MSH Brain 2

Czy ktoś jeszcze pamięta flybara?
Awatar użytkownika
Adam12
Elita forum...
Posty: 1291
Rejestracja: 31-10-2015
Lokalizacja: Podhale
Podziękował: 84 razy
Podziękowano: 74 razy

Postautor: Adam12 » 28 paź 2023, o 16:25

Wreszcie mogłem polatać choć dziś pizgało okrutnie. Patrzę sobie w logi po dzisiejszych lotach, a tam max wibracje punktowe rzędu 25, globalne nie mogą przekroczyć 250 i eventy czyste. Helika nie oszczędzałem. MSH oficjalnie ogłosiło "Resolved on October 16 with the release of SW/FW 3.4.139' :juppi:
XL Power 380; ParkMaster Pro; Spektrum DX8
Awatar użytkownika
Hajcu
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 21
Rejestracja: 25-09-2020
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: Hajcu » 2 sty 2024, o 09:45

Panowie, potrzebuję drobnej pomocy w ustawieniu Braina w KDS Chase 360, albo chociaż słowa wyjaśnienia.
Konfiguracja modelu u mnie przebiega w następujący sposób:
- konfiguracja nadajnika do Braina w zakładce "transmitter", wszystkie kanały ustawiam tak, by były wycentrowane w midpointach i +-100% przy maksymalnych wychyleniach.
- Przy włączonym zasilaniu serw i zamrożeniu ich w zakładce "swashplate setup" zakładam orczyki na serwa tak, by były jak najbliżej kąta 90 st.
- poziomuję tarczę (trytka lub przyrząd do poziomowania po zdjęciu huba głowicy), najpierw kręcąc snapami, później, precyzyjnie dostrajam opcją "trim" dla każdego serwa z poziomu Braina.
- montuję w okucia kątomierz Soko Heli (kątomierz elektroniczny z dedykowaną aplikacją prowadzącą za rączkę i liczącą kąty - fajna rzecz). Tam upewniam się, że tarcza jest wypoziomowana, dokonuję pomiaru położenia wału, wklepuję wartości docelowe kątów i dostrajam długość orczyka idącego od tarczy do okucia głownego, aby znaleźć "zero".
- za pomocą wartości w zakłądce "swashplate setup" w Brain dostosowuję zakres kątów "pitch" i "cyclic", aby były zgodne z założeniami

I tutaj pojawia się zgrzyt zębami - coś czego do końca nie kumam. Wartości kątów dodatnich i ujemnych "pitch" znacznie odbiegają od siebie. Docelowo chciałem ustawić 12,5 st kątów ogólnych, to po ustawieniu wszystkiego, kiedy na dodatnich mam 12,5st, to na ujemnych jest 14,5st.
To co na pewno sprawdziłem i nie ma wpływu na te różnice:
- wszelkie trymy i subtrymy z nadajnika są wyzerowane, a midpointy w Brainie pokrywają się z fizycznymi midami na drągach,
- pełen zakres drąga w nadajniku daje wartości +- 100% w Brainie
- wszystkie miksery itp. funkcje w nadajniku powyłączane,
- dwukrotne sprawdzenie działania kątomierza.

Podejrzewam, że za asymetrią może kryć się mechanika głowicy KDS - a dokładniej, że długości orczyków na serwach są krótsze od ramienia na tarczy. Tak nawet twierdzi Brain w opisie, że jeśli mamy różne wartości kątów dodatnich i ujemnych, to jest to kwestia mechaniki. Jednocześnie Brain nie daje możliwości ustawienia tych dwóch parametrów osobno.

Idąc dalej, przy ustawianiu kątów cykliki, gdzie docelowo chciałem mieć wartości 10st, w przypadku Ailerona kąty w miarę ładnie się pokrywają (różnica 0,4 st), ale w Elevatorze jest to już różnica 2 st (np. nos w dół - 12st, nos w górę - 10 st). Ustawiłem na ten moment tak, żeby najmniejsza możliwa wartość była 10 st, i popatrzyłem, czy w żadnym położeniu nie blokuje mi tarczy.

Co zrobić z tymi kwiatkami, aby model był możliwie dobrze ustawiony i po prostu latał w miarę symetrycznie w każdym kierunku?
Z tego co do tej pory wymyśliłem, to:
- ograniczyć kąty ujemne do wartości kątów dodatnich za pomocą End Pointów z nadajnika. To co prawda niezgodnie ze sztuką ustawiania Braina, ale jak rozumiem, kąty ogólne są przenoszone przez Braina 1:1? Czy taka samowolka może ograniczyć funkcjonalność FBL?
- kąty cykliki ustawić tak, by najmniejesza możliwa wartość pokazywała 10 st. Wtedy maksymalna wzrasta prawie do 12 st, co na cyklikę jest dużą wartością, ale przecież Brain lata na zasadzie nadanej prędkości kątowej, więc może nie będzie używał całego dostępnego zakresu?

Z tego co pamiętam, w żadnym modelu nigdy nie miałem idealnego pokrycia kątów dodatnich i ujemnych - zazwyczaj było to 0,2-0,4 st różnicy. Ale nigdy prawie 2 st.

Jeśli jest tu jakaś mądra głowa, to poproszę o komentarz wsparcia lub krytyki :)
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 820
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 2 sty 2024, o 11:52

Głupio się chyba odzywać bo nie mam braina tylko spirita ale w moim xl'u 380 mam taki sam problem z niesymetrią kątów +/-. Myślę, że brain gdzieś tam w zakładkach ma możliwość przycięcia endpointów bo nie powinno sie tego robić w nadajniku. Spirit daje taką możliwość ale nie w wizardzie tylko gdzieś przy okazji poziomowania tarczy w max i min położeniu jeśli dobrze pamiętam, pewnie brain ma coś podobnego skoro daje "więcej" niż spirit ;)
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 2 sty 2024, o 14:27

Te różnice wynikają w naturalny sposób z geometrii głowicy.

Kiedyś to w końcu rozrysuję, jak znudzi mi się powtarzanie po raz 52829 :P

W Brainie koryguje się to ograniczając zakres w nadajniku po stronie -. W Spiricie pewnie też można

Tylko pamiętajcie że odrobina więcej kątów na - niż na + jest akurat porządana. W locie na plecach wpływ belki i kabinki zmniejsza odrobinę generowaną siłę nośną. Najlepiej doświadczalnie ustawić to ograniczenie na -. Oczywiście dużo zależy od helika - im grubsza belka i im bliżej łopat (gobliny, te "prawdziwe") tym bardziej to czuć.

Różnicy kątów na cyklice nie dotykajcie, tak jest i będzie, inaczej być nie może bo trygonometria nie pozwala
Awatar użytkownika
Hajcu
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 21
Rejestracja: 25-09-2020
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: Hajcu » 2 sty 2024, o 14:58

Redb - jak robiłem próbę Spirita, zanim poszedł do Ciebie, to jak pamiętam była tam opcja ograniczenia kątów + i -. Brain nie ma czegoś takiego. Są tylko ustawialne endpointy dla każdego serwa cykliki oddzielnie w zakłądce advance. Tyle, że to ustawienie może wpłynąć zarówno na pitch jak i cyklikę. Za to tak jak wskazał mwx, ograniczenie pitch z nadajnika może dość łatwo załatwić sprawę kątów ogólnych bez wpływu na cyklikę.

mwx - taką odpowiedź biorę w ciemno. Odrobina więcej kątów na "-" to rozumiem, w okolicy 0,5 st?
Skoro nie ruszać kątów cykliki, a różnica podchodzi pod 2 st w zależności od miejsca i kierunku na tarczy, to pod jaki kąt to ustawić? Tak, żeby średnia wynosiła 10st? Czyli między 9 a 11 st? Czy żeby najniższa wartość miała 10 st?
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 2 sty 2024, o 19:14

Ustaw sobie tę większą na 10°

A różnica między + a - to tak jak pisałem - doświadczalnie. Każdy helik/łopaty są inne.
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 825
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 140 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kudzu » 10 mar 2024, o 22:22

Oj... Brajanek coś nie ma szczęścia :rotfl:

Zrzut ekranu 2024-03-10 222102.png


Tzn ja to rozumiem tak, że niedługo znów pojawią się problemy z dostępnością.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 11 mar 2024, o 00:00

Bez stresu, MPU6000 miało taki status przez ostatnie 5 lat albo i więcej.

Wróć do „Systemy FBL”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość