ładowanie pakietów 5000mAh

Wtyczki, kable, ładowanie pakietów, teorie prądowe i inne elektro-zagwostki.
Awatar użytkownika
kris
Stały bywalec...
Posty: 119
Rejestracja: 16-12-2019
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 31 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: kris » 4 wrz 2022, o 21:17

Witam,
Do latania dużymi modelami potrzebne są pakiety rzędu 2 x 6s 5000mAh. Czyli jak chcę wykonać z 4 loty to potrzebuję 8 takich pakietów. A idealnie to chciałbym mieć 16 pakietów.
Jak w takiej sytuacji zorganizować sobie ich ładowanie? Tzn ile i jakie ładowarki oraz źródła zasilania.
Czy ktoś mógłby opisać jak ma taką większą instalację u siebie zorganizowaną?
Jakim prądem można pakiety, które teoretycznie wytrzymują 5C ładować, by nie skrócić za bardzo ich żywotności.
Jak to rozładować jak się okaże, że z latania nic nie wyszło?
pozdrawiam
Krzysztof

Kraken 580, Goblin Buddy, XL380, Blade 230s
Spektrum DX8 G2
gajer
Witaj. Zanim zapytasz - poszukaj i poczytaj!
Posty: 4
Rejestracja: 17-05-2021
Podziękowano: 1 raz

Postautor: gajer » 4 wrz 2022, o 22:06

Ja mniej więcej ładuje tak

20220523_120546.jpg


Zasilacz daje 1200W, ładowarka to ISDT P30, każdy kanał osobno może dać 1000W, ale pracując razem dają 750 W, do tego zasilacza wystarczy.

Pojedynczy akumulator jest ładowany prądem około 3A, więc na pewno nic mu nie będzie, nigdy nie ładuję prądem większym niż 1C.
Czas ładowania około 45 minut i jedziemy polatać albo 8 lotów 700-tką albo 16 lotów 580-tką.

Oczywiście zanim się połączy akumulatory należy sprawdzić czy napięcia na nich są bardzo zbliżone, i pamiętać o bezpieczeństwie, o którym nie będę się rozpisywał.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7203
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 5 wrz 2022, o 07:22

Ja 6 pakietów 5000 ładuje równolegle ładowarką 1000W (30A). Do tego zasilacz 30V 1200W albo 1500W, w zależności od tego na który padnie.

Ładuję 1C, ale wszystkie naraz i ze storage, więc nie trwa to długo. Mógłbym szybciej na 2 ładowarki ale szkoda mi czasu na podpinanie tego :P
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2201
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 5 wrz 2022, o 08:30

Ja laduje do max 2C, a przewaznie około 1,5C ale tylko dlatego ze ladowarka wiecej nie ogarnie :) Oczywiscie najwygodniej (tak jak na zdjeciu wyzej) jest miec do 12s luzne kable pradowe i balansujace. Z resztą nie tylko do 12s. Przy "plytkach rownoleglych" moze sie okazac, ze przypietych do tacki pakietow sie nie naladuje bo balansujace kable beda za krotkie i trzeba je rozpinac do kazdego ladowania
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15950
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1002 razy

Postautor: aikus » 5 wrz 2022, o 09:12

Ja tylko dodam, bo padło pytanie o rozładowywanie, a mam to całkiem nieźle ogarnięte u siebie, więc ... Halogen.
H4.
Lub dwa, ale zwykle jeden.
H4 na 24V (taki od tirów).

No i ładowarka, która obsługuje rozładowywanie z zewnętrzną rezystancją - zgodnie z manualem.

No chyba, że mam do czego przepompować prąd, a to się zdarza, ale niestety na ogół w drugą stronę, to znaczy wyciągam prąd z małych pakietów do dużych i jeśli to robię to na polu na szybko.
Rzadko latam aż tyle małymi, żeby pompować małe z dużych.
Raczej częściej zdarza się, że chciałbym odwrotnie... wtedy okazuje się po szybkim przeliczeniu, że prądu nie starczy i .... tyle.
Awatar użytkownika
kris
Stały bywalec...
Posty: 119
Rejestracja: 16-12-2019
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 31 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: kris » 5 wrz 2022, o 09:46

Dzięki za informację.
Trochę mnie zaskoczyło ładowanie równoległe. wiem, że ma to duże zalety, ale też podpięcie pakietów jest mocno ryzykowne. Mi czasami się zdarza, że jeden pakiet ma 30% a drugi nawet 50% (po lataniu samolotem). Jak je razem podepnę to pewnie 50% pójdzie z dymem bo duży prąd z niej pójdzie do drugiego pakietu. Do ilu wolt trzeba zbalansować pakiety przed ładowaniem? Czy może tam są jakieś diody, które zapobiegają poborowi prądu z baterii z większą energią.

Rozumiem, że ze storage jest łatwiej, ale czy wówczas należy każdą baterię do storage zbilansować pojedyńczo?
pozdrawiam
Krzysztof

Kraken 580, Goblin Buddy, XL380, Blade 230s
Spektrum DX8 G2
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7203
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 5 wrz 2022, o 09:50

Lataj z telemetrią mierzącą zużyte mAh to nie będziesz musiał bawić się w storage'owanie pojedynczych pakietów. Mamy 2022.
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2201
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 5 wrz 2022, o 10:03

Serio bawicie sie w storydzowanie pakietow po lataniu? :D Ja zawsze po lataniu mam 3,7-3,8V i to jest idealne napiecie do przechowywania a i roznica napiec (do 0,1V) miedzy celami pakietow jest na tyle mala, ze mozna je spokojnie ze soba spiac do nastepnego ladowania. Nigdy nie robilem storage na pakietach ktorych aktywnie uzywam, uwazam to za strate czasu.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15950
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1002 razy

Postautor: aikus » 5 wrz 2022, o 11:41

kris pisze:Dzięki za informację.
Trochę mnie zaskoczyło ładowanie równoległe. wiem, że ma to duże zalety, ale też podpięcie pakietów jest mocno ryzykowne. Mi czasami się zdarza, że jeden pakiet ma 30% a drugi nawet 50% (po lataniu samolotem). Jak je razem podepnę to pewnie 50% pójdzie z dymem bo duży prąd z niej pójdzie do drugiego pakietu. Do ilu wolt trzeba zbalansować pakiety przed ładowaniem? Czy może tam są jakieś diody, które zapobiegają poborowi prądu z baterii z większą energią.

Rozumiem, że ze storage jest łatwiej, ale czy wówczas należy każdą baterię do storage zbilansować pojedyńczo?


Wszystko zależy od tego jak stare masz baterie. W starych kapciach zdażało mi się podpinać razem pakiety o rozjeździe dochodzącym do 0,5V/s i nic się nie działo, nic się nawet nie zagrzało - po prostu energia sobie przepłyneła w stronę bardziej pustego pakietu i tyle.
Z nowymi mocnymi pakietami może być gorzej w takiej sytuacji, ale też nie bawię się w storagowanie pakietów po lataniu.
Generalnie stan pakietów zawsze dzieli się u mnie na trzy kupki:
1. pełne - wiadomo co to znaczy
2. storage - domyślna grupa - każdy pakiet który ma napięcie na celach pomiędzy 3,7 a 3,9
3. rozładowanie - poniżęj 3,7 - te zdarzają się rzadko i właśnie te trafiają najpierw na storage ( jak już się jakiś taki trafi).

Nigdy nie łączę ze sobą pakietów między grupami. Poza tym - nie ma problemu.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15950
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1002 razy

Postautor: aikus » 5 wrz 2022, o 11:56

A i jeszcze tylko taki hint: Jak wpinam pakiety do płytki, to zawsze zaczynam od złącza prądowego, żeby ewentualna duża różnica sumaryczna poleciała przez gruby kabel. Potem dopinam złącza balansera.
Oczywiście niesie to za sobą inne ryzyko, co oczywiście też mi się przydarzyło, otóż .... połączyłem ze sobą pakiety 6s i 3s.
:kopara:
:masakra:

Serio, zrobiłem coś takiego.
Trochę mnie zastanowił fakt, że zaiskrzyło przy podłączaniu trzeciego pakietu (zwykle iskrzy tylko przy pierwszym, bo różnica potencjałów na wyjściu ładowarki musi się dostosować do napięcia pakietu), ale zignorowałem to... i po chwili pakiet 3s zaczął puchnąć i trzeszczeć.
Odłączyłem i wyrzuciłem go na balkon...
Poczekałem chyba z godzinę.... Opuchlizna zeszła... zmierzyłem cele i okazało się, że pakiet jest ... praktycznie naładowany :rotfl: (miał coś koło 4V/s).
Czyli .... no co się stało: obciążyłem dość mocno pakiety 6s które były w stanie storage i puściłem jakiś kosmiczny prąd ładowania na pakiet 3s.
Przeżył to bez szwanku, działał jeszcze długo i był jednym z najmocniejszych pakietów.

Oczywiście o niczym to nie świadczy i nie polecam robić takich rzeczy - to był wypadek, ale ...
.... nie ma co panikować przy jakichś nie wielkich rozjazdach na celach.

Natomiast gdybym zaczynał wpinanie od gniazda balansera to najprawdopodobniej popaliły by się kable, albo (jeszcze pewniej) odparowały ścieżki na płytce (co też mi się kiedyś zdarzyło).
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2201
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 5 wrz 2022, o 12:14

aikus pisze:A i jeszcze tylko taki hint: Jak wpinam pakiety do płytki, to zawsze zaczynam od złącza prądowego, żeby ewentualna duża różnica sumaryczna poleciała przez gruby kabel. Potem dopinam złącza balansera.
Oczywiście niesie to za sobą inne ryzyko, co oczywiście też mi się przydarzyło, otóż .... połączyłem ze sobą pakiety 6s i 3s.
:kopara:
:masakra:

Serio, zrobiłem coś takiego.
Trochę mnie zastanowił fakt, że zaiskrzyło przy podłączaniu trzeciego pakietu (zwykle iskrzy tylko przy pierwszym, bo różnica potencjałów na wyjściu ładowarki musi się dostosować do napięcia pakietu), ale zignorowałem to... i po chwili pakiet 3s zaczął puchnąć i trzeszczeć.
Odłączyłem i wyrzuciłem go na balkon...
Poczekałem chyba z godzinę.... Opuchlizna zeszła... zmierzyłem cele i okazało się, że pakiet jest ... praktycznie naładowany :rotfl: (miał coś koło 4V/s).
Czyli .... no co się stało: obciążyłem dość mocno pakiety 6s które były w stanie storage i puściłem jakiś kosmiczny prąd ładowania na pakiet 3s.
Przeżył to bez szwanku, działał jeszcze długo i był jednym z najmocniejszych pakietów.

Oczywiście o niczym to nie świadczy i nie polecam robić takich rzeczy - to był wypadek, ale ...
.... nie ma co panikować przy jakichś nie wielkich rozjazdach na celach.

Natomiast gdybym zaczynał wpinanie od gniazda balansera to najprawdopodobniej popaliły by się kable, albo (jeszcze pewniej) odparowały ścieżki na płytce (co też mi się kiedyś zdarzyło).


ale wariat z Ciebie! 8-)
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15950
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1002 razy

Postautor: aikus » 5 wrz 2022, o 13:33

:D No trochę się przestraszyłem ... ale cóż... POmyłka... temu się nie zdarza, kto nic nie robi...
Awatar użytkownika
kris
Stały bywalec...
Posty: 119
Rejestracja: 16-12-2019
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 31 razy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: kris » 5 wrz 2022, o 14:17

A to jeszcze może podpytam. Te kable do ładowania można gdzieś kupić gotowe, czy sami je robicie?
pozdrawiam
Krzysztof

Kraken 580, Goblin Buddy, XL380, Blade 230s
Spektrum DX8 G2
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7203
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 5 wrz 2022, o 14:32

Te ośmiornice z gniazdkami do balanserów można kupić ja jakichś jebajach itp. Złączki prądowe polutujesz sam.
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2201
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 5 wrz 2022, o 14:53

mwx pisze:Te ośmiornice z gniazdkami do balanserów można kupić ja jakichś jebajach itp. Złączki prądowe polutujesz sam.


Szukalem kiedys i nigdzie nie bylo takich rozgałęziaczy balansera. Masz jakies linki?
gajer
Witaj. Zanim zapytasz - poszukaj i poczytaj!
Posty: 4
Rejestracja: 17-05-2021
Podziękowano: 1 raz

Postautor: gajer » 5 wrz 2022, o 15:07

Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7203
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 5 wrz 2022, o 15:15

zmusiłeś mnie to spędzenia 15 sekund w wyszukiwarce.. https://www.ebay.com/itm/255220684990

Czegoś z szipingiem za normalne pieniądze musisz już poszukać sam :mrgreen:

Wróć do „Prądownia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości