Kącik akwarystyczny

Na każdy temat. Byle kulturalnie...
Regulamin forum
Jakiekolwiek wulgaryzmy, obrażanie innych użytkowników i wszelkie inne działania sprzeczne z powszechnie przyjętymi normami społecznymi będę automatycznie eliminować posty, wątki a nawet autora.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 13 mar 2021, o 00:59

No właśnie, brunatnice...
A ja albo nie umiem ich odróżniać od brązowych okrzemków, albo nigdy nie miałem okrzemków, bo przy okrzemkach, zaciemnianie zbiornika jest błędem, okrzemki pojawiają się właśnie raczej przy niedoborze światła.
A nigdy (poza nowym zbiornikiem) nie miałem tych brązowych wysypów.
Takie są moje doświadczenia - stąd moje podejście do głoszonych przez wszystkich wielkich świata akwarystów teorii - z co najmniej lekką rezerwą.

Poza tym zwracam uwagę jeszcze raz: w zasadzie to ilość światła jaką "pompuję" do akwa się nie zmieniła.
Wręcz mogła zmaleć, bo tak jak wcześniej było od 8 do 23 non stop 100% 60W 6500K, tak teraz...
... o 4 zaczyna się stopniowe rozjaśnianie RB (plant), o 7 ma już pełną jasność (ale to ledwie jakieś 10W), potem zaczyna narastać 6500K, o 9 ma pełną jasność, potem zaczyna się przyciemniać RB, tak aby od 10 do 16 mieć tylko 60%, potem znowu wzrasta do pełnej jasności, a o 8 zaczyna się ściemniać 6500k, gaśnie całkowicie o 22, wtedy zaczyna się ściemniać RB, gaśnie całkowicie o 23.

Do tego jedna uwaga: PEŁNA JASNOŚĆ to w moim przypadku wysterowanie na 90% zarówno w przypadku 6500K jak i RB. Po prostu zauważyłem, że powyżej tego, dość mocno rośnie prąd, a wizualnie ilość światła się nie zmienia. Skąd innąd wiem, że im bardziej wysterowuję diody tym mniejsza jest ich sprawność, więc uznałem, że 90% będzie OK, więcej nie ma co dawać.

Tak sobie wymyśliłem... nie najlepiej, już to wiem, ale będę jeszcze poprawiał, m.in. dorzucę pasek Blue, ktory będzie świecił słabiutko przez całą noc...

Ale ogólnie i sumarycznie, czy teraz do akwa trafia więcej czy mniej światła niż przy dwóch 30W naświetlaczach walących non-stop na 100% mocy od 8 do 23... to IMHO trudno ocenić i wcale nie jest takie oczywiste, że ilość światła wzrosła...
... ale poprawcie mnie, jeśli się mylę.
Awatar użytkownika
El Grey
Stały bywalec...
Posty: 248
Rejestracja: 12-08-2016
Lokalizacja: Miasto stołeczne Łódź
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 22 razy

Postautor: El Grey » 13 mar 2021, o 08:01

Żeby to sprawdzić musiałbyś mieć miernik luksów.
CX 450pro v5 DFC, CX 450 Black Angel, Protos 380, Goblin 380, Goblin 500, PA Extra 260 SPEKTRUM DX8 G2
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 13 mar 2021, o 11:44

No ale to nadal nie byłoby takie proste, bo miernik ... czkaj... czym jest luks...?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Luks_(fotometria)

OK, już się upewniłem, no i właśnie, liczą się nie tylko luxy, ale i czas.
A jak mam te wschody i zachody to zaczyna się robić skomplikowane, chyba, że są takie mierniki które potrafią zliczać "luxogodziny" ;)
Tak czy siak, raczej nie będę się w to bawił.
Glonów póki co nie ma. Żadnych... ani tych co chciałem je mieć ani żadnych innych.
Mam wrażenie, że odkąd mam to nowe oświetlenie bardzo mocno bujnęła się moczarka kanadyjska...
ALE! fakt też jest taki, że zdjąłem oświetlenie z zielistka znad hydroponiki. To pewnie spowodowało, że zaczął on trochę mniej fotosyntetyzować, mniej wyciąga azotu z wody (co z resztą potwierdzają testy) i więcej zostaje dla roślin w baniaku.
Zielistkowi natomiast przyda się trochę odpoczynku. Rozszalał się u urósł mocno, ale kolory to on ma takie sobie... Bladzieńkie. Widać, że czegoś mu brakuje...
Ogólnie wydaje mi się, że zmiana była w dobrą stronę...
;)
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 15 mar 2021, o 11:49

A u mnie choroba....
Gniejące płetwy i chyba coś jeszcze - nie wiem co.
Jedna brzanka całkowicie straciła ogon w ciągu doby.
Padło 8 neonków - w ciągu kilku godzin....
Masakra.
Pozostałe Brzanki i wszystkie inne ryby zdrowe.
Z Neonkami nie było nawet jak zareagować - tylko część z trupów miała ubytki w płetwach - stąd podejrzenie, że oprócz tych bakterii opierdalających rybom płetwy jest jeszcze jakaś inna zaraza, może blać jakiś rybi koronawirus :/

Brzanka odłowiona i wrzucona do izolatki z KMNnO3 - tylko to udało mi sie na szybko zdobyć z apteki.
Ogona nie ma i pewnie trochę to zajmie, zanim jej odrośnie, ale czuje się zauważalnie lepiej.
Dziś połowa drugiej doby od rozpoczęcia leczenia.
Ma problemy z pływaniem co jest naturalne, ale rzuca się na pokarm :D Jest moc w zwierzaku :thumb:
W zbiorniku ogólnym sytuacja jakby się ustabilizowała.

Profilaktycznie podmieniłem 30% wody...
Mam około 25mg/l azotanów... niby sporo, ale bez przesady - miewałem po 50 i nic złego się nie działo.
Tylko, że azotany to nie wszystko...

Szukam po prostu przyczyny tego co się stało... Pierwsze podejrzenia padają oczywiście na ostatnio dorzucona "porcję" ryb, bo nic poza tym sie nie zmieniło.
... ale z drugiej strony - to żywy zbiornik - tu się cały czas coś zmienia...
Nie chcę leczyć całego zbiornika, bo obawiam się, że będzie się to równało restartowi cyklu azotowego, a tego nie przeżyje większość obsady.
...
więc dziś znów podmienię trochę wody i czekam... na rozwój wypadków.

...
Nokurwano... Że tak powiem...
Awatar użytkownika
kwiatek
Elita forum...
Posty: 681
Rejestracja: 16-12-2016
Lokalizacja: solec kujawski
Podziękował: 12 razy
Podziękowano: 32 razy

Postautor: kwiatek » 15 mar 2021, o 11:55

Jeśli masz lampę UV to odpal nie zaszkodzi a może pomóc
Gaui x7 T-Rex 470 l taranis x lite pro
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 15 mar 2021, o 12:21

Nie mam właśnie... bo tak ... jakoś zawsze uważałem to za zbytek... ale chyba kupię - warto mieć nawet nie po to, żeby używać cały czas tylko właśnie na takie okoliczności.
Awatar użytkownika
dawo
Sknerus
Posty: 2135
Rejestracja: 06-10-2014
Lokalizacja: Piastów
Podziękował: 46 razy
Podziękowano: 81 razy

Postautor: dawo » 15 mar 2021, o 13:13

Może ozonator?
Heli: 450, V922, 2x250, Protos 380, Protos 500, 2 x XL POWER 550
Samoloty: 2 x Combat, FunCub, MX-S, Sebart Katana 50E, Skrzydło, 2xF16, Hyper Bipe, Hawk EDF, Rad Jet, Akrobat Halowy,Bolt Mavimodels, ASW28 Volantex, E-flight v900 i Mini EDGE 540, Kwarciński Micron 150,
Drony: quad 250 i QX 90,
Samochodziki: Traxxas Rustler i 2 x Rustler 4x4, Slash 2wd, Summit, Arrma Typhon i Infraction 6s
DX9 G2 :)
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 15 mar 2021, o 14:39

Nieeee, no co Ty to przecież tak samo jakbym KMnO3 do wody dodal... wytluke wszystkie bakterie, te w filtrze tez....
... Z resztą nie tylko bakterie...
:D Równie dobrze mógłbym po prostu chloru dorzucić.
Byłoby sterylnie - to na pewno. :lol: :lol:
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 15 mar 2021, o 14:58

Awatar użytkownika
kwiatek
Elita forum...
Posty: 681
Rejestracja: 16-12-2016
Lokalizacja: solec kujawski
Podziękował: 12 razy
Podziękowano: 32 razy

Postautor: kwiatek » 15 mar 2021, o 15:08

Jedno jest pewne po tych tabletkach już nic Ci nie zachoruje................ Bo nic nie będzie :rotfl:
Gaui x7 T-Rex 470 l taranis x lite pro
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 15 mar 2021, o 16:10

hehe.... Rozjebałem świat!
Wszyscy nie żyją.
Nikt nie cierpi.
Nie ma pretensji.
Nie ma winnych.
Piękny sen!
:D
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 15 mar 2021, o 19:22

Update po dzisiejszym dniu:
Brzanki -1
Neony -1
Kirysy - sztuk jedna stan kiepski, ale jak chciałem odłowić do eutanazji to dostała takiego kopa, że stwierdziłem, że chyba chce zyć.
Chora w izolatce - stan bez zmian, czyli kiepsko, wygląda, że powoli ku dobremu.

Ogólnie akwa w stanie jakiejś takiej hibernacji - jakby na coś czekało.
POdmianka wody i wszystko zaczyna na nowo żyć.
Coś się musiało stać nagle.
Coś, co się stało i od tej pory pierdoli mi wodę.
...
Co to mogło być?
...
...
...
Wraz ze zmianą oświetlenia, zabrałem oświetlenie Zielistkowi w hydroponice.
Bo ten zielistek i tak jest tam tymczasowo - docelowo pójdzie do ogrodu pionowego.
Zielistek w hydroponice ma generalnie za wysoki poziom wody.
Od początku miałem z tym związane jakieś takie lekkie obawy, ale póki było silne światło - jakoś dawał radę.
Zabrałem mu światło i zaczęły mu gnić gorzenie.
Jeszcze tego nie sprawdziłem i w sumie to nie wiem od czego zacząć... czy odciąć tą hydroponikę, tę, czy przywrócić mu oświetlenie... ?
W sumie jeśli teraz przywrócę oświetlenie to i tak będzie to miało charakter tymczasowy, a syf który powstał w hydroponice - nie zniknie od razu i HGW jak długo jeszcze będzie truł wodę.

Chujnia.
Dużo roboty mnie czeka...
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 15 mar 2021, o 23:22

"dmuchane.pl"? hmm

Kliknę i znowu jakiś haker napisze do mnie maila ze wie że oglądam takie strony i że ma filmy ze mną w roli głównej i pokaze je wszystkim jak nie przeleję mu jakichś bitcoinow a ja nie mam żadnych bitcoinow a wszystkie simoleany poszły na budowę basenu i maszynę do pinballa.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 16 mar 2021, o 01:06

No no...
Wracając do meritum: uznałem, że skoro nie wiem co jest w tej wodzie, wysterylizować nie mam jak, to ... po raz kolejny ucieknę po ratunek do starego sprawdzonego węgla.
I znowu odpaliłem kaskadę wypełnioną po brzegi węglem (1L).
Niech trochę pochodzi. nie zaszkodzi.

Kurde, zastanawiający jest tak skrajnie różny stan zdrowia nawet wśrod różnych osobników tego samego gatunku...
... ale z drugiej strony, nic w tym dziwnego, raczej właśnie norma.
Mało jest takich zaraz które działają zero-jedynkowo.

Tak czy siak jak tak dalej pójdzie to kupię drugi kubełek ze sterylizatorem, bo teraz mam inny problem: kaskada powoduje, że obudowa nie jest szczelna, czego efektem jest wielkie ryzyko, ze piskorki wyskoczą.
Bo tym żmijkom nic nie jest i jakby nigdy nic popierdalają sobie po szybach w góre i w dół.
... Przysłoniłem trochę... mam nadzieję, że w miarę skutecznie.



Z innej beczki: czy ktoś się zna na żółwiach?
Jaką lampę grzewczą i UVB kupić?
Jest tego tyle, że zgroza, a ja o tym nie mam pojęcia... Wiem tylko, że te najtańsze to oszustwo - zwykłe halogeny, które za wujca UVB nie produkują - czujnik nic nie wykrywa.
Żółwik będzie mały (max 10cm rozmiar docelowy), wodno-lądowy.
Wyspe zrobię sam.
W zasadzie wszystko już jest, potrzeba tyko tej lampy... I ile mu dziennie ją świecić?
Awatar użytkownika
mikegsx400
Lider forum...
Posty: 1882
Rejestracja: 01-10-2014
Lokalizacja: Pruszków/W-wa
Podziękował: 133 razy
Podziękowano: 163 razy

Postautor: mikegsx400 » 16 mar 2021, o 08:59

https://www.terrarium.pl/forum/72-pocza ... wcy-zolwi/

Znasz? Ja stąd głównie czerpałem wiedzę terrarystyczną.
"...możesz być znacznie szybszy, nie myśl o tym, po prostu to zrób!"
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 16 mar 2021, o 09:27

Poznałem właśnie, dzięki, będę kartkował, używał funkcji "Szukaj" :D
Wcześniej znałem tylko to: https://pokochajgada.pl/

I w sumie to juz po zadaniu tego pytania, zdecydowałem się na zakup tego:
https://reptility.pl/hp-metahalogen-35w ... -1030.html
i tego:
https://reptility.pl/statecznik-hid-met ... -1767.html
Wygląda, że robi sens, nie wiem tylko jaka jest żywotność tej lampy, ale jaka by nie była - wolę mieć jedną niż dwie, tym bardziej, że różnica w cenie wychodzi niewielka.


W nocy śniły mi się umierające piskorki i kiryski...
... W akwa - stabilnie. Wszystko wygląda OK, zero nowych zgonów.
Oby tak blać dalej.
Kirys, którego chciałem wczoraj autanazjować - wrócił do formy. Twarda bestia :thumb: :thumb: dobrze, że mi się nie dała.
(z jakiegoś powodu wydaje mi się, że to samica. Nie mam pojęcia dlaczego - nie umiem odróżniać u nich płci.)
Awatar użytkownika
kwiatek
Elita forum...
Posty: 681
Rejestracja: 16-12-2016
Lokalizacja: solec kujawski
Podziękował: 12 razy
Podziękowano: 32 razy

Postautor: kwiatek » 17 mar 2021, o 22:35

Aikus jak tam ryby epidemia opanowana
Gaui x7 T-Rex 470 l taranis x lite pro
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 17 mar 2021, o 22:36

Dzisiaj drugi dzień odkąd odpaliłem "chemię".
I chyba się z nią przeproszę... blać, człowiek nie jest w stanie monitorować WSZYSTKICH parametrów i całego składu wody w baniaku...
A węgiel robi robotę.
Nie wiem, ale chyba nic złego zrobić nie może, nie spotkałem się z tym w każdym razie.
Wartość dodana, to krystalicznie czysta woda ;)

Może za jakiś czas, nie wiem za pół roku, za rok powoli od węgla odejdę.
Drugi kubełek, zapas węgla i sterylizator już idą - pewnie dojdą na jutro.

w akwa - życie pełną parą.

W izolatce Brzanka-Bezogonka powoli opuszcza strefy stojącej wody, nie chowa się pod grzałką w zaciszu, tylko wypływa, walczy z prądem wytwarzanym przez filtr i napowietrzacz. Ewidentnie czuje się coraz silniejsza, choć naturalnie wciąż ma problemy z pływaniem.
Niezmiennie rzuca się na pokarm.
Idzie ku dobremu!!
boję się ją tylko wpuścić do ogólnego, bo te łobuzy zaraz jej wpierdol będą spuszczać i ją w końcu wykończą... :/
Coś czuję, że przyjdzie jej urządzić tą izolatkę na dłużej, aż jej choć trochę ten ogon odrośnie...

@Kwiatek - nasze posty mineły się na drutach ;)
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 24 mar 2021, o 18:54

Minęło kilka dni i kolejny update:
Po pierwszej masowej szybkiej fali zgonów, kiedy wydawało się, że wszystko jest OK, teraz, po dłuższym czasie widać, że epidemia trwa.
Neonków została mniej niż połowa - padły wszystkie które przyniosłem z rogatka.
Trupów znalazłem mało, bo ... zajęły się nimi ślimaki i zrobiły to szybko.
Ale znalazłem też niedojedzonego zbrojnika i kiryska.
... trochę już straciłem rachubę, ale wydaje mi się, że i tych i tych powinno być po 10 sztuk, jest dużo mniej.
Z tego wszystkiego najlepiej trzymają się Brzanki.
Całkiem nieźle wyglądają też piskorki, ale nie mam pojęcia ile ich jest. POwinno być 10... często widuję po dwa / trzy, maks pięć, więc jest ich sporo, bo się chowają i bardzo często ich nie widać w ogóle, nie ma raczej szans, żebym zobaczył wszystkie na raz.

Niestety dopiero dziś dotarła zamówiona tydzień temu lampa UV.
Dużym problemem jest to, że po tych rybach które żyją nie widać absolutnie żadnych oznak choroby.
Dlatego ciągle ociągam się z dolewaniem do wody jakiegokolwiek lekarstwa, bo w sumie nawet nie wiem co bym miał dolewać, a nadmanganian potasu - wiadomo - reset.

Dobra wiadomość to Brzanka na OIOMIE - odrósł jej już całkiem spory kawałek ogona i ogólnie ... chyba ją na dniach wypiszę do domu :D:D
To mnie naprawdę ucieszyło. Wyleczyłem już nie jedną rybę z ubytkiem w płetwach, ale nie miałem dużej nadziei w tym przypadku. Ona straciła tę płetwę DOSZCZĘTNIE!!!
A tu proszę - taka niespodzianka ;)

No i tyle na dziś.
Jest dobrze, ale nie beznadziejnie.
Awatar użytkownika
mikegsx400
Lider forum...
Posty: 1882
Rejestracja: 01-10-2014
Lokalizacja: Pruszków/W-wa
Podziękował: 133 razy
Podziękowano: 163 razy

Postautor: mikegsx400 » 24 mar 2021, o 19:40

Uuu słabo, u mnie neony trzymają się zaskakująco dobrze, jak na warunki które mają, a jakich rzekomo wymagają :D

Wczoraj za to dołożyłem roślin, kabombe i wątrobowca.
Wczoraj woda kryształ, a dziś zielona :/
"...możesz być znacznie szybszy, nie myśl o tym, po prostu to zrób!"

Wróć do „Brudnopis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości