MSH Brain 2 tail setup

Czy ktoś jeszcze pamięta flybara?
Awatar użytkownika
kris
Stały bywalec...
Posty: 115
Rejestracja: 16-12-2019
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: kris » 7 sie 2020, o 21:36

Mam problem z ustawieniem ogona w Protosie 380 z Brainem 2.
Model jeszcze nigdy nie latał (a przynajmniej nie poprawnie). Cały czas miał dryf ogona.

Nie mniej teraz jak sprawdzam go przed lotem, to widzę, że serwo ma zawsze ogon przesunięty w jedną skrajną pozycję. I dodatkowo jak przesuwam ogon, to serwo nie reaguje na te zmiany, a chyba powinno.
Jeżeli coś to pomoże, to tutaj jest zrzut ekranowy ekrany ustawienień nadajnika. Mogę podesłać te inne ekrany. Sam ogon chodzi lekko, bo i mechanicznie już nie mam się do czego przyczepić. Zresztą odłączone serwo też nie reaguje na przesunięcie ręką ogona.

Wydaje mi się, że HeadLock jest włączony. Dokładnie, to nawet nie mogę tej opcji zmienić.

Ma ktoś może jakiś pomysł. Będę wdzięczny za każdą wskazówkę.

PS. Przeniosłem się ze swoim problemem tutaj, bo to raczej problem z Brainem a nie Protosem.
brain-tx-setup.jpeg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
pozdrawiam
Krzysztof

Kraken 580, Goblin Buddy, XL380, Blade 230s
Spektrum DX8 G2
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 8 sie 2020, o 06:14

Nie ma kompensacji ogona przy obracaniu helikiem... hmm Pomijając jej kierunek, to mi przychodzą tu do głowy trzy opcje - ustawiona zła orientacja Braina, ustawione złe parametry serwa, lub uszkodzone serwo. Generalnie powinno to wyglądać tak - przy prawidłowo określonych parametrach "czasowych" serwa i położeniu FBL-a, serwo powinno kompensować ruchy ogona, rewers serwa w Brainie określi kierunek tej kompensacji, a rewers kanału w nadajniku - kierunek reakcji na ruchy drążkiem. Gain ogona masz IMHO za wysoki. A tak to, kurcze, powinno działać.

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3786
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 8 sie 2020, o 06:49

Rozumiem, serwo działa. Inaczej Krzysztof by to napisał.
Zakresy ogona masz ustawione?
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
kris
Stały bywalec...
Posty: 115
Rejestracja: 16-12-2019
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: kris » 8 sie 2020, o 07:55

Dzięki za podpowiedź:

* Serwo działa poprawnie przy ruchach drążkiem. Zakresy i punkt środkowy też udało mi się ustalić bez problemu
* Moduł ma poprawną orientację. A przynajmniej cyklika poprawnie reaguje na wychylenia. Poza tym latałem 2 razy z uciekającym ogonem.
* Gain taki był domyślnie. Ale zmiany jego nie polepszający sytuacji. Dodatkowo o ile rozumiem, zbyt duży gain objawia się drganiami ogona a nie brakiem reakcji.

Może to problem brain-a? Chyba skończy się tak, że kupię nowy i zobaczę czy to poprawi sytuację.
pozdrawiam
Krzysztof

Kraken 580, Goblin Buddy, XL380, Blade 230s
Spektrum DX8 G2
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3786
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 8 sie 2020, o 09:46

Mogę Ci używkę Braina v1 podesłać na próbę, ale dopiero za tydzień.
Na wakacjach jestem

EDIT: w sumie, mogę w poniedziałek zorganizować wysyłkę, bo mam w biurze i ktoś to ogarnie
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
kris
Stały bywalec...
Posty: 115
Rejestracja: 16-12-2019
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: kris » 8 sie 2020, o 11:07

Dzięki za propozycję. W razie czego spokojnie mogę poczekać bo mam czym latać. A jeszcze się nie poddaję z tym co mam :-), więc na razie dziękuję.
pozdrawiam
Krzysztof

Kraken 580, Goblin Buddy, XL380, Blade 230s
Spektrum DX8 G2
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 8 sie 2020, o 11:21

Kurcze, no wygląda to wszystko co najmniej OK.
@Piotr_T, gdzie Ty widzisz, że nie ma prekompensacji cykliki (bo jak rozumiem to masz na myśli mówiąc "kompensacji przy obracaniu helikiem"?)? Abstrachując, że jej brak nie ma prawa powodować dryfu ogona.

Dużo wskazuje, że podmianka braina na inny egzemplarz to dobry krok, albo potwierdzi usterkę braina albo ją wykluczy i trzeba będzie szukać dalej.
Najlepiej zgrać cały setup do pliku i wgrać w drugim Brainie - powinno wszystko przejść 1:1.

Kris... film miałeś nagrać...
Nie dasz rady? Nagraj... po pierwsze jak to wszystko chodzi, a po drugie z lotu - jak to wygląda...
Awatar użytkownika
Kula
Elita forum...
Posty: 1468
Rejestracja: 04-01-2013
Lokalizacja: Pruszków, Warszawa
Podziękował: 55 razy
Podziękowano: 148 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Kula » 8 sie 2020, o 12:48

Zrób na początek pełny reset Braina do ustawień fabrycznych. Potem od zera wszystko ustaw.

Jeśli będziesz mógł, wyślij do Piotra S na testy. Weźmiemy go na warsztat i rozstrzygniemy czy jest sprawny.

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka
"Każden jeden musi se czasem polatać..." (Złomek-Auta)

Graupner HOTT
Awatar użytkownika
kris
Stały bywalec...
Posty: 115
Rejestracja: 16-12-2019
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: kris » 8 sie 2020, o 13:20

Aby nakręcić filmik z lotu. Model musiałby latać. A ten przestał. Kręci bączki jeszcze na ziemi (startuje z plexi, więc jest ślisko). Można by go ustawić w rate mode, ale to bez sensu. W rate mode przynajmniej wraca do pozycji środkowej. W HoldLock mode zawsze zostaje na takie pozycji na jakiej był ustawiony. Chociaż czasami, chyba w zależności od humoru, łapie jedno skrajne wychylenie i zawsze do niego wraca.Więc te bączki dosyć szybkie są

Zrobię jak Kula radzi: reset do ustawień fabrycznych i jak to nie pomoże to wyślę swój i skorzystam z wypożyczenia Brain-a 1 u PiotraS.
Ale to już w przyszłym tygodniu, bo raz, że nie mam w weekend czasu a dwa, że mam go trochę dość :-(
pozdrawiam
Krzysztof

Kraken 580, Goblin Buddy, XL380, Blade 230s
Spektrum DX8 G2
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 8 sie 2020, o 13:50

A czy jak jesteś w zakładce ogona to czy na pewno masz ustawione poprawnie neutrum? W sensie czy gdy drążek jest na środku to slisgacz znajduje się w okolicy środka (w czasie gdy jesteś podpięty do ustawień i jesteś na zakładce dotyczącej ustawień ogona)?
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 8 sie 2020, o 14:08

Miałem na myśli kompensację ogona jako taką. Kris napisał, że majta helikiem, a ogon ani drgnie.

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
kris
Stały bywalec...
Posty: 115
Rejestracja: 16-12-2019
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: kris » 8 sie 2020, o 14:40

Tak. Neutrum jest poprawnie ustawione i tak jak pisze Piotr_T. Ruszając ogonem nie ma reakcji serwa. A ogon jest w trybie HH, bo po zmianie położenie ogona z aparatury nie wraca do neutrum (robi tak jak włącze tryb Rate)
pozdrawiam
Krzysztof

Kraken 580, Goblin Buddy, XL380, Blade 230s
Spektrum DX8 G2
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 8 sie 2020, o 15:12

Wracac do neutrum nie powinien, ale jak nie ma reakcji na ruch modelu to cos jest skopsane...
Awatar użytkownika
Adam12
Elita forum...
Posty: 1285
Rejestracja: 31-10-2015
Lokalizacja: Podhale
Podziękował: 81 razy
Podziękowano: 74 razy

Postautor: Adam12 » 8 sie 2020, o 15:55

Ta kompensacja ogona obserwowana na stole jest dość marnie widoczna. Kompensację tarczy widać 4x lepiej. @Kris - jeśli masz bąki to na pewno rewers serwa masz dobrze ? Bo to można i w nadajniku i w Brainie ustawiać. Skoro kierunki masz dobre to zamień rewersy w nadajniku i FBLu. Finał będzie ten sam czyli dobre kierunki, ale kompensacja będzie. No chyba, że to co innego jeszcze.
XL Power 380; Volantex Saber; Spektrum DX8
Awatar użytkownika
kris
Stały bywalec...
Posty: 115
Rejestracja: 16-12-2019
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: kris » 8 sie 2020, o 17:31

Niestety mam dobrze. Model podczas startu nawet reaguje na drążek. Tyle, ze kręci się w jedną lub drugą stronę. W zależności od tego w którą wychylę drążek. I nie przestaje mimo, że drążek wraca do neutrum.
Zrobię reset Braina i ustawię od początku. Teraz i tak wiem o wiele więcej o ustawieniach niż poprzednio :-)
Jak to nie da rady, to spróbuję nowy FBL.
Na pewno dam znać jakie będą tego efekty.
pozdrawiam
Krzysztof

Kraken 580, Goblin Buddy, XL380, Blade 230s
Spektrum DX8 G2
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 8 sie 2020, o 22:04

A dobrze wybrałeś pozycję brajana w aplikacji?
Awatar użytkownika
Artz
Elita forum...
Posty: 635
Rejestracja: 06-04-2015
Lokalizacja: Skawina
Podziękował: 23 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: Artz » 9 sie 2020, o 08:20

Ja też kiedyś byłem przekonany że miałem dobrze.
Może ustaw minimalne obroty w Brain, i nagraj jak zachowuje się ogon z łopatkami gdy wychylasz go ręką na boki. Najlepiej z widoczną aparaturą i filmem na którym widać ruch drążka i reakcję ślizgacza.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 9 sie 2020, o 09:05

Tylko łopaty zdejmij ;)
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 9 sie 2020, o 10:05

Nie masz paska w ogonie założonego na odwrót?
Awatar użytkownika
kris
Stały bywalec...
Posty: 115
Rejestracja: 16-12-2019
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: kris » 9 sie 2020, o 17:59

Pozycję braina mam dobrą bo przecież latałem już tym i reakcja cykliki jest dobra. Nie mam pomysłu jak można by wybrać złą orientację by ogon nie reagował. A próbowałem modelem ruszać we wszystkich osiach tak dla porządku :-).

Ogon reaguje mi w dobrą stronę (na drązek). Po prostu nie ma kompensacji.
Kręci się też w poprawną stronę. Wirnik główny CW i ogon CCW. Więc rozumiem, że pasek jest ok, bo tym bym się objawiał założony na odwrót.

W przyszłym tygodniu zrobię reset do ustawień fabrycznych i ustawię od nowa. Na pewno napiszę jaki będzie tego efekt, bo wiem, że bardzo trudno jest zgadnąć coś na odległość, a może to rzeczywiście jest jakaś prostą pomylona przeze mnie opcja.

Tak swoją drogą, to niestety mój model ma jeszcze jeden problem o którym nie pisałem bo myślę, że nie ma to z tym nic wspólnego. I do tego pojawia się dosyć rzadko. Ale.
2 razy zdarzyło mu się stracić obroty. Ustawione mam 2600rpm i 2 razy zdarzyło mi się, że po jakieś 30 sekunda od rozkręcenia wirnika (na pełnej baterii), obroty mocno spadły. Raz jak robiłem zawis. Dalo się to wyratować maks cykliką, tyle, że po kolejnych 10-20 sekundach obroty wróciły i model wystrzelił w górę. tyle, ze jak wylądowałem po tym wi wystartowałem to już wszystko ok. Brain czy regel?
Z drugiej strony już spaliłem silnik, jaka jest szansa, że w tym samym modelu poszedł, silnik, brain i regel? I to wszystko przed lotem?
Nie mniej może to się jakoś łączy?
pozdrawiam
Krzysztof

Kraken 580, Goblin Buddy, XL380, Blade 230s
Spektrum DX8 G2

Wróć do „Systemy FBL”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

cron