Kto kolwiek widział kto kolwiek wie

Na każdy temat. Byle kulturalnie...
Regulamin forum
Jakiekolwiek wulgaryzmy, obrażanie innych użytkowników i wszelkie inne działania sprzeczne z powszechnie przyjętymi normami społecznymi będę automatycznie eliminować posty, wątki a nawet autora.
Awatar użytkownika
Adam12
Elita forum...
Posty: 1285
Rejestracja: 31-10-2015
Lokalizacja: Podhale
Podziękował: 81 razy
Podziękowano: 74 razy

Postautor: Adam12 » 9 cze 2021, o 05:45

mwx pisze:Czyli co, opłaca się jeszcze zakładać panele czy już nie?

Jesli zlapiesz dotacje, zalozysz w tym roku i nie zmienia systemu opustow to RACZEJ tak. Odrobisz i cos zostanie. Inaczej myslalbym o solarach i buforach wodnych ze 2 tys litrow do CWU i podlogowki. Tu panstwo nie powinno Cie dosiegnac.

@Miruu - przenies te posty pod watek "reaktora fuzyjnego"
XL Power 380; Volantex Saber; Spektrum DX8
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 9 cze 2021, o 08:22

ok, powiedz mi jako aktywny prosument - na ile lat podpisuje się umowę z dostawcą energii?

Zakładam że dostawcy nie puszczą bokiem takiej okazji na zarobienie większej kasy, więc jedyne co ich powstrzyma to czas obowiązywania aktualnych umów
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 9 cze 2021, o 08:59

Adam12 pisze:Zaczynam wątpić w ten świat :gas:


Eee no przestań... Ten świat po prostu ma wady, (konkretnie to cywilizacja). Ale funkcjonuje tak od tysięcy lat.
Kiedyś się wypierdoli - to oczywiste, ale raczej nie przez to o czym tu mowa, ani też przez coś większego, czego to o czym tu mowa jest skutkiem.
Błędy systemowe.
UE to sztuczny twór.
Hitler chciał zrobić po złości - nie wyszło.
No to teraz Niemcy spróbowali po dobroci - poszło ciut lepiej...
... ale żeby było jeszcze lepiej - potrzeba jeszcze kilku przemian pokoleń.
Póki co Europa jest za bardzo różnorodnym zlepkiem kulturowym, żeby to unifikować.
Osobiście brałem udział (niestety tylko jako jakiś tam pracownik/podwykon, ale - nie powiem - sporo kasy się udało natrzaskać) w projektach jakichś tam grantowanych przez UE... Badawczo/naukowo/rozwojowych... (tak naparawdę to w jednym projekcie).
Naprawdę nie trzeba było dużo czasu, żebym JA wiedział, że to nie miało prawa się udać.
No to skoro ja to zobaczyłem, to mądre głowy z UE powinny to wiedzieć wcześniej nie?
A nie wiedziały.
Projekt klepneły, granty przyszły... projekt został zrobiony, zadziałał... ale na etapie uruchamiania produkcyjnego ... już wtedy chyba nikt nie wierzył, że to pyknie.
No i nie pykło.
Nie wiem czy chociaż wyszło na zero, czy totalnie pod wodą.
... Bo jak Bruksela decyduje o tym co ma się dziać w Warszawie, nie mając pojęcia o tutejszych realiach - to tak to się może skończyć.
No i co... i nic. Parę osób się cieszyło, że przez kilka miechów miało ekstra fuchę i zarobiło trochę dodatkowego grosiwa.
End of story.
Błędy systemowe - to nie nasza działka.
Niech się jajogłowi uczą.
Awatar użytkownika
Adam12
Elita forum...
Posty: 1285
Rejestracja: 31-10-2015
Lokalizacja: Podhale
Podziękował: 81 razy
Podziękowano: 74 razy

Postautor: Adam12 » 9 cze 2021, o 10:53

mwx pisze:ok, powiedz mi jako aktywny prosument - na ile lat podpisuje się umowę z dostawcą energii?
Zakładam że dostawcy nie puszczą bokiem takiej okazji na zarobienie większej kasy, więc jedyne co ich powstrzyma to czas obowiązywania aktualnych umów

15 lat. Potem nie bardzo wiadomo. Za ten czas instalka się wróci, ale potem cholera wie. Z PV jesteś zależny od ustawodawcy i kruczków prawnych ZE.
Założyłem, że najwyżej włożę grzałkę w bojler CWU i cześć.

aikus pisze:...Naprawdę nie trzeba było dużo czasu, żebym JA wiedział, że to nie miało prawa się udać...

Postępująca głupota. Sam to napisałeś. Śmieszne dokąd Cię to nie dotyczy, nieśmieszne jak masz kopać się z koniem, bo musisz. Tak jak kolega mając nagranie z wypadku kopał się z sądem trzymając rozbite auto dwa lata w garażu jako dowód w sprawie.
XL Power 380; Volantex Saber; Spektrum DX8
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 9 cze 2021, o 11:59

No bywa bywa... wierzę - przejebane... :/

Wracając do meritum: Jaka jest żywotność paneli FV?
Awatar użytkownika
Adam12
Elita forum...
Posty: 1285
Rejestracja: 31-10-2015
Lokalizacja: Podhale
Podziękował: 81 razy
Podziękowano: 74 razy

Postautor: Adam12 » 9 cze 2021, o 13:05

aikus pisze:...Wracając do meritum: Jaka jest żywotność paneli FV?

Nie znalazłem. Wiadomo, że panele z lat 80tych jeszcze pracują :) Myślę, że ważniejszy spadek sprawności. Podają spadek rzędu 0,7%/rok.
XL Power 380; Volantex Saber; Spektrum DX8
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 9 cze 2021, o 14:17

Nikt tak na prawdę nie wie jaka jest żywotność tych które aktualnie się instaluje, bo żadne z nich nie leżały na żadnym dachu dłużej niż pół roku.
Awatar użytkownika
Artz
Elita forum...
Posty: 635
Rejestracja: 06-04-2015
Lokalizacja: Skawina
Podziękował: 23 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: Artz » 9 cze 2021, o 14:48

Jaka jest żywotność obecnie sprzedawanych samochodów?

Dla Paneli producent deklaruje 25 lat. Dla tych które powstały w latach 80 i nadal pracują i dla tych które obecnie się instaluje. Jasne, że możemy kupić markowe Sharpy, LG, Qcells, albo i Chińskie nonamey, leptony i inne wynalazki.
W pewniej chwili szczytu instalacji PV w Polsce skończyły się te markowe, instalatorzy rozpoczęli instalacje jakiś wcześniej nieznanych producentów.

Pomysł z grzałką nie jest zbyt efektywny, może pompa ciepła? , musimy wymyślić coś lepszego. Może przepompowywanie wody i własna elektrownia szczytowo-pompowa, albo kompresja jakiegoś gazu?
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2200
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 9 cze 2021, o 14:57

Mowilem, ze fotowoltaiczne eldorado sie skonczy ;) Przynajmniej w naszym kraju (dzieki naszym rzadzacym). Teraz powstanie nisza dla firm, ktore skupią sie na rozwiązaniach w magazynowaniu energii u Kowalskiego z panelami.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 9 cze 2021, o 15:02

Jak ktoś nie ma jeziora z zaporą pod chatą to chyba zostaje magazyn energii w postaci baterii. Tylko to prawie podwaja koszt całej instalacji i podlega zużyciu którego tempo ciężko przewidzieć.

Pompa ciepła to też fajny pomysł, ale porządna kosztuje 1.5 tego co instalacja fotowoltaiczna i najlepiej jak buduje się dom od początku z zamiarem wykorzystania tego rodzaju ogrzewania, w zestawieniu z rekuperacją, klimatyzacją i innymi tego typu tematami. Czyli zakładamy że budujemy chatę o stówę droższą żeby było eko i żeby kiedyś się może zwróciło.

Wywalanie energii w kosmos trochę nie ma sensu - na etapie na którym jestem wiem że nie przekonwertuję chaty na ogrzewanie elektryczne bo nie po to mam nowoczesny piec gazowy z ogrzewaniem podłogowym w cały domu. Na dodatkowe bojlery czy inne instalacje niestety nie mam miejsca tam gdzie ten piec się znajduje :dk: Poza tym ogrzewania najbardziej potrzeba wtedy kiedy słońce "nie świeci".

Nie wiem zupełnie co teraz robić - założyłem sobie że w tym tygodniu podejmę decyzję o kupnie tej instalacji ale jak ma mi posłużyć tylko do zasłaniania dachówki która mi się podoba to chyba nie ma sensu
Awatar użytkownika
pkali
Lider forum...
Posty: 2911
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 155 razy
Podziękowano: 241 razy

Postautor: pkali » 9 cze 2021, o 15:07

Myśląc o banku energii w postaci podgrzanej wody pomyślcie o jednym - czy ją wykorzystacie. Na początku kariery solarnych instalacji glikolowych byli geniusze, którzy zwiększali ilość kolektorów z myślą o instalacji c.o. Efekt był taki, że zimą uzysk ciepła ze słońca był żaden, a latem wszystko się gotowało.
Coraz więcej osób ceni sobie latem chłód w domu, wolałbym energię z fotowoltaiki wpakować w klimatyzację, której używa się właśnie wtedy kiedy jest najwięcej słońca.

Wysłane z mojego IN2010 przy użyciu Tapatalka
XLPower 520, protos 380, xl380, protos mini, gaui MX3, oxy2, omphobby M2, omphobby M1
Awatar użytkownika
pkali
Lider forum...
Posty: 2911
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 155 razy
Podziękowano: 241 razy

Postautor: pkali » 9 cze 2021, o 15:16

Mwx, jeśli masz podłogówkę pompa ciepła nie stanowi problemu, odbiornik masz niskotemperaturowy, więc idealny do tego typu urządzenia. Dzisiaj większość pomp może pracować "odwrotnie", więc latem pobiera Ci ciepło z budynku i wyrzuca na zewnątrz (wychładza podłogę).
Klimatyzatory, też są pompą ciepła, która może grzać lub chłodzić.

Wysłane z mojego IN2010 przy użyciu Tapatalka
XLPower 520, protos 380, xl380, protos mini, gaui MX3, oxy2, omphobby M2, omphobby M1
Awatar użytkownika
Artz
Elita forum...
Posty: 635
Rejestracja: 06-04-2015
Lokalizacja: Skawina
Podziękował: 23 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: Artz » 9 cze 2021, o 15:49

Można znaleźć rozwiązania w które pokazują jak ze zwykłej sprężarki od klimy można zrobić pompę ciepła niskim kosztem, ale to już jest takie "rzeźbienie".
Co do banków energii https://fotowoltaikaonline.pl/akumulato ... -powerwall

Panele na dachu nie tylko zasłaniają dachówkę, ale w jakimś stopni izolują termicznie dach, oraz są 100% filtrem UV, więc masz pewność że słońce nie zmieni koloru dachówki :)

Warto zauważyć że w zeszłym roku zmieniły się przepisy dla instalacji powyżej 6,5KW. https://wysokienapiecie.pl/32373-nowe-w ... udowlanym/
https://www.money.pl/gospodarka/ceny-in ... 0480a.html

Ciekawe https://www.money.pl/gospodarka/boom-na ... 6305v.html
Awatar użytkownika
Lukasz
Stały bywalec...
Posty: 182
Rejestracja: 12-02-2019
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 6 razy
Podziękowano: 15 razy

Postautor: Lukasz » 9 cze 2021, o 16:01

Nie chce nikomu obrzydzac :) - ale abstrachujac od efektywnosci/sensu/oplacalnosci paneli (ja spasowalem bo 10 lat potencjalnego zwrotu kasy to mnie zupelnie nie jara) to IMO tendencja jest taka ze rachunki za prad raczej beda puchnac od nowych pozycji na nich niz rosnacych kosztow samego kWh. Zaraz jakis narodowy lad energentyczny sie wykluje i bedzie pozycja od Wielkiej Polskiej Atomizacji a moze i Polska Agencja Kosmiczna sie ocknie i z projektem polaczenia Belchatowa rura do Slonca bezposrednio rusza. Odwazne plany kosztuja ;)
--
Oxy 2, Devil 420, Specter 700, Spektrum DX8e, EVPEAK CD3, ISDT T8 MAX, >>> RC photos <<<
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 9 cze 2021, o 16:04

Artz pisze:Można znaleźć rozwiązania w które pokazują jak ze zwykłej sprężarki od klimy można zrobić pompę ciepła niskim kosztem, ale to już jest takie "rzeźbienie".


Prawie każdy klimatyzator, nawet najprostsze splity mają opcje odwrócenia kierunku pompowania ciepła. Nie są tak skuteczne jak "dedykowane do ogrzewania" pompy, bo wymienniki na zewnątrz im się obladzają, ale mogą bez problemu wspomagać grzanie domu jeśli ktoś ma nadmiar prądu
Awatar użytkownika
Adam12
Elita forum...
Posty: 1285
Rejestracja: 31-10-2015
Lokalizacja: Podhale
Podziękował: 81 razy
Podziękowano: 74 razy

Postautor: Adam12 » 9 cze 2021, o 16:18

Czyli klasycznie mieć głęboko wszystko i palić śmieciami. Dla upierdliwych mieć kwit na kocioł 5 klasy.

@Mwx - jak uważasz. Wszystko zależy od cen sprzedaży i zakupu energii. jak będzie 1:3 to kicha. Jak będzie lepiej jak 1:2 to ma jakiś sens pod warunkiem załapania się na stare zasady żeby towar się spłacił. Jak nie to olać i zapłacić za gaz za 3 lata z góry (a może tylko 2 bo dostałem dziś pisemko o podwyżce 5,6%) albo przeznaczyć kasę na szybkie panie. Przynajmniej wrażenia do końca życia :rotfl2:

@Carson - trzeba mieć patent na magazyn 500-1000kWh za jakie 7 tys PLN.

Edit: Mwx nie przejmuj się. Jeden (p)osieł coś gadał ostatnio o katastrze 2%. Czyli w sumie o wywłaszczeniu :)
XL Power 380; Volantex Saber; Spektrum DX8
Awatar użytkownika
Artz
Elita forum...
Posty: 635
Rejestracja: 06-04-2015
Lokalizacja: Skawina
Podziękował: 23 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: Artz » 9 cze 2021, o 19:36

mwx pisze:
Prawie każdy klimatyzator, nawet najprostsze splity mają opcje odwrócenia kierunku pompowania ciepła. Nie są tak skuteczne jak "dedykowane do ogrzewania" pompy, bo wymienniki na zewnątrz im się obladzają, ale mogą bez problemu wspomagać grzanie domu jeśli ktoś ma nadmiar prądu



Tak, dlatego mam w domu klimatyzatory które potrafią grzać nawet przy minus 20 na zewnątrz. Przy współczynniku COP =3
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 9 cze 2021, o 19:41

Banda przy korycie będzie rozpaczliwie szukać kasy wszędzie gdzie się da, żeby kupić sobie odpowiednią ilość głosów.

W sumie czego bym nie zrobił to mnie uwalą za to że nie siedzę na socjalu i na nich nie głosuję :dk:
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 817
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 9 cze 2021, o 21:03

mwx pisze:Banda przy korycie będzie rozpaczliwie szukać kasy wszędzie gdzie się da, żeby kupić sobie odpowiednią ilość głosów.

W sumie czego bym nie zrobił to mnie uwalą za to że nie siedzę na socjalu i na nich nie głosuję :dk:
Paragraf 22
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 9 cze 2021, o 21:08

mwx pisze:
W sumie czego bym nie zrobił to mnie uwalą za to że nie siedzę na socjalu i na nich nie głosuję :dk:


blać... dawno nie słyszałem celniejszego określenia wszystkiego co się dzieje.... i to blać jak się dobrze przyjrzeć tak panoramicznie i szerokogabarytowo, to nie tylko w tym kraju, ale też na bliskim zachodzie w ciągu ostatnich gdzieś tak 10 czy 15 lat.
...
Może to naprawdę z nami jest coś nie tak? Może my wszyscy blać za dużo chcemy?!?!
Przecież żeby przeżyć to wystarczy "trochę tlenu, trochę chleba i pić" ... plus ewentualnie "co dzień piwo, co pół roku cyrk" ...
... parafrazując Waglewskich/Pospieszalskich/Markowskich - (niech tam sobie każdy wnikliwy dopasuje) ...

Kurrrwaaaaaa!!!!!
:wall: :wall: :wall: :wall: :wall:

Wróć do „Brudnopis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości