Multimarkowa baza czesci zamiennych

Na każdy temat. Byle kulturalnie...
Regulamin forum
Jakiekolwiek wulgaryzmy, obrażanie innych użytkowników i wszelkie inne działania sprzeczne z powszechnie przyjętymi normami społecznymi będę automatycznie eliminować posty, wątki a nawet autora.
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2201
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 16 cze 2020, o 23:19

Panowie ostatnio wzialem sie za wklepanie do tabelki lożysk i paru innych pierdół, ktore wystepuja w moich helikach (jeszcze nie jest skonczona). A dzisiaj przyszlo mi do glowy zeby moze to udostepnic dla wszystkich i poprosic o wprowadzenie w miare mozliwosci wymiarów czesci, ktore mozna swapowac miedzy modelami i markami. Troche ich ostatnio przybylo, troche ubylo a modele nie przestaly kretowac :) Czasami nie ma czegos dany sklep na stanie i wiedza o dostepnym zamienniku moze byc cenna. Mam na mysli rozmiary kulek, gwinty popychaczy, lozyska i wszystko co teoretycznie mozna przerzucac miedzy modelami. XL jest strasznie powsciagliwy jesli chodzi o podawanie wymiarow czesci. Za to taki tarot z ostatnimi bezkabinowymi modelami nokautuje pozostale marki. W manualu jest doslownie wszsystko zwymiarowane. Tak to u mnie wyglada ale mozna oczywiscie pewnie co nie co usprawnic.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 17 cze 2020, o 08:44

Piękny pomysł, piękny Karolu!
Ja bym tylko zrobił to trochę inaczej, to znaczy, dałbym kolumnę z nazwą części i trzy kolumny z wymiarami (dla łożysk - chyba żadna inna część nie ma więcej niż 3 krytycznie ważnych wymiarów - pasek ma dwa - długość i szerokość...)
I wtedy np.:
- rozbiłem sophisticated prehistoryczny model z łożyskiem 15x8x4 i paskiem o długości (obwodzie) 2 metry.
- filtruję kolumnę z nazwą części po łożyskach patrze, patrze i widzę - jest.
- filtruję kolumnę z nazwą części po paskach, patrze, patrzę i widzę - jest.

Trzeba też ustalić, że wymiary łożysk wpisujemy wg. jednej konwencji. IMO intuicyjniejasza jest Dxdxh, ale Ty tu widzę wpisujesz dxDxh - w sumie bez znaczenia, byleby wszystkie były wpisywane tak samo - inaczej tabelka bezwartościowa.

W częściach typu głowica, tarcza sterująca, będzie się liczyła tylko średnica wału - reszta w uwagach.

Udostępnij tabelkę w googlu, ja w wolnej chwili poklikam jak bym to widział... (zrób sobie snapshota też oczywiście - jakbyś uznał, że coś popsułem - przywrócisz).
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2201
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 17 cze 2020, o 09:22

Z tego co widzialem to wszedzie tak sa podawane wymiary lozysk - wszedzie czyli w manualach i sklepach :) Najpierw srednica wew x srednica zew x wysokosc. Pozniej udostepnie to zrobisz swoje poprawki i zobaczymy jak to bedzie wygladalo :)
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 17 cze 2020, o 09:32

Carson pisze:Z tego co widzialem to wszedzie tak sa podawane wymiary lozysk - wszedzie czyli w manualach i sklepach :) Najpierw srednica wew x srednica zew x wysokosc.


A. no dobra, skoro tak to OK. Może i tak - ja się nie upieram.

Carson pisze:Pozniej udostepnie to zrobisz swoje poprawki i zobaczymy jak to bedzie wygladalo :)


:thumb:
Awatar użytkownika
SeKLeS
Lider forum...
Posty: 1860
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Riom (Francja)
Podziękował: 29 razy
Podziękowano: 135 razy

Postautor: SeKLeS » 1 gru 2021, o 03:10

Jak tam co tam? Zacny pomysł nie znalazł odbiorców?

Dziabnięte z Tapatalka
Za co krzywo patrzy na mnie kobieta:
ReX 500EFL 3GX vel ŚPIOCH
Protos Mini vel... Miniak?
Protos Pincet
Extra 260 PA vel WiDmO
Reactor vel Papierzak
F16 - w budowie
Aurora 9
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 1 gru 2021, o 20:47

Ooo blać... ja całkiem zapomniałem o tym ...

Ale tak w ogóle to taki projekt (podobny) zaczął już kiedyś Zborecque ... i też jakoś umarło...
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 1 gru 2021, o 21:01

Ilość roboty przy tworzeniu i sprawdzaniu takich list jest niewspółmierna do ich użyteczności. Kto chce rzeźbić to sobie na własną rękę podpyta o dany element.

O elementach normatywnych to w ogóle szkoda pisać, bo tu mowa o "kompatybilności między helikami" jest mocno naciągana. Jak ktoś szuka śrubki M3x16 to taką kupuje w sklepie ze śrubkami a nie patrzy w jakim kicie występowała.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 1 gru 2021, o 21:51

No właśnie... obawiam się, że tak to trochę jest, a nie chciałem tego mówić głośno ;)
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 821
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 139 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kudzu » 2 gru 2021, o 19:47

No nie do końca tak jest, bo często części są katalogowane sklepach wyłącznie wg modelu/wersji helika bez podawania jakichkolwiek wymiarów - osobiście się z tym męczyłem poszukując zamienników do CPXa wśród 450tek. I przychodzi moment, gdy potrzebnego elementu akurat nie ma na stanie, ale wiedząc, że jest kompatybilny z inną marką, można szukać w innym sklepie.
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 2 gru 2021, o 20:39

W teorii - zgoda.
Ale w praktyce - sam widzisz. Jest inicjatywa, jest baza i projekt umiera.
Więc wychodzi, że łatwiej się przemęczyć i szukać części wśród nie-helikopterowych (łożyska), albo wśrod takich, które po prostu muszą pasować pod warunkiem zgadzania się jednego wymiaru (snapy, wałki).
No ja w każdym razie tak robię.
...
Wiesz, inaczej to musiałbym ... PRZED zepsuciem helikoptera zwymiarować każdą część i zapisać.
Konia z rzędem temu kto to robi.
Z trzeciej strony w manualach składania helików wymiary przeważnie SĄ napisane.
Problem jest w tym, że wiele łożysk jest mocno egzotycznych i dostępnych tylko w dwóch miejscach na świecie...
No ale ... tutaj baza niczego nie zmieni...
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 3 gru 2021, o 00:38

W praktyce jeśli potrzebujesz łożyska czy śrubki a w instrukcji nie ma opisu, to korzystasz z suwmiarki.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 3 gru 2021, o 01:01

Taaak.... gorzej, jak brakująca część została przemielona, zgubiona, albo chjwc się z nią stało, albo ...
... no taka głupia sprawa, wiesz, że łożysko jest do wymiany, ale jeszcze działa.
Lack of documentation.
Wiadomo, że jak rozbierzesz to już nie złożysz bez nowego łożyska.
Jak nie rozbierzesz - nie masz jak zmierzyć...

... ale i tak NIE spowoduje to, że ZANIM poskładam helika zbuduję bazę jego części z dokładnym opisem która do czego i tak dalej.
Bo umówmy się, to nie są urządzenia, które MUSZĄ być dostępne z SLA 99,99.
Jak się tak zdarzy, że nawet mój jedyny helikopter będzie uziemiony przez miesiąc... i nawet akurat będzie to lipiec, no to co się stanie?
Nikt nie umrze.
Nikt nie straci milionów dolarów.
Bardzo nawet możliwe, że ktoś będzie szczęśliwszy.

Wróć do „Brudnopis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości