Wyważanie łopat

Zasady działania, ustawienia, modyfikacje...
Awatar użytkownika
Clad
Elita forum...
Posty: 838
Rejestracja: 16-06-2019
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 93 razy
Podziękowano: 21 razy

Postautor: Clad » 18 sie 2019, o 23:19

Wyważanie łopat prosta sprawa. Przykręcamy łopaty na przyrząd i jeżeli zachodzi taka potrzeba doklejamy kawałek taśmy na łopatę która jest wyżej aby je wypoziomować. No ale... czym dalej od okucia przykleimy taśmę tym mniejszy kawalek bedzie potrzebny, więc mniej to chyba lepiej? Czy to bez różnicy w którym miejscu ją dociążymy, czy jest jakaś konkretna metoda "doważenia" lżejszej łopaty?
Alzrc x360, T-rex 550E, T-rex 600E, Aurora 9X
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 19 sie 2019, o 00:52

Najprościej na końcu prostej, przed końcowym łukiem. Bo mniej masy potrzeba. Z doświadczenia kleiłem po 3-5 warstw.
Ale nie wpadaj w drugą i ciemną stronę mocy. Nie musi być idealnie, żeby model dobrze latał. Bo cała reszta, czyli 99% zależy od kogo? No zgadnij???
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
SeKLeS
Lider forum...
Posty: 1860
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Riom (Francja)
Podziękował: 29 razy
Podziękowano: 135 razy

Postautor: SeKLeS » 19 sie 2019, o 07:42

Clad pisze:Wyważanie łopat prosta sprawa. Przykręcamy łopaty na przyrząd i jeżeli zachodzi taka potrzeba doklejamy kawałek taśmy na łopatę która jest wyżej aby je wypoziomować. No ale... czym dalej od okucia przykleimy taśmę tym mniejszy kawalek bedzie potrzebny, więc mniej to chyba lepiej? Czy to bez różnicy w którym miejscu ją dociążymy, czy jest jakaś konkretna metoda "doważenia" lżejszej łopaty?
Stara szkoła mówi, że dociążasz w GC łopaty lżejszej. Nie zapomnij jednak wcześniej wyrównać pozycji GC dla obu łopat!

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
Za co krzywo patrzy na mnie kobieta:
ReX 500EFL 3GX vel ŚPIOCH
Protos Mini vel... Miniak?
Protos Pincet
Extra 260 PA vel WiDmO
Reactor vel Papierzak
F16 - w budowie
Aurora 9
Awatar użytkownika
Clad
Elita forum...
Posty: 838
Rejestracja: 16-06-2019
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 93 razy
Podziękowano: 21 razy

Postautor: Clad » 19 sie 2019, o 07:50

SeKLeS pisze:Stara szkoła mówi, że dociążasz w GC łopaty lżejszej. Nie zapomnij jednak wcześniej wyrównać pozycji GC dla obu łopat!


A możesz to rozwinąć? GC? Tzn? Pozycja GC dla obu łopat?
Alzrc x360, T-rex 550E, T-rex 600E, Aurora 9X
Awatar użytkownika
SeKLeS
Lider forum...
Posty: 1860
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Riom (Francja)
Podziękował: 29 razy
Podziękowano: 135 razy

Postautor: SeKLeS » 19 sie 2019, o 08:10

Clad pisze:
SeKLeS pisze:Stara szkoła mówi, że dociążasz w GC łopaty lżejszej. Nie zapomnij jednak wcześniej wyrównać pozycji GC dla obu łopat!


A możesz to rozwinąć? GC? Tzn? Pozycja GC dla obu łopat?
https://r.tapatalk.com/shareLink?url=http://www.heli-team.pl/forum/viewtopic.php?f=134&t=16&share_tid=16&share_fid=19120&share_type=t

Nie wiem czy link zadziała, nigdy tego w TT nie robiłem.

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
Za co krzywo patrzy na mnie kobieta:
ReX 500EFL 3GX vel ŚPIOCH
Protos Mini vel... Miniak?
Protos Pincet
Extra 260 PA vel WiDmO
Reactor vel Papierzak
F16 - w budowie
Aurora 9
Awatar użytkownika
Clad
Elita forum...
Posty: 838
Rejestracja: 16-06-2019
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 93 razy
Podziękowano: 21 razy

Postautor: Clad » 19 sie 2019, o 08:17

Gmeracz pisze: Z doświadczenia kleiłem po 3-5 warstw.

5 warstw?! Przecież to już zmienia kształt łopaty :D
Gmeracz pisze:
Bo cała reszta, czyli 99% zależy od kogo? No zgadnij???

To zależy czy modlisz się przed lotem czy nie ;)
Alzrc x360, T-rex 550E, T-rex 600E, Aurora 9X
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2200
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 19 sie 2019, o 10:11

Ja jak mam zamontowac nowe lopaty to napierw sprawdzam ich srodek ciezkosci. Weglowy precik na blat i na to najpierw jedna lopate, pozniej drugą. Zaznaczam markerem srodki ciezkosci. Nigdy nie mialem rozjazdu wiekszego niz 4-5mm, wiec olewam przesuwanie CG tasmami. Po tym skrecam obie srubą m3, wrzucam na kieliszki i doważam. Tasme naklejam w miejscu wczesniej oznaczonym markerem. I po temacie :piwo2:
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 19 sie 2019, o 14:20

Gmeracz pisze:Ale nie wpadaj w drugą i ciemną stronę mocy. Nie musi być idealnie, żeby model dobrze latał. Bo cała reszta, czyli 99% zależy od kogo? No zgadnij???


Od flybarlessa?

Im precyzyjniej wyważysz wirujące elementy tym precyzyjniej model z FBLem będzie latał.
Jak lubisz jak lata byle jak to w ogóle nie wyważaj, pewnie jakoś poleci i nie rozpadnie się od razu :)

Nie ma sensu pakować kilku warstw taśmy - potem to zaczyna hałasować, czyli zmienia aerodynamiczne właściwości łopaty. Lepiej dać szerszy pasek. Najfajniej jak wyrównasz położenie CG obu łopat i będziesz tak doklejał obciążenie żeby go nie zmienić.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 19 sie 2019, o 19:38

Ja idę na wagowe skróty. Najpierw sprawdzam środki ciężkości i tak doważam lżejsza żeby jednocześnie zwiększać wagę (ilość taśmy) i korygować środek ciężkości (położenie taśmy).

Czasami trzeba spróbować i zerwać, ale finalnie dochodzi najmniej tasmowania.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 19 sie 2019, o 20:07

Robię w zasadzie dokładnie tak samo.

Ważę obie łopaty precyzyjnie na wadze laboratoryjnej, ucinam kawałek folii o wadze równej różnicy i przykładam ją delikatnie na lżejszą łopatę kiedy są zamontowane na wyważarce, tak żeby się nie przykleiła za mocno. Jak trzeba to przekładam ją dalej od osi. Tym sposobem wyważam i wyrównuję CoG. Jak chce żeby było ladnie i porządnie to używam przezroczystej folii ochronnej do samochodów - jest mocna i dość ciężka więc mało jej trzeba i nie odłazi

Wróć do „Ogólnie o modelach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości