Potrzebny sklep z kołami i pasami zębatymi

Sklepy znane i polecane, organizacja zakupów zbiorowych. Napotykane problemy i jak sobie z nimi poradzić.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 5 lip 2022, o 12:17

... Ktoś coś zna jakiegoś fajnego?
Tak jakby np. taki pasowy odpowiednik łożyskowego Albeco albo Poltecha.
Wiem, że są pasy i koła np. w botlandzie albo abc-rc - OK, fajnie, ale nie ma tam DUŻYCH kół - takich jak koło główne w protosie na przykład.
Tam są tylko małe kółka i paski często otwarte (czyli do robotyki typowo).

Nie upieram się przy pasach zębatych - mogą być i klinowe... no ale przekładnie z paskiem klinowym to sobie od biedy sam wystrugam, a paski zębate mają inne, oczywiste zalety.

Po prostu: potrzebuję przekładni pasowej, zębatej, jednostopniowej, to relatywnie dużym przełożeniu (rzędu 1:20 - 1:25).
Taka jak z protosa MAXa byłaby pewnie idealna, ale nie chcę marnować części do Protosa maxa, z dwóch powodów:
1. cena :)
2. dostępność (jak jeszcze gdzieś są - nawet nie szukałem - to lepiej niech zostaną dla kogoś kto potrzebuję części do ... Protosa MAXa).

No plus jeszcze pasek z Protosa maxa zdecydowanie za długi, ale pasek to by się pewnie jakiś krótszy gdzieś znalazł.


No i tak, żeby było jakoś w miarę przejrzyście określone, że np. te dwa koła pasują do tego paska... Jak by tak było to już w ogóle byłby wypas, bo wszystko w botlandzie to tak na czuja albo na wiedzę (której nie mam) trzeba kupować...

Karuzel kiedyś na pałacowej, latał tym słynnym, jednym z pierwszych w POlsce gasserów 700... Radikal!! To się nazywało Radikal.
Dziś już mało kto go pamięta, konstrukcja helikoptera była średnio udana, jeszcze mniej udana była konwersja zrobiona przez Karuzela na pasek (skończyło się to tak, że pasek się urwał, zablokował koło autorotacyjne i helik jebnął o ziemie jak inteligentna cegła).
W każdym razie pamiętam, że Karuzel opowiadał mi wtedy o jakimś sklepie co to wszystkie paski o dowolnych rozmiarach i parametrach ma i coś się zawsze dobierze.
... ktoś kojarzy o jaki to sklep mogło chodzić?
Może i koła tam mają...
Awatar użytkownika
Osa
Elita forum...
Posty: 903
Rejestracja: 18-01-2014
Lokalizacja: Józefów (ten koło Błonia)
Podziękował: 27 razy
Podziękowano: 44 razy

Postautor: Osa » 5 lip 2022, o 12:29

Ebmia.pl ale to głównie cnc

Na allegro jest sporo kół GT2 różnych rożnistych

Wysłane z mojego M2103K19G przy użyciu Tapatalka
KATANA X-Lite / Horus X10 S na EdgeTX
Pozdrawiam Adam
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 5 lip 2022, o 13:03

A umiesz mi powiedzieć co to dokładnie znaczy GT2?
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 5 lip 2022, o 13:14

.... update: paczę i paczę i nie widzę nic nowego...
Zakładając, że koło atakujące jest 12T to odbierające muszę mieć rzędu T240 ...
No nie ma bata - nie ma takich kół.
...
więc chyba mam dwie opcje: pasek klinowy, albo zaprzyjaźnić się z drukiem 3D - tam sobie wydrukuję koło jakie będę chciał.
... tylko nie wiem kiedy znajdę na to parę.
Jesień już zaklepana pod co innego...
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2200
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 5 lip 2022, o 13:15

Jak to co? jeden z rodzajów pasków i kół pasowych. GT2, GT3, X, XL (wieksze heliki - ogon), MXL (mniejsze heliki - ogon). GT2 i GT3 sa chyba stosowane w goblinach i protosach do przeniesienia napedu na glowny wirnik

edit no a do tego nie sluzy czasem stosowanie przekladni wielostopniowej? W soxosach i goblinach chyba jest 2 czy 3 stopniowa dzieki czemu kolo odbiorcze nie jest rozmiarow patelni jak w protosie 700. A co TY w ogole komnbinujesz jesli mozna spytac? Jakis czas temu interesowalem sie tematem wydruku kol zebatych (takie tak projekty do heli) ale zostawiam to na jesien/zime
Awatar użytkownika
Osa
Elita forum...
Posty: 903
Rejestracja: 18-01-2014
Lokalizacja: Józefów (ten koło Błonia)
Podziękował: 27 razy
Podziękowano: 44 razy

Postautor: Osa » 5 lip 2022, o 14:52

W Oxy miałem drukowane koła zębate wyglądały solidnie.
Co do druku, GT2 można znaleźć na thongiverse gotowe, a jak nie to można coś szkicnąć.

Wysłane z mojego M2103K19G przy użyciu Tapatalka
KATANA X-Lite / Horus X10 S na EdgeTX
Pozdrawiam Adam
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 5 lip 2022, o 14:59

Carson pisze:Jak to co? jeden z rodzajów pasków i kół pasowych. GT2, GT3, X, XL (wieksze heliki - ogon), MXL (mniejsze heliki - ogon). GT2 i GT3 sa chyba stosowane w goblinach i protosach do przeniesienia napedu na glowny wirnik


No dobra, ale co to w ogóle znaczy?
Jest jakieś GT1 albo GT5 na przykład? (skoro jest GT2 i GT3)... Bo XXL to wiem, że jest, ale nadal chuja wiem co to właściwie znaczy.
Jak już mam pasek, to na nim przeważnie jest napisane DOKŁADNIE co on za jeden, łącznie z ilością zębów.
W sklepach - ni chuja. Tylko to o czym piszesz...
Po członek męski takie nic nie znaczące oznaczenia, jak dużo istotniejsze są:
- długość paska
- zkońcowy czy bezkońcowy (mnie oczywiście interesują bezkońcowe)
- szerokość paska
- wymiary zębów
- kształt zębów (trapezowy czy półokrągły).

NIGDZIE, no blać NIGDZIE nie jest to opisane... i weź tu kup kółka i pasek... Powodzenia życzę - kupisz i się blać zdziwisz...

Carson pisze:edit no a do tego nie sluzy czasem stosowanie przekladni wielostopniowej? W soxosach i goblinach chyba jest 2 czy 3 stopniowa dzieki czemu kolo odbiorcze nie jest rozmiarow patelni jak w protosie 700. A co TY w ogole komnbinujesz jesli mozna spytac? Jakis czas temu interesowalem sie tematem wydruku kol zebatych (takie tak projekty do heli) ale zostawiam to na jesien/zime


Jak bym mógł użyć wielostopniowej to bym nie pisał, że chcę jednostopniową... Użycie przekładni wielostopniowej komplikuje projekt na tyle, że będę to pierdolił i kupię elektryczną hujnogę (zamiast dorabiać prąd do tej co mam - tu odpowiedź na Twoje drugie pytanie)
:)

Z resztą... chyba nie ma tematu. Nigdzie w świecie, w normalnej przyrodzie nie ma takich dużych jak patelnie kół zębatych ...
Przynajmniej nie znalazłem...
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 5 lip 2022, o 15:20

A pytałeś w ... albeco?

Oni robią (docinają) też paski zębate, np takie które elegancko sprawdzają się w dużych Goblinach.

GT... to oznaczenie profilu zęba, opracowanego przez GaTesa, jako rozwinięcie profilu HTD. Cyferka w tym przypadku oznacza podziałkę w milimetrach. Dość istotnie jest żeby profil na pasku i na kole był taki sam albo chociaż kompatybilny.

H, L, XL, MXL, XH to profile "zaprojektowane" w calach. Uważaj na to żeby nie łączyć profili metrycznych z calowymi, bo może wydawać się że pasuje a w rzeczywistości jednak nie.

Szerokość paska będzie taka jaką sobie zażyczysz - one są produkowane jako rękaw i cięte na zamówienie.

Kształt/wymiar zębów - to wynika ze specyfikacji profilu.
Awatar użytkownika
Osa
Elita forum...
Posty: 903
Rejestracja: 18-01-2014
Lokalizacja: Józefów (ten koło Błonia)
Podziękował: 27 razy
Podziękowano: 44 razy

Postautor: Osa » 5 lip 2022, o 15:33

Mogę Ci wydrukować koło pasowe o średnicy do 235mm, do testów z PLA ile tam wejdzie zębów nie mam pojęcia

Wysłane z mojego M2103K19G przy użyciu Tapatalka
KATANA X-Lite / Horus X10 S na EdgeTX
Pozdrawiam Adam
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 5 lip 2022, o 16:01

Spoko, dzięki Panowie - narazie rzucam temat i badam warunki, projekt jeszcze w fazie pomysłów w głowie, a wiadomo jak różnie takie projekty się kończą.
235mm to brzmi jak więcej niż dość, tym nie mniej ....
... gdyby się okazało za mało, to zawsze można druknąć cztery ćwiartki koła - ono i tak będzie przymocowywane do większego koła, więc kwestia tylko dobrze spasowania tego na miejscu.
Awatar użytkownika
SeKLeS
Lider forum...
Posty: 1860
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Riom (Francja)
Podziękował: 29 razy
Podziękowano: 135 razy

Postautor: SeKLeS » 5 lip 2022, o 17:23

Ktoś wspomniał o ebmia.pl. Coś mi świta, że zamówiłem tam na próbę pasek do protosa 500. Cięty właśnie na wybraną szerokość, z rękawa wspomnianego wyżej. Niestety póki co nie doczekał się montażu, tym bardziej, że był stosunkowo długi w porównaniu do oryginalnego. Kształt zębów pasił elegancko do koła. Z kolesiami zresztą było to sprawdzone wcześniej przed zamówieniem (weryfikacja oznaczeń z oryginalnego paska)

Dziabnięte z Tapatalka
Za co krzywo patrzy na mnie kobieta:
ReX 500EFL 3GX vel ŚPIOCH
Protos Mini vel... Miniak?
Protos Pincet
Extra 260 PA vel WiDmO
Reactor vel Papierzak
F16 - w budowie
Aurora 9
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 5 lip 2022, o 20:04

No bo przecież producenci helików nie robią pasków, śrubek ani łożysk sami. To są wszystko standardowe elementy
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 5 lip 2022, o 21:59

aikus pisze:Spoko, dzięki Panowie - narazie rzucam temat i badam warunki, projekt jeszcze w fazie pomysłów w głowie, a wiadomo jak różnie takie projekty się kończą.
235mm to brzmi jak więcej niż dość, tym nie mniej ....
... gdyby się okazało za mało, to zawsze można druknąć cztery ćwiartki koła - ono i tak będzie przymocowywane do większego koła, więc kwestia tylko dobrze spasowania tego na miejscu.


można tylko dochodzi kwestia skurczu, materiałów etc. PLA nie bardzo się nadaje do tego- minimum PET-G a raczej jakiś poliamid z węglem (a raczej z grafitem) do tego jakiś PTEFG jako ślizg-kwestia projektu- dawaj znać
Helikoptery
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 5 lip 2022, o 23:50

mwx pisze:No bo przecież producenci helików nie robią pasków, śrubek ani łożysk sami. To są wszystko standardowe elementy


Tak, tylko niektóre są tak bardzo niestandardowe, że blać nigdzie ich znaleźć poza producentami helików nie można.
Pamiętam jak szukałem po całym świecie łożysk do rolek prowadzących pasek w Protosie Mini. I znalazłem. W jednym jedynym sklepie w stanach (nota bene, przypominajka: https://www.avidrc.com/ <- bardzo dobry sklep i nawet nie było drogo, a przesyłka przyszła poleconym w ciągu tygodnia).
Inne części, jak np. łożyska do tarcz sterujących, szukałem nie tylko ja, szukał też Kenobi... i nie znalazł.
Generalnie zwykle mało nas to boli, bo standardowe i tak nie są np. koła główne, tarcze sterujące, okucia łopat itp, więc kupując jakikolwiek model helikoptera - mamy vendor-locka. :dk:
Problemy zaczynają się jak vendor się zwija, albo ubija życie modelu...
... albo - tak jak MSH - zaczyna pieprzyć robotę, robi tarcze z luzami, reklamacje uznaje i przysyła nową tarczę z takimi samymi luzami...
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 6 lip 2022, o 08:47

A, bo wybrałeś nie tego włoskiego trzyliterkowego producenta co trzeba. Ten drugi nie robi siary jak chodzi o reklamacje.





Aha, no i nadal istnieje.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 6 lip 2022, o 10:50

Nie no tak tak, oczywiście, są producenci fajniejsi i niefajniejsi... Zarówno wśród jednych jak i drugich byli bardziej i mniej preferowani przeze mnie... Pech chciał, że tak jak mówisz, polubiłem się z Protosami i do czasu jak makaroniarze nie zaczęli kombinować z outsourcingiem wszystko było OK - miałem to szczęście załapać się jeszcze na protosa Mini z czasów kiedy był w całości robiony we Włoszech - ten protos, mimo kilku kretów, lata do dziś bez żadnej awarii, bez żadnego serwisu.
Kolejny, kupiony rok później miał już problemy z:
- onewayem
- luzami na tarczy sterującej
- łożyskiem trzeciej podpory wałka silnika (wymagało przeróbki, którą zrobiłem)
Niepostrzeżenie pojawiły się też problemy z elektrostatyką, których nie było wcześniej, a które później zostały wyeliminowane przez skrzynki ogonowe i boomcasy z conductive-plastiku (samodzielnie można je było eliminować przez łączenie belki ogonowej z masą silnika i z łożyskiem wałka ogonowego - było o tym dość dużo słychać swego czasu).
Co takiego zostało spieprzone, że pojawiły się problemy z elektrostatyką?? POjęcia nie mam... POdejrzewam, że pierwsze paski miały w sobie jakąś przewodzącą warstwę, która uniemożliwiała transport ładunków przez pasek - cały pasek musiał mieć taki sam potencjał, więc sam w sobie był "uziemiaczem".
Potem azjaci olali temat i z napędu ogona zrobił się generator Van de Graffa....

Łożyska w rolkach prowadzących pasek też sypały się .... z powodu złego montażu (wałek był źle spasowany i niektórzy wciskali go w łożyska na siłę co niszczyło łożyska)...
... ale w poprzedniej wersji protosa nie było problemów z montażem... :dk:
...
Ech... nvm... rozgadałem się... tak sobie lubię powspominać... fajne protosowe czasy... _buja_w_oblokach

Wróć do „Zakupy nie tylko za waluty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości