ToTo-0

Nie masz pomysłu gdzie pogadać o swoim samolocie? Pisz tu. Wojtek posprząta...
Awatar użytkownika
Pan Byku
Elita forum...
Posty: 1159
Rejestracja: 06-07-2015
Lokalizacja: Głosków Letnisko
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 48 razy

Postautor: Pan Byku » 17 sie 2017, o 18:04

Mała wskazówka - staraj się nie wypompowywać pakietów lipo do końca. Wpłynie to korzystnie na ich żywotność.
Polecam jakiś prosty miernik lipo i sprawdzać sobie np. ile zostało napięcia od pełnego naładowania po 5 minutach lotu.
Sie lata.
Pan Buhaj
RC addicted
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 17 sie 2017, o 21:42

Kamdz a Ty nie latasz na SLSach? Czytałeś w istrukcji do jakiego napięcia można je rozładowywac?
Przy jakim napięciu Ci regiel odcina? Lepiej to sprawdź bo możesz szybko zabić pakiety.

No, a w ogóle to fajnie ze się jeszcze nie podałeś i robisz postępy :)
Awatar użytkownika
Tomek37
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 40
Rejestracja: 11-08-2017
Lokalizacja: Koziegłowy

Postautor: Tomek37 » 20 sie 2017, o 20:45

No widzisz Artu, początkujący nie wie takich rzeczy, że regulatory nie mają złącz zamontowanych fabrycznie.
Ps.
Weekend minął a ja nie skończyłem mojego toto (urodziny dzisiaj miałem :) ). Więc mam nadzieję, że następny weekend już będę mógł rozbić mój model ;-) (oby nie). Póki co skrzydło już mam oklejone taśmą. Jezt czarne a lotki żółte.
Pozdrawiam, Tomek
Awatar użytkownika
kamdz
Domownik forum...
Posty: 255
Rejestracja: 24-04-2017
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: kamdz » 24 sie 2017, o 18:57

Witajcie, dzisiaj kolejne loty godne uwagi. Podczas pierwszego lotu widziałem, że jakoś dziwnie brakuje mu mocy... Wziąłem go do warsztatu, chciałem odpiąć silnik... Okazało się, że podczas jakiegoś klejenia, klej wlał się do banana 3,5mm i izolował jedną fazę silnika... Naprawiłem to, pokleiłem wręgę i polatałem :)
wg mnie było SUPER :) Komentatorzy i nagrywacze wrócili więc proszę filmik :D

https://youtu.be/-aKIuGoiQfY

Da się zrobić korkociąg, ale da się też polatać pięknie, majestatycznie :)
Jestem z niego 100% zadowolony. Jeszcze raz dzięki Artu ;)

#Tapatalk
Awatar użytkownika
Artu
Fochmen
Posty: 3469
Rejestracja: 09-01-2011
Lokalizacja: 52°38'25''N, 20°56'31''E
Podziękował: 163 razy
Podziękowano: 414 razy

Postautor: Artu » 24 sie 2017, o 20:18

Niezamaco, na zdrowie :thumb: Widać, że coraz lepiej "ogarniasz kuwetę" :approve:
Pozdrawiam, Artur
"...rzeczy niemożliwe do zrobienia robią ci, którzy o tym nie wiedzą"
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 24 sie 2017, o 20:42

Super!! Jak za jakiś czas przejrzysz sobie wcześniejsze filmiki to zobaczysz jakie mega postępy zrobiłeś. Aż miło patrzeć!

Taka mała rada - na Twoim miejscu spróbowałbym latać nieco wolniej (śmigiełko z mniejszym kątem - rozmiar ten sam). Ten model bardzo ładnie będzie trzymał się powietrza nawet jeśli będziesz latał na 70% obecnej prędkości a będzie znacznie łatwiejszy w sterowaniu, zwłaszcza jak będziesz chciał już coraz więcej latać tam gdzie zaplanujesz a nie tam gdzie się uda ;)

Jakoś też mam wrażenie, że jakbyś ograniczył czułość sterów i lotek to model zachowywałby się przyjemniej.

Ale to tylko rady - nie krytyka ;) Lataj i relacjonuj dalsze postępy. Ja trzymam kciuki :)
Awatar użytkownika
kamdz
Domownik forum...
Posty: 255
Rejestracja: 24-04-2017
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: kamdz » 24 sie 2017, o 20:47

Miruuuuu:
Wiesz, właśnie dzisiaj też wpadłem na pomysł obejrzenia starych filmików :) rżałem jak osioł jakieś pół godziny :D

Na początku dałem 70% gazu - wtedy ten mały korkociąg. A potem dałem 30 % gazu ! I tak latałem te 2 minuty ! Lata wolno i pięknie
Czy to naprawdę jeszcze jest za szybko? I te wychylenia... Przecież według mnie to są takie piękne, łagodne skręty... Czy to naprawdę nadal jest za ostre? Zrujnowałeś mi życie :(

#Tapatalk
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 24 sie 2017, o 20:52

Haha, odbudujmy Twoje życie ;)

Na filmie zawsze inaczej widać niż w realu. Może to tylko wrażenie. Mi się niektóre ruchy (np steru wysokości) wydawały bardzo gwałtowne, dlatego pomyślałem, że może warto troche złagodzić wychylenia. Ale to Ty czujesz model, więc wiesz jak Ci wygodniej. Ja tylko podaję alternatywę do porównania.

To latanie bylo na 30% gazu? A jakie tam masz śmigło? Wiesz, dobrze jest dać takie śmigło, żeby lot "standardowy" (z prędkością, którą latasz najwięcej) miał miejce przy około 70% throttle. Wygodnie się steruje wtedy a i mały zapas jest na odratunek.
Awatar użytkownika
kamdz
Domownik forum...
Posty: 255
Rejestracja: 24-04-2017
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: kamdz » 24 sie 2017, o 21:04

Tak, to od mniej więcej 30 sekundy to było jakieś 30, max 40 procent... Na nowe śmigła już nie mam hajsu :) z resztą w sumie dla mnie to jest wygodne, bo ja tylko ustawiam raz gaz, a potem na nim latam. A jak coś, to mam moc, żeby się odratować. Nawet na filmie widać, że dwa razy podchodziłem do lądowania. Za pierwszym razem trochę brakło mi miejsca, to dodałem gazu na maxa i mi go pięknie pociągneło.
Śmigło 10x4,7
Nie wiem no. Na tym 30 procent gazu to on potrafi powoli, ale pewnie latać, potrafi się też trochę wznieść. A na jakieś akrobacje wystarcza mi 70 procent gazu. A jak muszę się szybko ratować to mam 100 % :) Więc osobiście jakoś nie widzę potrzeby zmiany śmigła na inne, tak też steruję mi się wygodnie. Inna sprawa, że tą prędkością co na filmie to ja niekoniecznie latam najwięcej. To tak dzisiaj, bo wogóle nie było wiatru i chciałem fajny film nagrać. A normalnie, to na tym gazie to tylko do lądowania podchodze ( 1, 2 kółka) a tak to jakieś 60 - 80%

#Tapatalk
Awatar użytkownika
Artu
Fochmen
Posty: 3469
Rejestracja: 09-01-2011
Lokalizacja: 52°38'25''N, 20°56'31''E
Podziękował: 163 razy
Podziękowano: 414 razy

Postautor: Artu » 25 sie 2017, o 06:39

Miruuu, nie mąć :nono: Śmigło jest takie jakie być powinno dla tego silnika :thumb: Przecież ode mnie ma ten silnik i śmigła, więc musi być :thumb: :mrgreen:
Pozdrawiam, Artur
"...rzeczy niemożliwe do zrobienia robią ci, którzy o tym nie wiedzą"
Awatar użytkownika
Tomek37
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 40
Rejestracja: 11-08-2017
Lokalizacja: Koziegłowy

Postautor: Tomek37 » 25 sie 2017, o 10:16

Koledzy, powiedzcie mi jak mam zamontować silnik w moim toto. Czy na płasko do wręgi silnikowej, czy pochylony w dól względem tej wręgi. A jeśli pochylony, to jak bardzo.
Pozdrawiam, Tomek
Awatar użytkownika
kamdz
Domownik forum...
Posty: 255
Rejestracja: 24-04-2017
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: kamdz » 25 sie 2017, o 10:38

Ja montowałem na płasko i nie było żadnych problemów.

#Tapatalk
Awatar użytkownika
Pan Byku
Elita forum...
Posty: 1159
Rejestracja: 06-07-2015
Lokalizacja: Głosków Letnisko
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 48 razy

Postautor: Pan Byku » 25 sie 2017, o 14:38

Tomek37 pisze:Koledzy, powiedzcie mi jak mam zamontować silnik w moim toto. Czy na płasko do wręgi silnikowej, czy pochylony w dól względem tej wręgi. A jeśli pochylony, to jak bardzo.

Każdy domorosły modelarz wie, że samolot powinien posiadać skłon (pochylenie w dół) i wykłon ("pochylenie/przechylenie?" w prawo) silnika.
Zalecam na start uniwersalnie 2 stopnie w dół i 1 stopień w prawo ;p
A tak serio, to wrzuć sobie po dwie/trzy podkładeczki, tak by uzyskać "skosy", a później w locie wyjdzie ;)
Sie lata.
Pan Buhaj
RC addicted
Awatar użytkownika
Damdodo
Elita forum...
Posty: 918
Rejestracja: 16-03-2016
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 297 razy
Podziękowano: 46 razy

Postautor: Damdodo » 25 sie 2017, o 14:42

A jak nie wiedział, to mądrze, że zadał pytanie i teraz już wie. :thumb:
Posłucha Pana Byka, wykona jak należy i będzie zadowolony :dance:
G500 SPORT, Protos 380, Protos mini 6s, Goblin Fireball, Oxy2, V977, iX12, DX7, RF7.5

"Mądrość przychodzi z wiekiem, czasami jednak wiek przychodzi sam..."
Awatar użytkownika
Tomek37
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 40
Rejestracja: 11-08-2017
Lokalizacja: Koziegłowy

Postautor: Tomek37 » 25 sie 2017, o 15:36

Heh, wybaczcie moją niewiedzę, ale dopiero zaczynam praktycznie w modelarstwie. I nie znam bardzo wielu rzeczy. A póki co, to nawet nie wiem o co pytać w razie czego.
Co do pochylenia silnika to zapytalem tylko dlatego, że gdzieś mi się coś takiego usłyszało.
Pozdrawiam, Tomek
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 25 sie 2017, o 15:51

Jeśli dopiero zaczynasz latać to szczerze mówiąc możesz nie poczuć wielkiem różnicy bo na innych kwestiach większe kwiatki pewnie wyjdą ;)
Oczywiście trochę możesz silnik skorygować jak pisze Byku, natomiast jak dasz na płask to świat się nie skończy. też poleci ;)
Awatar użytkownika
kamdz
Domownik forum...
Posty: 255
Rejestracja: 24-04-2017
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: kamdz » 25 sie 2017, o 15:57

Miruuuuuu: jak da na płask to poleci mu lepiej :) takie są moje dotychczasowe obserwacje :)

#Tapatalk
Awatar użytkownika
Artu
Fochmen
Posty: 3469
Rejestracja: 09-01-2011
Lokalizacja: 52°38'25''N, 20°56'31''E
Podziękował: 163 razy
Podziękowano: 414 razy

Postautor: Artu » 25 sie 2017, o 16:11

kamdz pisze:Ja montowałem na płasko i nie było żadnych problemów.

Jak to było widać na filmach :grin2:

Oczywistość, że powinien być skłon i wykłon silnika ustawiony:

2017-08-25 17_07_55-Moje Modele - Polskie Forum Modelarzy RC.jpg


Ale Kolega Motylasty podszedł olewczo do tego tematu :mrgreen:

toto0027.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam, Artur
"...rzeczy niemożliwe do zrobienia robią ci, którzy o tym nie wiedzą"
Awatar użytkownika
Tomek37
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 40
Rejestracja: 11-08-2017
Lokalizacja: Koziegłowy

Postautor: Tomek37 » 25 sie 2017, o 17:17

O dzięki ci Artu. Rysunek jest bardzo pomocny. Jedynie co mi nie pasuje, to pokazany na nim środek ciężkości.
Myślałem, że powinien być 1/4, 1/3 od przodu a nie od tyłu jak na rysunku.
Pozdrawiam, Tomek
Awatar użytkownika
kamdz
Domownik forum...
Posty: 255
Rejestracja: 24-04-2017
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: kamdz » 25 sie 2017, o 19:04

Artu pisze:
kamdz pisze:Ja montowałem na płasko i nie było żadnych problemów.

Jak to było widać na filmach :grin2:


Taaaaa funbat nie ma zadnego skłonu i wykłonu i co? Źle lata? Na tamtych filmikach to jeszcze sterować nie umiałem.

Dostałem od Wojtkar orzełka. Ma ten cały skłon i wykłon. I lata jak jakiś wariat: momentalnie ściąga go w dół i w prawo... Poprostu nie da się go opanować, sam robi jakoeś piruety...

#Tapatalk

Wróć do „Trenery, parkflajery i inne...”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości