Turnigy - 1/16 Brushless 4WD Racing Buggy

Bo i takie istnieją...
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 24 sty 2013, o 11:00

Nie mamy działu, w którym mógłbym opisać autko, więc prośba do Grześka o umiejscowienie wątku tam gdzie będzie mu najlepiej...
No dobra... To od początku... Już jakiś czas zastanawiałem się nad pojazdem jeżdzącym. Kiedyś pytałem Was o opinie. Wnioski kończyły się na tym, że jeśli brać coś co ma jeździć fajnie, to warto zainwestować w jedną z "dobrych marek" dostępnych na rynku. Ponieważ nie byłem przekonany czy ta zabawa mi się spodoba, doszedłem do wniosku, że nie zainwestuje kasy, która wystarczyłaby na sklecenie jakiegoś już HK'450... Na próbę wybrałem coś, co oferuje HobbyKing za nieduże pieniądze a jednocześnie cieszy się dobrymi opiniami wśród użytkowników...
Na pierwszy ogien poszedł więc 1/16 Brushless 4WD Racing Buggy. Mały, poręczny ale dość szybki samochodzik powinien mnie ucieszyć...

Na wstępie kilka danych technicznych:
Motor: 4800KV Brushless Inrunner (2040)
ESC: 25A Brushless (with Reverse)
Battery: 2S LiPo (98x25x40mm Max Size) w/ XT-60 connector [Required]
Servo: 15g Micro
Traction: Full Time 4WD, Twin Diff
Length: 245mm
Width: 190mm
Height: 125mm (At Top of Wing)
Groung Clearance: 20~30mm Adjustable
LiPo: 2S 1000~1300mAh
Rx/Tx: 2CH Radio System

Paczka dotarła przedwczoraj. Wczoraj znalazłem chwilkę, żeby otworzyć i zrobić krótką fotorelacje :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ponieważ to pierwsze auto, przy okazji zamówiłem apkę Turnigy GTX3 AFHDS 2.4ghz 3 Channel Radio System.

Specs:
Channels: 3
RF Type: 2.4Ghz AFHDS
Bandwidth: 500Hz
RF power: less than 20DB
Sensitivity: 1024
Low Voltage Warning: Yes (less than 9V)
Fail Safe: Yes
DSC Port: Yes (3.5mm PPM)
Charging Port: Yes
Power: 12V DC (1.5AA x 8)
Weight: 395g
CE & FCC certified
3.9" Blue Back-lit LCD

Programing Options:
Model Memory (10 Models)
Servos NOR/REV
Steering Trim
Throttle Trim
Dual Rate
End Point Adjustment
ABS Settings
EXP Settings

Includes:
Turnigy GTX3 Transmitter
Turnigy GTX3R 3 Channel receiver
RX Antenna Tube
Bind Plug
User Manual

Dlaczego to radio? 3 kanały, DR, EXP no i odbiorniki pasują do mojej Turnigy 9x v2.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z zewnątrz autko wygląda tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pod maską...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Żeby nie zanudzać zdjęciami, więcej fotek wrzuciłem na blogu...

Model krótko testowany, głównie z pomieszczeniach zamkniętych, więc nie miałem możliwości sprawdzić na co go na prawdę stać. Pierwsze wrażenia jednak są jak bardzo dobre. Nie zrobiłem jeszcze przejciówki na małe pakiety, więc póki co testuję na pakietach 1000mAh 3S. Autko ma więcej mocy niż się spodziewałem. Do jazdy po piwnicy mocno zredukowałem end point, inaczej był praktycznie niesterowny. Mały wariat. Teraz jeżdże na end point gazu 66%, żeby dać mu mniej więcej tyle mocy co otrzymałby od pakietu 2S i tym samym żeby nie zajechać go zbyt szybko :) Docelowo zostanie i tak 3S, jednak potrzeba będzie wymienić kilka najbardziej podatnych na uszkodzenia elementów plus lepsze chłodzenie regulatora...

W wolnej chwili zrobie jeszcze jakieś filmiki to wrzucę. Jak macie pytania, chętnie udziele odpowiedzi. Ciężko mi na tym etapie obiektywnie oceniać model, ale wydaje się być bardzo dobrym wyborem. Mały wariat z mnóstwem tanich części zamiennych pod pakiety, które i tak w domu leżą. To właśnie to, czego mi było trzeba :)

No to na razie tyle :)
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 29 sty 2013, o 10:55

Zainteresowania chyba nie ma, ale podjarałem się więc i tak będe pisał :banana:
Autko mocno przetestowane, zarówno na parkingu podziemnym jak i na dworze, więc mogę dopisać kilka spostrzeżeń:

1. Mały popierdółek jest na prawde szybki. Pomimo, że nie dokonywałem pomiaru predkości, jestem przekonany, że podane na HK 40kmh przy pakiecie 2S nie jest przesadzone. Na pakietach 3S jest jeszcze szybszy. Jest strasznie dziki, zwłaszcza przy wiekszych prędkościach, ale ustawienia expo na -35% zarówno dla gazu jak i kierownicy pozwalają na całkiem kontrolowaną jazdę.

2. HK troche zaciemniło informację dot. pakietów. Podają, że wystarczy pakiet 1000 mAh 2S. To prawda, ale nie piszą, że potrzebny jest pakiet z wysokim C. Przy ustwieniu end/point (lub jak kto woli D/R) na 100% tylko pakiety nano-techy 45-90C dają radę. Wszystkie inne turnigy (fakt, że już lekko zajechane) w rozmiarach 1000-1600mAh 3S nie nadają się do jazdy. Autko jeżdzi max minutę, czasem kilka sekund i regulator wchodzi w trym dojazdowy. Jednym słowem są za słabe. Być może zmniejszenie prądu dla trybu dojazdowego na regulatorze nieco pomoże (potrzebna płytka, chyba, że ktoś potrafi te regulatory przestawiać apką - nie znalazłem instrukcji...) ale chyba w niewielkim stopniu. Na upartego można tez obniżyć end point na przykład do 65% i wtedy pojadą, ale predkość auta będzie porównywalna z 2S...

3. Autko całkiem dobrze znosi uderzenia. Wyjątek stanowią jednak wszystkie drobne elementy w okolicy kół. Plastik łamie się dość szybko, więc konieczne jest zamówinie większej ilości tych drobiazgów (fakt, że są bardzo tanie) lub wykonanie tuningu niektórych kluczowych elementów. Po ostrej jeżdzie na kilku pakietach po dziurach obluzowały się też dwie śrubki... Jesli się to powtórzy, sięgnę po klej do śrubek.

No i fotka z wczorajszego rajdu :)

Obrazek
Awatar użytkownika
Kowal
Lider forum...
Posty: 2896
Rejestracja: 18-01-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 208 razy
Podziękowano: 254 razy

Postautor: Kowal » 29 sty 2013, o 11:01

Jak to znosi śnieg i wilgoć?

Nie nudzi Ci się?

My kiedyś kupiliśmy na spółkę Revo i w sumie każdemu z nas po 20-30 minutach jazdy się nudziło, potem budowaliśmy jakieś rampy itp. Starczyło na kilka dni, dopiero wyścigi w kilka samochodów okazały się ciekawe :-D. Ostatecznie, lekko obitego sprzedaliśmy i część kasy przepiliśmy, reszta poszła na combaty EPP którymi walczyliśmy na śmierć, nie na niewolę :juppi: :grin2:
Z lotniczymi pozdrowieniami,
Piotrek "Kowal" Kowalski
Awatar użytkownika
lethe
Elita forum...
Posty: 551
Rejestracja: 05-10-2012
Lokalizacja: lubuskie
Podziękował: 91 razy
Podziękowano: 47 razy

Postautor: lethe » 29 sty 2013, o 11:06

miruuu pisze:Zainteresowania chyba nie ma, ale podjarałem się więc i tak będe pisał :banana:


Wątek dobija do 40 wyświetleń więc jakieś na pewno jest ;) Podejrzewam tylko że ograniczona liczba ludzi tutaj ma doświadczenia w tym temacie którymi mogłaby się podzielić.

Swoją drogą pisałeś o słabych elementach w okolicy kół, jak takie skakanie po rampach wpływa na żywotność modelu?
Experience is something you obtain only after you need it.
This isn't 3D, I am just trying to land.
Awatar użytkownika
crash
Domownik forum...
Posty: 381
Rejestracja: 19-07-2012
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 15 razy

Postautor: crash » 29 sty 2013, o 11:31

zamontowac musisz chociaz jedno smigielko to nie ndazysz komentarzy czytac :rotfl2:
fajna zabawka, dawaj filmik z jakiegoś rajdu po błotku... jak to cenowo wygląda? jeden gość zapragnął mieć jakieś autko, kupił kit dosyć duży(120km/h), silnik nitro i resztę, składa już 8 miesięcy, zepsul silnik i przy wydatkach 2300 euro musial wstrzymac prace żeby "dozbierać" :gas: niewiem co tam jest takie drogie ale wolę goblina...
a ja mam kilka pakietów 3s, 30c by nie popuchly?
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 29 sty 2013, o 12:22

Filmik będzie niebawem. Kolega zamówił takiego samego i tez juz ma. Jak się spotkamy pościgac, to będę miał kamerzystę :)

Jesli chodzi o koszty, to temat, którego nie do końca rozumiem. O ile hobby, tym bardziej męskie, z założenia musi być droższe, to w przypadku aut, ceny sa obsurdalne, zwłaszcze jesli chodzi o "markowe" modele. Przykład? Tu jest --> przykład. Taki sam element do mojego w HK kosztuje 0,24 centa w plastiku i kilka dolarów w alu. Składając/naprawiając tego rozmiaru autko w polsce z "dobrych części" każde uszkodzenie trzeba liczyć w dziesiątkach a raczej setkach pln, co wydaje mi się niedorzeczne. Innymi słowami... Jak rozwale dwa takie elementy to zamiast dokupić je w Polsce, podobnie wyjdzie kupić nowe autko :)

HK Racing Buggy jest kopią Kyosho Mini Inferno (czy jakoś tak), większość części mozna zamieniać.

Za zamówienie: autko + apka + przesyłka z Chin wyszło mi 430 PLN. Nie zamówiłem części bo paczka wyszła 1998 gram :) A nie chciałem już powiększać rozmiaru i wartości, coby pudło nie rzucało się w oczy tam gdzie nie trzeba :) Worek części pójdzie druga paczką przy okazji.

Oczywiście na forum samochodowym spodziewałbym się szeregu komentarzy, że markowe droższe bo jakość lepsza. Tylko czy kawałek plastiku z dwoma dziurkami ma aż tak wysoka jakość, żeby kosztować 90pln? Moim zdaniem nie, tym bardziej, że mogę za tą cene kupić 100 takich samych jakościowo gorszych na HK. Dlatego uważam, że relacja jakość / cena jest rewelacyjna.

Co do elektroniki to temat generalnie słaby do dyskusji, bo silnik będzie taki jaki wmontujemy. A stockowy ma już nadmiar mocy jak na auto tego rozmiaru. Jedynym słabym punktem jest regulator. O ile przy pakietach 2S jest ok, przy pakietach 3S szybko się grzeje. Tym sie jednak nie przejmuje. Jak go zajadę, kupie za 20$ regiel 40A i będę jeździł na chłodnym do końca żywota :)

Na oko 90% części do tego auta na HK jest tańszych niż 1$. Reszta niewiele droższa. Z tego co wyczytałem to liczba elementów, ktore ulegają uszkodzeniu jest ograniczona więc trzeba domówić wybrane elementy po kilkadziesiąt centów i bawić się do woli.

Pakiety nie popuchną, bo wychodzą chłodne. Sam nie jestem pewien jak to działa, ale wychodzi na to, że moje starocie przy pełnym gazie szybko tracą napięcie, a jak regulator na chwile wyłapie poniżej swojego progu to automatycznie redukuje obroty do kilkunastu procent i tak zostawia. Regulator ma 25A więc nie jest strasznie mocny. Ma on kilka regulacji (ale potrzebna płytka). Można zmniejszyć próg napięcia i powinno być lepiej.

Jak wytrzyma rampe? Nie wiem, nie testowałem jeszcze ale na YT ludzie trochę tym skaczą i jakoś działa. Jak wspomniałem, elementów wrazliwych na rozbicie jest ograniczona ilość i sa one bardzo tanie, więc jak będę miał okazje na pewno nie będę wahał się testować.

Czy się nudzi? Jak na razie nie :) Na 3S myślę, że daje dobre 50km/h co przy tym rozmiarze (25cm długości) odczuwa się bardzo pozytywnie. Jest strasznie mocny. Przy ok 60% gazu, wciśnięcie do końca powoduje, że traci przyczepność na asfalcie, a to mówi samo za siebie :)

Śnieg i wilgoć na razie znosi, choć wyjdzie pewnie z czasem :) W środku jest w miare czysty, więc o elektronikę nie ma obawy. Z zewnątrz - wiadomo :)
Awatar użytkownika
crash
Domownik forum...
Posty: 381
Rejestracja: 19-07-2012
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 15 razy

Postautor: crash » 29 sty 2013, o 12:52

łał, że tak powiem - ceny alu części jak do golfa trójki! :wow2:
trochę to jest mało logiczne ale zabawa kosztuje i pod tym kątem trzeba chyba na to patrzeć...
tak czy siak- zabawka fajna i skoro "zamocna" to mi się podoba. juz widzę ile frajdy to może dać latem przy grillu... :banana:
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 29 sty 2013, o 13:11

crash pisze:ceny alu części jak do golfa trójki! :wow2:
:lol:
A wiesz, że o tym samym pomyślałem pisząc posta??!!! :rotfl2: :banana: :rotfl: :vhappy: :juppi:

Mocy na prawde mu nie brakuje. Początkowo obawiałem się, że wyjdzie z tego zabawka na 30 minut, ale widzę, że można fajnie się pobawić. Moc i prędkość nie stanowią żadnego problemu. Z resztą, jak coś, zawsze można na HK wyłapać coś mocniejszego lub zmnienić zębatkę na silniku, ale wątpie żeby była taka potrzeba. Jedynie ten nieszczęsny regulator ma ograniczony żywot i w jego miejsce musi wejść coś mocniejszego. Niektórzy zakładają spore radiatory i podobno sporo pomagają, ale jest to mozliwe w innych modelach tej serii. W tym niezbyt, ponieważ buda jest cość przylegająca...
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 30 sty 2013, o 14:49

Nie jest to może mój film, ale za to mój Buggy właśnie tak jeździ na 3S:

Awatar użytkownika
mk30
Stały bywalec...
Posty: 157
Rejestracja: 19-10-2011
Lokalizacja: Pruszków
Podziękowano: 7 razy

Postautor: mk30 » 30 sty 2013, o 19:45

Fajnie to maleństwo zapiernicza, chętnie popatrzę, poprowadzę na żywo ;)
Pozdrawiam, Marcin
Awatar użytkownika
crash
Domownik forum...
Posty: 381
Rejestracja: 19-07-2012
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 15 razy

Postautor: crash » 30 sty 2013, o 19:56

no, śmiga nieźle! pakietów kilka mam to chyba sobie zamówię... :juppi:
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 31 sty 2013, o 00:07

Rozmawiałem w Radomiu latem z gościem, który opowiadał jak się w to bawił. I opowiadał też jaką masę kasy wtapiał w alu-bajery. Podobnie jak w heliki idzie to w tysiące. Więc dopóki możesz zamówić tanio worek tanich plastików z HK to jeszcze to jakoś widzę.
A gdy pomyślisz o jakimś alu najpierw daj nam znać, żebyśmy ci to wykopali w głowy... :wall: :grin2:
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
crash
Domownik forum...
Posty: 381
Rejestracja: 19-07-2012
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 15 razy

Postautor: crash » 31 sty 2013, o 00:27

racja! bo tego amelinium to nawet panie pomalować nie idzie... :nono:
tanio ma być i ma zapierniczać... tylko tak to widzę bo inaczej to już żonie bym się nie wytłumaczył :masakra:

może jakiś dział na dwuślady? wiem że to heli team ale na samoloty mamy (bo każdy ma a sie nie przyznaje...) to i na samochody można by?
ewentualnie kiedyś przekształcimy się w rc-team :rotfl2:
:thumb:
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 31 sty 2013, o 00:43

mk30 pisze:Fajnie to maleństwo zapiernicza, chętnie popatrzę, poprowadzę na żywo ;)
Jak w następną sobote rozbije Ci Bixlera to na pociesznie będziesz mógł se kreta rozjechać... :)

crash pisze:no, śmiga nieźle! pakietów kilka mam to chyba sobie zamówię...
Jakbyś zamawiał, to warto dołożyć te kilka dolarów do apki gdzie masz d/r i expo. Bez elektronicznej korekty mały dzikus jest ciężki do ogarnięcia.

Gmeracz pisze:A gdy pomyślisz o jakimś alu najpierw daj nam znać, żebyśmy ci to wykopali w głowy...
Bez obaw :) Żeby się skusić na alu-duperelki, będą musiały być spełnione dwa warunki...
1. Któryś element uparcie będzie się wyłamywał nie dając mi spokojnie pojeździć (na razie jest ok)
2. Zamienny alu-bubel będzie dostępny na HK i będą o nim dobre opinie :)
Jakbym miał ładować na ślepo w "alu" to chyba jednak poszedłbym low costem i zmontował golfa 3 :)

crash pisze:może jakiś dział na dwuślady? wiem że to heli team ale na samoloty mamy (bo każdy ma a sie nie przyznaje...) to i na samochody można by?
Ludzie we wsi mówią, że i sam Grzesiek, gdy nikt nie widzi, pod osłoną nocy, wynurza się ze swoim off roadem :D
Awatar użytkownika
crash
Domownik forum...
Posty: 381
Rejestracja: 19-07-2012
Podziękował: 38 razy
Podziękowano: 15 razy

Postautor: crash » 31 sty 2013, o 00:53

golf 3 na radio... low costem chyba by nie poszło :vhappy:
części tanie ale elektronika to niewyobrażalna... te wszystkie elektromagnesy to by takie pole wytwarzały że żaden sygnał by tam nie dotarł a trawę to by na kilka metrów wypalało...
Awatar użytkownika
lethe
Elita forum...
Posty: 551
Rejestracja: 05-10-2012
Lokalizacja: lubuskie
Podziękował: 91 razy
Podziękowano: 47 razy

Postautor: lethe » 31 sty 2013, o 08:10

Czy realne jest sterowanie takim samochodzikiem z normalnej aparatury do latania?
Experience is something you obtain only after you need it.
This isn't 3D, I am just trying to land.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19686
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 31 sty 2013, o 09:56

Nie sprawdzałem, ale jestem przekonany, że tak. Tylko tyle, że miałbyś gaz w prawym drążku (na mode 2), żeby móc jeździć również do tyłu.
Awatar użytkownika
Neomutant
Elita forum...
Posty: 670
Rejestracja: 12-01-2013
Podziękował: 28 razy
Podziękowano: 35 razy

Postautor: Neomutant » 31 sty 2013, o 10:04

Czy realne jest sterowanie takim samochodzikiem z normalnej aparatury do latania?


Generalnie to aparaturą Dx8 lub każdą inną tej klasy możesz sterować nawet lodówką o ile zamontujesz w niej odbiornik, serwa i silnik.

ps: po rozebraniu apki w większości przypadków możesz przerobić ją na dowolny MODE

Pps: do swojej dx8 się dobrałem, wystawiłem wyprowadzenia na zewnątrz i do komputera spływają informację o przechyleniu drągów oraz przełączników i następnie komputer wysyła swoje wersje przechylenia do apki. Daje mi to taką możliwość ze komputer może sterować pojazdem a sam mam gały i przełączniki do nawigowania w alternatywny sposób (dowolnie miksując i zmieniając sygnał). Można dołaczyć modół IMU i sterować helim za pomocą HeadTraking-u. dodatkowo dokładając 2 moduły gps można rozszerzyć możliwości sterowania :]
Awatar użytkownika
Gmeracz
Lider forum...
Posty: 2203
Rejestracja: 16-03-2010
Lokalizacja: UE
Podziękował: 78 razy
Podziękowano: 206 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Gmeracz » 31 sty 2013, o 16:57

Neo, tylko żonce się nie przyznawaj że masz takie możliwości :rotfl: :grin2:
Od śmigła... Sławek
http://www.youtube.com/user/Vipcioo
Awatar użytkownika
Neomutant
Elita forum...
Posty: 670
Rejestracja: 12-01-2013
Podziękował: 28 razy
Podziękowano: 35 razy

Postautor: Neomutant » 31 sty 2013, o 17:05

Gmeracz pisze:Neo, tylko żonce się nie przyznawaj że masz takie możliwości :rotfl: :grin2:


Żonki (na razie dziewczyny) nie będę rozbierał i przerabiał na inny mode :] jest kompatybilna w tej formie w jakiej jest :)

Wróć do „Pozostałe modele”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości