Kącik akwarystyczny

Na każdy temat. Byle kulturalnie...
Regulamin forum
Jakiekolwiek wulgaryzmy, obrażanie innych użytkowników i wszelkie inne działania sprzeczne z powszechnie przyjętymi normami społecznymi będę automatycznie eliminować posty, wątki a nawet autora.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 2 mar 2021, o 14:01

qemay pisze:
Węgiel jako jeden z głównych składników organizmów żywych czasami w takiej formie podaje się by rośliny mogły pięknie rosnąć.

Czyli nie nie do filtracji a jako nawóz (z racji braku tego co jest z CO2)

Do tego wpływa na PH wody i jej nasycenie innymi różnymi pierdołami.


Tak też kombinowałem, ale sprzedawca z całą mocą zapewniał, że to to samo co ja chcę, tylko, że wpłynie.


qemay pisze:Chodzi Ci o coś takiego


Teraz już głowy nie dam, ale butelka wyglądała podobnie, a żeby było ciekawiej, zawartość była (CHYBA!!) przezroczysta. :shock: :shock:

kwiatek pisze:Pierwszy raz słyszę że węgiel aktywny jest w płynie jedyny węgiel płynny do akwa to carbo przynajmniej ja o jednym wiem :shock:


Jasność.
Dobrze.
Nie jestem jeszcze całkiem głupi, a sprzedawcy czasami ... i ich wiedza ...
Echhh.... :gas:
Awatar użytkownika
qemay
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 89
Rejestracja: 30-07-2011
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 8 razy

Postautor: qemay » 2 mar 2021, o 14:16

aikus pisze:(...)
qemay pisze:Chodzi Ci o coś takiego


Teraz już głowy nie dam, ale butelka wyglądała podobnie, a żeby było ciekawiej, zawartość była (CHYBA!!) przezroczysta. :shock: :shock:




Była przezroczysta... bo to co wyciągnąłem to żelzo :D Używam starych butelek do dawkowania nawozów które robię w domu i akurat wyciągnęła mi się butelka po carbo :masakra: Tylko oczywiście zapominam opisać co jest w czym... Mam jeszcze węgiel i tak jest przezroczysty (ale już resztka w butelce tak, że na zdjęciu nawet nie wiele będzie widać)
Awatar użytkownika
kwiatek
Elita forum...
Posty: 681
Rejestracja: 16-12-2016
Lokalizacja: solec kujawski
Podziękował: 12 razy
Podziękowano: 32 razy

Postautor: kwiatek » 2 mar 2021, o 14:34

Tak jak piszesz carbo jest przezroczyste
Gaui x7 T-Rex 470 l taranis x lite pro
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 2 mar 2021, o 14:38

A, no spoko kumam.
No dobra, dzięki, wszystko jasne ;)
Awatar użytkownika
Osa
Elita forum...
Posty: 903
Rejestracja: 18-01-2014
Lokalizacja: Józefów (ten koło Błonia)
Podziękował: 27 razy
Podziękowano: 44 razy

Postautor: Osa » 5 mar 2021, o 05:45

https://www.akwarystyczny24.pl/kategori ... eglowe-389

Ja kiedyś też słyszałem tylko o takim i że był to proszek lub granulki i był czarny....qrna jego blaszka
KATANA X-Lite / Horus X10 S na EdgeTX
Pozdrawiam Adam
Awatar użytkownika
qemay
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 89
Rejestracja: 30-07-2011
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 8 razy

Postautor: qemay » 5 mar 2021, o 18:36

Osa pisze:https://www.akwarystyczny24.pl/kategoria/wklady-weglowe-389

Ja kiedyś też słyszałem tylko o takim i że był to proszek lub granulki i był czarny....qrna jego blaszka


I pewnie taki aikus chciał dostać, a Pani w sklepie chciała mu wcisnąć nawóz.... (to węgiel i to węgiel.... ;)
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 5 mar 2021, o 20:21

Ona z uporem maniaka powtarzała, że tamtych to ona już nie wie kiedy widziała, teraz tylko takie w płynie są...
Awatar użytkownika
Osa
Elita forum...
Posty: 903
Rejestracja: 18-01-2014
Lokalizacja: Józefów (ten koło Błonia)
Podziękował: 27 razy
Podziękowano: 44 razy

Postautor: Osa » 5 mar 2021, o 20:23

Będziesz musiał zmienić sklep albo zamów on-line. W Piastowie był kiedyś fajny sklepik tam się zaopatrywałem.
To tam mi Pan opisał jak zrobić "działo" do podawania CO2 robionego z drożdzy i cukru.
KATANA X-Lite / Horus X10 S na EdgeTX
Pozdrawiam Adam
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 5 mar 2021, o 21:00

Taak, tak to nei problem oczywiście, że ja wiem, że w sklepach normalnie to jest, z resztą już kupiłem w Aquaelu, i mam i jest fajnie, tylko, żę ... kurde... No jakieś minimum Ci sprzedawcy mogliby reprezentować...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 10 mar 2021, o 10:24

No!
Wczoraj doszło 20 neonków, 5 kirysków zpiżowych, 10 piskorków i 10 krewetek Red cherry.
baniak wyraźnie się ożywił.
dorzucę jeszcze 5 tylomelanii i 5 zbrojników i styknie jeśli chodzi o obsadę dna.
Potem zostanie tylko dobawić środek i górę.
Mam obiecane black molly które są u Dawa na rozruchu.
Nigdy ich nie miałem, a zawsze chciałem mieć.

One plus Gupiki myślę, że zrobią robotę.
Jak nie, to dorzucę jeszcze kilka Mieczyków.
Mam nadzieję, żę do tego czasu uda mi się zagnoić podłoże żeby Nurzaniec zaczął konkretnie rosnąć... Kupiłem wczoraj jedną doniczkę, posadziłem i nawiozłem porządnie podłoże przy korzeniach.
Jest spora szansa, ze uda się to zgrać, bo od kilku dni zaczynam mieć w wodzie zauważalne ilości Azotanów.

Zdjęcie wstawię później i od razu mówię, że JEST ZAKAZ LICZENIA RYB NA ZDJĘCIACH!!!!
Nie wolno. Nie zgadzam się, nie udzielam zgody, koniec kropka.
A jak juz ktoś policzy to ma się nie wyjszczurzać z wynikami :D:D

A tak poważnie: neonków było 19.
Więc teraz jest 39.
I na bank tyle jest, tylko, że, choć to wydaje się niewiarygodne, zawsze jeden był poza kadrem.
I nawet jak robiłem zdjęcie tak, zeby uchwycić wszystkie i policzyć, po prostu nie udało mi się! Musiałem zrobić zdjęcie bez tego jednego, którego później dodałem z pamięci.
:dk:
Awatar użytkownika
LechuW
Elita forum...
Posty: 601
Rejestracja: 12-04-2017
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 32 razy
Podziękowano: 11 razy
Kontaktowanie:

Postautor: LechuW » 10 mar 2021, o 14:15

A czy ktoś z Was ma może akwarium morskie? Jeśli tak jak wyglądają codzienne obowiązki?
Ile jest więcej pracy w stosunku do słodkowodnego?
Tylko tak z praktycznego punktu widzenia, książkowo niby znam.
Akwaria słodkowodne miałem przez 14 lat zanim wyprowadziłem się na studia i kiedyś założę od nowa.
Obecnie nie mam niestety miejsca. Planowana większa chata w perspektywie 3 lat więc zrobi się miejsce:)

I stąd to moje pytanie, marzy mi się już morskie z błazenkami i ukwiałem.
Sporo już na ten temat czytałem i dopytywałem znajomego który ma,
choć w tym wypadku to inna bajka bo on ma 1200l na bogato i full wypas za około 45tys zł.
A mi starczyłoby jakieś 300l z miarę porządnym osprzętem i sumpem.
Pozdrawiam,
Leszek
Goosky S2 Goosky RS4 Venom
SAB Raw 420 SAB Kraken 580
Vcontrol EVO
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 10 mar 2021, o 15:44

O dzizas... Morskie... ja nawet o tym nie myśle.
Ilość spraw do ogarnięcia przy tym jest dla mnie porażająca o finansach nie wspominając.
Sam fakt, że jak np. sobie pomyślę, że tak: No jest jakieś zasolenie wody w zbiorniku, no nie?
Woda paruje, zasolenie wzrasta.
Niby prosto, bo tak jak i w słodkowodnym, w miejsce wyparowanej wody dolewa się wody destylowanej (RO), ale...
.... nie raz w słodkowodnym robiło się dolewkę z kranowitu i ... dobra, cicho... za kilka dni podmienię więcej i będzie dobrze.
Tutaj przy tym wszystkim tego wszystkiego... nie no... dla mnie to w ogóle poza zasięgiem...
Jak sobie pomyślę ile rzeczy mnie w morskim musi obchodzić to nie nie nie - nie ma chujca.
Dobrze postawione i rozbujane akwarium słodkowodne działa sobie praktycznie samo - tak jak leci sprawny, dobrze wytrymowany i wyregulowany samolot typu jakiś trenerek albo szybowiec...
Akwarium morskie to akrobat albo myśliwiec z rozjebanym komputerem pokładowym - permanentny stan równowagi chwiejnej, albo w najlepszym razie metastabilnej.
...
Takie mam na ten temat wyobrażenie.
Pewnie trochę przesadzone, ale nie mniej wielki szacun dla akwarystów morskich.

Koniecznie dawaj znać co Ci z tego wyjdzie.
Ja trzymam kciuki!!
Awatar użytkownika
LechuW
Elita forum...
Posty: 601
Rejestracja: 12-04-2017
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 32 razy
Podziękowano: 11 razy
Kontaktowanie:

Postautor: LechuW » 10 mar 2021, o 19:42

Na 100% będzie na nowej chacie tu nie ma innej opcji:)
Dokładnie to co piszesz jest bardzo dużo rzeczy do pilnowania, ale musi być jakaś proza życia z tym akwarium bo inaczej codzienne robienie laboratorium by się każdemu odechciało. Ten kumpel z akwarium ma większość rzeczy ogarnięte automatyka komputerową co przy takim litrażu jest ok ale przy mniejszym koszty za duże. Może się ktoś tu znajdzie kto coś opowie. Jak znajdę fotę tego akwarium kumpla to wrzucę bo piękne:)
Pozdrawiam,
Leszek
Goosky S2 Goosky RS4 Venom
SAB Raw 420 SAB Kraken 580
Vcontrol EVO
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 11 mar 2021, o 02:27

I dobra!!
a ja się dziś szarpłem i zrobiłem sobie mega pro - bieda oświetlenie.
ja pierdu... dobrze mieć wśród znajomych takich sknerusów jak Dawo.
Juz miałem kupować belkę Aquaela, ale ten mnie namówił, żebym sobie zrobił taniej i lepiej.
No i zrobiłem.

Obrazek

1. płaskownik alu z Leroya - cena jakieś 20 PLN
2. https://allegro.pl/oferta/tasma-led-20w ... 9584640140 - wykorzystałem 3 metry
3. https://allegro.pl/oferta/tasma-led-505 ... 6920356751 - wykorzystałem 2 metry
4. https://allegro.pl/oferta/sterownik-akw ... 6633125361 - do Aquaela też bym musiał kupić więc do ceny się nie liczy.

Plus trochę dłubania, ślęczenia przy programowaniu, testowaniu, przerabianiu całej konstrukcji około akwowej...
... ale kurde, jaka teraz jest bajka!!
nie dość, że mam stopniowe rozjaśnianie o świcie i ściemnianie o zmierzchu, to jeszcze mam kolory światła takie jak o zmierzchu i świcie.
Najpierw zapala się powoli ten plant, jak się zapali to powoli rozpalają się te białe, potem plant się lekko przygasza... a pod koniec dnia znowu się rozjaśnia, powoli gaszą się białe i na koniec gasi się plant.
Niestety, zeby to pokazać musiałbym jakiegoś długiego timelapsa zrobić... a w sumie to sam jeszcze nie wiem jak to działa - w symulacji o prędkości 256x działało dobrze :D
Myślę, że będzie spoko.

Zrobiłem sobie też dwie pory roku, suchą i deszczową, ale nie wiem czy będę z tego korzystał.
zrobiłem na zaś - przyda się to dobrze, nie - drugie dobrze.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 11 mar 2021, o 13:32

aikus pisze:No!
Wczoraj doszło 20 neonków, 5 kirysków zpiżowych, 10 piskorków i 10 krewetek Red cherry.
baniak wyraźnie się ożywił.
dorzucę jeszcze 5 tylomelanii i 5 zbrojników i styknie jeśli chodzi o obsadę dna.


To teraz możesz te brakujące literki obsadzić imionami.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 11 mar 2021, o 16:24

...
Tak sobie tylko myśle, że trochę niedobój jesłi chodzi o biedactwo tej mojej lampy, bo zamiast drogiej tasmy PLANT mogłem po prosty kupic gęstą taśme niebieską i gęstą taśmę czerwoną.
NIe dość, że miałbym planta za 1/3 ceny, to jeszcze mógłbym niezależnie regulować R i B, co stwarzałoby możliwość zrobienia jeszcze ładniejszych wschodów i zachodów Światła.
Pewnie rybkom i roślinkom z tego powodu bardzo wszystko jedno (choć płynne zapalanie i gaszenie BYNAJMNIEJ nie jest obojętne, Ryby bardzo się stresują nagłymi zmianami natężenia światła, wielu roślinom też to przeszkadza), - czy ktoś wie jak splonkować jakąś osobę tylko w jednym wątku? - ale ja dziś wstałem o tej czwartej na chwilę, żeby zobaczyć jak się rozwidnia.
Normalnie bym pewnie nie wstał, ale i tak Kasia wstawała na pociąg, ja wstałem na siusiu no i przy okazji popatrzyłem.
Ładnie jest!
Ale trochę za czerwono...
Poobserwuję jeszcze zachód i będę się zastanawiał czy zmieniać, czy zostawiać.
Awatar użytkownika
El Grey
Stały bywalec...
Posty: 248
Rejestracja: 12-08-2016
Lokalizacja: Miasto stołeczne Łódź
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 22 razy

Postautor: El Grey » 12 mar 2021, o 12:46

Tylko pamiętaj,że przy takiej ilości światła, bez nawożenia i Co2 zarośniesz glonem!

A tak ma marginesie, ja też szykuje sobie lampę pod nowe szkiełko :dance:
CX 450pro v5 DFC, CX 450 Black Angel, Protos 380, Goblin 380, Goblin 500, PA Extra 260 SPEKTRUM DX8 G2
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 12 mar 2021, o 16:17

El Grey pisze:Tylko pamiętaj,że przy takiej ilości światła, bez nawożenia i Co2 zarośniesz glonem!


Głupio się czuję polemizując z kimś takim jak Ty... Bo to jest mniej więcej tak jak ...
... No nie wiem... Jako student polemizując z profesorem na uczelni, obaj wiemy, że któryś z nas jest w błędzie i prawie na pewno jestem to ja.
Ale po prostu ... znam tę teorie od doświadczonych i uznanych akwatystów i u mnie ona się nie pokrywa z praktyką.
Nie wiem co dokładnie robię źle, ale we wszystkich moich akwariach:
- nigdy nie stosuję nawożenia
- nigdy nie stosuję co2
- ilość światła ... ? hmm hmm niech pomyślę... W dobie jarzeniówek trzymałem się z grubsza zasady 0,5W / l. Po przejściu na ledy ta zasada przeewoluowała do około 0,2W/l. Tak było jak miałem te naświetlacze. Teraz jest ciutek więcej (około 2,6 W/l).
Prawdę mówiąc, nie wiem czy to dużo czy mało światła (wg. Twoich standardów).
Ja po prostu na czuja wiem, że tyle powinno być z grubsza OK.

Glony?
Owszem, miałem ten etap. Również w tym zbiorniku. To normalne. Mam w każdym nowym zbiorniku.
Co na to radzę?
No cóż... Po prostu nic.
Przeczekuję.
Znikają.
Zaraz po tym, rośliny które do tej pory wegetowały lub ginęły, zaczynają rosnąć.

Moja teoria jest taka, że ilość CO2 i nawozu potrzebna dla roślin pochodzi od zwierząt.
Problem z glonami i roślinami w świeżym baniaku bierze się z braku dostatecznej ilości zwierząt, a ten bierze się stąd, że nie działa poprawnie cykl azotowy i gdybym wpuścił więcej zwierząt - zatrułyby się własnymi odchodami.

- Nigdy nie przestaję napowietrzać akwarium, tyle, że jak zbiornik dojrzeje - napowietrzam tylko w nocy. Tak na wszelki wypadek. Dla bezpieczeństwa.
Bywało, że tego nie robiłem i zdarzały mi się przyduchy - ryby stojące pod powierzchnią wody nad ranem i mające problemy z oddychaniem.

Najwolniej z roślin rozkręca się nurzaniec... Ostatnio zapytałem Pana z Rogatka, co zrobić, żeby nurzaniec zaczął szybciej rosnąć...
... ale jak zaczął pytać o parametry wody i Carbo - odpuściłem temat... Wiedziałem, że zmierzamy w zaułek w który nie chcę iść, bo moj też prędzej czy póxniej zadziała...
... ja chciałem go tylko przyspieszyć... i liczyłem na to, że On będzie wiedział o czym mówię, ale najwidoczniej nie wiedział.

Nie zrozum mnie źle - nie chcę, żeby to wszystko brzmiało jak wymądrzanie się.
Ja najprawdopodobniej robię coś wbrew sztuce, ale robię to zupełnie niechcący dobrze.

Glony zniknęły i nic nie wskazuje na to, żeby miały się pojawić.

Nota bene, jest kilka gatunków glonów które serio chciałbym mieć w akwarium. Bo są ładne! Ładnie porastają miejsca gdzie jest duży prąd wody... i nie tylko...
Ostatnio nawet wziąłem sobie kilka "zaszczepek" glonów z jednego sklepu... ostrzegany przez sprzedawczynie, że robię na własną odpowiedzialność...
Wrzuciłem do baniaka bez większej nadziei i rzeczywiście! Było to ze dwa tygodnie temu i już ich nie ma.

Ale jeszcze za czasów usenetu, pamiętam, że w moim podejściu nie byłem osamotniony. Było gro osób, które też mówiły, że mają dokładnie tak jak ja i że to jest normalne, że w dojrzałym zbiorniku glony są wypierane przez rośliny wyższych gatunków, a najgorsze co można zrobić, to jak się pojawią glony w nowym zbiorniku - zacząć z nimi walczyć.
Jest prawie pewne, że więcej popsujemy niz naprawimy.. .nie damy naturze samej zadziałać (no chyba, że ktoś tak jak Ty naprawdę wie co robi).
Ja nie wiem! Mówię szczerze i otwarcie. Ledwie rozumiem cykl azotowy. Resztę biochemii raczej czuję niż wiem.

:dk: :dk: :dk:

I żeby nie być gołosłownym:
tak było (mniej więcej etap glonów):



A tak jest:


Obrazek

Obrazek

NICZEGO NIE DOSADZAŁEM!
No poza ledwie widocznym nurzańcem w akwarium z tyłu...
GEneralnie to w akwarium powoli przymierzam się do przemeblowania bo oczywiście wszystko to rośnie inaczej niż bym chciał - ale to nie problem.
Rośnie i to się liczy.

..
:)
Co robię źle??


El Grey pisze:A tak ma marginesie, ja też szykuje sobie lampę pod nowe szkiełko :dance:


No mnie trochę dręczy to, że nie dałem oddzielnego paska niebieskiego i czerwonego... ale...
... myślę, że po prostu dorzucę jeden słaby niebieski i będzie gitarka.
nie będę wszystkiego rozbierał i przerabiał.
Dorzucę niebieski i wykorzystam jeden z trzech wolnych kanałów do jego obsterowania.
Na pewno dorzucę go DUŻO na czasy wschodu i zachodu.
Odrobinkę zostawię na całą noc, a w ciągu dnia pewnie w ogóle wyłączę.
Awatar użytkownika
El Grey
Stały bywalec...
Posty: 248
Rejestracja: 12-08-2016
Lokalizacja: Miasto stołeczne Łódź
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 22 razy

Postautor: El Grey » 12 mar 2021, o 22:06

U ciebie były tylko brunatnice (normalne w nowych zbiornikach). Wielokrotnie spotkałem się z ludźmi którzy na przekór wszystkim regułom, teoriom prowadzili zbiorniki bez nawożenia i Co2 i mieli bardzo ładne baniaki. Więc nie neguje tylko na twoim miejscu ostrożnie podnosiłbym poziom naświetlenia bo gwałtowna zmiana często powoduje kłopoty. Nie myśl że ci którzy mają doświadczenie nie mają problemów, przeciwnie. Sam mam teraz taki zakwit zielenicy że... :wall2: przyczyna nie mam pojęcia, parametry ok czas oświetlenia też i z dnia na dzień bum w potylice.
CX 450pro v5 DFC, CX 450 Black Angel, Protos 380, Goblin 380, Goblin 500, PA Extra 260 SPEKTRUM DX8 G2
Awatar użytkownika
kwiatek
Elita forum...
Posty: 681
Rejestracja: 16-12-2016
Lokalizacja: solec kujawski
Podziękował: 12 razy
Podziękowano: 32 razy

Postautor: kwiatek » 12 mar 2021, o 22:13

Noo skąd ja to znam u nie podobnie zbiornik dojrzały parametry wody ok światło ok a tu nagle nie wiadomo skąd ❓co brunatnice :wow2: ale jak to nie wiem zaciemnilem baniak na 24 h i jak się pojawiły tak znikają a więc nigdy nie wiadomo o co chodzi
Gaui x7 T-Rex 470 l taranis x lite pro

Wróć do „Brudnopis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości