Heli-x

Najlepszy kret, to kret symulowany...
Awatar użytkownika
Clad
Elita forum...
Posty: 838
Rejestracja: 16-06-2019
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 93 razy
Podziękowano: 21 razy

Postautor: Clad » 14 mar 2021, o 02:20

Wrzuć fotki z tego idla dla thro i pitch
Alzrc x360, T-rex 550E, T-rex 600E, Aurora 9X
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 14 mar 2021, o 08:36

kamsolik pisze:Hej
Mam apkę FLYSKY FS i6X, próbuję ustawić ją pod symulator HEli X. Ustawiłem iddle i autorotację w aparaturze, ale symulator reaguje w ten sposób, że przy włączeniu Iddle roście też skok łopat i heli wyskakuje w niebo.
Kurde kombinowałem na wszystkie sposoby i nie wiem jak to zmienić, aby po włączeniu iddle działało poprawnie.
Proszę pomóżcie
Też obroty mam ustawione w aparaturze i też miałem z tym chwilowy problem. Odizoluj te kanały przy kalibrowaniu nadajnika z symulatorem. Przypuszczam że kalibrujesz na "normalu".
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 21 mar 2021, o 06:15

Mam taki sam nadajnik i też mam z tym problem, a raczej miałem, bo to olałem. IMHO to wina interfejsu - mam ten prosty, chiński, "21 w 1" i też nie udało mi się odseparować gazu od skoku ogólnego, a w Heli-X ustawiałem różne kombinacje. Trochę to przeszkadza, ale jak na moje umiejętności, a raczej ich brak... da się wyżyć. Czyli... międzymordzie do wymiany na inne, przenoszące informacje o kanałach gazu i skoku osobno (np. radiowe, bo za problem może też odpowiadać sposób działania gniazda trenera w apce) i powinno być lepiej.

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 21 mar 2021, o 12:52

No ale co, w podglądzie nadajnika wykrywało ci przy kalibracji tylko jeden kanał?
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 21 mar 2021, o 20:11

Suwaczki są dwa, ale co z tego, kiedy są ze sobą idealnie zsynchronizowane, a zaznaczenie opcji rozdzielenia kanału gazu i skoku ogólnego nic nie zmienia. Holda można sobie włączyć z klawiatury, zmienić idle'a również, a że lepiej byłoby załatwić to pstryczkiem w nadajniku... Jak kiedyś zmienię apkę, to może i takich cudów będę mógł spróbować ;-)

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 21 mar 2021, o 22:20

jesteś pewien że nie robiłeś kalibrowania w trybie normal?
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 21 mar 2021, o 22:56

Nie. Ustawienie i kalibrację kanałów robiłem jeszcze na krzywych 0-100, więc na 100% nie jest to kwestia kalibracji, zresztą nie ma problemów ani z zerem, ani ze skrajnymi położeniami drążków. Mało tego - Heli-X rozpoznaje ten chiński dongiel (a raczej nie tyle symulator, ile sam Windows) jako dwudrążkowego pada, więc nie ma możliwości "wykrzesania" z tego oddzielnego, niezależnego kanału dla gazu. Zresztą, zamiast apki z donglem z praktycznie tym samym skutkiem (nieco mniejsza precyzja) używałem pada od X-Box'a :-). Ot, taka ciekawostka.

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 22 mar 2021, o 06:24

No, ale przecież ja też mam ten chiński dongiel. Skalibruj drążki na holdzie a gaz kalibruj pstrykiem idla.
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 22 mar 2021, o 07:44

OK. Dzięki, zobaczę. Może rzeczywiście popełniłem błąd. Na razie mam tak, że wbicie holda wrzuca maksymalne ujemne kąty skoku ogólnego :-).
Poza tym... masz inne radio... ale sprawdzę to jeszcze raz.

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 22 mar 2021, o 08:15

Myślę że radio tu nie ma nic do rzeczy.
Też zawsze mam ten problem i jakoś go później obchodzę ponieważ lubię mieć wszystko ustawiane z nadajnika, w tym hold i poziomy idla.
Więc da się na pewno. Jak Ci się nie uda teraz to wieczorem sprawdzę jak ja to ustawiłem i na wassapie czy innym messangerze możemy razem to ogarnąć szybciutko
Awatar użytkownika
gotikson
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 52
Rejestracja: 22-11-2020
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 1 raz

Postautor: gotikson » 1 cze 2021, o 12:55

A czy ktoś ma może informację, co znajduje się na jakim kanale, żeby było łatwiej skonfigurować apkę pod symka?
OMP M2 Explore
TX16S-HALL/EdgeTX
pozdro Grzesiek
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 1 cze 2021, o 13:55

Przypisanie kanałów jest standardowe, jak dla potrzeb odbiornika. Uruchamiasz konfigurację kontrolera w Heli-X, na zakładce "Drążki" sprawdzasz przypisanie kanałów, ustawiasz ewentualne rewersy, kalibrujesz zakresy drążków i powinno wszystko działać. Wersja minimum jaka jest potrzebna, to obsługa dwóch drążków w dwóch płaszczyznach. Jeśli interfejs przeniesie również dodatkowe kanały, czyli np. CH6 (skok ogólny) lub stany przełączników, to będziesz w stanie ustawić obsługę symulowanego helika bliżej tego prawdziwego. Jaki masz nadajnik i interfejs?

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
gotikson
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 52
Rejestracja: 22-11-2020
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 1 raz

Postautor: gotikson » 1 cze 2021, o 14:40

Nadajnik to Turnigy 9Xv2 z oprogramowanie er9X, a interfejs to interfejs USB do powyższego, kupiony 10 lat temu i też tylko informacja interfejs USB do symulatora.
Mogę przyporządkować drążki oraz przełączniki do różnych kanałów, więc potrzebuję informację, na który kanał jaki drążek będzie robił, albo jeżeli chodzi o przyciski, to może ktoś ma zmapowane, które wartości dla danego kanału odpowiadają za konkretny przełącznik, żebym mógł sobie to dograć optymalnie.
OMP M2 Explore
TX16S-HALL/EdgeTX
pozdro Grzesiek
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 1 cze 2021, o 18:35

Nie miałem do czynienia z OpenTX, ale domyślnie Heli-X oczekuje przypisania kanałów wg. AETR, czyli:
CH1 - Aileron (w Mode 2 prawy drążek lewo - prawo)
CH2 - Elevator (w Mode 2 prawy drążek góra - dół)
CH3 - Throttle (w Mode 2 lewy drążek góra - dół, w przypadku heli wysterowanie zgodne z ustawioną krzywą gazu)
Z tym samym drążkiem powiązany jest również CH6 - skok ogólny (Pitch), wysterowanie zgodne z kolei z ustawioną krzywą skoku ogólnego
I na koniec - CH4 - Rudder, czyli ogon, czyli w Mode 2 lewy drążek lewo - prawo.
Oczywiście to przypisanie można zmienić nie tylko w nadajniku, ale i w programie, można ustawić rewersy, także albo w nadajniku, albo w programie. Generalnie nadajnik do symka ustawiasz +/- tak samo, jak do prawdziwego modelu, włącznie z expo, dualrate, krzywymi, idlami, holdem, itd.
Teraz do gry wkracza interfejs i to, jak Windows rozpoznaje "międzymordzie" i podłączony do niego nadajnik. Jeśli interfejs obsługuje wszystkie 5 istotnych kanałów, czyli 1,2,3,4 i 6, to wszytko ustawiasz jak wyżej, jeśli nie rozpozna tego, że do lewego drążka góra dół masz przypisane 2 kanały (3 i 6), to wartości gazu będą zadane w programie, a drążek będzie obsługiwał tylko skok ogólny. W zasadzie bardzo to nie przeszkadza, poza tym, że przełączanie idle i hold obsługujesz z klawiatury, co powoduje, że spada poziom ujednolicenia sterowania między symkiem, a modelem. Jeśli masz to szczęście i obsługiwany jest komplet kanałów (czyli 6), to na CH5 (w większości FBL-i może służyć do zadania wartości gaina ogona) możesz sobie ustawić pstryczek i w programie powiązać ten kanał z funkcją Rescue (w wersji minimum odpalaną klawiszem R klawiatury). To tak pokrótce, więcej pewnie podpowiedzą Ci Koledzy bardziej zaznajomieni z OpenTX.

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
gotikson
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 52
Rejestracja: 22-11-2020
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 1 raz

Postautor: gotikson » 5 cze 2021, o 18:01

Chciałem otrzymać pewne informacje, ale w związku z tym, że ich nie otrzymałem w formie mnie zadowalającej :wall: , to postanowiłem sam zgłębić temat. Poniżej kwintesencja mojego wywiadu.
Na sprzęcie jak niżej, co i jak ustawiałem - dla każdego OpenTX będzie to bardzo podobne. Podaję tu ogólnie, jakie ustawienia mają być, a nie jak konkretnie ustawiać w danej aparaturze.

Aparatura:
Turnigy 9Xv2 oprogramowanie er9X
Adapter:
taki na USB, niestety nie ma takiego na Allegro, są podobne na Allegro - wystarczy wpisać "interfejs usb do symulatora". :D
Symulator:
HELI-X wersja 0.9 oraz 4.2 (różnice w tekście) - wersja 9.2 u mnie nie chodzi.

I. Teoria - ustalenie kanałów
Ogólnie znalazłem, że możemy wykorzystać 6 kanałów + 1 kanał na przełączniki.
Najwięcej kombinacji jest z kanałem CH7. Obsługuje on przyciski 1-4 i Przełącznik ustawień widoku - patrząc w Windows -> Kontrolery gier \ PPM \ Właściwości \ Testowanie.
Przełącznik ustawień widoku brzydko mówiąc olałem :hammer: , bo zbyt szczegółowo trzeba by ustawiać wartości na kanale.
Aby prawidłowo działy te 4 przyciski trzeba zrobić taką logikę:
- gdy żaden przycisk nie wciśnięty to wartość na kanale powinna być 112,
- gdy któryś z przycisków jest wciśnięty, to do "wartości bazowej" -138 dodajemy odpowiednią wartość,
- dla przycisku nr 1 dodaj 16,
- dla przycisku nr 2 dodaj 32,
- dla przycisku nr 3 dodaj 64,
- dla przycisku nr 4 dodaj 128,

II. Ustawienie aparatury:
Ustawiamy aparaturę jak poniżej (bez podłączania interfejsu).

1. Wybieramy nowy model i nazywamy np. SYMULACJA, HELI-X czy co tam chcecie.
2. Sprawdzamy ustawienia nadajnika, aby były PPM 8 kanałów, a reszta standardowo - więcej kanałów i tak nie zadziała - przynajmniej u mnie.
3. Ustawiamy miksery zgodnie z załącznikiem nr 1 (wyjścia, kanały jak tam macie w swojej aparaturze).
Tu również pamiętamy o ustawieniu stosownych limitów dla kanałów pamiętając, że kanał 7 ma mieć limit plus/minus 125%.
4. Ustawiamy 4 wirtualne przełączniki zgodnie z załącznikiem nr 2. Ważne jest aby przełączniki użyte w punkcie II.3 były takie same jak w niniejszym punkcie - zaznaczyłem je zielonym wypełnieniem.
UWAGA: ja nie posiadam, ale pewnie wiele osób będzie miała zmienne globalne. Można wykorzystać je dla ustawienia wartości 16, 32, 64, 128, -138 oraz 112, które to wartości ja ustawiam za pomocą kanałów CH11-CH16.
5. Sprawdzamy, czy na odpowiednich kanałach otrzymujemy poprawne wartości.
Np. gdy nie mamy żadnego przełącznika włączonego wartość na CH7 ma wynieść 112.
Gdy mamy przyciśnięty przycisk nr 2 oraz nr 4 to wartość na CH7 powinna wynosić -138+32+128 czyli 22.

6. Jeżeli powyższe sprawdzenia nam wychodzą przechodzimy do kolejnego punktu.

III. Testowanie, konfiguracja HELI-X.
Gdy mamy już ustawioną aparaturę to proponuję sprawdzić ustawienia i zrobić kalibrację w Windows-ie.

1. Podłączenie aparatury do Windows-a.
W moim przypadku należy (dawno odpalałem symulator i zapomniałem, że aparatura sama się włączy po podpięciu interfejsu do aparatury - kilka minut w plecy):
- wyłączyć aparaturę,
- podpiąć interfejs do aparatury,
- podpiąć interfejs USB do kompa,

2. Sprawdzenie działania / kalibracja w Windows.
W sekcji KONTROLERY GIER wybieramy PPM, potem WŁAŚCIWOŚCI, potem USTAWIENIA i KALIBRUJ - postępujemy zgodnie z instrukcjami na ekranie kompa. Aby prawidłowo skalibrować kanały dodałem włącznik AIL, który tymczasowo powoduje, że mam możliwość prawidłowego skalibrowania wszystkich wejść analogowych za pomocą potencjometrów.
Gdy zakończymy kalibrację przechodzimy do zakładki TESTOWANIE (załącznik nr 3) i tu wszystko powinno już być ok - jest? :piwo:
Jeżeli powyższe testy wypadły pomyślnie, ustawienia programów powinny być już formalnością. :banana:

3. Ustawienia HELI-X 0.9
Po uruchomieniu symulatora, proponuję zrobić kalibrację. W tym celu wybieramy:
Configuration\Controler Configuration\Auto configuration i postępujemy zgodnie z poleceniami.
Po zakończeniu sprawdzamy ustawienia - w moim przypadku wygląda to jak na załączniku nr 4.

4. Ustawienia HELI-X 4.2
Po uruchomieniu symulatora, proponuję zrobić kalibrację. W tym celu wybieramy:
Ustawienia\Kontroler\Drążki i postępujemy zgodnie z poleceniami.
Po zakończeniu sprawdzamy ustawienia - w moim przypadku wygląda to jak na załączniku nr 5 oraz załączniku nr 6.

5. Ustawienia HELI-X 9.2
Nie udało mi się uruchomić na obecnym sprzęcie, postaram się zrobić to na lepszym kompie, wtedy zostanie to uzupełnione :)

IV. Podsumowanie.
Całość powyższego ma spowodować:
1. Zastosowanie przełączników tak jak przy normalnym użytkowaniu helika - głównie chodzi tu o przełącznik THROTTLE CUT (każdy trochę inaczej to nazywa).
2. Możliwość sterowania krzywą gazu - tylko HELI-X w wersji 4.2
3. Dla łatwego latania mam ustawione EXP dla każdego z drążków na poziomie 40
4. Jeżeli przydało ci się to opracowanie to podziękuj.
5. Pytaj jak masz pytania, kto pyta nie błądzi i może dostanie odpowiedź :dance:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
OMP M2 Explore
TX16S-HALL/EdgeTX
pozdro Grzesiek
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 8 cze 2021, o 23:05

Za samo to opracowanie należy Ci się :piwo:, choć ten sarkazm na początku nie był potrzebny. Dobra robota, na pewno przyda się nowicjuszom w Open TX i symulatorach. BTW - polecam spróbowania jakiejś nowożytnej wersji Heli-X - zupełnie nowa jakość, odczuwalna nawet przy przejściu z 8.x na 9.x.

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
gotikson
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 52
Rejestracja: 22-11-2020
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 1 raz

Postautor: gotikson » 9 cze 2021, o 09:48

Piotr_T pisze:Za samo to opracowanie należy Ci się :piwo:, choć ten sarkazm na początku nie był potrzebny.

Sorry nie chciałem wyjść na gbura :wall:

Niestety, nie mogę poprawić tego posta bo chciałem dodać nowe info do heli-x 9.2 - da się to poprawić jakość czy to już amen?

p.s.
"sarkazm" też chciałem zedytować :masakra:
OMP M2 Explore
TX16S-HALL/EdgeTX
pozdro Grzesiek
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 9 cze 2021, o 16:15

Nie przejmuj się, nie jesteś tutaj jedynym gburem! :D
Awatar użytkownika
LechuW
Elita forum...
Posty: 598
Rejestracja: 12-04-2017
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 32 razy
Podziękowano: 10 razy
Kontaktowanie:

Postautor: LechuW » 22 sie 2021, o 21:01

Planuję przejść na Heli X i pytanko czy ktoś z Was może polecić jakiś bezprzewodowy adapter który działa z tym symulatorem?
Pozdrawiam,
Leszek
Goosky S2 Goosky RS4 Venom
SAB Raw 420 SAB Kraken 580
Vcontrol EVO
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 22 sie 2021, o 21:24

A jakie masz radio?

Wróć do „Symulatory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości