raw 420 // Protos 700 Evoluzione // Goblin Fireball //
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3786
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 27 lis 2021, o 14:14

Może komuś na produkcji z kieszeni wypadły te goldy ;)
W zestawie nie ma.

Hub został zmieniony i teraz jest ten bardziej kanciasty w zestawach.
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
SeKLeS
Lider forum...
Posty: 1860
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Riom (Francja)
Podziękował: 29 razy
Podziękowano: 135 razy

Postautor: SeKLeS » 27 lis 2021, o 15:29

Skąd taka zmiana? Poprzednia wersja stanowiła zagrożenie z racji zbyt małej wytrzymałości? Nikt chyba o dezintegracji głowicy nie wspominał, ale mam spore zaległości w forumie...

Dziabnięte z Tapatalka
Za co krzywo patrzy na mnie kobieta:
ReX 500EFL 3GX vel ŚPIOCH
Protos Mini vel... Miniak?
Protos Pincet
Extra 260 PA vel WiDmO
Reactor vel Papierzak
F16 - w budowie
Aurora 9

Wróć do „XLPower”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości