Kącik akwarystyczny

Na każdy temat. Byle kulturalnie...
Regulamin forum
Jakiekolwiek wulgaryzmy, obrażanie innych użytkowników i wszelkie inne działania sprzeczne z powszechnie przyjętymi normami społecznymi będę automatycznie eliminować posty, wątki a nawet autora.
Awatar użytkownika
kwiatek
Elita forum...
Posty: 681
Rejestracja: 16-12-2016
Lokalizacja: solec kujawski
Podziękował: 13 razy
Podziękowano: 32 razy

Postautor: kwiatek » 6 lut 2021, o 09:29

Super widać że zaczyna żyć a oto moje szkiełka ( bo w sumie mam 3) :) na drugiej fotce przygotowane do nowych lokatorów zainspirowany twoimi poczynianiami wracam do krewetek :dance:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Gaui x7 T-Rex 470 l taranis x lite pro
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15985
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1691 razy
Podziękowano: 1002 razy

Postautor: aikus » 6 lut 2021, o 13:58

kwiatek pisze:Super widać że zaczyna żyć a oto moje szkiełka ( bo w sumie mam 3) :) :



ale zajebiste:D:D

W sumie to teraz trochę żałuję, że poszedłem w takie jedno duże akwarium...
znaczy zawsze chciałem takie duże mieć, ale ... mając więcej mniejszych tak naprawdę więcej mozna.

Z drugiej strony ... No w jakim bardzo mniejszym akwarium mogłbym mieć dobrze taką ławicę brzanek... W 60l? No kurde za mało... stóweczka to minimum...
A nie mając tej 300, ile bym stówek postawił w jej miejsce...? Na pewno nie trzy ;)

... Z drugiej strony jakbym... tak chciał...
... dopiero teraz o tym pomyslałem, ale w tym baniaku miały jeszcze neonki czerwone mieszkać... Więc takie dwie ławice - w 300 litrach ... no jest jakaś szansa, że się dogadają.
W mniejszym baniaku mogłoby być ciężko...

No ... to chyba jednak jest dobrze.

Bo z trzeciej strony, jakieś małe nano akwarium, krewetkarium, kotnik, tak powiedzmy 20 - 40 litrów to się zawsze gdzieś po chałupie upchnie...
:D:D
Awatar użytkownika
gusto
Elita forum...
Posty: 757
Rejestracja: 11-08-2016
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 46 razy
Podziękowano: 10 razy

Postautor: gusto » 6 lut 2021, o 16:15

Ja mam 70 l i mam brzanki.
Dawno nie liczyłem ale chyba 10szt będzie.
Protos 380 | X360 | Diatone R349 |

Taranis X9D SE
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15985
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1691 razy
Podziękowano: 1002 razy

Postautor: aikus » 6 lut 2021, o 17:16

No dobra aleco z nimi jeszcze masz?
Awatar użytkownika
El Grey
Stały bywalec...
Posty: 248
Rejestracja: 12-08-2016
Lokalizacja: Miasto stołeczne Łódź
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 22 razy

Postautor: El Grey » 6 lut 2021, o 17:28

No to się dzieje. :approve: A ja właśnie skończyłem restart swojego... Matko wyciągnąłem 20l roślin z baniaka, nawet nie zdawałem sobie sprawy że aż tak zarosło mi szkło...
Szkoda że do baniaka wróciło może 10% tego co wyciągnąłem.
Teraz kilka dni niepewności jak parametry się będą zmieniać, a już widzę że nareszcie Twardość i PH leci w dół zajebi... :banana: Może wreszcie doczekam się większego przychówku krewetek.
CX 450pro v5 DFC, CX 450 Black Angel, Protos 380, Goblin 380, Goblin 500, PA Extra 260 SPEKTRUM DX8 G2
Awatar użytkownika
gusto
Elita forum...
Posty: 757
Rejestracja: 11-08-2016
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 46 razy
Podziękowano: 10 razy

Postautor: gusto » 6 lut 2021, o 17:31

aikus pisze:No dobra aleco z nimi jeszcze masz?

Krewetki Amano.
To są brzanki pięciopregie oraz titeya .
Protos 380 | X360 | Diatone R349 |

Taranis X9D SE
Awatar użytkownika
gusto
Elita forum...
Posty: 757
Rejestracja: 11-08-2016
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 46 razy
Podziękowano: 10 razy

Postautor: gusto » 7 lut 2021, o 14:27

Pieknie. Wasze baniaczki idą w dobrych kierunkach. Super .
U mnie lekkie schodki ale damy radę.
Pojawiła się sinica. Nawet całkiem dużo. Co mogłem usunęłem ręcznie i podmianka wody. W ruch poszły testy no3 i po4.
No i co ? Okazuje się że jednego i drugiego mam 0!!!
Podejrzewam że rośliny wszystko wpierdziły.
Nie wiem czy dobrze kombinuję ale w takim przypadku może pojawić się sinica. Mam rację ?
Jak się mylę to poprawcie.

Czekam teraz na tą ceramikę do filtra i będę robił wymianę podłoża. Tylko nie wiem jakie użyć. Na pewno jakieś aktywne i pod spodem plant growth substrate.

Aikus ty masz brzanki sumatrzańskie ?
Czasem to nie jest gatunek agresywny?
Z tego co słyszałem to przy sumatrach najlepiej akwarium gatunkowe . Bez żadnych gupików ,skalarów itp.
Protos 380 | X360 | Diatone R349 |

Taranis X9D SE
Awatar użytkownika
El Grey
Stały bywalec...
Posty: 248
Rejestracja: 12-08-2016
Lokalizacja: Miasto stołeczne Łódź
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 22 razy

Postautor: El Grey » 7 lut 2021, o 15:23

Brzanka sumatrzańska z doświadczenia to zadzira okrutna, ale w większych zbiornikach spokojnie pogodzi się z większością gatunków.
CX 450pro v5 DFC, CX 450 Black Angel, Protos 380, Goblin 380, Goblin 500, PA Extra 260 SPEKTRUM DX8 G2
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15985
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1691 razy
Podziękowano: 1002 razy

Postautor: aikus » 7 lut 2021, o 15:58

Docelowo w akwa zagości jeszcze ławica Neonów - z tymi Brzany nie powinny mieć problemów.
Z zarybieniem gupikami - poczekam aż rozchulają mi się rośliny.
Skalarów ani żadnych innych jakichś welonowych delikatnych mieć nie planuję.
Prawdopodobnie pojawi się jakiś Gurami, albo pielęgnica i jeśli pielęgnica to najpewniej meeka (oczywiście parka) - te poradzą sobie z małymi zadziorami:>-

Generalnie jednak jest tak jak piszę Elgrey - zalety dużego baniaka i dużego stada - pewniej i spokojniej się czują i jak się piorą to raczej między sobą (jest w moim stadku jedna taka parka - tłuką się non stop, jedna już ma ubytek w pokrywie skrzelowej, ale w ogóle jej to nie przeszkadza dalej sie tłuc).
Kirysy, zbrojniki, ślimki - w ogóle ich nie interesują.
Trochę dukuczają krewetkom, ale narazie żadnej nie zrobiły poważnej krzywdy.

To był taki trochę spontan z tymi brzanami... Miałem je kiedyś i pamiętałem jakie są zadziorne... ale że z gupikami wyszło jak wyszło - stwierdziłem - WIO Jedziemy.
Poki co - wyszło nieźle - raczej będę dostosowywał baniak pod Brzanki niż w drugą stronę.
Ta ich żwawość, ciekawskość i nadzwyczajna wręcz kumatość dosłownie miażdzy system.
Sa u mnie trzeci dzień, a już kumają kiedy i gdzie się je karmi.
Jak wczoraj poświeciłem laserem w dno baniaka - wszystkie tak samo szybko się nią zainteresowały jak i straciły zainteresowanie - po prostu natychmiast się połapały, że to jakaś ściema i w dupie z tym.
zaje**scie łobuziary polubiłem ;)

Do tego stopnia, że zastanawiam się co by tu zrobić, żeby się kiedyś wytarły... Normalnie raczej na to nie liczę - wymagają do tarła kwaśnej i miękkiej wody...
Ale biorąc pod uwagę, że mam pH 7,2 to dużo zbijać nie będzie trzeba...
No zobaczymy, zobaczymy, a nuż się wytrą bez niczego... BYłoby zaje**scie...:D:D

No i w planach mam też sprowokować do tarła Kirysy. To oczywiście oddzielny temat, ale tak - chciałbym to zrobić, bo nigdy mi się nie rozmnożyły, ale też nigdy się nie starałem tego zrobić... bo to trzeba trochę przy tym pochodzić.
Normalnie kirysy trą się na początku pory deszczowej... więc w baniaku trzeba taką sytuację zasymulować: obniżyć temperaturę o kilka stopni, podmianka wody (na świeżą i chłodniejszą), filtry, dyfuzory na masa, napowietrzanie na maksa, jak jest jakaś deszczownia - odpalić.
Ponoć jak sie to dobrze zrobi to 100/100 że będzie ;)
Awatar użytkownika
El Grey
Stały bywalec...
Posty: 248
Rejestracja: 12-08-2016
Lokalizacja: Miasto stołeczne Łódź
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 22 razy

Postautor: El Grey » 7 lut 2021, o 17:54

Już wiesz co i jak z kirysami, to już dużo. Mnie się udało wiele lat temu Spiżowe rozmnożyć w kranowej wodzie zakwaszonej wkładami torfowymi, więc się da :D
CX 450pro v5 DFC, CX 450 Black Angel, Protos 380, Goblin 380, Goblin 500, PA Extra 260 SPEKTRUM DX8 G2
Awatar użytkownika
kwiatek
Elita forum...
Posty: 681
Rejestracja: 16-12-2016
Lokalizacja: solec kujawski
Podziękował: 13 razy
Podziękowano: 32 razy

Postautor: kwiatek » 8 lut 2021, o 17:53

Są lokatorzy
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Gaui x7 T-Rex 470 l taranis x lite pro
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15985
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1691 razy
Podziękowano: 1002 razy

Postautor: aikus » 10 lut 2021, o 10:53

... a u mnie Brzanki -1 ;/
W nocy jedna czarna wyskoczyła z baniaka... nie miała szans.
kurde, płyty PVC do zbudowania pokrywy juz kupione... Idą... mają być na poniedziałek...
Chyba przykryję to akwa czymkolwiek do tego czasu... bo jakoś obniżanie poziomu wody na 10cm poniżej krawędzi mi się nie widzi - nie po to mam baniak 300 litrów, zeby mieć w nim 250 litrów wody, no kuźwa, no...
Awatar użytkownika
dawo
Sknerus
Posty: 2142
Rejestracja: 06-10-2014
Lokalizacja: Piastów
Podziękował: 46 razy
Podziękowano: 81 razy

Postautor: dawo » 10 lut 2021, o 14:21

Mi kiedyś tak wyskoczyła pielęgniczka Burgundii duży samiec i dopiero zauważyłem jak trzepotał się na podłodze... Wrzuciłem go do wody, trochę w kurzu był ale nic mu się nie stało, a trochę poleżał na podłodze zanim go usłyszałem :)
Heli: 450, V922, 2x250, Protos 380, Protos 500, 2 x XL POWER 550
Samoloty: 2 x Combat, FunCub, MX-S, Sebart Katana 50E, Skrzydło, 2xF16, Hyper Bipe, Hawk EDF, Rad Jet, Akrobat Halowy,Bolt Mavimodels, ASW28 Volantex, E-flight v900 i Mini EDGE 540, Kwarciński Micron 150,
Drony: quad 250 i QX 90,
Samochodziki: Traxxas Rustler i 2 x Rustler 4x4, Slash 2wd, Summit, Arrma Typhon i Infraction 6s
DX9 G2 :)
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15985
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1691 razy
Podziękowano: 1002 razy

Postautor: aikus » 10 lut 2021, o 15:00

No w odkrytych baniakach to się niestety zdarza, dlatego mimo, ich pewnej jakiejś takiej fajności - generalnie nie bardzo je lubię.
Bo nawet pomijając Brzanki które sa straszliwymi dzikuskami, to się zdarza też Kiroskom, Zbrojnikom... Małe slimaczki wyłażą z otwartych zbiorników na potęgę...
...
A kiedyś widziałem na jakiejś wystawie pięknego dużego holendra (a miał z 500 litrów jak nic), w środku tylko jedna ławica neonków i wody nalane równiutko z brzegiem. Serio!
No ale może właśnie akurat Neonki są tymi rybami którym wyskakiwać z wody się nie zdarza...
Specjalnie bardzo dokładnie obejrzałem okolice wokół zbiornika i nie wypatrzyłem żadnego uschniętego truchełka...
Awatar użytkownika
gusto
Elita forum...
Posty: 757
Rejestracja: 11-08-2016
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 46 razy
Podziękowano: 10 razy

Postautor: gusto » 10 lut 2021, o 21:50

Czyli to był zbiornik typowo na wystawę. W praktyce to nalanie wody równo z brzegiem jest nie praktyczne.
Jak wkładamy ręką a tym bardziej sięgamy do dna to woda wylewa się że zbiornika. Musiałbyś odlewać przed każdym pogrzebaniem.
Też miałem kiedyś neony i też wyskakiwały. Moim zdaniem każde wyskakują. Jedne mniej drugie więcej.
Krewetki też wyłażą. Można je znaleźć nawet w sąsiednim pokoju.
Kwesta gustu ale ja wolę nalać mniej wody niz przykrywać akwarium.

Dzisiaj przyszła ceramika więc biorę się do roboty.
Zastanawiam się tylko do czego służą te małe czarne kulki zamknięte razem z mediami w woreczku.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Protos 380 | X360 | Diatone R349 |

Taranis X9D SE
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15985
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1691 razy
Podziękowano: 1002 razy

Postautor: aikus » 11 lut 2021, o 02:14

.... albo ja już jestem całkiem ślepy, albo takie jest to zdjęcie, że gówno widać a nie jakieś czarne kulki...
... no albo to jest ... właśnie .... gówno.
Mysie na przykład :D:D:D

Nie no żartuje... może pochłaniacz wilgoci jakiś? Tylko po grzyba... A! Może właśnie, żeby nie było grzyba ... ??
:dk: nie wiem... na opakowaniu nic nie piszą?
...

Wracając do tematu wyskakujących mieszkańców akwa: dorobiłem na szybko nadstawki z pleksy :> Bo tak jak mówisz - rzecz gustu no i cóż, mój jest inny niż Twój.
Oczywiście mój jest lepszy, ale mniejsza o to :D :piwo:

Dzisiaj sprzedawca nadał płyty... może a nuż dojdą jutro (a nie w poniedziałek)....
Awatar użytkownika
El Grey
Stały bywalec...
Posty: 248
Rejestracja: 12-08-2016
Lokalizacja: Miasto stołeczne Łódź
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 22 razy

Postautor: El Grey » 11 lut 2021, o 07:55

Instrukcyje czytaj :swir: z mediami z tego co pamiętam są szczepy bakterii w woreczku.
Co do przykrywania baniaka... w większości przypadku po prostu nie ma wyjścia Malawi, Tanga, ryby są tak szybkie i niestety agresywne w stosunku do pobratymców że uciekają górą, ale wszystkie kąsaczowate bez problemy bez pokrywy.
Często gwałtowne zmiany oświetlenia powodują panikę i ryby skaczą. Ja mam na razie spokój oświetlenie nocne się sprawdza, zero strat :grin2: .
CX 450pro v5 DFC, CX 450 Black Angel, Protos 380, Goblin 380, Goblin 500, PA Extra 260 SPEKTRUM DX8 G2
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15985
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1691 razy
Podziękowano: 1002 razy

Postautor: aikus » 11 lut 2021, o 09:55

El Grey pisze:Często gwałtowne zmiany oświetlenia powodują panikę i ryby skaczą. Ja mam na razie spokój oświetlenie nocne się sprawdza, zero strat :grin2: .


A jakie masz oświetlenie nocne?
Ja kiedyś miałem niebieskie ledy, ale to trochę nie tak jak powinno być - powinny być raczej jakieś żółte/pomarańczowe chyba...
Swoją drogą światło nie powinno się ani gasić ani zapalać zero-jedynkowo... no ale ... wiadomo...
Awatar użytkownika
El Grey
Stały bywalec...
Posty: 248
Rejestracja: 12-08-2016
Lokalizacja: Miasto stołeczne Łódź
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 22 razy

Postautor: El Grey » 11 lut 2021, o 13:48

No ja mam właśnie sterownik od lampy ustawiony na 1% mocy i tak lampa świeci w nocy :dance:
CX 450pro v5 DFC, CX 450 Black Angel, Protos 380, Goblin 380, Goblin 500, PA Extra 260 SPEKTRUM DX8 G2
Awatar użytkownika
gusto
Elita forum...
Posty: 757
Rejestracja: 11-08-2016
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 46 razy
Podziękowano: 10 razy

Postautor: gusto » 11 lut 2021, o 14:02

Czytałem instrukcje na pudełku. Nie jest powiedziane że są to bakterie. Domyślałem się bo co to może być.
Do mysich bobków było podobne. :)
Przypuszczenia potwierdził opis aukcji.

El Grey jakie masz oświetlenie ? To jest coś kupionego w całości czy DIY?
Protos 380 | X360 | Diatone R349 |

Taranis X9D SE

Wróć do „Brudnopis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości