Kamera z funkcją śledzenia obiektu

Czym robimy selfie z powietrza...
Awatar użytkownika
Clad
Elita forum...
Posty: 838
Rejestracja: 16-06-2019
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 93 razy
Podziękowano: 21 razy

Postautor: Clad » 24 sie 2019, o 21:37

Słyszał ktoś może o czymś takim jak kamera z funkcją śledzenia obiektu? Dodatkowo automatyczny zoom byłby już mega atutem. To tylko moja fantazja czy jest coś takiego? Chodzi mi o postawienie takiej kamery na statywie z gimbalem i filmowanie helika. Teoretycznie pewnie dało by się zaadoptować do tego drona, który śledzi obiekt taki jak np. rowerzyste, ale koszty ogromne jak na taką zabawe, wiec gra nie warta świeczki w tym przypadku.
Alzrc x360, T-rex 550E, T-rex 600E, Aurora 9X
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 24 sie 2019, o 22:21

Ja daję telefon żonie. Śledzenie obiektu działa u niej całkiem dobrze.

No ale żona to spore koszty, drony tańsze.
Awatar użytkownika
Clad
Elita forum...
Posty: 838
Rejestracja: 16-06-2019
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 93 razy
Podziękowano: 21 razy

Postautor: Clad » 24 sie 2019, o 22:40

mwx pisze:Ja daję telefon żonie. Śledzenie obiektu działa u niej całkiem dobrze.

No ale żona to spore koszty, drony tańsze.


Heheh widziłem filmiki :) całkiem dobrze jej to idzie :thumb: no i komentarz "różowa dmuchana lala" mnie rozbawił :rotfl:
Alzrc x360, T-rex 550E, T-rex 600E, Aurora 9X
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 24 sie 2019, o 23:14

Serio ... nawet kumple "latający", czyli tacy co powinni kumać gdzie i jak zaraz polecę, nie prowadzą kamery tak jak ona.
Chyba minęła się z powołaniem.
Awatar użytkownika
Clad
Elita forum...
Posty: 838
Rejestracja: 16-06-2019
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 93 razy
Podziękowano: 21 razy

Postautor: Clad » 25 sie 2019, o 01:46

Sprawiasz wrażenie jak byś nie chciał, żebym uwierzył Ci na słowo... :D Nie obraź się, to oczywiście żart :hammer:
Alzrc x360, T-rex 550E, T-rex 600E, Aurora 9X
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 25 sie 2019, o 06:59

Clad pisze:Słyszał ktoś może o czymś takim jak kamera z funkcją śledzenia obiektu? Dodatkowo automatyczny zoom byłby już mega atutem. To tylko moja fantazja czy jest coś takiego? .

To nie jest funkcja kamery lecz softu gimbala. Mają to drony Dji, lecz przydatność do filmowania helika i innych obiektów szybko zmieniających pozycje na niekontrastowym tle jest niska. Innym rozwiązaniem może być tracker anteny. Robiłem coś takiego do samolotu, na gimbalu trackera oprócz anteny kierunkowej doczepiona była kamerka Mobius. Działała fajnie z wyjątkiem przejścia przez zenit, bo wtedy mój tracker robi obrót głowicy o 180st żeby śledzić druga polsfere, siła rzeczy nagranie jest wtedy rowniez obrocone. Żadne z powyższych rozwiązań nie ma automatycznego zooma

Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 26 sie 2019, o 11:16

Automatyczne śledzenie obiektów nie działa dobrze nawet w dronie DJI.
Zachwalane i reklamowane przez wielu - nie wiem po kiego grzyba.
Jedna rzecz, to że gubi obiekty szybko poruszające sie (np. modele) po wyjściu nad linię horyzontu (ale o tym tylko słyszałem).
Druga rzecz, to że gubi obiekty obiekty wolno poruszające się. Bez wychodzenia nad linię horyzontu.
Konkretnie to spacerującego człowieka na tle trawy i chaszczy. Człowieka ubranego na biało i niebiesko.

tak jest - ostatnio dwa pakiety zmarnowałem próbując filmować sam siebie przy pomocy autonomicznego drona DJI.

No niestety. Jak wiele zajebistości by w tym ustrojstwie nie było, ta cunkcjonalność zwyczajnie nie działa.

Potem potestowałem inne funkcje (np. point of interest -gdzie dron ma automatycznie wykonywać piruet o środku w punktcie który mu ustawię.
Pierwsze pół obiegu wykonał z grubsza poprawnie.
Potem powiększył sobie radośnie promień skrętu i w efekcie wypierdolił jakieś 100 metrów dalej.
Przerwałem mu.
dobrze, że chociaż wrócił.


Sorry Clad, ale coś mi się zdaje, żę Twoje oczekiwanie wyprzedza epokę o jakieś 10 lat.
A jak jeszcze mówisz, że dron jest za drogi no to ...
... żę tak powiem ni chuja.
(bo gdyby nie było ograniczenia cenowego to może i istnieje już na świecie rozwiązanie które działa).

...
BTW, zdaje się że w moim cyfraku Sony (kompakcie, ale nota bene też nie najtańszym) mam funkcję sledzenia obiektów. Nie wiem jak to ma w założeniu działać, ale w w praktyce działa tak, żę to wyłączam i przestawiam focusa na manual - wtedy jest OK.
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2200
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 26 sie 2019, o 14:31

a taki nie wyrobi przy heliku? Tez o tym myslalem jak pojawila sie chec nagrywania swoich lotow zeby dokumentowac postepy ale - operatorow brak :D

Awatar użytkownika
Clad
Elita forum...
Posty: 838
Rejestracja: 16-06-2019
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 93 razy
Podziękowano: 21 razy

Postautor: Clad » 26 sie 2019, o 18:02

Z@j€bist@ :piwo2:
Jak wroce z pracy to sie temu blizej przyjrze. Nie wiem czy nadąży za helikiem Macieja, ale do mojego latania to nawet za szybka będzie :vhappy: I ma dokładnie wszystko czego bym sobie życzył. Jeśli jeszcze nie kosztuje tyle co goblin 700 :vhappy: to już będzie wogóle mega :banana:

aikus pisze:Sorry Clad, ale coś mi się zdaje, żę Twoje oczekiwanie wyprzedza epokę o jakieś 10 lat.
A jak jeszcze mówisz, że dron jest za drogi no to ...
... żę tak powiem ni chuja.
(bo gdyby nie było ograniczenia cenowego to może i istnieje już na świecie rozwiązanie które działa).


Chodzi mi o to, że jak miał bym zapłacić 3k lub więcej za to, żeby dron nagrywał mi filmik jak STARAM sie latać helikiem, to według mnie trochę za dużo. No chyba, że miał bym jakąś fajną sąsiadke i interesowało by mnie to, co robi w domu, to wtedy taki dron już by się tam jakoś zwrócił... ;)

EDIT

Jest nadajnik z odbiornikiem i statywem w dobrej cenie. Automatycznego zooma nie bedzie ale i tak mysle ze fajna opcja :)
https://digital24.pl/glowice-soloshot/g ... hot-1.html
Alzrc x360, T-rex 550E, T-rex 600E, Aurora 9X
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 26 sie 2019, o 21:26

Idź w weekend na miasto i coś wyrwij. Jak na krótką metę to mimo wszystko wyjdzie taniej. XD
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 26 sie 2019, o 21:32




WOW!!
Na to nie wpadłem - przecież do helika można przyczepić nadajnik.
Pytanie ile waży nadajnik...
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 26 sie 2019, o 23:00

Nasz kolega z lotniska imieniem Sławek stosował prosty patent - montował kamerę na kask i latał w kasku.

Wiem że to może trochę za proste rozwiązanie, ale całkiem skuteczne.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 27 sie 2019, o 08:52

Ja tam to rozwiązanie znam i właśnie też stosuję.
Przy czym nawet je jeszcze bardziej upraszczam, pomijam kask, stosuję szeroką gumę pasmanteryjną do przymocowania kamery do czaszki.
Z dwóch powodów:
1. obawiam się, że konieczność obracania głowy razem z kaskiem wymagałaby rekalibracji mojego mózgowego regulatora PID w gimbalu bionicznym odpowiadającym za pozycjonowanie kamer stereoskopowych fabrycznie wbudowanych w pojemnik na myśli. Kamery mają co prawda wbudowane własne niezależne gimbale, które w pewnym zakresie umożliwiają "wyręczenie" gimbala zasadniczego, ale ich używanie w tej sytuacji mija się z celem.
2. prawdopodobnie wielokrotnie ważniejsze niż 1. - nie mam kasku.


Ale podobnie jak Ty uznałem, żę to rozwiązanie jest zbyt proste i oczekujemy tu czegoś z czasem z postępem z osiągnięciami.
a nie kamere se do łba mocować....
jak zwierzęta...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 27 sie 2019, o 08:55

swoją drogą... blać jakież to jest zaje**scie smutne...
9 miliardów ludzi na świecie...
i my wynajdujemy, sprzedajemy - kupujemy, ergo potrzebujemy rozwiązań, które umożliwią nam wyeliminowanie prośby skierowanej do bliźniego "Weź kamerę, nagraj jak będę latał"...
:masakra: :masakra: :masakra: :masakra:
Awatar użytkownika
Clad
Elita forum...
Posty: 838
Rejestracja: 16-06-2019
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 93 razy
Podziękowano: 21 razy

Postautor: Clad » 27 sie 2019, o 13:00

Wiele rozwiązań już jest, tylko wszystko jest "hamowane". Dlaczego? A otóż dlatego, że gdyby wprowadzić np. elektyczne auta, które w pełni zastępują środki lokomocji z silnikami spalinowymi, co oczywiście jest możliwe, bo np. taki GRAFEN wynaleziny przez POLAKÓW i kurw@ sprzedany, pozwala na zbudowanie takich akumulatorów że ja swoim nowym, z@j€bistym gaui x7 latałbym na jednym w pełni naładowanym pakiecie z 10 godzin non stop! No ale w takim razie co z ropą? No właśnie... Najpierw ropa musi się skończyć m.in. tym pastuchom wypasającym wielbłądy, którzy pewnego dnia skrobiąc studnie pazurami odkryli, że na ich działce jest ciecz, za którą sobie kupią stado wjelbłądów i jeszcze osła. No więc teraz pomyślcie, czy ci miliarderzy pozwolą sobie na utratę wszystkiego z dnia na dzień? Skończy się ropa, to wtedy natąpi przełom technologiczny. Oczywiście taki fikcyjny bo tak naprawde mogli byśmy już mieć o wiele więcej...
Alzrc x360, T-rex 550E, T-rex 600E, Aurora 9X
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 27 sie 2019, o 13:39

No dobra nawet jeśli poniekąd masz rację To co ma piernik do wiatraka?
Awatar użytkownika
Clad
Elita forum...
Posty: 838
Rejestracja: 16-06-2019
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 93 razy
Podziękowano: 21 razy

Postautor: Clad » 27 sie 2019, o 14:30

aikus pisze:No dobra nawet jeśli poniekąd masz rację To co ma piernik do wiatraka?

Bo sam napisałeś

aikus pisze:swoją drogą... blać jakież to jest zaje**scie smutne...
9 miliardów ludzi na świecie...
i my wynajdujemy, sprzedajemy - kupujemy, ergo potrzebujemy rozwiązań, które umożliwią nam wyeliminowanie prośby skierowanej do bliźniego "Weź kamerę, nagraj jak będę latał"...
:masakra: :masakra: :masakra: :masakra:


No i dlatego napisałem, dlaczego takich rozwiązań albo nie ma, albo są drogie.

Może poprostu Cię nie zrozumiałem albo miałeś coś innego na myśli.
Alzrc x360, T-rex 550E, T-rex 600E, Aurora 9X
Awatar użytkownika
Clad
Elita forum...
Posty: 838
Rejestracja: 16-06-2019
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 93 razy
Podziękowano: 21 razy

Postautor: Clad » 27 sie 2019, o 14:38

mwx pisze:Idź w weekend na miasto i coś wyrwij. Jak na krótką metę to mimo wszystko wyjdzie taniej. XD


Chyba Twój pomysł będzie najlepszy :thumb: Zapytam jeszcze żony co o tym sądzi :vhappy:
Alzrc x360, T-rex 550E, T-rex 600E, Aurora 9X
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 27 sie 2019, o 14:39

Aikus chciał trzecia łapkę i dodatkowe oko cyklopa, coś ala inspektor Gadżet. Cywilizacja i tak zmierza w stronę braku zapotrzebowania na bliźniego :)
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
gcze
Elita forum...
Posty: 927
Rejestracja: 18-01-2019
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 145 razy
Podziękowano: 31 razy

Postautor: gcze » 27 sie 2019, o 14:46

Tak na marginesie, to grafen nie został wynaleziony przez Polaków, tylko jedna z technologi jego produkcji, pozwalająca stosunkowo tanio uzyskać produkt wysokiej jakości. To jednak dość istotna różnica ;-)
XK K110 | T-REX 250 | Mini Titan | X360 | Trex 600n nadciąga| jumper T12

Wróć do „Kamery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości