Dostałem od jednego z kolegów następujące pytanie:
Napięcie maksymalne jakim mogę zasilić ładowarkę Accucell A6 to 17V, a jak jest z amperami? Jeśli ładowarka jest 50-sięcio watowa (50W) to ile amper maksymalnie mogę jej zapodać, by się nie spaliła?
Jeżeli przykładowo mam zasilacz 15V i 20A. Podłączam równolegle trzy ładowarki. Każda dostaje po 15V i 20A. ciekawi mnie jak to obliczyć, by dobrać odpowiedni zasilacz i by przede wszystkim nie spalić ładowarek.
Nastąpiło małe pomieszanie pojęć...
Tak w skrócie: prądu (A) nie można wymusić - można wymusić napięcie (V) a prąd będzie wynikiem pracy obciążenia. Innymi słowy jeśli zasilacz ma na wyjściu 15V (pomijam kwestię czy na biegu jałowym bez obciążenia czy pod obciążeniem i jakim) to takie napięcie będzie podawane na ładowarkę (czy inne obciążenie). A prąd jaki będzie pobierany z zasilacza będzie zależał od obciążenia czyli ładowarki. To że zasilacz potrafi dać 20A nie znaczy ze tyle da "sam z siebie" na ładowarkę - będzie dawał tyle ile ona będzie chciała. Oczywiście może się zdarzyć że jednak da te 20A ale tylko gdy ładowarka np ulegnie uszkodzeniu i dostanie wewnętrznego zwarcia.
Jeśli masz ładowarkę 50W to przy napięciu 15V pobór prądu z zasilacza (maksymalny) wyniesie ok 3,7A (50W/15V=3.3A + kilka %% na straty). Oznacza to również że do zasilacza 20A można takich ładowarek podłączyć jednocześnie (równolegle) ok 5-6 sztuk i każda będzie dostawać te swoje 3.5A a razem będą brać z zasilacza 3.5A * ilość ładowarek.
Tu jeszcze jedna uwaga: 3.5A ładowarka będzie pobierać tylko gdy będzie pracować pełną mocą. Jeśli będzie ładowany np pakiet 11.1V/2000mAh prądem 1C czyli 2A to moc ładowarki będzie ok 24-25W czyli prąd pobierany z zasilacza przy 15V ok 1,5A.
Mam nadzieję że jasno to opisałem...
PS: purystów technicznych przepraszam za uproszony opis zjawisk elektrycznych
