Ogólnie o checkliście - czyli dobre praktyki startowe

Zasady działania, ustawienia, modyfikacje...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 19 mar 2021, o 23:30

wojtekr pisze:2. aikus i tak napisze to gdzieś jeszcze ponownie :piwo2:


A co!

wojtekr pisze:Wchodząc w szczegóły niosąc model miałem go zawsze ogonem do przodu i machając widziałem czy ogon reaguje prawidłowo i tak samo bujając widziałem co robi tarcza. W sumie tyle o tym


I TO jest nieodzowny element checklisty przedstartowej. Samo po prostu ruchanie serwami ... cos tam daje... ale daje niewiele.
Helikopter stojący na ziemi czy to z ujemnymi czy z zerowymi kątami, jeśli będzie miał na żyrku złą kompensacje (na ele lub aile) to przeora łopatami ziemie i na to NIKT nic nie poradzi, nawet Tareq.
Trzy czwarte biedy jak to będzie na ogonie, bo z niekontrolowanego piro udaje się czasami wyjść bez wywrotki, a czasami nawet płasko klapnąć na ziemi, tyle, że to piro nie skończy się tak jak przy nie działającym ogonie, tylko będzie trwało tak długo jak długo w wirującym wirniku będzie tyle energii kinetycznej, żeby je podtrzymać.
Więc może być tak, że piro się zacznie, klikniemy holda a piro będzie jeszcze chwilę trwało i chyba lepiej, zebyśmy nie próbowali tego wtedy kontrować, bo tylko pogorszymy sprawę...
No ale tak czy siak jest mozliwość, że przy reverse kompensacji na RUD nie stanie się nic, albo stanie się nie wiele.
Na ele i aile - nie.


Nie chciałbym tu prawić morałów, bo też mi się zdarzyło i to całkiem nie dawno po wymianie serwa ogonowego połapać się, że właśnie kompensacja RUD działa odwrotnie dopiero jak już wirnik wchodził na obroty...
Ten jeden jedyny raz., kiedy nie sprawdziłem wszystkiego przed startem, był akurat po wymianie serwa, które jak na złość działało odwrotnie.
No i co... Inne razy kiedy wszystko sprawdzałem i wszystko było OK po prostu się nie liczą.
... ale sprawdzam.
:)
Naprawdę!
To naprawdę prawie nic nie kosztujące odruchy:
1. idę z modelem na helipad trzymając go za głowicę, to sobie nim bujam i patrze albo wręcz czuję pod palcami jak reaguje tarcza.
2. rzut oka na ogon jak stawiam model
3. przed odkliknięciem holda JEDEN ruch drążkiem w każdym kierunku. Ail, Ele, Rud. PO JEDNYM RUCHU. Nie pomajtać chaotycznie, tylko zrobić po jednym ruchu i patrzeć na serwa.
Nie ma bata, żeby nie zauważyć, jak coś będzie nie tak.




Wojtek... Tak serio to może szkoda kasować tego wątku... członek męski tam z mądrościami, ale historia jak kwiatek wkurwiony po krecie chciał sprzedawać model i jak szybko mu przeszło i jak odbudował i ...
... to jest warte zachowania.
Dla potomnych :D:D

Może przerzuć do brudnopisu... jak już się ożywiłeś na forum... bo Miru w piątek pewnie jak zwykle leży zalany i zarzygany w piwnicy...
:D:D
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 19 mar 2021, o 23:30

Aha i uważajcie!
Bo ten... różnie to czasem bywa...
:vhappy:
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 19 mar 2021, o 23:38

chętnie bym przewalił ale jest w piątek i leżymy Mirkiem zarzygani w jego piwnicy
Helikoptery
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 19 mar 2021, o 23:51

Niosąc model trzymam go za hub i okucia i też sobie macham trochę czując jak kompensuje.
Awatar użytkownika
Clad
Elita forum...
Posty: 838
Rejestracja: 16-06-2019
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 93 razy
Podziękowano: 21 razy

Postautor: Clad » 19 mar 2021, o 23:59

wojtekr pisze:
Clad pisze:Czyli revers na aile. Sprawdź jeszcze raz, czy na ruder jest OK ;)


Miałem (a może jeszcze mam) taki nawyk, że idąc postawić model do startu machałem nim sprawdzając wszystkie reversy. Potem po postawieniu, machanie wszystkimi drążkami i wiadomo, ze na pewno jest ok.
To ma jeszcze jedną zaletę, pokazuje od razu czy wszystkie kanały fbla'a działają. Bo miałem tak kiedyś, że jedno serwo nie reagowało i dopiero restart pomógł.

Polecam- proste i skuteczne.


Polecam zmienić fbl'a. Proste i skuteczne :grin2:
Alzrc x360, T-rex 550E, T-rex 600E, Aurora 9X
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 20 mar 2021, o 00:06

Na jakiego? V-Bar'a?

Jeżeli ufasz w 100% swojemu FBL'owi to słabo
Helikoptery
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 20 mar 2021, o 00:18

Przeniesiono z giełdy
Helikoptery
Awatar użytkownika
Clad
Elita forum...
Posty: 838
Rejestracja: 16-06-2019
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 93 razy
Podziękowano: 21 razy

Postautor: Clad » 20 mar 2021, o 00:22

Nie, nie... beastxa!!! :thumb: :banana:
Alzrc x360, T-rex 550E, T-rex 600E, Aurora 9X
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 20 mar 2021, o 00:36

no tak, na tym to można jak na Zawiszy- pod warunkiem, ze nie drży i się nie rusza :)

A tak na poważnie to chyba nie ma lepszego systemu niż Brain biorąc pod uwagę, liczbę tych systemów jaka lata w funkcji ich awaryjności i ceny.
Helikoptery
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 20 mar 2021, o 16:14

Posty o XL380 wydzieliłem do działu xl380 tu zostają posty o checklistach procedurach etc.
Helikoptery

Wróć do „Ogólnie o modelach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości