Heli - obroty wirnika vs kąty natarcia łopat

Zasady działania, ustawienia, modyfikacje...
Awatar użytkownika
MASA
Lider forum...
Posty: 2050
Rejestracja: 01-08-2014
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 34 razy
Podziękowano: 60 razy
Kontaktowanie:

Postautor: MASA » 19 sty 2016, o 22:46

Puściłem Ci odpowiedź na PW - coś się wykrzacza więc w razie w pisz
FireBall
G380
T470LM
GH425
G570
G770
Brain1-2, BeastX Plus, DX8, DX9 DSMX
Awatar użytkownika
MASA
Lider forum...
Posty: 2050
Rejestracja: 01-08-2014
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 34 razy
Podziękowano: 60 razy
Kontaktowanie:

Postautor: MASA » 19 sty 2016, o 22:54

Tu masz to samo co w PW
MASA pisze:wygląda na ok
musisz jeszcze sparwdzić czy fbl / mechanikę masz ustawioną tak że max draga to max plus kąty na łopatach - min draga to identyczne katy na łopatach tylko ujemne a centrum na drążku to neutrum i zerowe katy na łopatcha
poniżej masz zdjećia jak to wyglada na drązkach u mnie
ObrazekObrazekObrazek
a tu fulimiki z pracy mechaniki i drążka tak jak powyżej na zdjeciach
[youtu_be]http://youtu.be/RlZL7xpu2cA[/youtu_be]
i softstartu przy zerowych kątach - jest zupełnie bezpiecznie dopuki nie ruszy sie drąga z pozycji neutrum/centrum
[youtu_be]http://youtu.be/pEKB4S0Uvr4[/youtu_be]


na więcej pytań nie odpowiadam - instrukcja i jechane... :obrazony:
FireBall
G380
T470LM
GH425
G570
G770
Brain1-2, BeastX Plus, DX8, DX9 DSMX
Awatar użytkownika
overx
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 44
Rejestracja: 16-02-2016
Lokalizacja: Legnica
Podziękował: 5 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: overx » 29 maja 2016, o 16:27

Witam serdecznie

Panowie, trapi mnie pewna sprawa. Postaram się to zobrazować słowami najlepiej jak umiem, mianowicie

Prosty przykład - elev tik toki, dokładnie tak jak tu https://www.youtube.com/watch?v=TL8dpENDaaQ rozbijam je na half flipy , zauważam dziwne zachowanie się skoku ogólnego jeśli chodzi o kąty ujemne tzn, jak heli wędruje na plecy to jak bym się nie starał używać ujemnych kątów (czy od razu max -12, czy tak jak to robi nick czy nawet jeszcze delikatniej) nie jestem w stanie wyhamować tak jak bym chciał, podczas gdy na drążku zastosuje jakiś kąt ujemny słychać jak wirnik mieli powietrze (szum, trzepot itp) i przez chwilkę nic się nie dzieję, tak jak by nastąpiło jakieś oderwanie strug czy coś ? dopiero po tej chwili słychać ponownie "zmielenie/furkot" powietrza i dokładnie w tym momencie helik dopiero reaguję na te ujemne kąty. Występuje taki swego rodzaju delay, opóźnienie. Z kątami dodatnimi jest w porządku, jestem w stanie zatrzymać heli dodatnimi bez problemu, dokładnie tam gdzie chce i kiedy chcę (nie występuje taki podwójny furkot).

Czy to jest normalne zjawisko, czy raczej tak być nie powinno, jeśli nie to gdzie szukać przyczyny?

Tarot 450 FBL
Cyklika KST DS115MG
Regulator HobbyWing FlyFun 40A
ZYX-S2
Łopaty Stock Tarot FBL
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 29 maja 2016, o 16:57

O ile dobrze Cie rozumiem:
Jest to dokladnie to o czym mowisz, tzn, kiedy gwaltownie zmienisz kąty z dodatnich na ujemne, nastepuje oderwanie strug, skutecznosc wirnika jest mala i dopiero po chwili kiedy helik co nieco zwolni, strugi wracaja, wraca sila nosna - lopaty zaczynaja efektywnie pracowac, czujesz, ze ujemne kąty dzialaja.
Cos jak smiglo o duzym skoku w samolocie. Jak samolot stoi i ma ruszyc to ledwie ledwie, na rzęsach chociaz silnik chodzi pelna para.
A jak juz sie troche bujnie, nabierze predkosci to i smiglo zaczyna efektywniej pracowac.

A dlaczego jest asymetria? Dlaczego na dodatnich kątach robisz to bez problemu?
Ciezko powiedizec. Moze masz asymetrycznie kąty ustawione, a moze z przyzwyczajnia masz asymetrycznie ustawione palce:)
Na pewno lekarstwem bedzie zwiekszenie obrotow.

W Brainie od jakiegos czasu jest tez opcja "pitch pump". Z teorii wynika, ze ona powinna pomagac w ostrych stopach wlasnie w tic-tocach, bo ona dziala tak, ze jak masz przykladowo kąty minumalne ustawione na -12 stopni to przy gwaltownym ruchu drazkiem, pitch pump spowoduje ze kąty na chwile, na ulamek sekundy wyniosa przykaldowo -13 stopni po czym ustawia sie na -12.
Taka jest teoria, praktyki nie znam, nigdy nie uzywalem tej funkcji.

Wiec mozesz sprobowac uzyc tej funkcji o ile masz braina albo poprostu ustawic sobie wieksze kąty i nauczyc sie w sposob kontrolowany ich uzywac.

Errata: widze ze masz ZYXa, no to mozesz tylko eksperymentowac z kątami.

Generalnie samo zjawisko jest normalne, a jak bardzo wystepuje i czy przeszkadza to zalezy od bardzo wielu czynnikow, od lopat, od obrotow, od kątow, od sily serw i od preferencji pilota.

Tak ogolnie i co do zasady to mysle ze jednak jesli chcesz ostro latac to potrzebujesz wysokich obrotow.
Przy niskich obrotach, jakbys nie szalal z kątami uzyskasz co najwyzej mase efektow ubocznych jak np. zabieranie ogona, niestabilnosc cykliki i tp...
Awatar użytkownika
overx
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 44
Rejestracja: 16-02-2016
Lokalizacja: Legnica
Podziękował: 5 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: overx » 29 maja 2016, o 17:15

W sumie z jednej strony to się cieszę bo bałem się, że coś jest nie tak. Z drugiej strony to jestem smutny bo jak te tik toki robić z takim opoznieniem:P

Zwiększenie RPM chyba już nie wchodzi w grę. Silnik Tarot 450mx 6S 1700kv, pinion 14T, Zębatka 150T, zasilanie Gensace 1250mAh 45C krzywa gazu w idle2 100,83,75,83,100 - jeśli dobrze kalkuluje według kalkulatorów wychodzi około 3300rpm przy 12 stopniach i gazie na 100% no chyba, że to i tak mało.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 29 maja 2016, o 19:47

Mierzyles te obroty czy tylko obliczyles?
3300 czy to dużo czy mało - powiedziałbym rzecz wzgledna. Dla mnie 3000 to nieprzekraczalny maks. Dla innych latanie zaczyna się od 3500...
Awatar użytkownika
overx
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 44
Rejestracja: 16-02-2016
Lokalizacja: Legnica
Podziękował: 5 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: overx » 30 maja 2016, o 14:37

aikus pisze:Mierzyles te obroty czy tylko obliczyles?


Obliczyłem w kalkulatorze dark horse online, jeszcze sprawdzałem nagranie audio przy użyciu audacity, wyszło mi 3400 zaraz po starcie czyli w pełni naładowanym pakiecie. W inny sposób nie jestem w stanie tego zmierzyć.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 30 maja 2016, o 15:07

A no nie, to jak tak to OK, raczej oborty znasz prawdziwe.
No jak dla mnie to sa raczej wysokie obroty.

Ja osobiscie zawsze preferuje najnizsze mozliwe obroty na ktorych model robi to co ja chce.
Jak latalem T-Rexem to ciezko bylo latac na obrotach ponizej 2800, bo T-Rex mial bardzo slaby ogon.
W Protosie Mini (ta sama srednica rotora) na 2600 mozna juz spokojnie latac miekkie 3D, choc oczywiscie TicToci dobrze wychodza na 2800 lub wiecej, ponizej tego to sa raczej takie poniedokanczane rainbowy:)

No nie wiem nie wiem... A jakie tam masz lopaty?
Moze sprobuj zmienic lopaty na inne, bo to tez ma gigantyczne znaczenie. Katy masz 12 stopni i na jednych lopatach helik sie ledwie unosi a na drugich wyrywa w gore jak szalony...
Efektywnosc profilu, kąt wyprzedzenia - wszystko to ma znaczenie...
Awatar użytkownika
overx
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 44
Rejestracja: 16-02-2016
Lokalizacja: Legnica
Podziękował: 5 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: overx » 30 maja 2016, o 16:17

aikus pisze:A jakie tam masz lopaty?
Moze sprobuj zmienic lopaty na inne...


Łopaty stock tarot fbl węglowe, widzę, że w rcforever są dostępne 325mm zeal'e, myślisz, że warto spróbować? tzn czy faktycznie doznania z lotu mogą być lepsze od tych oryginalnych tarota?
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 30 maja 2016, o 16:40

te tarotowe są bardzo ok...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 30 maja 2016, o 19:07

No... to tu mamy odmienne zdania. Bo ja do Tarotowych mialem duzo zastrzezen.
Bardzo OK byly dla mnie oryginalne lopaty weglowe ALZRC...
Znaczy na Tarotowych nie moglem porzadnie ustawic FBLa. Ciagle mialem albo dzibanie, albo oscylacje albo helik byl gumowy.
Na ALZRCach - defaulty w ZYXie 2 i wszystko bylo jak trzeba.
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 7 cze 2020, o 22:59

Cześć Ekipo,

Odgrzebuję dinozaura, ale moje pytanie w sumie pasuje do tego wątku. Otóż - jak w elegancki sposób można zmniejszyć stopień spontaniczności reakcji modelu na ruchy lewego drążka (zmiany skoku ogólnego)? Swojego Miniaka (3S, 325 mm) mam ustawionego tak, że mam obroty 2700 /min. (przynajmniej tyle wychodzi z obliczeń :-) ), maksymalne kąty to 12,5*, krzywa skoku ogólnego to klasyczne, liniowe 0-25-50-75-100 i mam taki problem (chyba głównie ze mną, choć może i z konfiguracją modelu), że na zmiany "pitcha" Mini reaguje bardzo spontanicznie, na tyle spontanicznie, że miewam problemy z utrzymaniem stabilnej wysokości w zawisie, a żeby lądowanie z załączonym napędem było ładne i gładkie, a nie było twardym pacnięciem, to muszę się ostro przyłożyć. Na domiar złego lewy drążek we FlySky "góra-dół" chodzi dość luźno, co też nie ułatwia precyzyjnego dozowania skoku.

Ergo, co najlepiej z tym zrobić...
1. Ćwiczyć ;)
2. Zmniejszyć obroty (mogę zejść do jakichś 2300 rpm, na mniej nie pozwoli regiel i użyty pinion)
3. Zmniejszyć skok ogólny (chyba najlepiej poprzez wypłaszczenie krzywej skoku, tak do 10* zamiast obecnego 12,5*)
4. Zwiększyć opór na lewym drążku apki (choć nie wiem, czy się da, bo regulowanego hamulca to w niej nie ma)
5. "Wypłaszczyć" krzywą skoku w środkowej jej części (czyli założyć na niej swego rodzaju expo)
6. A może można coś poczarować w samym Brainie (coś innego, niż obniżenie maksymalnych kątów skoku)?

Co o tym myślicie?

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
Damdodo
Elita forum...
Posty: 918
Rejestracja: 16-03-2016
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 297 razy
Podziękowano: 46 razy

Postautor: Damdodo » 8 cze 2020, o 00:52

Sprawdzić huba głównego, pewnie przycinają się łożyska. Kilka osób już tak miało między innymi ja, jak pamiętam to też @pkali. Po wymianie jak ręką odjął.
Sprawdź ustawienia "O" skoku w Brainie bo czasem przy aktualizacjach się przestawia.
G500 SPORT, Protos 380, Protos mini 6s, Goblin Fireball, Oxy2, V977, iX12, DX7, RF7.5

"Mądrość przychodzi z wiekiem, czasami jednak wiek przychodzi sam..."
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 8 cze 2020, o 06:49

1. Okucia raczej są OK - nie czuję żadnej ziarnistości przy ich obracaniu. Chodzą płynnie.
2. O jakim ustawieniu w Brainie mówisz? Wszystko wygląda (jak na moje doświadczenie z tym systemem) OK. Jedyne, co mógłbym zmienić, to zwiększyć expo na cyklice - obecnie mam tam -10, -5 i 0 odpowiednio dla Beginnera, Sport i Acro, bo takie tryby lotu mam wybrane.
3. Obserwacja - gdy pochylam model lub ruszam drążkiem cykliki, to orczyki serw, tarcza, okucia poruszają się płynnie. Gdy ruszam drażkiem skoku, daje się zaobserwować pewna ziarnistość, skokowa praca. Ma on tak "od zawsze", jak tylko go mam, a skoro problem dotyczy tylko "pitcha", to raczej nie jest to kwestia mechaniki.

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2200
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 8 cze 2020, o 07:29

Im wyzsze obroty tym model jest bardziej "nerwowy" tzn zywiej i szybciej reaguje na ruchy drązków. Móglbys obnizyc obroty ale nie przesadz bo ogon moze zaczac niewyrabiac no i mozesz tez doprowadzic do takiej sytuacji, ze zabraknie Ci liftu zeby np wyratowac model przed gleba - ale to skrajnie niskie RPM. Moze zrob sobie expo na skoku ogolnym, uspokoj troche model w FBLu (u mnie w zyx s2 to opcja AGILITY, w brainie ma chyba inna funkcje). Opor na lewym gimbalu jest regulowany jak dobrze pameitam, sam chyba sobie to na poczatku zmienialem.

Lożyska w okuciach troche inaczej zachowuja sie krecac okuciami na stole a inaczej w locie kiedy sa obciazone. Sprobuj zlapac jednoczesnie za oba okucia/lopaty, przyloz sile jakbys chcial je wyrwac ze szpindla i dopiero teraz krec.
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 8 cze 2020, o 07:41

IMO Expo ogłupia fbl. Lepiej ograniczyć skok przez DR na 3 pozycyjnym switchu i poszukać wartości dla siebie optymalnej. Ja akurat lubię miękkie heliki dlatego tiktok u mnie może przyprawić o zawał kogoś przyzwyczajonego do haltstopow. A tiktoka i tak nie umiem, ale csiii to tajemnica...
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2200
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 8 cze 2020, o 07:46

W jaki sposob expo oglupia FBL? hmm przeciez FBL nie widzi fizycznego wychylenia drazka tylko jego sygnal przefiltrowany (lub nie) przez funkcje expo w nadajniku - chyba, ze ja cos zle rozumiem :)
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 8 cze 2020, o 08:14

A bo widzisz, to jest trochę taka logika rozmyta. Ty jako forma białkowa, inteligentna, machasz heblem w te i nazad a głupi helik za wuja nie chce zachowywać się liniowo. A z governorem to już w ogóle głupi jakiś. Przynajmniej ja tak sobie tłumaczyłem zanim odkryłem DR. Leżało w trawie jakieś 400m od helipada :)
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 8 cze 2020, o 09:30

Okucia "ciągane" też chodzą płynnie, więc to nie to.
Na razie w Brainie zwiększyłem expo na skoku ogólnym (dla trybu Beginner i Sport, dla Acro zostawiłem bez zmian, czyli 0) i będę testował. Agility mam ustawione domyślnie dla poszczególnych trybów lotu, więc w Beginnerze jest ustawione nisko (30). Jak to da niewiele, to cofnę zmiany i spróbuję pokombinować ze zmianą krzywej skoku (FlySky nie ma ustawiania D/R na pitchu). Obroty może spróbuję obniżyć, ale i tak nie zejdę niżej niż 2300 rpm (taki pinion, mniejszego nie mam, a ustawianie gazu niżej niż 55% to raczej nie jest dobry pomysł), chyba że 2700 rpm to generalnie już "obroty 3D" dla Miniaka, to obniżę je wcześniej ;-).

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 8 cze 2020, o 10:03

Piotr_T pisze:Okucia "ciągane" też chodzą płynnie, więc to nie to.


Ciągniesz je z siłą 300 kg, że wiesz, to miarodajne sprawdzenie łożysk?
:lol: :lol:

Wróć do „Ogólnie o modelach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość