Gazowy kocioł kondensacyjny.

Na każdy temat. Byle kulturalnie...
Regulamin forum
Jakiekolwiek wulgaryzmy, obrażanie innych użytkowników i wszelkie inne działania sprzeczne z powszechnie przyjętymi normami społecznymi będę automatycznie eliminować posty, wątki a nawet autora.
Awatar użytkownika
Artz
Elita forum...
Posty: 635
Rejestracja: 06-04-2015
Lokalizacja: Skawina
Podziękował: 23 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: Artz » 16 gru 2020, o 11:28

Panowie, jak to działa?

Mamy kocioł gazowy i zasobnik wody. Do CWU kocioł nagrzewa wodę w zbiorniku i w razie poboru dogrzewa wężownicą tą zimną która wpłynie na dół zbiornika do zadanej 50oC.

Ale jak to działa w przypadku ogrzewania CO? Tutaj też mogę ustawić temperaturę wody (ale której)? Ustawiam np. 40oC. Wtedy piec mimo że w zbiorniku jest nawet 60oC to i tak cały czas pali płomień.
Czy woda do CO grzana jest na bieżąco? Czy też jej powrót ma osobną wężownicę w zasobniku która odbiera ciepło z zasobnika a dodatkowo jest dogrzewana aby uzyskać zadaną temperaturę? A może nie przepływa przez zasobnik, tylko przez kocioł który ją grzeje "przepływowo".
W zasobniku jest jednak tylko jedna wężownica.
Awatar użytkownika
Adam12
Elita forum...
Posty: 1285
Rejestracja: 31-10-2015
Lokalizacja: Podhale
Podziękował: 81 razy
Podziękowano: 74 razy

Postautor: Adam12 » 16 gru 2020, o 13:04

Kocioł nagrzewa CWU ale POPRZEZ wężownicę. Woda w zbiorniku nie przechodzi przez kocioł. Jest grzana przez wymiennik/wężownicę.
Masz dwa pomiary temp dla obiegu CO i CWU. Piec przełącza między obiegami i sprawdza sobie co ma na zadanym (jaka temp). Zwykle CWU ma priorytet czyli jak będziesz lał ciepłą godzinami to CO stoi godzinami :)
Piec grzeje dany obieg do zadanej temp: CO - czujnik pokojowy, CWU - czujnik na bojlerze. Osiągnie co ma za zadane i staje.
W zależności od pieca jak grzejesz CO to leci też obieg CWU. Jak grzejesz CWU obieg CO stoi.
XL Power 380; Volantex Saber; Spektrum DX8
Awatar użytkownika
Artz
Elita forum...
Posty: 635
Rejestracja: 06-04-2015
Lokalizacja: Skawina
Podziękował: 23 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: Artz » 16 gru 2020, o 13:20

Zapomniałem napisać że mój piec CO jest jednofunkcyjny.

Jest jeden obieg -wodociągi > zbiornik (woda nagrzana przez wężownicę) - woda leci w kran .
A drugi obieg CO musi być zamknięty bo woda z wodociągów nie idzie w podłogówkę. Zastanawiam się czy ta woda przelatuje przez zasobnik? Jeśli tak to w jakim celu? Czy tylko przez piec gdzie jest grzana "przepływowo".
Rozumiem że kocioł z wężownicą ma obieg zamknięty i woda z tego układu nie płynie dalej ?
Awatar użytkownika
Adam12
Elita forum...
Posty: 1285
Rejestracja: 31-10-2015
Lokalizacja: Podhale
Podziękował: 81 razy
Podziękowano: 74 razy

Postautor: Adam12 » 16 gru 2020, o 13:38

O ile pamiętam woda CO u mnie przechodzi przez wężownicę zasobnika , ale ja mam porąbane, bo mam jeszcze wpięty kominek z płaszczem wodnym. W sensie jak grzeje CO to i wężownica CWU chodzi. Na odwrót nie. A jak być powinno :dk:
Obieg zamknięty w sensie: kocioł, wężownica i grzejniki.
XL Power 380; Volantex Saber; Spektrum DX8
Awatar użytkownika
Extra330
Domownik forum...
Posty: 258
Rejestracja: 23-05-2015
Lokalizacja: Jabłonna
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 14 razy

Postautor: Extra330 » 16 gru 2020, o 20:56

Piec jednofunkcyjny rózni się tylko tym, że nie ma wewnątrz obudowy podgrzewania cwu. To realizowane jest na zewnątrz pieca. Wydaje się, że w Twoim przypadku jest dokładnie tak jak opisał Adam12 tylko to co w dwufunkcyjnym jest w środku to u Ciebie na zewnątrz. Jednofunkcyjne stosuje się wtedy, kiedy potrzebny jest większy zasobnik na cw. np. jak jest wieloosobowa rodzina i duże zużycie cw, lub odbiorniki są od siebie oddalone to można zastosować układ cyrkulacji cw, aby nie czekać na pojawienie się ciepełka w kranie
Pozdrawiam Władek
Gaui X2, X5, X7, MX3
Goblin 420, 500HPS3, 700C

Wróć do „Brudnopis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości