ESC Frsky Neuron 80A 6s

Bez nich ani rusz!
Awatar użytkownika
qemay
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 89
Rejestracja: 30-07-2011
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 8 razy

Postautor: qemay » 2 mar 2021, o 10:07

Ponieważ jestem gadżeciarzem i rozpieszczony wszechobecną telemetrią w dronach szukałem podobnego rozwiązania do helika.

Jako posiadacz nadajnika frsky oczywiście zainteresowałem się ich sensorami. I na szczęście nie kupiłem, bo znalazłem coś co nazywa się ESC FrSky Neuron (od 40 do 80A, od 3 do 6S Lipo), czyli regulator oparty na blheli32 z obsługą telemetrii smartport.

Na początku ważna uwaga - regulator ten ma sporo ograniczeń wiec na pewno nie jest dla każdego. Przeczytaj uważnie całość, za problemy ewentualne problemy nie odpowiadam

Regulator ten występuje w dwóch wersjach (oprócz mocy) Neuron oraz odchudzonej Neuron S. Ta druga jest droższa ma mniejszy radiator i nie pozwala na obciążenie chwilowe. Za to jest lżejsza.

Co ciekawe - wszystkie 3 wersje 40,60,80 A ważą tyle samo. Mają też to samo oprogramowanie - różnica jest w zastosowanych MOSFETACH (i cenie).

Z tej racji zastąpiłem YEP'a 60 wersją Neuron 80A. Poniżej mała galeria z porównanie właśnie z YEP'em.

IMG_20210203_094311.jpg

IMG_20210203_094334.jpg

IMG_20210203_094412.jpg

IMG_20210203_094419.jpg

IMG_20210203_094430.jpg

IMG_20210203_175842.jpg

IMG_20210203_175859.jpg

IMG_20210203_175910.jpg


Waga Neurona jest porównywalna do YEP'a różnica sprowadza sie do przycięcia kabli.

W regulatorze jest Sbec 5 do 8.4V o wydajności 7A.


I tu zaczyna się zabawa oraz problemy.

Poza raczej mało nas interesującym wparciem dla DShot'a regulator ma wszystkie wady i zalety BLheli32 plus ciekawostki z telemetrii.

Dane telemetryczne ESC: napięcie zasilania, natężenie prądu (rozdzielczość 125mA, dokładność ±2%), RPM, zużycie energii, temperatura
Dane telemetryczne SBEC: napięcie wyjściowe, natężenie prądu (rozdzielczość 50mA, dokładność ±2%)

Testowałem działa bardzo ładnie, wszystkie dane w nadajniki, można skryptować, logować (w nadajniku), ustawiać alarmy i różne inne pierdoły jak to w opentx.

Ustawianie ESC odbywa się z BLheli32 Suite... By się do niego podłączyć trzeba mieć dongla FRsky, lub zrobić go samemu z dowolnego adaptera UART, arduino, czy nawet kontrolera Betaflight itp. Ponoć konfigurację można przeprowadzić z telefony... ale tego nie sprawdzałem (i dotyczy to każdego regulatora BLHeli).

Regulatora nie można ustawić za pomocą nadajnika. Z tego co wiem, nie ma też karty programującej.

SBEC ustawiany jest za pomocą skryptu LUA z nadajnika (od 5 do 8.4v z krokiem 0.1V).

Teraz ważna rzecz.

Co prawda oprogramowanie nazywa sie BLHeli a nie BLCopter ;) ale z tego co się orientuję w chwili obecnej z 3 różnych wersji Heli, Tail, Multi rozwijana aktywnie jest już tylko MULTI. Oznacza to, że takie oprogramowanie jest w regulatorze i wiąże się to z BRAKIEM softstartu oraz BRAKIEM opcji Governora. Dlatego też regulator nie jest dla każdego. Oczywiście - posiadacze opentx mogą sobie softstart zrobić w nadajniku - testowałem działa. Można nawet pokusić się o stworzenie Autorotation bailout. Ja osobiście stosuje Governor (i softstart) z systemu FBL wiec nie jest to dla mnie problemem (co oczywiście wymaga zastosowania zewnętrznego czujnika). Mam Braina, ale znajomy ustawił też na K-Barze zachowuje się to bardzo dobrze. Jedyną opcją którą zmieniłem od standardowych ustawień BLheli jest włączenie wyłączenia hamulca (non dumped mode na on) ;), ustawienie timingu silnika (15 deg wg specyfikacji) oraz zmiana PWM na 32kHz.
Oczywiście w BLHeli jest możliwość ograniczenia rampup power, ale nie działa to tak jak softstart (testowałem, działa przez może pierwszą sekundę).

Chwilowo wykonałem zaledwie kilka lotów i to bardzo spokojnych (miałem sporą przerwę więc uczę się na nowo niemalże od początku) i wszystko zachowuje się prawidłowo.

Zalety
- Blheli32
- telemetria
- silny i dokładnie regulowany SBEC
- spory radiator i brak wystających elementów

Wady
- BLheli w wersji Multi
- brak softstart
- brak governora
- konieczność ustawiania z komputera
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 2 mar 2021, o 12:33 przez qemay, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 2 mar 2021, o 10:35

O!

Od 3 dni waham się czy wyklikać Neurona 60S czy nie.

Aktualnie korzystam z HW80v4 i nie zadowala mnie dokładność pomiaru mAh, która jest słaba gdy latam na niskich obrotach.

Oczywiście brak governora i softstartu wbudowanego w FBL należy "naprawić" stosując czujnik fazy (np. HW za 15pln) i governor w FBLu, który jest lepszy niż te w ESC, więc to IMO żadna wada.

Skoro już go testujesz to zwróć proszę uwagę na 2 rzeczy które mnie konkretnie interesują:

1. Jak dokładny jest pomiar konsumpcji mAh przy różnych obciążeniach
2. Czy ESC komunikuje się po f.port podłączone równolegle z Brainem2?
Awatar użytkownika
qemay
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 89
Rejestracja: 30-07-2011
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 8 razy

Postautor: qemay » 2 mar 2021, o 12:27

mwx pisze:(...)
Oczywiście brak governora i softstartu wbudowanego w FBL należy "naprawić" stosując czujnik fazy (np. HW za 15pln) i governor w FBLu, który jest lepszy niż te w ESC, więc to IMO żadna wada.
(...)


Nie, jeśli się o tym wie i jest się na to przygotowanym. Niespodzianka może być dla kogoś kto taki regulator kupi z założeniem stosowania w heliku bez czujnika i sterowania z FBL'a i będzie zdziwiko bo łopaty wyrywa z okuć ;)



Ad 1..
Nie ma problemu, chwilowo jeszcze nie sprawdzałem - patrzyłem tylko że mierzy, ale na następne loty włączę logi w nadajniku i będę pilnował ile wejdzie w pakiety. Podczas lotu nie bardzo jest czas patrzeć, a po locie z wrażenia zawsze zapominam :rotfl:
Mogę mieć tylko problemy z tym różnym obciążeniem. U mnie chwilowo to zawisy, ewentualnie jakieś ósemki. Z większych obciążeń jestem w stanie trochę popompować modelem. Na pewno nie jestem w stanie go wycisnąć ponad 50% na dłuższy czas. Mam x360 a to powoduje, że 80 jest mocno na wyrost (a z racji braków różnicy w wadze brałem większego :)
Ad 2.
Ja mam niestety Braina 1'ke co powoduje, że chyba nie będę w stanie tego sprawdzić.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 2 mar 2021, o 12:58

Ok, to będę chociaż wdzięczny za info dot. precyzji pomiarów mAh.

W HW jest tak, że wysokie prądy mierzy właściwie bardzo dokładnie, ale mniejsze, gdy latam spokojnie są bardzo niedoszacowane.

W przypadku HW to Brain2 liczy mAh całkujące sobie prąd i napięcie po czasie, więc jest to dodatkowo obciążone błędami wynikającymi z ograniczonej rozdzielczości sygnału dot. prądów i napięć.
Myślę że liczenie mAh w ESC daje producentowi większe pole do popisu w temacie odpowiedniej kalibracji czujników i algorytmu.
Awatar użytkownika
qemay
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 89
Rejestracja: 30-07-2011
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 8 razy

Postautor: qemay » 2 mar 2021, o 14:27

OK a powiedz mi jak sprawdzasz precyzję pomiaru? Bo jedyne co mi przychodzi w locie do głowy to porównanie tego co wsysam z pakietu (po ładowaniu) z tym co będę miał z telemetrii.

Mam ewentualnie jakiś Watt Meter ale to tylko pomiary w warsztacie - więc bardzo małe obciążenia) i nie bardzo jestem pewien jak wygląda jego dokładność.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 2 mar 2021, o 14:45

No po locie ładujesz do storage (3.8V/celę), zapisujesz sobie ile mAh wbiła ładowarka, a potem jak bedziesz ładował do oporu to dodajesz ;)

Wiadomo że precyzja będzie średnia, ale mi bardziej chodzi o powtarzalność pomiaru w ostrym i tępym locie.

Skalibrować to sobie mogę dodając jakieś % w brainie

Powiedz jeszcze co skłoniło Cię do wyboru wersji "nie S" ?
Awatar użytkownika
qemay
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 89
Rejestracja: 30-07-2011
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 8 razy

Postautor: qemay » 2 mar 2021, o 15:02

Trochę cięższy, trochę większy, trochę tańszy, i większy prąd chwilowy... Wiem w modelu takim jak x360 samo 80A to spory zapas, ale jakoś wolę mieć tą świadomość, że ogranicza mnie pakiet a nie regulator :D Neron 60s ma 60A ciągłej i 80A chwilowej - 60 ma odpowiednio 60 i 100 a 80 już 80 i 120
Awatar użytkownika
qemay
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 89
Rejestracja: 30-07-2011
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 8 razy

Postautor: qemay » 2 mar 2021, o 18:50

Ok mam pierwsze wyniki
Spokojny lot (5 minut lotu, trochę ósemek, kilka spokojnych pętli) na niższych obrotach (2400PRM) z pakietu 1450mah 30c 6s wg odczytu telemetrii wyszło 806mAh. Ładowarka (prąd ładowania 0,8A czyli jakieś 0,6C) wpakowała do pakietu 866mAh. Różnica poniżej 10% - nie wiem ile poszło na balansowanie pakietu - zwłaszcza że ładowanie wcześniej jedna z cel robiła jakieś głupoty.

Drugi pakiet - lot też ok 5 minut tyle że na większych obrotach (2900RPM) i z dużą ilością pompowania i ostrzejszego latania telemetria pokazała 1134mAh, ładowarka przy 0,8A (jak wyżej) wbiła w pakiet 1280mAh tj ok 12% więcej.

Ciężko tak naprawdę coś powiedzieć na temat wyników. Pierwszy raz robię takie porównanie i zarówno nie wiadomy stan pakietów jak i mała liczba prób nie pozwala wyciągnąć pewnych wniosków :P
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 2 mar 2021, o 21:07

Pobadaj jakiś czas i daj znać jak wygląda większa próba. 10% odchyłki to żaden problem.

Do X360 60A jest ze sporym zapasem, 80A jest zwyczajnie niepotrzebnie wielki ;)
Awatar użytkownika
qemay
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 89
Rejestracja: 30-07-2011
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 8 razy

Postautor: qemay » 12 mar 2021, o 09:58

Żeby za każdym razem nie edytować
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing

Chyba drugi pakiet jest gorszej jakości bo przy spokojnych lotach też gorzej się ładuje
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 12 mar 2021, o 10:11

Super. Jak będzie Ci się chciało to pouzupełniać z czasem to będzie dobry materiał do oceny tego ESC.

Zmajstrowałeś coś żeby odpalić governor z Braina? Masz ten USB linker do regulatora?
Awatar użytkownika
qemay
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 89
Rejestracja: 30-07-2011
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 8 razy

Postautor: qemay » 12 mar 2021, o 23:16

Tak governor w Brain 1 działa z czujnikiem fazy. Inaczej bym nie latał ;) Soft start na opentx jest do ustawienia ale to ostateczność.
I tak mam 'linker' do regla z adaptera UART usb. Ustawiałem z tego co było pod ręką. Najpierw z kontrolera z betą, później z Arduino, a ostatecznie zrobiłem adapter do UART'a (raptem chyba jeden rezystor i jest "adapter").
Oryginalnego frsky do neurona nie mam bo po co... Chyba poszli po rozum do głowy i nie robili nic dziwacznego. Mam programator frsky smartport do wgrywania FW do odbiorników - ten nie działa (choć nie zdziwił bym się gdyby nie chodziło o odwrócenie sygnałów logicznych).
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 13 mar 2021, o 13:21

Rozrysujesz co tam w zwykłym usb-uart pozmieniałes? Jaki baud rate obsługuje?
Awatar użytkownika
qemay
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 89
Rejestracja: 30-07-2011
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 8 razy

Postautor: qemay » 13 mar 2021, o 14:36

Problem w tym, że za diabła nie mogę znaleźć skąd wziąłem ten schemat... Na szczęście wysłałem go znajomemu i....

O przepraszam jedna dioda 1n4001 i rezystor 3k3

WhatsApp Image 2021-02-05 at 09.42.33.jpeg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 13 mar 2021, o 17:15

Dzięki. Tak podejrzewałem że będzie jakiś pull-up i diodka żeby spiąć Tx i Rx w jedną linię.

Teraz jedyne czego mi brakuje to współpraca z f.portem
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 19 maja 2021, o 10:48

qemay pisze:Żeby za każdym razem nie edytować
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing

Chyba drugi pakiet jest gorszej jakości bo przy spokojnych lotach też gorzej się ładuje



Trochę czasu już minęło i pewnie nabiłeś kilka lotów. Powiedz mi proszę, czy wykonywałeś może loty składające się z baaardzo spokojnych zawisów na niskich obrotach?

HW80 przy lataniu na niższych obrotach nie mierzy praktycznie wcale, coraz bliższy jestem zamówienia Neurona, tylko nie moge sie zdecydować czy brać 60, 60S czy 80 hmm
Awatar użytkownika
qemay
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 89
Rejestracja: 30-07-2011
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 8 razy

Postautor: qemay » 23 maja 2021, o 12:51

mwx pisze:Trochę czasu już minęło i pewnie nabiłeś kilka lotów. Powiedz mi proszę, czy wykonywałeś może loty składające się z baaardzo spokojnych zawisów na niskich obrotach?

HW80 przy lataniu na niższych obrotach nie mierzy praktycznie wcale, coraz bliższy jestem zamówienia Neurona, tylko nie moge sie zdecydować czy brać 60, 60S czy 80 hmm

Zrobiłem super spokojny lot. Sam zawis na niskich obrotach. Ok 6-7A w zawisie. Po 5 minutach 587 mAh.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 24 maja 2021, o 00:56

Pokrywało się to z tym co władowałeś potem w pakiet?

Wciąż myślę którą wersję brać.
Teraz mam HW80, jak latam na wkurwie to peaki sięgają niby 100A, ale to pewnie są ułamki sekund, no i w pomiary HW średnio wierzę. Kusi mnie 60A - s małym rozmiarem i masą.

Wkurza mnie to że FrSky jakiegoś babola nam pokazuje i pisze że niby wersja 60A i 80A ważą tyle samo. Nie mogę jakoś w to uwierzyć, a jak 60A jest lżejsza to bym ją pewnie wziął hmm
Awatar użytkownika
qemay
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 89
Rejestracja: 30-07-2011
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 8 razy

Postautor: qemay » 24 maja 2021, o 19:33

Pakiety ładuje przed lotem więc.. może jutro ;) ale nie obiecuje.
Waga jest ta sama bo z tego co wiem to różnią się tylko mosfetami, a te mało wpływają na wagę. Płytka, radiator są identyczne pomiędzy wersjami.

Nie ma tego na zdjęciach ale o ile pamiętam to ważyłem swojego tyle, że nie super precyzyjną wagą kuchenną i wyszło mniej więcej to co jest w specyfikacji.
Awatar użytkownika
qemay
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 89
Rejestracja: 30-07-2011
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 8 razy

Postautor: qemay » 9 cze 2021, o 12:23

Sorki, albo pogoda przeszkadzała, albo ja nie miałem czasu....

Tak więc po super spokojnym locie z pakietu wyszko 587 wg regulatora, ładowarka wbiła 610. Różnica w okolicach 4% - jedna z najniższych spośród wszystkich ładowań.

Wróć do „Regulatory obrotów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości