ROTORFLIGHT eksperymentalny FBL

Czy ktoś jeszcze pamięta flybara?
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2200
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 2 lip 2022, o 09:27

Ludzie pracujacy nad zaadaptowaniem dronowych kontrolerow do wspolpracy z helikami wypuscili niedawno wersje testową tego softu. Oparty jest na betaflight.
Tutaj mozna poczytac i pobrac potrzebny soft https://github.com/rotorflight/rotorflight

Współpracuje z kontrolerami na STM32F7 albo STM32F4. Dla mnie mega ciekawy projekt. Tutaj zamontowany w 700. Nie mam pytan :shock:

Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 3 lip 2022, o 10:16

.... no ale to nie jest lot autonomiczny...??
TO ja też nie mam pytań - po prostu poprawnie działający FBL i pilot top-class... :dk:
Awatar użytkownika
bizon220
Elita forum...
Posty: 694
Rejestracja: 21-04-2015
Lokalizacja: Komorów
Podziękował: 21 razy
Podziękowano: 25 razy

Postautor: bizon220 » 3 lip 2022, o 13:16

Ja bym spróbował.
Tylko ja marny pilot, więc dla mnie rescue by się przydało. Ciekawe czy będzie jak w Brainie?

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
Pozdrawiam
Krzysiek

XL 550, Gaui X3 380
Bixler 3, EasyCube, Acromaster
Quad 220 FPV, Mobilna 7, Mavic Pro
Traxxas Slash 4x4, Rustler 4x4
Taranis
Awatar użytkownika
kubacki
Lider forum...
Posty: 2049
Rejestracja: 28-12-2015
Lokalizacja: Będzin
Podziękował: 114 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kubacki » 3 lip 2022, o 13:46

Szkoda tylko że nie widać czy napewno to tam siedzi ,film pokazuje ewidentnie lot dobrego pilota ,ale nie dopatrzyłem się na nim widoku siedzącego tam FBLa
Goosky S2 Legend
XL Protos 380 V2
Spektrum NX10
Awatar użytkownika
lopez
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 29
Rejestracja: 02-05-2018
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 17 razy

Postautor: lopez » 23 sie 2022, o 17:09

A ja sie nakręciłem i postanowiłem sprawdzić to ustrojstwo. Wyciągnąłem z szafy swoja 450-tke i zaczalem przerabiac. Wykorzystalem kontroler OMNIBUS F4 Pro v2 i właśnie wykonałem dziewiczy lot. O wrazeniach pewnie jeszcze napisze, bo poki co za wczesnie. Ale jedno jest pewne, to lata.

20220820_081142_small.jpg

20220815_021805_small.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdro,
Romek.
--
Trex 450 Pro+Sport Rotorflight
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 23 sie 2022, o 19:47

Fajny, taki nie za bardzo obudowany :lol:

Do czego te grube kable... on ma i regiel w sobie?
Awatar użytkownika
lopez
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 29
Rejestracja: 02-05-2018
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 17 razy

Postautor: lopez » 23 sie 2022, o 20:40

To do pomiaru prądu i napięcia. regla nie ma. Skleciłem z tego, co znalazlem w szufladzie, jak ta eksperymentalna konstrukcja sie sprawdzi, to moze jakos zabuduje i poukladam ladniej te kable. Kontroler sie miesci w obudowe po leciwych CC3D :)
Pozdro,
Romek.
--
Trex 450 Pro+Sport Rotorflight
Awatar użytkownika
Osa
Elita forum...
Posty: 903
Rejestracja: 18-01-2014
Lokalizacja: Józefów (ten koło Błonia)
Podziękował: 27 razy
Podziękowano: 44 razy

Postautor: Osa » 23 sie 2022, o 21:33

No i pięknie.

Wysłane z mojego M2103K19G przy użyciu Tapatalka
KATANA X-Lite / Horus X10 S na EdgeTX
Pozdrawiam Adam
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2200
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 30 paź 2023, o 09:12

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2200
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 30 paź 2023, o 09:38

lopez pisze:To do pomiaru prądu i napięcia. regla nie ma. Skleciłem z tego, co znalazlem w szufladzie, jak ta eksperymentalna konstrukcja sie sprawdzi, to moze jakos zabuduje i poukladam ladniej te kable. Kontroler sie miesci w obudowe po leciwych CC3D :)


latasz nadal na tym kontrolerze? jak wrazenia? :) mozesz napisac jak sie sprawdzal pomiar napiecia i prądu (dokladnosc pomiaru)
Awatar użytkownika
lopez
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 29
Rejestracja: 02-05-2018
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 17 razy

Postautor: lopez » 30 paź 2023, o 10:30

Carson pisze:
lopez pisze:To do pomiaru prądu i napięcia. regla nie ma. Skleciłem z tego, co znalazlem w szufladzie, jak ta eksperymentalna konstrukcja sie sprawdzi, to moze jakos zabuduje i poukladam ladniej te kable. Kontroler sie miesci w obudowe po leciwych CC3D :)


latasz nadal na tym kontrolerze? jak wrazenia? :) mozesz napisac jak sie sprawdzal pomiar napiecia i prądu (dokladnosc pomiaru)


Rozwija sie, jak najbardziej. Pracują teraz nad wersją 2, bazujacą na BF 4.3. Jest grupa na discordzie, tam można śledzić na bieżąco ciekawe dyskusje, także o fizyce :) Co miesiąc udostepniane są snapshoty, które co odważniejsi mogą już testować :)

Jeśli chodzi o pomiar napięcia i prądu, to nie skupiałem się nad tym za bardzo, zależało mi, aby mieć ogólny podgląd na wykresach i wyniki były zupełnie zadowalające. Pomiar napięcia jest troche zaszumiony ale jak dla mnie, dość dokładny. Pomiar prądu mógł być u mnie obarczony większym błędem, bo kontroler mial limit 36A wiec dolutowywałem dodatkowy rezystor i kalibrowałem ręcznie. Najlepiej, jak sam ocenisz wykres z załącznika.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdro,
Romek.
--
Trex 450 Pro+Sport Rotorflight
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2200
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 30 paź 2023, o 10:41

lopez pisze:Rozwija sie, jak najbardziej. Pracują teraz nad wersją 2, bazujacą na BF 4.3. Jest grupa na discordzie, tam można śledzić na bieżąco ciekawe dyskusje, także o fizyce :) Co miesiąc udostepniane są snapshoty, które co odważniejsi mogą już testować :)

Jeśli chodzi o pomiar napięcia i prądu, to nie skupiałem się nad tym za bardzo, zależało mi, aby mieć ogólny podgląd na wykresach i wyniki były zupełnie zadowalające. Pomiar napięcia jest troche zaszumiony ale jak dla mnie, dość dokładny. Pomiar prądu mógł być u mnie obarczony większym błędem, bo kontroler mial limit 36A wiec dolutowywałem dodatkowy rezystor i kalibrowałem ręcznie. Najlepiej, jak sam ocenisz wykres z załącznika.


No swietnie to wyglada wg mnie - korelacja pitcha z obrotami i prądem. Chyba potestuje na wiosne w x360, w nim nie mam braina i troche mnie znudzilo latanie tymi mniejszymi, wiec moze posluzyc za maszyne do testow. Na fb na grupie rc heli hangout ktos pisal, ze lata na tym w 700 mostro (takze albo pilot glupi albo uznal ze mozna mu ufac)

Ten informacje mozna wysylac do nadajnika czy sa do odczytu tylko na kompie z zapisanych logow FC?

Tutaj jest gotowiec do 60A gdybys chcial. Mysle, ze jest to do spiecia
https://pl.aliexpress.com/item/32884464888.html
Awatar użytkownika
lopez
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 29
Rejestracja: 02-05-2018
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 17 razy

Postautor: lopez » 30 paź 2023, o 12:11

Carson pisze:No swietnie to wyglada wg mnie - korelacja pitcha z obrotami i prądem. Chyba potestuje na wiosne w x360, w nim nie mam braina i troche mnie znudzilo latanie tymi mniejszymi, wiec moze posluzyc za maszyne do testow.


Polecam wbić na discorda już teraz https://discord.gg/kSfAWyMz i czytać, co tam ludzie piszą, zbierzesz sporo informacji do wiosny. Nie wiem, na jakim FC chcesz to uruchomic, w przypadku tych dronowych, to jest spora gimnastyka z mapowaniem wyjść i wejść. Być może te gotowce z Ali maja juz wiekszosc rzeczy ustawione i bedzie łatwiej. W razie jakby co, wrzucaj tu pytania, postaram sie pomóc. W każdym razie to nie jest jeszcze FBL który podpinasz i lata, być może się to zmieni w przyszłości, zakładam, ze tak :)

Carson pisze:Na fb na grupie rc heli hangout ktos pisal, ze lata na tym w 700 mostro (takze albo pilot glupi albo uznal ze mozna mu ufac)


Trzeba być pewnym co sie robi, sam używam snapshotów, co prawda na 450, a nawet, nie chwaląc się, dołożyłem swoją cegiełkę do projektu, w postaci kodu i uruchomiłem filtr dynamic notch. Nie mniej, na discordzie nikt sie nie żalił, aby w snapshotach bylo cos fundamentalnie zepsute, co powodowałoby, że modele spadają.

Carson pisze:Ten informacje mozna wysylac do nadajnika czy sa do odczytu tylko na kompie z zapisanych logow FC?


Tylko zapis na karte SD lub do pamięci flash na FC. Danych zbieranych jest tak dużo, że 16MB flash zapełnia sie po 1-2 lotach. Nie ma szans przesłać tego do nadajnika bo potrzebny jest link na posiomie 1-2Mbps. A tak prawde mówiąc, ustawienie tego, zeby dobrze latał bez logów, jest praktycznie niemożliwe, zwłaszcza jeśli chodzi o ustawienie filtrów.

Carson pisze:Tutaj jest gotowiec do 60A gdybys chcial. Mysle, ze jest to do spiecia
https://pl.aliexpress.com/item/32884464888.html


Tak, znam i posiadam, akurat w tym FC nie moge uzyc, bo nie ma wyprowadzen do sensora :)
Pozdro,
Romek.
--
Trex 450 Pro+Sport Rotorflight
Awatar użytkownika
lopez
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 29
Rejestracja: 02-05-2018
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 17 razy

Postautor: lopez » 11 lis 2023, o 18:36

Matek Systems właśnie wypuścił do sprzedazy FC dedykowany do tego softu, cena bardzo ciekawa IMHO.
- https://www.aliexpress.com/item/1005006219259761.html
- http://www.mateksys.com/?portfolio=g474-heli
Istotne, ze ma BECa 5A/8A 5V lub 7.2V, przydadne dla tych, co chcą uzywać ESC Blheli32.
Pozdro,
Romek.
--
Trex 450 Pro+Sport Rotorflight
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 12 lis 2023, o 17:53

lopez pisze:A tak prawde mówiąc, ustawienie tego, zeby dobrze latał bez logów, jest praktycznie niemożliwe, zwłaszcza jeśli chodzi o ustawienie filtrów.


Brzmi jak zabawa dla kogoś kto ma o wiele za dużo wolnego czasu :)

Z tego co widzę kosztuje tyle co używany "komercyjny" FBL a to miało być po taniości :dk:
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2200
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 12 lis 2023, o 18:29

mwx pisze:
lopez pisze:A tak prawde mówiąc, ustawienie tego, zeby dobrze latał bez logów, jest praktycznie niemożliwe, zwłaszcza jeśli chodzi o ustawienie filtrów.


Brzmi jak zabawa dla kogoś kto ma o wiele za dużo wolnego czasu :)

Z tego co widzę kosztuje tyle co używany "komercyjny" FBL a to miało być po taniości :dk:


O ile z pierwszym mogę sie zgodzic o tyle z drugim... hmm co uzywanego kupisz za 250zl? zyxa i moze kbara?
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 12 lis 2023, o 20:04

Ja tam za mniejsze kwoty kupowałem Brainy 1 :mrgreen:
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2200
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 13 lis 2023, o 08:37

mwx pisze:Ja tam za mniejsze kwoty kupowałem Brainy 1 :mrgreen:


czasy sprzed tuska i kaczora i pewnie jeszcze do naprawy 8-)
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 13 lis 2023, o 10:54

Nie, po prostu nie kupowałem w PL.
Awatar użytkownika
lopez
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 29
Rejestracja: 02-05-2018
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 17 razy

Postautor: lopez » 2 mar 2024, o 23:21

Elo, właśnie pojawiła sie wersja Release Candidate 1 kolejnej edycji (RF2-RC1)
https://github.com/rotorflight/rotorfli ... 1-is-ready
W samą porę, aby zacząć testy po zimowej przerwie :)
Pozdro,
Romek.
--
Trex 450 Pro+Sport Rotorflight

Wróć do „Systemy FBL”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości