Podkładki

No jak nie potrzebuję jak potrzebuję..?
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 8 kwie 2021, o 08:43

W dorosłych helikach wyłapuje się takie awarie zawczasu, badając wibracje.
Najnowszy apdejtu Braina pozwala na wysyłanie danych dot. wibracji po telemetrii do nadajnika - jakby ktoś bardzo chciał to można podziałać.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 8 kwie 2021, o 09:16

mwx pisze:W dorosłych helikach wyłapuje się takie awarie zawczasu, badając wibracje.


W małych tak samo ;).
Ten hałas który się zmienia i przybiera na sile to co to jest... skąd on się bierze... No z wibracji właśnie.
Tyle, że jest to zbierane i interpretowane przez mój białkowy czujnik wibracji działający poprzez fale dźwiękowe...

A tak ciut bardziej serio - wiem o czym mówisz. Poznałem temat jak ... kilka lat temu była dość głośna katastrowa Eurocoptera któremu urwał się wirnik :kopara:
Potem pojawiły się materiały które pokazywały jak do tego doszło (awaria przekładni planetarnej spowodowała rozpieprzenie całego bloku który trzymał wał wirnika ) i właśnie przy tej okazji było, że normalnie wibracje wszystkich elementów są cały czas monitorowane i takie awarie są wykrywane za wczasu, ale w przypadku przekładni planetarnych monitorowanie wibracji pochodzących od satelit jest cholernie trudne - nie umiemy tego robić.
Z resztą, teraz mi się przypomina, że chyba już o tym tu gadaliśmy i to też właśnie przy okazji tej katastrofy...

Swoją drogą... ciekawe jak by się sprawdził taki białkowy czujnik wibracji przy analizie tych wibracji z satelit przekładni planetarnej... mam takie podejrzenie, że nasze mózgi po raz kolejny w trudny do wyjaśnienia sposób poradziłyby sobie z ich analiza lepiej niż komputery.
Tyle, że w prawdziwym helikopterze trudno o ich wychwycenie, bo innych hałasów które zagłuszają pracę przekładni, nawet nieprawidłową jest bardzo dużo.

Była kiedyś katastrofa Sikorskiego który wpadł do oceanu tylko dlatego, że z przekładni głównej wyciekł olej.
Piloci widzieli spadek ciśnienia oleju, ale nie widzieli wzrostu temperatury, więc mieli nadzieję, że to awaria czujnika i chcieli dolecieć do lądu.
O tym, że mają awarię dowiedzieli się dopiero jak wałek wirnika ogonowego ogolił się na łyso, a wcześniej przekładnia przez dobrych kilka minut pracowała na sucho i nie usłyszeli tego.
Dla porównania na ten przykład w samochodzie, no kurde nie ma takiego lewara, aby kierowca mający cokolwiek wyczucia technicznego przegapił przekładnię pracującą bez oleju, czy to skrzynię biegów czy most, nawet tylny w ciężarówce.
Jechałem kiedyś 12 tonowym mercedesem w którym było mało oleju w moście (tylko talerz się ledwo maczał, a powinien cały pływać).
Było słychać jego pracę bardzo wyraźnie w kabinie.
Ot i różnica...

mwx pisze:Najnowszy apdejtu Braina pozwala na wysyłanie danych dot. wibracji po telemetrii do nadajnika - jakby ktoś bardzo chciał to można podziałać.

:thumb:
I tak oto powoli i w ułamku procenta, ale jednak, standardy z dorosłego lotnictwa przenikają do naszych zabawek ;)
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 8 kwie 2021, o 10:15

aikus pisze: no kurde nie ma takiego lewara, aby kierowca mający cokolwiek wyczucia technicznego przegapił przekładnię pracującą bez oleju, czy to skrzynię biegów czy most, nawet tylny w ciężarówce.


ee.. znam takich co zauważyliby dopiero jakby koło odpadło, i to nie po dźwiękach czy pogorszonym prowadzeniu, ale po tym że im się cola wylewa z kubka w cupholderze.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 8 kwie 2021, o 11:07

Tak tak, ja też znam takich, dlatego zaznaczyłem, że mówię o tych "mających cokolwiek wyczucia technicznego".
;)

Wróć do „Narzędzia i akcesoria”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

cron