MATEKSYS G474-HELI + Rotorflight

Czy ktoś jeszcze pamięta flybara?
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 825
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 140 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kudzu » 10 mar 2024, o 22:12

Ktoś już gdzieś wspominał, że też się bawi tym FC, więc zakładam temat, bo mam rozterkę. A że ten FC + Rotorflight to bardziej taki FBL, to trafia tutaj.

Jak macie podłączone zasilanie FC? Bo ciągnięcie dodatkowych kabli z aku do VBat jakoś średnio mi się widzi, tym bardziej, że w FAQ zalecają stosowanie jakichś dodatkowych transili, żeby zabezpieczyć FC przed pikami napięcia.

Ja chciałbym to ogarnąć tak, jak we wszystkich FBLach do tej pory - zasilanie FC i serw z reglowego BECa. Ale tutaj nie wystarczy po prostu podpiąć do Vx:

FC_Power_circuit.jpg

https://www.mateksys.com/?p=5712#tab-id-8

Jak dla mnie jedynym sensownym rozwiązaniem jest pociągnięcie przewodu od Vx do VBat; chyba dałoby się to sensownie ogarnąć w tej przestrzeni między kanapkami.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
lopez
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 30
Rejestracja: 02-05-2018
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 17 razy

Postautor: lopez » 11 mar 2024, o 10:41

Jeśli chcesz korzystac z wlasnego zasilania, na plytce jest zworka, która pozwala wyłączyć regulator (Vx OFF), wystarczy ją zalutować i wtedy podłączasz klasycznie. Ja akurat mam ESC Blheli32 bez BECa, wiec korzystam z dodatkowego kabelka VBat, w bonusie opróc BEC'a dostaje monitorowanie stanu baterii, jej zapis w logach i telemetrii.
G474-HELI_wiring.jpg


Korekta, chyba jednak trzeba podać Vbat mimo wszystko, do zasilenia pozostałych komponentów.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdro,
Romek.
--
Trex 450 Pro+Sport Rotorflight
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 825
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 140 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kudzu » 11 mar 2024, o 22:21

lopez pisze:Jeśli chcesz korzystac z wlasnego zasilania, na plytce jest zworka, która pozwala wyłączyć regulator (Vx OFF), wystarczy ją zalutować i wtedy podłączasz klasycznie.

Prawie wystarczy, bo nadal trzeba jeszcze podać zasilanie na VBat. Ale ogarnąłem i pierwsze testy pokazują, że działa :)
lopez pisze:Korekta, chyba jednak trzeba podać Vbat mimo wszystko, do zasilenia pozostałych komponentów.

Ano :)

lopez pisze:Ja akurat mam ESC Blheli32 bez BECa, wiec korzystam z dodatkowego kabelka VBat, w bonusie opróc BEC'a dostaje monitorowanie stanu baterii, jej zapis w logach i telemetrii.
G474-HELI_wiring.jpg

A bawiłeś się w te zabezpieczenia wspomniane w FAQ (https://www.mateksys.com/?portfolio=xt60-tvs) czy lecisz na żywca z pakietu?
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
lopez
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 30
Rejestracja: 02-05-2018
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 17 razy

Postautor: lopez » 11 mar 2024, o 22:48

A bawiłeś się w te zabezpieczenia wspomniane w FAQ (https://www.mateksys.com/?portfolio=xt60-tvs) czy lecisz na żywca z pakietu?


Tak właściwie, to połowicznie, bo mam tylko kondensator Low ESR (220u, 25V w instalacji 3S), i nie bardzo widzę tu zasadność użycia diody TVS, o ile dobrze rozumie jej działanie. W taki kondensator zazwyczaj jest wyposażony chyba prawie każdy ESC, zwłaszcza te większej mocy. W tym przypadku bardziej się obawiam o wypalanie styków wtyczki, bo podzczas ładowania tego kondensatora, przez ułamek sekundy może popłynąć niemały prąd.

Patrząc też na to wyjaśnienie
TVS can absorb huge voltage surge at the moment of plugging battery to protect the connected components.

to wedle mojej wiedzy, skoki napiecia raczej nie pojawia sie gdy podłącze baterie do obwodu, o ile nie sa one polaczone bezposrednio z elementem indukcyjnym w połączeniu z iskrzeniem styków. Co prawda sa takie w silniku i BECu, ale już za paroma innymi komponentami, czy więc to rzeczywiście one są źródłem tych skoków? Elementy indukcyjne potrafią wyzwolic takie skoki ale dopiero przy odlaczaniu napiecia, ale gdy mam kondensator, to spadek napiecia jest na tyle łagodny, że mozna to uznać to za mało prawdopodobne.
Pozdro,
Romek.
--
Trex 450 Pro+Sport Rotorflight
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2201
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 12 mar 2024, o 08:24

kibicuje i wyczekuje! :D korci mnie zeby wymienic kbara w x360 na ten system ale poczekam na wasze relacje
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 825
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 140 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kudzu » 12 mar 2024, o 22:04

lopez pisze:Ja akurat mam ESC Blheli32 bez BECa, wiec korzystam z dodatkowego kabelka VBat, w bonusie opróc BEC'a dostaje monitorowanie stanu baterii, jej zapis w logach i telemetrii.

To jeszcze żeby nie było wątpliwości - korzystanie z wbudowanego ADC nie jest konieczne do logowania napięcia pakietu, bo:

Zrzut ekranu 2024-03-12 215446.png


Podłączyłem testowo mojego GR-16 po SUMD - bułka z masłem! Następnym krokiem będzie próba ogarnięcia telemetrii, ale tak, by cały odbiornik (zasilanie, SUMD, telemetria) był podłączony przez złącze UART2.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
lopez
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 30
Rejestracja: 02-05-2018
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 17 razy

Postautor: lopez » 12 mar 2024, o 22:38

Niewiele wiem o SUMD i HoTT, więc troche zgaduje, ze to odbiornik przekaze napiecie telemetrią i bedzie widoczna w radiu. Nie bedzie natomiast tej informacji w samym FC, wiec nie bedzie jej w logach blackboxa ani nie bedzie dostępna dla governora, gdybys chciał wykorzystać Mode 2, ale mogę być w błędzie.
Pozdro,
Romek.
--
Trex 450 Pro+Sport Rotorflight
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 825
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 140 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kudzu » 13 mar 2024, o 00:10

Rotorflight w FBLu G474-HELI, jak się okazuje, daje możliwość wyboru źródła wartości napięcia zasilania spośród wbudowanego ADC, który mierzy napięcie na VBat (Twoje rozwiązanie), i telemetrii z ESC, gdzie to np taki HobbyWing V4 takie pomiary wykonuje (moje docelowe rozwiązanie). Zakładam, że skoro takiego wyboru można dokonać w RF, to wartości z obu źródeł mogą być logowane przez RF właśnie.
Więc jeśli ktoś chciałby, jak ja, uniknąć ciągnięcia dodatkowych kabli z aku do FBLa, chce mieć info (również w logach) o napięciu baterii, a ma ESC z telemetrią, to istnieje duża szansa, że się da :)

Podobna sytuacja dotyczy pomiaru prądu, bo tutaj też można wybrać źródło danych spośród telemetrii ESC i wejścia Curr w G474.
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
lopez
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 30
Rejestracja: 02-05-2018
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 17 razy

Postautor: lopez » 13 mar 2024, o 12:42

Wtedy jak najbardziej, tyle ze z tego co wiem pomiar pradu troche kuleje w HW V4 i jest bardzo niedokladny, nawet ktos wspominal o tym w innym watku calkiem niedawno.
Pozdro,
Romek.
--
Trex 450 Pro+Sport Rotorflight
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 825
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 140 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kudzu » 13 mar 2024, o 18:06

Więc jak się ma regulator z gównianym pomiarem prądu (jak np ja), to się używa zewnętrznego czujnika i podłącza do ADC w FC, a jak się ma ESC za miliony monet, to się używa telemetrii :)

Mega mi się podoba elastyczność Rotorflighta i tego FC.
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 13 mar 2024, o 18:29

Zasadniczo zewnętrzny miernik prądu czy zużycia możesz podpiąć do większości systemów z telemetrią. Jeśli nie chcesz się bawić w arduino i rzeźbę to jest gotowec do konwersji sygnałów na różne zgodne z wszelkimi systemami RC, ale jego nazwy aktualnie nie pomnę :P

Oczywiście fajnie wykorzystać procka FC który już na pokładzie jest - zawsze to mniej gratów do wożenia po niebie.
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 825
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 140 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kudzu » 14 mar 2024, o 22:46

Odtrąbiam swój pierwszy mały sukces - udało mi się skonfigurować SUMD i telemetrię na jednej wtyczce :banana:

IMG_7107.jpg

IMG_7109.jpg

IMG_7110.jpg

Zrzut ekranu 2024-03-14 212715.png



I teraz główna konfiguracja sprowadza się do (w CLI):
  • włączenia sofware'owego seriala

    Kod: Zaznacz cały

    feature SOFTSERIAL
  • zwolnienia zasobu SERIAL_RX 2 powiązanego domyślnie z pinem A03 procka (UART2 RX)

    Kod: Zaznacz cały

    resource SERIAL_RX 2 NONE
  • powiązania softseriala (pierwszego lepszego) z odłączonym powyżej pinem MCU

    Kod: Zaznacz cały

    resource SERIAL_TX 11 A03
  • dodatkowo, w trakcie eksperymentów, włączyłem tlm_halfduplex

    Kod: Zaznacz cały

    set tlm_halfduplex = ON

    i chyba właśnie powinno być włączone.

Reszta konfiguracji dostępna jest w GUI po restarcie:

Zrzut ekranu 2024-03-14 212742.png

Zrzut ekranu 2024-03-14 223145.png

Zrzut ekranu 2024-03-14 223207.png



Co mi dały te kombinacje?
Otóż nadal mam wolne dwa UARTy sprzętowe - jeden z boku na JST, a drugi na goldach i do tego podłączę telemetrię z HW.
Odbiornik mam podłączony jedną wiązką do jednej wtyczki.

Warto zaznaczyć, że w powyższej konfiguracji SUMD leci na sprzętowy UART MCU ze wszystkimi zaletami przerwań i buforów. Wygoda została jednak okupiona koniecznością puszczenia telemetrii przez serial programowy, co niesie ryzyko gubienia ramek przy dużym obciążeniu procka, ale moim zdaniem to jest pomijalny koszt.

Na PCB jest jeszcze wolny pad A08, do którego można zapiąć drugi SOFTSERIAL w razie potrzeby :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 825
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 140 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kudzu » 18 mar 2024, o 21:31

Szybki update: nie wiem, jak to się dzieje, ale FBL zasilany z USB podaje napięcie 4,8 V na VBat, a stamtąd, poprzez mój bypass prąd leciał na Vx, co przy podłączonych serwach jest średnio pożądane; wymieniłem kabelek na diodę i teraz to wygląda tak:

IMG_7116.jpg


BTW: chyba całkiem sensowne byłoby połączenie tego wątku z tym, za zgodą autora oczywiście; jakoś mi umknął gdy zakładałem ten.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 19 mar 2024, o 09:58

w którą stronę ta dioda? nie jest tak że jak teraz podepniesz USB do FC z włączonym ESC/BEC to upalisz sobie linię 5V w kompie?
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 825
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 140 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kudzu » 19 mar 2024, o 14:34

mwx pisze:w którą stronę ta dioda? nie jest tak że jak teraz podepniesz USB do FC z włączonym ESC/BEC to upalisz sobie linię 5V w kompie?

To jest zabezpieczone wewnętrznie i domyślnie, bo pokrywa sytuację, gdy do VBat masz podłączone aku i wtykasz USB - wygląda na to, że między USB i VBat jest dioda w kierunku przewodzenia.
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
lopez
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 30
Rejestracja: 02-05-2018
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 17 razy

Postautor: lopez » 19 mar 2024, o 20:41

Tez mnie troche dziwilo, ze po podpieciu USB configurator raportuje ~5V na Vbat. Znaczy to tyle, ze jakies przejscie jest, najprawdopodobniej przez BEC 5V, jakby nie bylo tej diody za nim. Natomiast nie stanowi to problemu gdy są podlaczone serwa. W tym przypadku najpewniej BEC Vx zapewnia izolacje. Ale trzeba wziac poprawkę, ponieważ zalaczony wyzej schemat zasilania nie koniecznie musi być dokladnie tak wykonany w tym kontrolerze.

Domyslam sie ze twoja przeróbka polega na dodaniu diody w kierunku Vx->Vbat. Trochę bym sie obawiał takiej modyfikacji, trudno wyczuć jak sie zachowa BEC Vx. Sposób jego wyłączenia jest "elektroniczny", przez zlutowanie zworki, a to znaczy że nawet wyłączony jest cały czas "aktywny/standby". Istnieje więc pewne ryzyko upalenia go, razem z BEC'em w ESC. Byc może się mylę ale w praktyce najbezpieczniej byloby przeciac sciezkę miedzy wyjsciem Vx a pinami. Czy juz podlaczales ESC i pakiet? Jakie napięcie daje zewn BEC? powinno być co najmniej 6-7V, zeby poprawnie zasilić BEC 5V z uwzględnieniem ~0.7V spadku na diodzie. Rozumiem, że zworke "Vx off" zalutowaleś :)

O port USB w kompie bym sie nie obawiał, co najwyżej upalisz diode na lini VBUS, jesli ją przeciazysz.
Pozdro,
Romek.
--
Trex 450 Pro+Sport Rotorflight
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 825
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 140 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kudzu » 19 mar 2024, o 21:39

lopez pisze:Domyslam sie ze twoja przeróbka polega na dodaniu diody w kierunku Vx->Vbat. Trochę bym sie obawiał takiej modyfikacji, trudno wyczuć jak sie zachowa BEC Vx. Sposób jego wyłączenia jest "elektroniczny", przez zlutowanie zworki, a to znaczy że nawet wyłączony jest cały czas "aktywny/standby". Istnieje więc pewne ryzyko upalenia go, razem z BEC'em w ESC. Byc może się mylę ale w praktyce najbezpieczniej byloby przeciac sciezkę miedzy wyjsciem Vx a pinami.

Jak dla mnie nie ma ryzyka, ale niech się mądrzejsi wypowiedzą:

Zrzut ekranu 2024-03-19 213319.png

Zrzut ekranu 2024-03-19 213241.png

Źródło: https://www.lcsc.com/datasheet/lcsc_dat ... 267387.pdf

lopez pisze:Czy juz podlaczales ESC i pakiet? Jakie napięcie daje zewn BEC? powinno być co najmniej 6-7V, zeby poprawnie zasilić BEC 5V z uwzględnieniem ~0.7V spadku na diodzie. Rozumiem, że zworke "Vx off" zalutowaleś :)

Spokojnie, testowane, w prawdzie statycznie, na biurku, ale przez co najmniej godzinę ;) A ile z BECa ESC? Ile fabryka dała - 8 V :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
lopez
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 30
Rejestracja: 02-05-2018
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 17 razy

Postautor: lopez » 19 mar 2024, o 22:13

No i bomba :)
Pozdro,
Romek.
--
Trex 450 Pro+Sport Rotorflight
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 825
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 140 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kudzu » 14 kwie 2024, o 17:40

Muszę się pochwalić - w zeszły weekend wykonałem pierwsze loty XL380 z RFem na pokładzie.

IMG_7155.jpg

IMG_7154.jpg


Najfajniejsze jest to, że poleciałem na niemalże domyślnych ustawieniach, oczywiście pomijając te podstawowe kwestie, jak odbiornik, serwa i gov. No i jeszcze ratunek ustawiłem.
Nie mam nagrania, ale jak na default latało się rewelacyjnie; trochę zbyt czuły, ale nie odwalił nic niespodziewanego. Trzeba wziąć poprawkę na to, że ja latam... no... makietowo ;) Ale i tak jestem zadowolony.

Jedyne, co wymaga poprawki, to konfiguracja governora, bo ESC ma nieprzyjemny zryw zanim FC przejmie kontrolę nad obrotami:

Zrzut ekranu 2024-04-14 183735.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
lopez
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 30
Rejestracja: 02-05-2018
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 17 razy

Postautor: lopez » 15 kwie 2024, o 11:45

Gratulacje :) czy mógłbyś mi wystawić gdzieś choć jednego loga, bo jestem ciekaw :) podejrzanie wglada to przyspieszenie obrotów, potem dość widoczny spadek, czy na pewno w ESC masz wylaczonego gova?
Pozdro,
Romek.
--
Trex 450 Pro+Sport Rotorflight

Wróć do „Systemy FBL”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość