Spirit

Czy ktoś jeszcze pamięta flybara?
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 820
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 21 lis 2021, o 12:00

Po ostatnim krecie odbudowałem model i przeorganizowałem elektronikę. Spirit wylądował pod wirnikiem, wcześniej był na półce za nim. Dziś chciałem oblatać model ale ogon ma dziwne oscylacje. Przy gain 100% są bardzo szybkie z małą amplitudą, przy 5% powolne ale z dużą amplitudą (duży zakres suchu ogona na boki). Nie chcę zejść niżej, żeby head-lock'a nie wyłączyć. Ogon raczej nie ma oporów, wibracje wydają się być na akceptowalnym poziomie. Czy może być to problem lokalizacji FBLa, czy szukać gdzie indziej?Obrazek
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 820
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 24 lis 2021, o 21:10

A jeśli to nie lokalizacja FBLa to co innego może wywoływać takie wachlowanie?
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 25 lis 2021, o 00:28

Opory na sterowaniu skokiem łopatek ogonowych, walnięte serwo, złe czułości.

Gain 100% to na pewno zły pomysł - musisz to doświadczalnie wyregulować tak żeby pasowało do twojego setupu.
Awatar użytkownika
Stoliktomek
Domownik forum...
Posty: 257
Rejestracja: 20-10-2019
Lokalizacja: Imielin
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 8 razy

Postautor: Stoliktomek » 25 lis 2021, o 10:56

Nie wiem co i jak w twoim modelu, ale z moich doświadczeń, to w spiricie do ogona trzeba się trochę przyłożyć ;)

http://manual.spirit-system.com/index.p ... ning_Guide

Przedewszystkim ustaw go od a do z zgodnie z ta instrukcja
Vcontrol EVO
// M2 V2 // Goblin Raw 700 // Goblin Raw 580 // Goblin Raw 420 // Protos 700 Evoluzione // Goblin Fireball //
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 820
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 27 lis 2021, o 13:17

mwx pisze:Opory na sterowaniu skokiem łopatek ogonowych, walnięte serwo, złe czułości.

Gain 100% to na pewno zły pomysł - musisz to doświadczalnie wyregulować tak żeby pasowało do twojego setupu.
Zgoda, 100% to gruba przesada. Miałem przed kretem krzywą 20-60% na potku wyciągniętą i tak w okolicach 40% było dobrze. Ponieważ po krecie na tej krzywej wachlował ogonem, postanowiłem dla testów ją rozciągnąć do 5-100%. Niestety efekt zmiany gaina przekląda się tyljo na tempo wachlowania. Ogon chodził w miarę płynnie no ale wczoraj się mad nim pospuszczałem trochę i chodzi już jak masełko, tyle, że efektu w powietrzy brak. Próbowałem wczoraj jeszcze jak on chodzi z rozkręconym wirnikiem i nie powiem, żebym czuł jakąś wyrażną róznicę przed i po robocie. Statycznie ją czuć ale dynamicznie nie bardzo.
Stoliktomek pisze:Nie wiem co i jak w twoim modelu, ale z moich doświadczeń, to w spiricie do ogona trzeba się trochę przyłożyć ;)

http://manual.spirit-system.com/index.p ... ning_Guide

Przedewszystkim ustaw go od a do z zgodnie z ta instrukcja
W sumie to nie miałem nigdy potrzeby tuningować ogona bo na stamdardowych ustawieniach działal przed kretem ... no ale może lokalizacja FBLa ma tu jakiś wpływ więc posprawdzam, dzięki.

Przyszła mi do głowy jeszcze kwestia kulki na orczyku. Niby do tej pory było ok ale może ją przesunąć bliżej/dalej serwa?
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 27 lis 2021, o 13:49

Jak było dobrze a nie jest to szukaj przyczyny w tych rzeczach które uległy zmianie. Inaczej zaczniesz tracić czas na maskowanie problemu który nie zostanie wyeliminowany.
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 820
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 10 sty 2022, o 12:19

Może przyjdzie Wam do głowy coś czego jeszcze nie zrobiłem a może tu pomóc. Ja próbowałem tego:

przeniesienie spirita z powrotem na półkę za wirnikiem
wymiana tarczy
wymiana głowicy
wymiana wałów (wszystkie 3)
reset ustawień spirita i ustawienie wszystkiego od nowa
ponowna konserwacja okuć
sprawdzenie "bicia" silnika i piniona
zmiana dystansu kulki na serwie ogonowym

Nic nie pomaga, ogon jak wachlował tak robi to nadal.
Serwo pracuje płynnie bez zacięć więc nie sądzę, żeby było uszkodzone. Czy może to być uszkodzenie fbla? Czy ma sens próba podmiany na kbara?
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 10 sty 2022, o 13:49

Jeśli dajesz sobie uciąć głowę, że mechanika i serwo są OK i nie jest to duży problem, to ja bym tego "prawie" V-Bara założył. Jak będzie OK (a ponoć K-Bar majtający ogonem to żadna rzadkość, choć mój były klon Trexa 450 z K-Barem ogonem nie majtał), to... może rzeczywiście trafił Ci się Spirit z defektem. W sumie... wredna sprawa, tym bardziej, że jeśli idzie o ustawianie położenia FBL-a w ramie modelu, to w Spiricie zbyt wiele wymyśleć się tu nie da.

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19690
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1768 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 10 sty 2022, o 14:22

Może naturalne majtnięcia Twojego trexa kompensowaly akurat majtnięcia kbarowe? :D
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 820
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 10 sty 2022, o 14:55

Spirit trafił się dobry ... tylko może o raz za dużo glebę zaliczył ;)
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 11 sty 2022, o 01:23

redb pisze:Może przyjdzie Wam do głowy coś czego jeszcze nie zrobiłem a może tu pomóc. Ja próbowałem tego:

przeniesienie spirita z powrotem na półkę za wirnikiem
wymiana tarczy
wymiana głowicy
wymiana wałów (wszystkie 3)
reset ustawień spirita i ustawienie wszystkiego od nowa
ponowna konserwacja okuć
sprawdzenie "bicia" silnika i piniona
zmiana dystansu kulki na serwie ogonowym

Nic nie pomaga, ogon jak wachlował tak robi to nadal.
Serwo pracuje płynnie bez zacięć więc nie sądzę, żeby było uszkodzone. Czy może to być uszkodzenie fbla? Czy ma sens próba podmiany na kbara?


Nie widzę na liście wzmianki o wyważaniu łopat. Zwróć uwagę na to że one się obracają wokół osi z którą masz problem.
Tak samo silnik i przekładnia główna.
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 820
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 11 sty 2022, o 08:29

Łopaty wyważałem, zarówno główne jak i ogonowe. Głowne nie wymagały korekty, na ogonowe pomogło trochę taśmy. Natomiast (wiem, że dostanę za to od Was zjebkę) pozwoliłem sobie zamontować helika na obrotowym stole i odpalić bez łopat głównych i z łopatami. Model zachowuje się tak samo co by sugorowało, że to nie wina łopat. Faktycznie przekładnia ma drobny mankament bo zębatka napędzająca ogon nie chodzi idealnie w jednej linii, ma trochę bicia (tak z 0.5mm). Nie wydaje mi się, żeby to był problem bo wahania są bardzo małe i nie widać ich jakoś specjalnie na wykresach w postaci wibracji. Wydaje mi się, że i tak jest lepiej niż było w x360 o belcie już nie wspominając. Pójdę na pewno tą drogą jak podmienię spirita na kbara bo już zacząłem to robić, może dziś skończę.
Co do silnika to rozkręcałem go na maxa trzymając model (bez łopat) w ręku i nie czuję tu wibracji. Silnik w gałce 425 był mega niewyważony a mimo to na tym samym spiricie ogon trzymał.
Zostaje podmienić fbla i/lub wymienić przekładnię i/lub wymienić serwo.
Dajcie znać, jeśli przyjdzie Wam coś jeszcze do głowy bo kończy mi się cierpliwość ;)
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 11 sty 2022, o 19:50

Okucia ogonowe... lozyska w nich - sprawdzales czy tak jest wszystko ok? Na Dzień dobry czy chodzą lekko pod obciążeniem - czyli złapać w łapy i obracać ciągnąc jednocześnie...
Jeśli dzieje się cokolwiek podejrzanego jakaś nierównomierność oporu obrotu - rozbiórka i wymiana łożysk.
Wątpię żeby powodem był fbl...
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 820
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 11 sty 2022, o 23:50

No i nie był to FBL.
Okucia niby chodzą płynnie. Rozbierałem je już 2 razy żeby sprawdzić wszystkie łożyska i nasmarować. Hub też wymieniłem.
Jeszcze raz wyważę łopaty ogonowe, może źle to zrobiłem poprzednim razem ...
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 11 sty 2022, o 23:57

Kurde no musisz to dać komuś innemu do obejrzenia... Nie to, że mądrzejszemu - nie nie. Chodzi o inną parę oczu połączoną z innym mózgiem.
Świeże spojrzenie... Sam możesz mieć cholernie trudno dojść do przyczyny nawet jeśli rozumiesz każdy element układanki i generalnie wszystko wydaje się względnie proste... Wpadasz w pułapki własnego umysłu...
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 12 sty 2022, o 14:47

weź to nagraj na fylmie, ale tak żeby było słychać dobrze pracę napędu. może to wcale nie ogon szaleje a silnik/governor - szaleństwa napędu mogą skutkować pojawieniem się wszelakich anomalii ogonowych
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 12 sty 2022, o 16:40

Też prawda, tylko to by trzeba było jednak z obciążeniem robić... Gov/silnik może źle chodzić bez obciążenia a dobrze z obciążeniem i odwrotnie.
W sensie łopaty muszą być założone... No najlepiej to zawis zrobić po prostu...
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 12 sty 2022, o 16:48

tak, doprecyzowując - zależałoby mi na filmie obrazującym problem w zawisie

możesz też wyłączyć governor i sprawdzić czy coś się zmieni
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 820
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 12 sty 2022, o 21:06

Nie ma znaczenia czy jest gov czy go nie ma, przynajmniej dla testów w domu, bo przy zawisach gov był włączony. Nakręcę filmik z zawisu jak tylko będę mógł o przyzwoitej porze wyskoczyć gdzieś na pole. Póki co mam tylko te dwa filmiki ale nie wiem czy będą dla Was wartościowe.


‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 13 sty 2022, o 00:29

O kurcze, co tu może być nie tak? Ciekawe objawy.
Ktoś kiedyś pisał, że w odróżnieniu od oryginału MSH w XL-u mosiężne tulejki wchodzące w ramionka ślizgacza i łączące je z ramionami popychacza są dość ciasno pasowane i otwory pod nie wymagają "muśnięcia" iglakiem lub wiertełkiem. Może to to? Poza tym... odległość kulki od osi serwa, ale nie sądzę, żebyś tego nie sprawdził. Poza tym ten typ ogona (czyli tak naprawdę Protos Mini) musi być mocno "nie taki", aby nie działać poprawnie (ja u siebie miałem małe problemy z rybkowaniem, gdy jedno z łożysk w jednym okuciu, a Mini nie ma tam łożysk oporowych, stało na dębowo i działało jako łożysko ślizgowe). To co widać na filmie trudno określić rybkowaniem, bo ten ogon żyje własnym życiem. Sprawdź może, czy popychacz ogona nie ma przypadkiem przekoszonych ramion (w kicie Miniaka było nawet specjalne narzędzie do sprawdzania jego kondycji). Jak otwory na jego końcach, czyli mocowanie ramion ślizgacza nie będą w jednej linii, to ogon nie będzie działał poprawnie.

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X

Wróć do „Systemy FBL”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości