Stan heli-modelarstwa w 2021

Zasady działania, ustawienia, modyfikacje...
Awatar użytkownika
Artz
Elita forum...
Posty: 635
Rejestracja: 06-04-2015
Lokalizacja: Skawina
Podziękował: 23 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: Artz » 21 paź 2021, o 18:24

Tak, taki styl rozkręcania wirnika jest jak lubię, bezpieczny gdy przypadkiem Hold off, a później efektowne przyśpieszenie. Tak ma być u mnie!
Dlaczego używać nieintuicyjne FrySky zamiast prostego, łatwego, łopatologicznego Spektruma, Futaby itp?

Tematem przewodnim jest GOV i jego główne zadanie, a nie softstart.

mwx pisze:Generalnie rozkręcanie wirnika to IMO max jakieś 5% tego za co odpowiedzialny jest governor i nie do końca kumam skąd tak ogromne przywiązanie do tej fazy lotu. Jest sporo innych pól do dyskusji na ten temat.
Chociażby taka pierdoła jak stabilne trzymanie obrotów :dk:

Święte słowa.
Definiowanie obrotów przez liczby. Bo po co mi licznik w samochodzie, na słuch wiem ile jadę..

GOV z Brania najlepszy jest!
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 21 paź 2021, o 21:12

mwx pisze:Artzowy spoolup można by poprawić tak żeby nie było tego "nagłego przejścia", ale skoro on lubi taki powolny początek i potem szybsze rozkrecanie a model nie robi nic nieprzywidywalnego/groźnego to jego broszka czy chce sobie ustawić tak czy siak.


Uhm... Może i można.
Tylko, że jak dotąd NIKT nie ustawił tego gova tak, żeby softstart był PŁYNNY.


mwx pisze:Może nagram rozkręcanie mojej 700, żeby Aikus widział że jak ktoś woli inaczej to może tak być. Jak pisałem kilka razy wczesniej - wszystko sprowadza się do czytania ze zrozumieniem i świadomego operowania suwakami.


Nom.
A w Govie z regla na rozkręceniu silnika do 50% gazu i odczekaniu chwilę.
Ot różnica.

mwx pisze:I TAK, potwierdzam - ustawienie zewnętrznego gova do współpracy z HW wymaga chwili skupienia. Nie może być inaczej w przypadku uniwersalnego algorytmu przeznaczonego do sterowania silnikiem nitro, gasserem, każdym możliwym regulatorem, jak się ktoś uprze to pewnie i nawet turbiną i to w każdym możliwym rozmiarze modelu.


To w końcu jest w tym coś trudnego, czy nie ma nic trudnego?

mwx pisze:HW są na dodatek upośledzone przez brak przeznaczonego do tego trybu i nieliniowe sterowanie przepustnicą. "Głupie" CC czy nawet BlHeli robią to 10x lepiej.


Tak się składa, żę to HW są najpopularniejszymi reglami, przynajmniej w Polsce i nie jest tak bez powodu.

mwx pisze:Generalnie rozkręcanie wirnika to IMO max jakieś 5% tego za co odpowiedzialny jest governor


Governor w ogóle nie musi być za to odpowiedzialny i nie wiem dlaczego takie tęgie tępe mózgi w MSH nie mogą tego pojąć.
Automatyczny softstart istniał w reglach jeszcze w czasach kiedy GOvernor stanowił luksusowy zbytek dla bogatych i wymagających.
Teraz mogłoby być tak samo i byłoby OK.
Ale blać uparli się jak tępe barany, żę jedno z drugim musi być ożenione.
Nie można zrobić ładnego softstartu, i opóźnić uaktywniania governora dopiero po całkowitym zakończeniu działania softstartu.
BO nie!
Nie można i już.

I chuuj, że jest chuujowo.
Może być chuujowo, ale ma być luksusowo.


mwx pisze:i nie do końca kumam skąd tak ogromne przywiązanie do tej fazy lotu. Jest sporo innych pól do dyskusji na ten temat.
Chociażby taka pierdoła jak stabilne trzymanie obrotów :dk:


NIe musisz tego kumać - ja nie do końca kumam skąd takie przywiązanie do aptekarsko dokładnego trzymania obrotów, które...
... poza tym, żę jest celem samym w sobie, ma kupę wad: jest nienaturalne i cholernie kosztowne energetycznie.

Ale wyjaśnię Ci.
Najpierw zapoznaj się z definicją słowa modelarstwo:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Modelarstwo

Tak, wiem, że ją znasz, ale może warto przypomnieć.
A teraz podaj mi przykład dorosłego helikoptera który przy rozkręcaniu wirnika odpierdala takie jaja.
No podaj.
Obiecuję, że uklęknę i odszczekam wszystko co w tym temacie powiedziałem.

Aha i zanim powiesz, że Twoje helikoptery nie są makietami, to od razu odpowiadam: moje też nie są, no i co z tego?
Akurat tu mamy tak samo.

Dla Ciebie ważne jest aptekarsko dokładne trzymanie obrotów.
Dla mnie ładne naturalne ich rozkręcanie - w govie z Braina - nieosiągalne.

Czego jeszcze nie rozumiesz?
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 22 paź 2021, o 00:10

Oglądałeś jak rozkręca się moja 380tka?
Można to jeszcze upłynnić, bo ustawiona jest średnia rampa, ale chyba szkoda byłoby mi czasu na dłuższe rozkręcanie.
Co Ci tam nie pasuje? hmm

7seta robi to w podobny sposób, mimo że ma HW na pokładzie.
Przyznaje że z CC było lepiej, to był pełen aksamit, gracja i pupa niemowlęcia bez jakiegokolwiek dostrajania ustawień, ale to rozkręcanie zajmowało więcej czasu.

A mi go ostatnio troche brakuje. Moje wypady na latanie teraz trwają godzinę i w tym czasie chcę zmieścić 6 lotów maluchem i 3 7setą. Dlatego ostatnio poprzyspieszałem te spoolupy i w dupie mam makietowe ruchy wirnika przy starcie. Ma być szybko, bez zbędnego pie*#@&lenia.

Zrob tak w GOVie z ESC.
Albo odczytaj z logów czy masz dobrą zębatkę na silniku.
Albo wpisz w nadajniku konkretnie 2650RPM i miej tyle na wirniku zamiast żonglować enigmatycznymi procentami, które nic nie znaczą bo kalkulator %->RPM w PCtowym software HW jest od zawsze spierdzidlony i chyba nikt nie wybiera się żeby go poprawić.

Widzisz że ta rozmowa już od jakiegoś czasu wygląda jak przepychanki dwóch 13latków na temat wyższości androida nad japkiem lub na odwrót. Nie ma sensu, bo każdy ma inne potrzeby. Ja chcę mieć pełną wiedzę j kontrolę nad tym co się dzieje, Ty chcesz mieć prosto.
No i fajnie że mamy wybór.
Najlepiej jak każdy spróbuje jednego i drugiego żeby wiedzieć czego chce.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 22 paź 2021, o 02:56

mwx pisze:Oglądałeś jak rozkręca się moja 380tka?
Można to jeszcze upłynnić, bo ustawiona jest średnia rampa, ale chyba szkoda byłoby mi czasu na dłuższe rozkręcanie.
Co Ci tam nie pasuje? hmm


Pewnie to samo, nie pamiętam. Oglądałem, ale to było jakiś czas temu i nie pamiętam.
Podlinkuj jeszcze raz, to obejrzę i odpowiem.
Miałeś podlinkować i nie podlinkowałeś...



mwx pisze:7seta robi to w podobny sposób, mimo że ma HW na pokładzie.
Przyznaje że z CC było lepiej, to był pełen aksamit, gracja i pupa niemowlęcia bez jakiegokolwiek dostrajania ustawień, ale to rozkręcanie zajmowało więcej czasu.


To i lepiej, bo rozkręcanie to proces który powinien trwać.
Ale jak nie chcesz - nie musi.
Tylko, że tu problem jest inny: Znowu próbujesz mnie przekonać, że nie rozumiesz o co mi chodzi.
Nie wiem po co.


mwx pisze:A mi go ostatnio troche brakuje. Moje wypady na latanie teraz trwają godzinę i w tym czasie chcę zmieścić 6 lotów maluchem i 3 7setą. Dlatego ostatnio poprzyspieszałem te spoolupy i w dupie mam makietowe ruchy wirnika przy starcie. Ma być szybko, bez zbędnego pie*#@&lenia.


No rozumiem. OK - Twoje prawo.
POwiem Ci coś jeszcze i to ... już nie jest nawet rada, a już na pewno nie chciałbym w żadnym razie, żeby to zabrzmiało protekcjonalnie, ale też tak kiedyś miałem.
Napierdalać choćby 12 lotów w godzine... byle więcej i szybciej.
Nota bene, nawet wtedy, zarówno rozpędzanie jak i wyhamowywanie wirnika było dla mnie ... jak modlitwa, której się nie skraca ani nie pomija.
Potem doszedłem do etapu, że wolę zrobić JEDEN lot.
Od A do Z taki jak lubię.
Może kiedyś dojdziesz do takiego samego etapu... może nie... w sumie bez znaczenia.
Dobrze Ci z Twoim govem - lataj sobie tak.
Nigdy i nigdzie nie powiedziałem, że mi się nie podoba, że TY tak latasz... albo że ktoś.


mwx pisze:Zrob tak w GOVie z ESC.


Po co?

mwx pisze:Albo odczytaj z logów czy masz dobrą zębatkę na silniku.


PO co?

mwx pisze:Albo wpisz w nadajniku konkretnie 2650RPM i miej tyle na wirniku zamiast żonglować enigmatycznymi procentami, które nic nie znaczą bo kalkulator %->RPM w PCtowym software HW jest od zawsze spierdzidlony i chyba nikt nie wybiera się żeby go poprawić.


Po co?
PO co mam wpisywać 2650RPM i tak latać?? Bo Ty tak napisałeś?
Bo tak lata Tareq?
Bo tak napisali w manualu?
A kurrwa... a NIE!
A ja chcę mieć.... nie wiem ile.
Sprawdzę sobie w jednym locie, jakie wartości mi pasują dla id1 id2 i id3 przy pomocy pokrętła na apce, potem zaprogramuję te wartości dla odpowiednich idli.
Zaprogramuję po prostu wartości które mi odpowiadają.
Nie znając cyferek które je oznaczają.
Cyferki mogę sobie zmierzyć później w celach poznawczych.
Tak właśnie robię... już od bardzo dawna i co mi zrobisz...?


mwx pisze:Widzisz że ta rozmowa już od jakiegoś czasu wygląda jak przepychanki dwóch 13latków na temat wyższości androida nad japkiem lub na odwrót. Nie ma sensu, bo każdy ma inne potrzeby.


Tak jest!
Pełna zgoda.

I co więcej MY, to znaczy Ty i ja, doszliśmy już onegdaj do tego właśnie porozumienia.
Teraz zostałeś wciągnięty w gównoburzę pomiędzy mną a Artzem - o tym za chwilę - mogę śmiało pisać, bo On i tak mnie nie czyta, w każdym razie nie powinien w myśl tego co pisze o moich postach.
Nie rozumiem tylko po chuuj Ty się dałeś w nią wciągnąć...
...

Natomiast co do Artza... Ze mną i z nim jakoś tak jest, że jest nam niby po drodze, ale jakoś tak blać lekko w poprzek.
Jak On coś napisze to nie ma tak, żeby mnie chociaż trochę nie wkurwił.
Z kolei jak ja coś napiszę, to On nie ma tak, żeby potem mnie potem nie zwymyślał od frustratów albo kogo tam jeszcze.
Tu już tak po prostu jest.
Nawet nie chce mi się próbować ustalać kto kogo wkurwił pierwszy - nic by to nie dało.
Kiedyś wrzuciłem Go do wrogów, żeby mnie nie wkurwiał, ale potem wyjąłem bo uznałem, że ... no jakby nie patrzeć nie zasługuje na to.
Teraz On mówi wprost, że mu szkoda czasu na moje pierdolenie...
No i dobra, może chociaż On dotrzyma słowa.
...
Tak jest między mną a Artzem.
ALe jakim cudem Tobie to się udzieliło - blać nie mam pojęcia.


mwx pisze: Ja chcę mieć pełną wiedzę j kontrolę nad tym co się dzieje, Ty chcesz mieć prosto.
No i fajnie że mamy wybór.


Tak jest!
Pełna zgoda.

mwx pisze:Najlepiej jak każdy spróbuje jednego i drugiego żeby wiedzieć czego chce.



No i właśnie tu się zaczynają różnice.
Bo ja Cie nie namawiam, żebyś próbował gova z regla.
To jest raz.

Dwa, ZAWSZE odpisuję na każdy fragment Twojego posta który w moim odczuciu odpowiedzi wymaga.
Ty po prostu jedziesz po swojemu, jakbyś nie widział albo nie chciał widzieć tego co ja mówię.

Piszę o sytuacjach które widziałem. O nieudanych próbach używania gova z braina kończących się nieomal kretem, albo wręcz kretem.
Zlewasz to. Nie ma argumentu.
Niech KAŻDY próbuje.
Łącznie ze świeżakiem, który ledwie co odróżnia gimbala od idle-upa.


Ogólny zarys dyskusji:
1. Aikus: argument1, argument2, argument3
2. MWX: No ale Gov z Braina jest lepszy.
3. goto 1.


Początku drugi raz tej samej gównoburzy między nami, jak już mówiłem nie rozumiem, ale ciąg dalszy ma już tylko i wyłącznie podłoże psychiologiczno-socjologiczne.
Meritum już dawno nie ma kompletnie żadnego znaczenia.

Ale teraz spróbuję jeszcze inaczej:

Taka dyskusja na przykład... gdyby, między dwojgiem ludzi A i B jakichś tam zabrzmiała:

A: Wolisz gówno czy tort?
B: ... No co Ty, głupi? Tort przecież...

A: A czemu?
Próbowałeś gówna?

B: No nie no ale...

A: No widzisz..
A może byś spróbował?
No tak, żeby ...
Ju get de point,...?

...żeby wiedzieć czego chcesz.
No bo przecież nie wiesz jak smakuje gówno jeśli nie próbowałeś.
No bo skąd masz wiedzieć... No nie wiesz...

B: No co Ty pojebany jakiś jesteś, przesz to śmierdzi...

A:
No i co z tego, że śmierdzi... Ser pleśniowy też śmierdzi...
To co... ?
To może jednak?

B: NIEEEEE!!!!

A: No dobra, ale ... A jakbyś miał spróbow...

B: NIEEEEEEEE!!!!!!

A: No dobrze, ja rozumiem, że nie chcesz, ale GDYBYŚ... Gdybyś miał spróbować, to jakie byś wolał?
....


....
Widzisz analogię?
I naprawdę mniejsza już o to co jest tortem a co gównem, dla dobra sprawy, przyjmijmy, że to Gov z Braina jest Tortem, a Gov z Regla jest gównem.

Tak mało masz czasu, a nie spoczniesz dopóki Ci nie obiecam, żę dobra, kiedyś spróbuję tego Twojego tortu.
Zamiast blać iść i samemu go sobie z rozkoszą opierdolić i się cieszyć...

Już nawet jebał pies argumenty pokazujące wady tortu (nadwaga, cukrzyca, miażdżyca...)

Dlaczego tak bardzo nie chcesz przyjąć do wiadomości, że ja po prostu nie chcę tortu i wolę gówno?
Awatar użytkownika
Artz
Elita forum...
Posty: 635
Rejestracja: 06-04-2015
Lokalizacja: Skawina
Podziękował: 23 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: Artz » 25 paź 2021, o 14:27

Dwa kliki w telefonie, turbo off.
https://youtu.be/5yaKmPk7Gk8
Awatar użytkownika
maxio005
Stały bywalec...
Posty: 167
Rejestracja: 11-07-2019
Lokalizacja: Antwerpia, Zakopane
Podziękowano: 22 razy

Postautor: maxio005 » 25 paź 2021, o 17:38

Też czytalem dużo postów tutaj na forum odnośnie gova. Bo z braina najlepszy i w ogóle. Latałem tak ponad rok. W sumie nawet soft start miałem nieźle ustawiony Od roku latam na govie z regla. Obroty ustawiam raz na początku jak robię setup. Można w brainie zobaczyć jakie są obroty. Może trzymanie obrotów było lepsze, ale za to pakiety dostają niesamowicie w dupę. Piki są znacznie większe. Nie wiem co by było w 550tce na starszych pakietach. Pewnie po paru ostrych lotach śmietnik. Poza tym w govie z braina nie widać na ile procent jest wykozystany throttle. Osobiście wolę tego z regla.
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2200
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 25 paź 2021, o 18:17

maxio005 pisze:Też czytalem dużo postów tutaj na forum odnośnie gova. Bo z braina najlepszy i w ogóle. Latałem tak ponad rok. W sumie nawet soft start miałem nieźle ustawiony Od roku latam na govie z regla. Obroty ustawiam raz na początku jak robię setup. Można w brainie zobaczyć jakie są obroty. Może trzymanie obrotów było lepsze, ale za to pakiety dostają niesamowicie w dupę. Piki są znacznie większe. Nie wiem co by było w 550tce na starszych pakietach. Pewnie po paru ostrych lotach śmietnik. Poza tym w govie z braina nie widać na ile procent jest wykozystany throttle. Osobiście wolę tego z regla.


Czyli wlasnie potwierdziles moja teorię! :D

Carson pisze:
mwx pisze:Generalnie rozkręcanie wirnika to IMO max jakieś 5% tego za co odpowiedzialny jest governor i nie do końca kumam skąd tak ogromne przywiązanie do tej fazy lotu. Jest sporo innych pól do dyskusji na ten temat.
Chociażby taka pierdoła jak stabilne trzymanie obrotów :dk:


Ja tez nie kumam skad ta fascynacja govem z FBLa :dk: Jak widac ustawienie go sprawia problemy i nie jest tak intuicyjne jak ustawienie tego z ESC. Pewnie osoby w PL, ktore potrafia wprowadzic lepszą jakość do lotu dzięki zabetonowanym w FBLowym GOVie obrotom można policzyć na palcach jednej ręki. Osobiscie mam też pewną teorie, że w tym GOVie z FBLa wystepuja przy szarpaniu drągiem wieksze piki w prądzie i pakiety dostaja bardziej w dupeńkę. Ale to tylko moja teoria, ktora moze kiedys zweryfikuje jak juz znudzi mi sie latanie i zaczne grzebac w GOVach, telemetriach i srubkach :)
Awatar użytkownika
Artz
Elita forum...
Posty: 635
Rejestracja: 06-04-2015
Lokalizacja: Skawina
Podziękował: 23 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: Artz » 25 paź 2021, o 19:58

"GOV z Brain jest najlepszy" to taki nie dobry, niewłaściwy już żart wywołujący dużo emocji na tym forum, którego już nie będę używał. A w tym wątku przejętym przez ten temat, bardziej skupiamy się że GOV z Braina można ustawić tak że nie wyrwie nam ogona przy rozkręcaniu wirnika. A sam brain pozwala na edycję procesu rozkręcania.

Jedni lubią ogórki inni ogrodnika córki.
Awatar użytkownika
maxio005
Stały bywalec...
Posty: 167
Rejestracja: 11-07-2019
Lokalizacja: Antwerpia, Zakopane
Podziękowano: 22 razy

Postautor: maxio005 » 25 paź 2021, o 21:53

Spoko, ale ktoś kto zaczyna latać i wertuje to forum żeby się czegoś nauczyć powinien wiedzieć, że nie ma najlepszego. Oba są bardzo dobre. Oba mają swoje za i przeciw, ale nie ma tego naj. Tak jak nie ma najlepszego helika bo wszystkie są zajebiste. Jak i całe to hobby.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 25 paź 2021, o 22:21

maxio005 pisze: w govie z braina nie widać na ile procent jest wykozystany throttle. Osobiście wolę tego z regla.


Tyle że jest dokładne odwrotnie.

W logach idealnie widzisz jak brain wysterowuje ESC (0-100%). Patrząc na taki wykresik widać czy zębata jest dobrze dobrana.
I to jest wg mnie jedna z większych zalet tego rozwiązania. Na dodatek dobre narzędzie do diagnozowania pakietów czy silnika.
Więcej - jest nawet specjalny kod w "events" który informuje Cie o tym że gov nie był w stanie osiągnąć zadanych obrotów pomimo wysterowania ESC na maxa.

HW chyba już jako jedyny helikowy ESC na rynku nic nie loguje. Jak sprawdzasz na ile % został wysterowany? hmm

Z tym zajezdzaniem pakietów to jakaś legenda. Wiem, sam to pisałem ale z doświadczenia mogę powiedzieć że to baje.

Moja 380tka ma 1300 lotów na liczniku. Do dziś lata na 3 pakietach kupionych razem z kitem. Z tego może 100 lotów na GOVie z HW. Oczywiście dokupiłem więcej pakietów, ale stosunkowo późno, także te pierwsze trzy dobijają pod 300 cykli, sporo z nich dość agresywnie wylatanych.

Trwałość baterii wg mnie bardziej zależy od kultury ładowania i odpowiedniej kontroli rozładowania w locie (telemetria, mierzenie mAh)
Ostatnio zmieniony 25 paź 2021, o 22:49 przez mwx, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
maxio005
Stały bywalec...
Posty: 167
Rejestracja: 11-07-2019
Lokalizacja: Antwerpia, Zakopane
Podziękowano: 22 razy

Postautor: maxio005 » 25 paź 2021, o 22:38

Ciekawe że na vcontrolu można zobaczyć na ile jest wykorzystywany gaz/throttle na govie z regla. Może w innych nadajnikach też można to ustawić? Poza tym jest chyba przyjęte żeby nie przekraczać tych 85/90%. No i w sumie jak latasz z telemetrią teraz to zamień na jakiś czas na gova z regla i poobserwuj jskie masz piki.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 25 paź 2021, o 22:53

No ale te 85/90% to masz stałe, jako płaska linia. To nie jest to co ESC rzeczywiście z siebie daje, tylko informacja ile ty byś chciał osiągnąć z jego wyimaginowanego zakresu 40-100%. To się nie zmienia w locie dynamicznie zależnie od obciążenia.

Ty mówisz o tym że zapiąles 80km/h na tempomacie, a ja o tym ja ile % jest wciśnięty pedał gazu żeby osiągnąć aktualnie te 80km/h. Wiesz o co chodzi?

Patrzę czasem na maksymalne prądy. W 380 peaki sięgają 100A jak robię jakies durnoty. Skoro pakiet może tyle oddać to oddaje, takie jest jego zadanie. Jeśli się przy tym nie gotuje a napięcie ani na moment nie spada poniżej bezpiecznego to najwyraźniej niewiele mu to szkodzi.
Awatar użytkownika
maxio005
Stały bywalec...
Posty: 167
Rejestracja: 11-07-2019
Lokalizacja: Antwerpia, Zakopane
Podziękowano: 22 razy

Postautor: maxio005 » 25 paź 2021, o 23:02

No 100A w 380 to grubo. Rozumiem o czym mówisz. Z tym ustawieniem krzywej 85/90 chodziło mi bardziej o pozostawienie headroomu żeby nie dobijać z pwm do 100%.
Obrazek
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2200
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 25 paź 2021, o 23:11

mwx pisze:
maxio005 pisze: w govie z braina nie widać na ile procent jest wykozystany throttle. Osobiście wolę tego z regla.


Tyle że jest dokładne odwrotnie.

W logach idealnie widzisz jak brain wysterowuje ESC (0-100%). Patrząc na taki wykresik widać czy zębata jest dobrze dobrana.
I to jest wg mnie jedna z większych zalet tego rozwiązania.


Jakis wyimaginowany problem i rozwiazanie do niego :D Jakimi zebatkami zonglujesz i w jakich modelach? Bo wydaje mi sie, ze 95% modeli na rynku ma jedno kolo zebate odbiorcze i max 2-3 piniony do wyboru. To wszystko mozna dobrac do RPMow, ktore lubisz i zakresu gazu dla nich bez kalkulatorow i gova z fbla.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 25 paź 2021, o 23:17

maxio005 pisze:No 100A w 380 to grubo. Rozumiem o czym mówisz. Z tym ustawieniem krzywej 85/90 chodziło mi bardziej o pozostawienie headroomu żeby nie dobijać z pwm do 100%.
Obrazek


Te wykres jak nic przedstawia działanie GOVa z NEO, nie wewnętrznego z HW ;)
Awatar użytkownika
maxio005
Stały bywalec...
Posty: 167
Rejestracja: 11-07-2019
Lokalizacja: Antwerpia, Zakopane
Podziękowano: 22 razy

Postautor: maxio005 » 25 paź 2021, o 23:19

Nie. To jest na gov-ie z regla
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 25 paź 2021, o 23:26

Jesteś pewien że masz w vControlu/neo gov ustawiony na "external" ?
Awatar użytkownika
maxio005
Stały bywalec...
Posty: 167
Rejestracja: 11-07-2019
Lokalizacja: Antwerpia, Zakopane
Podziękowano: 22 razy

Postautor: maxio005 » 25 paź 2021, o 23:27

Na 100% Macku
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 25 paź 2021, o 23:41

Co w takim razie oznacza wciąż zmieniający się poziom PWM? hmm
PWM pomiędzy NEO a ESC powinien być na stałym poziomie podczas korzystania z gova w ESC :dk:
Awatar użytkownika
GrzegorzC
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 95
Rejestracja: 21-04-2019
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 5 razy

Postautor: GrzegorzC » 26 paź 2021, o 07:28

Parametr ESC Power Output PWM z Hobbywinga. Na stałym poziomie przy Gov z ESC jest tylko zadany poziom wejściowy. Na wyjściu już widzimy działanie automatyki ESC.
Grzegorz

Trex 150, Tarot 450, XL Protos 380, Devil 380/420, Goblin 500

Wróć do „Ogólnie o modelach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości