Rozładowarka pakietów z kontrolą napięcia. DIY

Wtyczki, kable, ładowanie pakietów, teorie prądowe i inne elektro-zagwostki.
Awatar użytkownika
oki188
Elita forum...
Posty: 657
Rejestracja: 24-02-2010
Lokalizacja: Gliwice/Biłgoraj
Podziękował: 22 razy
Podziękowano: 46 razy

Postautor: oki188 » 5 kwie 2021, o 19:54

Ostatnio na lotnisku rozmawialiśmy o rozładowywaniu pakietów do napięcia storage szybciej niż ładowarką.
Tak oto powstało moje ustrojstwo. Do rozładowywania służą 4-ry żarówki H7 100W 24v każda podpinana pod osobny kanał
Procesorowy pomiar napięcia pakietu który możemy przesuwać zabezpiecza przed nadmiernym rozładowaniem i informuje o zakończonym procesie.
Pomiar napięcia przez cały czas dokonywany jest co 1s (jedną sekundę).
Zasada działania:
1. Po uruchomieniu układu następuje rozładowywanie za pomocą czterech żarówek.
2. Kiedy napięcie osiągnie 1 próg (około 3.90v na cele) nastąpi odłączenie dwóch żarówek.
3. Kiedy napięcie spadnie do drugiego progu (3.8v na cele) nastąpi odłączenie pozostałych żarówek i uruchomienie buzera informując o zakończeniu procesu.
Układ został przetestowany zachowuje się prawidłowo. Zamiast buzzera (który gdzieś mi wcięło) na próbę zamontowałem diodę LED z rezystorem 470om.
uklad.jpg


Podłączenie.
podłączenie.jpg


Co sądzicie o takiej prostej rozładowywarce.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
T-Rex 550X BEASTX-Pro // Align TB40 <-zastanawiam się nad nim // Spektrum DX9 Black
Awatar użytkownika
kubacki
Lider forum...
Posty: 2055
Rejestracja: 28-12-2015
Lokalizacja: Będzin
Podziękował: 114 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kubacki » 5 kwie 2021, o 21:26

Będziesz sprzedawał? Dzis uwaliłem model z wlasnej glupoty i pare pakietów męczyłem na ładowarce zeby rozładować
Goosky S2 Legend
XL Protos 380 V2
Spektrum NX10
Awatar użytkownika
oki188
Elita forum...
Posty: 657
Rejestracja: 24-02-2010
Lokalizacja: Gliwice/Biłgoraj
Podziękował: 22 razy
Podziękowano: 46 razy

Postautor: oki188 » 5 kwie 2021, o 21:39

Nie zastanawiałem się nad sprzedażą, ale jak ktoś by chciał mogę wykonać taki sterownik. Reszta we własnym zakresie.
T-Rex 550X BEASTX-Pro // Align TB40 <-zastanawiam się nad nim // Spektrum DX9 Black
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 820
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 5 kwie 2021, o 21:46

Skąd wiesz ile masz na celę skoro mierzysz tylko napięcie na całym akusie?
Jeśli dobrze liczę to od 3.9 do 3.8 rozładowujesz około 8A. Nie za dużo? Nie wróci potem do ponad 3.9?
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
oki188
Elita forum...
Posty: 657
Rejestracja: 24-02-2010
Lokalizacja: Gliwice/Biłgoraj
Podziękował: 22 razy
Podziękowano: 46 razy

Postautor: oki188 » 5 kwie 2021, o 21:54

redb pisze:Skąd wiesz ile masz na celę skoro mierzysz tylko napięcie na całym akusie?
Jeśli dobrze liczę to od 3.9 do 3.8 rozładowujesz około 8A. Nie za dużo? Nie wróci potem do ponad 3.9?

Wróci i wtedy układ odpala sie i rozładowuje dalej migają wtedy żarówki aż ustabilizuje sie napięcie.
Jak ktoś chce można zastosować inne żarówki aby prąd na kanał nie przekroczył 5A.
Na cele nie wiem ile mam zakładam że pakiet rozładowuje sie równo.
T-Rex 550X BEASTX-Pro // Align TB40 <-zastanawiam się nad nim // Spektrum DX9 Black
Awatar użytkownika
mikegsx400
Lider forum...
Posty: 1882
Rejestracja: 01-10-2014
Lokalizacja: Pruszków/W-wa
Podziękował: 133 razy
Podziękowano: 163 razy

Postautor: mikegsx400 » 6 kwie 2021, o 08:26

oki188 pisze:...Co sądzicie o takiej prostej rozładowywarce.


Ja sądzę, że jest niepotrzebnie skomplikowana, wieczorem wrzucę moją...
"...możesz być znacznie szybszy, nie myśl o tym, po prostu to zrób!"
Awatar użytkownika
oki188
Elita forum...
Posty: 657
Rejestracja: 24-02-2010
Lokalizacja: Gliwice/Biłgoraj
Podziękował: 22 razy
Podziękowano: 46 razy

Postautor: oki188 » 6 kwie 2021, o 17:23

mikegsx400 pisze:
oki188 pisze:...Co sądzicie o takiej prostej rozładowywarce.


Ja sądzę, że jest niepotrzebnie skomplikowana, wieczorem wrzucę moją...


Aż jestem ciekaw co może być prostszego z kontrolą aby zbyt głęboko nie rozładować pakietów.
T-Rex 550X BEASTX-Pro // Align TB40 <-zastanawiam się nad nim // Spektrum DX9 Black
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 820
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 7 kwie 2021, o 15:47

No i jak tam @mikegsx400, podzielisz się swoim patentem?
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
mikegsx400
Lider forum...
Posty: 1882
Rejestracja: 01-10-2014
Lokalizacja: Pruszków/W-wa
Podziękował: 133 razy
Podziękowano: 163 razy

Postautor: mikegsx400 » 7 kwie 2021, o 18:38

Oczywiście, proszę bardzo:

6x halogen 12V 35W, w zależności od potrzeb zapalam jeden obwód (2S i 3S) lub oba (4S-6S), 6S rozładowuje ok 200W i ok 10A, jak komuś za dużo to może sobie wyjąć po jednej żarówce.
Napięcia pilnuje pipczyk za dychę, ustawione na 3,8.

Tyle :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"...możesz być znacznie szybszy, nie myśl o tym, po prostu to zrób!"
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 820
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 7 kwie 2021, o 20:34

Ja mam 2xH4 u siebie i mam też te 2 czarne g... Monitorami bym tego nie nazwał bo na każdej celi pokazują co innego dlatego wolałem mierzyć miernikiem niż zdać się na nie ... no ale to nie automat, trzeba to nadzorować.
Kupiłem monitor ISDT teraz i przepompowuję do powerbanka.
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 7 kwie 2021, o 21:43

Cellmeter8 z przystawką z halogenkami rozładowuje 150W, balansuje i kończy idealnie na ustawionym napięciu na pojedynczej celi.

Koszt koło 50-70 PLN z przesyłką.

Jako bonus posiada tester serw, który pomaga je wyzerować przy budowie kita.
Awatar użytkownika
mikegsx400
Lider forum...
Posty: 1882
Rejestracja: 01-10-2014
Lokalizacja: Pruszków/W-wa
Podziękował: 133 razy
Podziękowano: 163 razy

Postautor: mikegsx400 » 8 kwie 2021, o 00:17

redb pisze:Ja mam 2xH4 u siebie i mam też te 2 czarne g... Monitorami bym tego nie nazwał bo na każdej celi pokazują co innego dlatego wolałem mierzyć miernikiem niż zdać się na nie ... no ale to nie automat, trzeba to nadzorować.


Nie są idealne, ale dokładność pomiaru jak dla mnie jest wystarczająca, nie bawię się w aptekę, do 3 miejsc po przecinku. Pakiety są dla mnie, nie odwrotnie.
Trzeba nadzorować, jak wszystko co robisz z lipolami.
"...możesz być znacznie szybszy, nie myśl o tym, po prostu to zrób!"
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 8 kwie 2021, o 01:21

A ja bym w sumie skosatowal takiego ukladziku jak zrobil Oki, tyle, ze zrobolbym go sobie sam.
Od Oki potrzebowalbym tylko schematu i zaprogramowanego procesora.
Wiadomo nie od dzis ze metod na spuszczanie paliwa jest duzo, kazda jest dobra, kazda ma swoje wady i zalety...
Ja zawsze uzywalem funkcji w reaktorze polaczonej z zewnetrznym rezystorem za ktory robily zarowki, ale jest z tym troche zawrotu dupy przy przelaczaniu.
Rozwiazanie Majka jest ok, ale troxhe niebppdoba mi sie koniecznosc interwencji natychmiast jak mnie uklad wezwie. Wole zeby uklad co do zasady byl samowyatarczalny a konieczny nadzor ograniczal sie do tego czy czasem nie ma dymu:)
Uklad Oki wlasnie to zapewnia.
Poza tym jest DIY, czyli tak jak lubie.
No i pachnie kolegą z lotniska:D
Awatar użytkownika
oki188
Elita forum...
Posty: 657
Rejestracja: 24-02-2010
Lokalizacja: Gliwice/Biłgoraj
Podziękował: 22 razy
Podziękowano: 46 razy

Postautor: oki188 » 8 kwie 2021, o 02:18

Aikus procesor zaprogramowany dostaniesz nie ma problemu.
Na wolnym czasie wrzucę schemat i wsad do procka Attiny13 jak by ktoś chciał sobie zbudować taki układ.
T-Rex 550X BEASTX-Pro // Align TB40 <-zastanawiam się nad nim // Spektrum DX9 Black
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 820
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 8 kwie 2021, o 07:16

Nie mam nic przeciwko DIY, wręcz przeciwnie. Sama koncepcja zbudowania urządzenia samemu jest świetna. Natomiast nie ufałbym temu, że pakiet się sam rozładuje jak trzeba, szczególnie, że ma to zrobić do storage i poleżeć potem jakiś czas. Może to kwestia mojego złego doświadczenia z tanimi pakietami 3s ... teraz mam slsy i może one rozładowują się lepiej? Nie wiem, nie sprawdzałem ;)
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 8 kwie 2021, o 07:48

@redb:
1. Storage to napięcie pakietu de facto pomiędzy 3,75 a 3,9. I tak naprawdę lepsze są napięcia bliższe 3,75, ale bezpieczniejsze są te wyższe, ze względu na powolne, ale jednak samorozładowanie. Natomiast to już apteka - jak masz napięcie poniżej 3,9 to już jest OK i tyle.
2. balansowanie pakietu nie następuje przy normalnym jego rozładowaniu ... a jak wracasz z pola z wylatanymi pakietami to co, wrzucasz na ładowarkę, żeby zrobić storage? (ja nie) ;)
3. jak masz zamiar nie latać przez pół roku... to może i warto zrobić aptekarski storage na ładowarce, ale ... dalej nie jest oczywiste jakie napięcia ustawiać... no i dyskusyjny pozostaje sens balansowania przy storagowaniu.
4. "pakiet się rozładuje jak trzeba", "SLSy rozładowują się lepiej" ... co to właściwie znaczy...? Cudów nie ma - jest napięcie. ;)
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 8 kwie 2021, o 07:51

oki188 pisze:Aikus procesor zaprogramowany dostaniesz nie ma problemu.
Na wolnym czasie wrzucę schemat i wsad do procka Attiny13 jak by ktoś chciał sobie zbudować taki układ.


To może wrzuć... No bo tak, procek kupię nawet tu:
https://sklep.avt.pl/uklad-scalony-atti ... h-so8.html
A zaprogramować... trudno się to robi? jak mam wsad?
Pewnie łatwo, tylko ja nie umiem...
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 820
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 8 kwie 2021, o 08:38

aikus pisze:1. Storage to napięcie pakietu de facto pomiędzy 3,75 a 3,9. I tak naprawdę lepsze są napięcia bliższe 3,75, ale bezpieczniejsze są te wyższe, ze względu na powolne, ale jednak samorozładowanie. Natomiast to już apteka - jak masz napięcie poniżej 3,9 to już jest OK i tyle.

No widzisz ... do tej pory spotkałem się informacją, że storage to 3.8, choć instrukcja do slsów mówi 3.84 i starałem się tego trzymać, dlatego nigdy nie dopuszczalem do sytuacji, żeby zostawić pakiet gdzie cele są między 3.75 a 3.85 bo myślałem, że to źle.
aikus pisze:2. balansowanie pakietu nie następuje przy normalnym jego rozładowaniu ... a jak wracasz z pola z wylatanymi pakietami to co, wrzucasz na ładowarkę, żeby zrobić storage? (ja nie) ;)

Tak, zawsze robię storage choć pakiet po locie nie mają mniej niż 3.7 na celę ;)
aikus pisze:3. jak masz zamiar nie latać przez pół roku... to może i warto zrobić aptekarski storage na ładowarce, ale ... dalej nie jest oczywiste jakie napięcia ustawiać... no i dyskusyjny pozostaje sens balansowania przy storagowaniu.

Taką mam właśnie naturę, że jak mogę aptekarsko to robię ... czasem staję sie tego niewolnikiem ale co zrobić ... "natury nie oszukasz"
aikus pisze:4. "pakiet się rozładuje jak trzeba", "SLSy rozładowują się lepiej" ... co to właściwie znaczy...? Cudów nie ma - jest napięcie. ;)

No tak tak ... jest napiecie ... ale jak Rwew jest zbliżona miedzy celami to pakiet wozładowuje się równo. Tak jak pisałem ... dawno, dawno temu zaczynając latanie Beltem, latałem na tanich chińskich 3s, które rozjeżdżały się właśnie w czasie lotu. Teraz wrócilem do latania ale na slsach ale w głowie nadal mam te problemy, które miałem kiedyś ... ale widzę, że zupelnie niesłusznie ...

... ot ... mądrego to i dobrze posłuchać ...
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 8 kwie 2021, o 09:30

redb pisze:[...]"natury nie oszukasz"


No taaak, no to już jak tam kto lubi ;)


redb pisze:No tak tak ... jest napiecie ... ale jak Rwew jest zbliżona miedzy celami to pakiet wozładowuje się równo.


Nie tylko Rwew ma tu znaczenie.
Turnigy miały cele "[Omega] matched" ale nie "capacity matched" i trzeba było monitorować napięcie najsłabszej celi - inaczej następowała szybka jej degradacja.
Wręcz moim zdaniem ważniejsza jest pojemność cel niż ich Rw (ale to tak stwierdzam na czuja).
Bo różnice w Rw spowodują tylko tyle, że ta cela która ma wyższe Rw odda więcej energii w postaci ciepła niż w postaci prądu, ale prąd, jako, że są łączone szeregowo, jest taki sam dla wszystkich, więc sumarycznie oddana energia będzie też taka sama.
Natomiast jak cela ma mniejszą pojemność, a będziesz monitorował napięcie całego pakietu, to najsłabszą cele zabijesz - nie ma bata.

Swego czasu, jak miałem chyba 18 sztuk niebieskich Turnigów i po którymś sezonie w kilku zaczęły mi pojedyncze cele "wylatywać" to zrobiłem reorganizację: Porozcinałem te pakiety i z najsłabszych cel zmontowałem jednego takiego lichego kapcia do dojeżdżenia w samolotach/rozrusznikach/wkrętarkach/jako-powerbank, a pozostałe cele zmontowałem w jeszcze-się-nadadzą pakiety.
Pomogło na jakiś czas.
Akurat przypadłość dotyczyła trzech pakietów, więc zrobiłem jednego kapcia i dwa takie "lepsze".


redb pisze:Tak jak pisałem ... dawno, dawno temu zaczynając latanie Beltem, latałem na tanich chińskich 3s, które rozjeżdżały się właśnie w czasie lotu.


Nom... Capacity mismatch.


redb pisze:Teraz wrócilem do latania ale na slsach ale w głowie nadal mam te problemy, które miałem kiedyś ... ale widzę, że zupelnie niesłusznie ...


W SLSach powinno być lepiej pod tym względem.

redb pisze:... ot ... mądrego to i dobrze posłuchać ...


Oj pszszestań bo się zarumienię ...
;)
Awatar użytkownika
oki188
Elita forum...
Posty: 657
Rejestracja: 24-02-2010
Lokalizacja: Gliwice/Biłgoraj
Podziękował: 22 razy
Podziękowano: 46 razy

Postautor: oki188 » 8 kwie 2021, o 15:16

Nie mogę edytować pierwszego posta wrrrrr.

Drobna korekta musiałem dodać tranzystor sterujący buzzerem i zrobiłem 2 wersje z powiadomieniem diodą LED zamiast piszczałki.
Schematy:
schemat buzzer.jpg

schemat LED.jpg


widok płytek:
płytki.jpg


Wsad do procesora:
rozladowywarka.zip


Płytki PCB do druku na papierze kredowym:
po wytrawieniu płytki należy kawałkiem przewodu (mostek) połączyć 5 nogę procesora z trzecim mosfetem (pin sterujący).
jak na zdjęciu.
mostek.jpg


plytki.pdf
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 8 kwie 2021, o 16:29 przez oki188, łącznie zmieniany 4 razy.
T-Rex 550X BEASTX-Pro // Align TB40 <-zastanawiam się nad nim // Spektrum DX9 Black

Wróć do „Prądownia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości