ToTo-0

Nie masz pomysłu gdzie pogadać o swoim samolocie? Pisz tu. Wojtek posprząta...
Awatar użytkownika
arcidi
Witaj. Zanim zapytasz - poszukaj i poczytaj!
Posty: 7
Rejestracja: 25-05-2017
Lokalizacja: Barczewo, okolice Olsztyna

Postautor: arcidi » 29 maja 2017, o 16:15

Witam wszystkich! Jest to mój pierwszy temat na tym forum, i może trochę dziwne, że na forum o helikopterach pierwszy swój temat piszę o samolotach, jednak sytuacja wygląda tak, że po mniej więcej dwóch latach przerwy (albo i więcej) przypomniałem sobie jakie helki są wspaniałe. Jak i również, słabo u mnie z kasą, a mój mcpx bl ma zepsuty silnik ogonowy. Po kilku godzinach udało się go odpalić i się coś zjarało na płytce, próbowałem wystartować, nawet jako tako do góry poleciał, ale silnik poszedł na dobre. Więc teraz przęglądam market w poszukiwaniu jakiegoś taniego znowu mikrusa, albo mcpx bl z którego podkradnę brakujące części, i w sumie części bym miał na zapas na dużo czasu. Niemniej, pieniędzy nie mam (17 lat, więc rodzice chętnie nie dają i wiem, kosztowne hobby), a czymś muszę się zająć, więc padło na coś, co wydaje mi się tańsze i zabierze mi dużo wolnego czasu samo zrobienie modelu, samoloty. Więc generalnie mam zaczętą budowę toto-0 i zamierzam wykorzystać serwa z mojej już prawie nie nadającej się do niczego lamy v4. Mam od niej też sprawne silniki i dwa pakiety. Posiadam jeszcze apkę dx6i, bez odbiorników. Więc biorąc pod uwagę mały budżet fajnie by było gdyby dało się jak najwięcej z lamy odzyskać. Więc czego potrzebuje? Da się wykorzystać silnik, czy nie ma po co się bawić? Myślałem nad odbiornikiem OrangeRx R618XL nada się? Autor modelu latał na śmigle 8x4, jednak nie wiem czy z silnikiem od lamy (jeśli da się go wykorzystać oczywiście) będzie pasowało.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19689
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 29 maja 2017, o 16:22

Cześć Janusz, witamy na forum. Jako, że to Twój pierwszy post, od razu upomne się o uzupełnienie lokalizacji i awatarku :)

Toto, popularny model a u nas go chyba jeszcze nie było :)

Jesli chodzi o silniki od lamy to raczej będzie słabo. Nowy emax w odpowiednim rozmiarze będzie Cie kosztował ok 35 zł a możesz poszukać jeszcze używanego - ja bym poszedł w tym kierunku..
Serwa jak najbardziej będą ok. Apke i odbiornik od lamy też da się wykorzystać na upartego.
Awatar użytkownika
kamdz
Domownik forum...
Posty: 255
Rejestracja: 24-04-2017
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: kamdz » 29 maja 2017, o 17:07

Witam :) ja już zrobiłem ten model więc mogę pomóc jak coś :)
Lama ma chyba szczotkowe silniki więc raczej nie...
Proponuję: http://www.sklep.rc-lipol.pl/pl/p/Silni ... 50-kv/1339
http://www.sklep.rc-lipol.pl/pl/p/Regul ... 40A-V2/595
Ja kupuję to wyposażenie... wiem, że to nie 3D ale będzie zapas mocy jak coś...
A dasz fotkę jak już totosiek wygląda? ;)

miruuu pisze:Apke i odbiornik od lamy też da się wykorzystać na upartego.

tam jest zintegrowane żyro więc to raczej bez sensu... no i zasięg 100m i toto poluje na kreta ;) lepiej już chyba kupić klona odbiornika spektrum wg mnie...
Awatar użytkownika
omcKrecik
Maharadża Pendżabu
Posty: 1777
Rejestracja: 11-12-2016
Lokalizacja: Las niedaleko Pułtuska (to nie moja wina)
Podziękował: 217 razy
Podziękowano: 84 razy

Postautor: omcKrecik » 29 maja 2017, o 22:59

Możesz też użyć tego regulatora : http://www.sklep.rc-lipol.pl/pl/p/Regul ... ywing/1596
Silnik o kV 1450 ze śmigłem 8x4 i tak nie żłopnie ze świeżego aku 3S więcej niż możliwości tego ESC (Electronic Speed Controler - to skrót nazwy regulatora, dokładniej to sterownika silników bezszczotkowych z regulacją prędkości standardowym sygnałem PPM). Wśród Redoxów częściej zdarzają się jakieś niedoróbki, ale to też kwestia szczęścia ;).
Nie mam pojęcia, jakie to są te serwa z odzysku... Więcej niż zadowalające i zadziwiająco trwałe (jak na swoją cenę) do ToTo 0 byłyby TP MG90/92R, ale trzeba selekcjonować bo cierpią egzemplarzowo na chroniczną drżączkę febryczną. Można także lżejsze SG92 z przekładnią z tworzywa, ale przy błędnym sygnale lubią stracić zęby na ostatnim stopniu tej przekładni. Nie polecam serw budżetowych z HK firmowanych nazwą Hobby King - droższe i nie zerują, wszystkie jakie badałem. Te TP można kupić po mniej niż 14 zł/szt - nowe jako używane, Miruuu dobrze podpowiada.

Hej, podpadasz jeszcze pod 1-go czerwca (bez urazy ;) )... No to o silnik się nie martw - jak wstawisz fotki gotowych skrzydeł i zaawansowanego kadłuba, to dostaniesz go w prezencie od ekipy HT, biorę to na siebie. Średnica zewn. ca. 28mm, rozstaw otworów mocujących do wręgi 16 / 19 mm - standardowy dla tej wielkości silników.
Pozdrowionka od... Andrzeja
Nie umiem latać tak jak Wy, ale się uczę.
W ogóle ciągle się uczę. Wszystkiego, czasem od nowa...
Awatar użytkownika
TomRar
Elita forum...
Posty: 681
Rejestracja: 17-07-2015
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 39 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: TomRar » 30 maja 2017, o 02:00

Podepnę swoje 3 grosze. Plytki od lamy nawet nie montuj w samolocie. Po pierwsze lama nie ma wirnika ogonowego, więc żyro steruje silnikami głównymi, a co za tym idzie każdy ruch samolotu będzie skutkował chaotycznymi obrotami silnika. Po drugie te silniczki w lamie nie dadzą rady (co prawda są szybowce rozmiarów 800mm z małymi szczotkami, ale Ty potrzebujesz zapas mocy a nie jego niedosyt)
Serwa z lamy możesz wykorzystać, bo nie będzie tam takich przeciążeń, ale u chińczyków 4 szt serw 9g kosztuje 25zł, więc psie piniondze. Po trzecie zasięg takiej lamy na 27MHz spowoduje, że prędzej czy później wytupolewisz kreta.
Skoro masz już dx6i to najlepszym wyjściem będzie zakupić jakiś klon odbiornika za 30zł, zbindowac i już :)
Silnik emax kupisz za 30zł i to jedyne racjonalne wyjście.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 30 maja 2017, o 06:34

TomRar pisze: wytupolewisz kreta.


:vhappy:
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19689
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 30 maja 2017, o 06:49

Jeśli chodzi o odbiornik lamy to zdecydowanie może nie mieć zasięgu wystarczającego. Reszta do ustawienia. Wiem bo sam używałem w pierwszym samolocie. Z resztą wystarczy pokombinować poza model i sprawdzić. O ile jest sens ze względu na zasięg. Aha, można też do eskaja kupić sam odbiornik.

Aha, mam jakiś silniczek emaxa regiel z odzysku, które powinny być akuracik. Jak umeczysz starych to dostaniesz super rabat na dzień dziecka ;)
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 30 maja 2017, o 07:14

Dawno dawno temu, jeszcze w poprzedniej galaktyce, ktos zbudowal styropianowa delte na podzespolach z lamy.
Nie bylo tak zle jak sie wydawalo.
Delta byla dwusilnikowa, roznica ciagu miedzy silnikami pomagala w skrecaniu... tyle, ze sterowanie bylo posrane - drazka sterowego trzeba bylo uzywac "na ukos" (ze wzgledu na te specyficzne lamowe miksy ).
Ale generalnie - wszystko bylo z Lamy. Kontroler 4w1, silniki, serwa...
I tak - oblatal ten wynalazek!! Byly nawet filmy z tego...
Jak dobrze pamietam bylo to jeszcze radio 35MHz...
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19689
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 30 maja 2017, o 07:18

Juz qiem dlaczego udało mi się ustawić samolot pod kontroler z lamy. Nie miałem w nim lotek wiec wykorzystałem na regiel kanał od któregoś serwa.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 30 maja 2017, o 07:40

Znaczy sie wiesz... Kontroler 4w1 to tak naprawde odbiornik i kontroler 3w1 sklejony w tekturkowej obudowie.
Bylo to z tego co pamietam bardzo latwo rozbieralne, a Lamowe Radio mialo 5 kanalow (do piatego trzeba bylo dorobic jakis potek w apce - gdzies to pewnie wsyzstko w internetach lezy cala wiedza na ten temat)...
Z kolei miksy lamowe byly w niektorych wersjach apek wylaczalne (pod bateriami byly zworki ktore mozna bylo przestawiac - byly tam wszystkie mozliwe kombinacje miksow potrzebnych do czterokanalowcow E-Sky, czyli koaksjale (lama, big-lama i rodzinka) HoneyBee (i rodzinka) oraz wylaczenie miksow, ktore powodowaly ze mialo sie piec normalnych oddzielnych kanalow.
chulaj dusza - piekla nie ma.

tylko przy samolocie szybko wychodzila na jaw kiepawa jakosc tego radia, slaby link i tak dalej...
Ale dac - sie dalo.
Awatar użytkownika
kamdz
Domownik forum...
Posty: 255
Rejestracja: 24-04-2017
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: kamdz » 30 maja 2017, o 07:58

omcKrecik pisze:Hej, podpadasz jeszcze pod 1-go czerwca (bez urazy ;) )... No to o silnik się nie martw - jak wstawisz fotki gotowych skrzydeł i zaawansowanego kadłuba, to dostaniesz go w prezencie od ekipy HT, biorę to na siebie.

A ja??? ja mam 15 lat :dance: moge dać foto swojego toto? :D
Awatar użytkownika
omcKrecik
Maharadża Pendżabu
Posty: 1777
Rejestracja: 11-12-2016
Lokalizacja: Las niedaleko Pułtuska (to nie moja wina)
Podziękował: 217 razy
Podziękowano: 84 razy

Postautor: omcKrecik » 30 maja 2017, o 09:27

kamdz pisze:
omcKrecik pisze:Hej, podpadasz jeszcze pod 1-go czerwca (bez urazy ;) )... No to o silnik się nie martw - jak wstawisz fotki gotowych skrzydeł i zaawansowanego kadłuba, to dostaniesz go w prezencie od ekipy HT, biorę to na siebie.

A ja??? ja mam 15 lat :dance: moge dać foto swojego toto? :D

hmm ...
Foto toto mile widziane.
Co by tu pomyśleć, żeby uwierzyć...
A lata Twój toto ?
Pozdrowionka od... Andrzeja
Nie umiem latać tak jak Wy, ale się uczę.
W ogóle ciągle się uczę. Wszystkiego, czasem od nowa...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 30 maja 2017, o 09:34

omcKrecik pisze:[...]
Co by tu pomyśleć, żeby uwierzyć...



:vhappy:

Moge Cie cytowac Krecik? I parafrazowac? Czasem?
Awatar użytkownika
omcKrecik
Maharadża Pendżabu
Posty: 1777
Rejestracja: 11-12-2016
Lokalizacja: Las niedaleko Pułtuska (to nie moja wina)
Podziękował: 217 razy
Podziękowano: 84 razy

Postautor: omcKrecik » 30 maja 2017, o 09:48

aikus pisze:
omcKrecik pisze:[...]
Co by tu pomyśleć, żeby uwierzyć...



:vhappy:

Moge Cie cytowac Krecik? I parafrazowac? Czasem?

Spoko ;) .
Jak powszechnie wiadomo, zbyt mała sztywność kadłuba toto (zwanego również Twin Starem) nastręcza trudności z hangarowaniem i jest powodem wielu zmartwień pilota :grin2:
Pozdrowionka od... Andrzeja
Nie umiem latać tak jak Wy, ale się uczę.
W ogóle ciągle się uczę. Wszystkiego, czasem od nowa...
Awatar użytkownika
kamdz
Domownik forum...
Posty: 255
Rejestracja: 24-04-2017
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: kamdz » 30 maja 2017, o 09:52

omcKrecik pisze:
kamdz pisze:
omcKrecik pisze:Hej, podpadasz jeszcze pod 1-go czerwca (bez urazy ;) )... No to o silnik się nie martw - jak wstawisz fotki gotowych skrzydeł i zaawansowanego kadłuba, to dostaniesz go w prezencie od ekipy HT, biorę to na siebie.

A ja??? ja mam 15 lat :dance: moge dać foto swojego toto? :D

hmm ...
Foto toto mile widziane.
Co by tu pomyśleć, żeby uwierzyć...
A lata Twój toto ?

To dam potem jak będę miał do niego dostęp :) bo teraz jest w Rzeszowie :) nie lata, jeszcze nie kupiłem elektroniki do niego :D Ale chętnie ją przyjmę na dzień dziecka :D
Mogę np. dać focie swojej legitymacji :D zresztą pisałem chyba już wcześniej w dziale przywitaj się :)
Awatar użytkownika
omcKrecik
Maharadża Pendżabu
Posty: 1777
Rejestracja: 11-12-2016
Lokalizacja: Las niedaleko Pułtuska (to nie moja wina)
Podziękował: 217 razy
Podziękowano: 84 razy

Postautor: omcKrecik » 30 maja 2017, o 10:09

No dobra, aż legitymacji to nie trzeba :nono:
A czego Ci do wypasu ToTo 0 (nie mylić z toto :lol: ) brakuje żeby go ulotnić ?
Wnioskując ze zdjęcia tej starej i wrednej sąsiadki (patrz dział "Witajcie..." ;) ) to jesteśmy trochę kolegami po fachu.
Fotki Twojego ToTo bardzo wskazane jako motywacja i podpórka dla @arcidi :)
Pozdrowionka od... Andrzeja
Nie umiem latać tak jak Wy, ale się uczę.
W ogóle ciągle się uczę. Wszystkiego, czasem od nowa...
Awatar użytkownika
kamdz
Domownik forum...
Posty: 255
Rejestracja: 24-04-2017
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: kamdz » 30 maja 2017, o 10:20

omcKrecik pisze:No dobra, aż legitymacji to nie trzeba :nono:
A czego Ci do wypasu ToTo 0 (nie mylić z toto :lol: ) brakuje żeby go ulotnić ?
Wnioskując ze zdjęcia tej starej i wrednej sąsiadki (patrz dział "Witajcie..." ;) ) to jesteśmy trochę kolegami po fachu.
Fotki Twojego ToTo bardzo wskazane jako motywacja i podpórka dla @arcidi :)

1 YYYY wszystkiego ;) silnka esc odbiornika pakietów i apki ;) w wakacje kupuje apke ;)
2 HAHa no może tak ;) ale ja bardziej w AVR siedzę
3 przy sobie mam tylko coś takiego ale to nawet nie mój tylko kolegi: https://drive.google.com/open?id=0B2VbJ ... jVueThpZDg
Awatar użytkownika
omcKrecik
Maharadża Pendżabu
Posty: 1777
Rejestracja: 11-12-2016
Lokalizacja: Las niedaleko Pułtuska (to nie moja wina)
Podziękował: 217 razy
Podziękowano: 84 razy

Postautor: omcKrecik » 30 maja 2017, o 10:51

Silnik i ESC do niego dałoby się poskładać. Gdybym wiedział ile waży ToTo 0 RTF, to można by rozważyć pakiet z Li-ion 18650 2S lub 3S - tu barierką jest wydajność prądowa określona przez producenta na prąd ciągły/chwilowy 1C/2C, co daje 3,4 / 6,8 A dla ogniwek 3400mAh Panasonica. Jedno waży 45 gramów. Półkilogramowy piankolot WS 1,07 m lata na nich bez problemów około godzinkę jeżeli nie szaleć.
Zbędnych odbiorników 2,4 GHz nie mam, bo latam na 35 MHz.
@arcidi - sorki za niby-OT - to też może dotyczyć Twojego ToTo ;) .
ToTo kolegi całkiem ładny i ma właściwe śmigło.
Czekam zatem niecierpliwie na fotki.
Pozdrowionka od... Andrzeja
Nie umiem latać tak jak Wy, ale się uczę.
W ogóle ciągle się uczę. Wszystkiego, czasem od nowa...
Awatar użytkownika
kamdz
Domownik forum...
Posty: 255
Rejestracja: 24-04-2017
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: kamdz » 30 maja 2017, o 11:02

tak około 800g powinien ważyć z całym wyposażeniem ;)
te 18650 to takie okrągłe walce? bo mam takich 6 z baterii od lapsa i używam je właśnie w miejsce 18650... Ale taki silnik do toto to co najmniej 20A więc raczej muszę kupić lipola ;)
Śmigło kupowałem ja i jest moje :)
Awatar użytkownika
Artu
Fochmen
Posty: 3469
Rejestracja: 09-01-2011
Lokalizacja: 52°38'25''N, 20°56'31''E
Podziękował: 163 razy
Podziękowano: 414 razy

Postautor: Artu » 30 maja 2017, o 11:17

Jak by coś, to wygrzebał bym z "przydasi" jakiś silnik 2212 920kV, ale taki od Phantom 1, czyli z gwintowaną piastą... Ze śmigłem 9x4,5 ma ciąg około 680g
Do tego jakiś regulator 18-20A...

Ale musi mie ktoś przekonać, że warto, bo kiedyś już jednemu takiemu oddałem FireFoxa :rotfl2:
Pozdrawiam, Artur
"...rzeczy niemożliwe do zrobienia robią ci, którzy o tym nie wiedzą"

Wróć do „Trenery, parkflajery i inne...”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

cron