Brain 2 Throttle gone in failsafe

Czy ktoś jeszcze pamięta flybara?
Awatar użytkownika
kris
Stały bywalec...
Posty: 118
Rejestracja: 16-12-2019
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 31 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: kris » 28 maja 2023, o 14:54

Dzisiaj podczas lotu (niestety na plecach), wyłączył mi się silnik. W pierwszym momencie myślałem, ze to bateria lub problem z nadajnikiem, ale bateria była ok, a po wyłączeniu silnika model reagował na stery. Wiem bo próbowałem go przekręcić płozami do dołu (było za nisko). Co ciekawe po rozbiciu, po jakiś 2-3 sekundach, helik próbował rozkręcić z powrotem wirnik.

Mój setup to Brain 2 z HobbyWing + spektrum.
Przeglądam zdarzenia w Brainie i tam widzę tylko "Throttle gone in Fail Safe". Logów nie ma, pewnie trzeba je jakoś włączyć wcześniej?

Czy ktoś może zetknął się z taką sytuacją, lub ma jakiś pomysł jak dalej sprawdzić co było przyczyną tego zdarzenia?
pozdrawiam
Krzysztof

Kraken 580, Goblin Buddy, XL380, Blade 230s
Spektrum DX8 G2
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 28 maja 2023, o 20:58

Zobacz jak kabelki od satelitek.
Skoro był F/S to zabrakło zasięgu albo połączenia między odbiornikiem a Brainem.
Awatar użytkownika
maxio005
Stały bywalec...
Posty: 167
Rejestracja: 11-07-2019
Lokalizacja: Antwerpia, Zakopane
Podziękowano: 22 razy

Postautor: maxio005 » 29 maja 2023, o 07:20

Miałem kiedyś takie jajca i długo nie mogłem dojść co było przyczyną.
Helik normalnie rozkręcał i nawet latał ale po starcie jak tylko strzeliłem po kątach odcinał za każdym razem.
Na końcu okazało się że w hobbywingu 60a na jednym z kondesatorów był delikatny brązowy nalot. Czyli kondziołek po prostu był wyje.... Na zdieciu tego za bardzo nie widać bo już pojeździłem palcem po nim. Miał też minimalne wybrzuszenie. ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
kris
Stały bywalec...
Posty: 118
Rejestracja: 16-12-2019
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 31 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: kris » 29 maja 2023, o 07:52

Dzięki za podpowiedzi. Udało mi się znaleźć logi (Trzeba wybrać download data) i wynika z nich, że był lag z połączeniem z nadajnikiem. Czyli jednak zgubił ramki. A ponieważ to Kraken z węglowa kabinką, to myślę, że muszę po prostu dołożyć drugą satelitkę na podwozie. Antenki w tej co mam wystają poza kabinę, ale pewnie możliwe było takie położenie modelu, że gdzieś ten zasięg został na ułamek sekundy zgubiony.
Zaskoczył mnie tylko fakt, że brakuje eventu Receiver Signal Off, no i fakt generalnej reakcji na ruchy drażków po tym wydarzeniu.
A wszystkie kabelki i połączenia wyglądają ok.
Ostatnio zmieniony 29 maja 2023, o 08:54 przez kris, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam
Krzysztof

Kraken 580, Goblin Buddy, XL380, Blade 230s
Spektrum DX8 G2
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 29 maja 2023, o 08:13

Receiver signal off dotyczy utraty połączenia między odbiornikiem a Brainem, nie problemu z zasięgiem.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 29 maja 2023, o 09:29

Odpowiedź, Kris, kryje się w Twoim podpisie - tylko spojrzałem na to co napisałeś, na jakim latasz radiu i od razu wiedziałem, nie musiałem widzieć logów.
I nie, nie chodzi o to, że Spektrum z założenia jest brzydkie i śmierdzi. To też :D, ale nie to jest problem w tym przypadku.
Chodzi o to, że tylko w przypadku spektrum, odbiornik (zwany w tym wypadku "satelitką") jest łączony z FBLem, cieniutkim rachitycznym kabeleczkiem, z malutkimi zegarmistrzowskimi konektorkami, które wszystko to psuje się od samego patrzenia na to, a co dopiero od używania/latania/wibracji i tak dalej.
Jestem w stanie wymienić z pamięci trzy helikoptery które spadły z tego powodu, a w rozmytej podświadomości mam to zakodowane jako częstą i powszechną awarię.

Wróć do „Systemy FBL”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości