Dobry router 3G/4G-WiFi

Na każdy temat. Byle kulturalnie...
Regulamin forum
Jakiekolwiek wulgaryzmy, obrażanie innych użytkowników i wszelkie inne działania sprzeczne z powszechnie przyjętymi normami społecznymi będę automatycznie eliminować posty, wątki a nawet autora.
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3710
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 23 cze 2021, o 14:28

Proszę Was o pomoc i poradę - potrzebuję nabyć dobrej jakości, czuły router 3G/4G-WiFi na wakacje (w PL) gdzie sygnał jest nędzny niezależnie od operatora (choć Orange najlepszy z nędznych).
Wydaje mi się też, że router powinien mieć możliwość podłączenia anteny zewnętrznej GPRS na kablu.
Nie powiem, że cena nie gra roli ale ważniejsza jest jakość sprzętu.
Czy możecie mi doradzić co nabyć?
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
LechuW
Elita forum...
Posty: 611
Rejestracja: 12-04-2017
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 33 razy
Podziękowano: 14 razy
Kontaktowanie:

Postautor: LechuW » 24 cze 2021, o 14:24

Kolega w domu, gdzie nie sięga nic oprócz gsm i transfer na telefonie wypada 20-30Mb ma ten router wraz z Orange:
https://www.ceneo.pl/41507906
do tego 2 anteny zewnętrze i to daje już 50-60Mb/s.
Pozdrawiam,
Leszek
Goosky S2 Goosky RS4 Venom
SAB Raw 420 SAB Kraken 580
Vcontrol EVO
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15975
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1689 razy
Podziękowano: 1002 razy

Postautor: aikus » 24 cze 2021, o 15:14

Archery TPLinka rzeczywiście są bardzo fajne, ale te anteny to chyba są tylko do WiFi. Niestety jak masz słaby sygnał GSM to nie poszalejesz - nie ma nawet gniazdka, żeby podłączyć antene zewnętrzną, a to przeważnie jest najważniejsze.

Ramotny, daj znać jakbyś był zainteresowany - zdaje się, że mam taki router z poprzedniej chaty. Zamiast kupować - weź i potestuj. Jak będzie dobrze - odkupisz ode mnie za kozie boby ;).
Jak będzie źle - oddasz i nie ma sprawy.
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3710
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 24 cze 2021, o 15:59

aikus pisze:daj znać jakbyś był zainteresowany - zdaje się, że mam taki router z poprzedniej chaty. Zamiast kupować - weź i potestuj. Jak będzie dobrze - odkupisz ode mnie za kozie boby ;).
Jak będzie źle - oddasz i nie ma sprawy.
Sęk w tym, że test polowy będzie na urlopie a wtedy już będzie za późno na zmiany.
Ale dzięki za ofertę - wezmę tak czy siak skoro nie używasz.
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15975
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1689 razy
Podziękowano: 1002 razy

Postautor: aikus » 25 cze 2021, o 08:42

No dobra, wygrzebałem, jest to MR-200, czyli dokładnie ten co Lechu podlinkował - leży i czeka. Odzywaj się na priwie w celach dogadania logistyki ;) (najlepiej na telefon bo u mnie zaczyna się właśnie naprawdę przesrany weekend...)
Awatar użytkownika
LechuW
Elita forum...
Posty: 611
Rejestracja: 12-04-2017
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 33 razy
Podziękowano: 14 razy
Kontaktowanie:

Postautor: LechuW » 25 cze 2021, o 09:55

No Panie nie pisałbym jakby te anteny nie były GSM.
Kolega żeby mieć mocniejszy sygnał dokupił 2 zewnętrzne anteny do podmiany za te, ale koszt to 300zł.
Pozdrawiam,
Leszek
Goosky S2 Goosky RS4 Venom
SAB Raw 420 SAB Kraken 580
Vcontrol EVO
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3710
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 25 cze 2021, o 11:08

LechuW pisze:No Panie nie pisałbym jakby te anteny nie były GSM.
Kolega żeby mieć mocniejszy sygnał dokupił 2 zewnętrzne anteny do podmiany za te, ale koszt to 300zł.

Jakaś deska to 190 zeta
https://allegro.pl/oferta/antena-lte-mi ... 7033545931
Faktycznie te anteny to GSM a nie WIFI
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15975
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1689 razy
Podziękowano: 1002 razy

Postautor: aikus » 25 cze 2021, o 14:17

No właśnie... Oni tak piszą, ale ja ... może jestem za głupi, a się mądrzę ale trochę w to nie wierzę... Przecież to są zwykłe anteny 2,4GHz... A GSM (czy tam 4G LTE antenas) to nie jest 2,4GHz - nie-e nie-e... :nono: ...
... ale może i faktycznie to jest 4Ga NIE JEST Wifi ... ?
W sumie zasięgu WiFi tego routerka nie tesotwałem - dwupokojowe mieszkanie pokrywał w całości bardzo dobrze i to mi wystarczyło...

Więc może rzeczywiście WiFi są jakieś małe zwykłe antenki w środku .. ?

... no bo żeby na jednym kablu (dwóch pinach) upchnęli dwie anteny... w jednej antenie to w takie cudo to już nie uwierzę.
Przede wszystkim po co mieliby tak robić...

(technicznie jakoś tam może i jestem sobie w stanie to wyobrazić: upchnąć dwie anteny w jednej plastikowej obudowie razem ze zwrotnicą rozdzielającą sygnał, ale jak by to działało i po co tak kombinować - no nie, ni wujca).

... więc jedyne co, ...
A trzeba by sprawdzić w sumie. Odpalić router, podłączyć się po kablu, i jak zabangla - odkręcić antenki i zobaczyć czy siła sygnału komórkowego spadnie.
Układ nadawczy się raczej nie zjara... nie powinien ... chyba... Oczekiwałbym, że będzie zabezpieczony...
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3710
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 25 cze 2021, o 15:37

można tez na antenki założyć grubą, stalową puszkę. Jak foliarz...
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15975
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1689 razy
Podziękowano: 1002 razy

Postautor: aikus » 25 cze 2021, o 16:31

Eee, nie nieee, w pewnych okolicznościach założenie puszki może pomóc...
... ale w pewnych może zaszkodzić.
Nie zna życia ten kto nigdy nie zrobił anteny kierunkowej WiFi ze zwykłej sieciówki na USB i puszki po pringelsach :D:D
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3710
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 29 cze 2021, o 07:58

Zgodnie z wszystkimi zdjęciami i materiałami w sieci anteny zewnętrzne są GSM a WiFi są w środku.
Próby z zasłanianiem anten GSM za pomocą uciętych "puszek" po dezodorantach nie dają dostatecznie wymiernych efektów (za cienka blacha Alu?) na wskazaniu żeby móc uznać to za "pomiar" czy test więc nie mogę potwierdzić że to faktycznie anteny GSM. Trzeba wierzyć tym co otwierali MR-a i robili reviewsy.
Przypuszczam też, że brak "reakcji" to skutek wewnętrznego softu routera który ma gradację wskazań sygnału GSM 25% (25-50-75-100 tj 1-4 kreski) i niezależnie co bym robił (w tym samym miejscu posadowienia routera) było 75%. To samo przy zalogowaniu się do routera i czytaniu statusu.
Zostaje test w prawdziwym, trudnym środowisku 17 lipca.
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15975
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1689 razy
Podziękowano: 1002 razy

Postautor: aikus » 29 cze 2021, o 09:17

Z tymi mikrofalami to tak jest - stare dobre proste zasady dotyczące fal radiowych przestają działać :D

To znaczy ... one tak naprawdę działają, tylko nasza dokładność jest za mała, żeby robić takie eksperymenty - to po pierwsze, po drugie, trzeba pamiętać, że są wyższe warstwy protokołów transmisji, które zaprojektowane są tak żeby radzić sobie z niedoskonałościami niższych, i dopiero jak jest naprawdę bardzo źle - odczujemy zauważalne pogorszenie transmisji.
Prawdopodobnie to dotyczy też wskaźnika siły sygnału GSM. Nie sądzę, żeby była to faktyczna siła sygnału GSM - raczej jakaś wynikowa siły sygnału, czegoś jeszcze, czegoś jeszcze i czegoś jeszcze...

No i te puszki z dezodorantów jako ekrany do takich fal... :D To tak jakbyś chciał tam w takiej puszcze powietrze trzymać. Możesz nawet zgnieść jej obcięty brzeg, żeby niby była szczelniejsza - nie będzie.
Trochę przytłumisz ale i tak wszystko ucieknie.
W idealnych warunkach w jakich jesteś teraz - nie zauważysz kompletnie żadnego efektu.

Tak samo jest jak latasz sobie modelem, blisko, przy nodze i złapiesz za antenę od apki.
Coś się stanie?
prawie na pewno nic.
Dopiero jak zrobisz to będąc na granicy utraty zasięgu - owszem - wtedy coś się stanie ;)

ENjoy! Trzymam kciuki.
Dobra wiadomość jest taka, że skoro zewnętrzne anteny są Antenami GSM, no to żaden problem, żeby jednak routerek nie był na dachu, tylko pod dachem (gdzie z całą pewnością będzie miał łagodniejsze warunki środowiskowe) a anteny poprzez kable wyrzucić na dach. Kable im krótsze tym lepsze oczywiście, bo na kablach też są straty, ale zysk przez zastosowanie anten kierunkowych będzie wielokrotnie większy niż straty na kablach.
Ja to wiem - nie przypuszczam. Testowałem kiedyś w praktyce.

A antenę kierunkową zrobisz ... (pewnie to wiesz - wiem - piszę dla potomnych ) właśnie z tej puszki od dezodorantu (SIC!).
Przetnij ją na pół wzdłuż i zamontuj te dwa powstałe ekraniki przy antenach, tak, żeby anteny były mniej więcej w ognisku tych dwóch półwalców.

Generalnie osiągniesz CUDA robiąc sensowne eksperymenty z antenami choćbyś był na środku głuszy :thumb: :thumb:


Jak kiedyś, dawno temu, w czasach 3G miałem problem mieszkając na 8 piętrze w centrum miasta, że mój modem nie widział przekaźnika znajdującego się na dachu mojego budynku. Miał za słaby sygnał. Przez okno zaś widziałem przekaźnik odległy o dobrych 20km... Za cholerę nie szło zmusić modemu, żeby gadał z tym z góry - cały czas zwąchiwał się z tym dalekim.
Więc wziąłem zwykłą antenę samochodową, dookólną i wystawiłem za okno.
Żadnego więcej kombinowania z ekranami czy antenami kierunkowymi.
POmogło na tyle, że nie wracałem do tematu do końca mojego tam mieszkania...
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7210
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 621 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 29 cze 2021, o 11:36

A ja tylko dodam że kiedyś będąc w podobnej potrzebie wykorzystałem jako router starego Samsunga Galaxy S2, mającego pod klapką baterii złącze diagnostyczne które można wykorzystać do podłączenia zewnętrznej anteny.

Byliśmy w jakichś górach, telefony nie działali a ten staruch miał zasięg :)
Ostatnio zmieniony 29 cze 2021, o 13:48 przez mwx, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3710
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 29 cze 2021, o 12:43

mwx pisze:A ja tylko dodam że kiedyś będąc w podobnej potrzebie wykorzystałem jako router starego Samsunga Galaxy S2, mający pod klapką baterii złącze diagnostyczne które można wykorzystać do podłączenia zewnętrznej anteny.

Byliśmy w jakichś górach, telefony nie działali a ten staruch miał zasięg :)

Ja mam zapasowy telefon, który już wykorzystywałem w ten sposób ale anteny w smarkach są zaprojektowane głównie pod miasto (czytaj - silny sygnał) i na dziczy i jeszcze jak pod blaszanym dachem sobie nie radzą.
Zobaczymy...
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1279
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 29 cze 2021, o 13:26

Większość tych routerków LTE z możliwością podpięcia zewnętrznych anten ma gniazda do anten LTE i wbudowane anteny WiFi. Anteny GSM/LTE muszą pokrywać pasmo 850-960 MHz i 1700 - 2100 (2700) MHz. Konstrukcje tych anten są przeróżne, ale do gdy potrzeba dużego zysku i kierunkowości, to w grę wchodzą anteny logarytmiczno-periodyczne i helikalne (dla wysokiego pasma). Zdarzają się jednak routery z możliwością podpięcia zewnętrznych anten WiFi, przeważnie na pasmo 2,4 GHz (przeznaczenie domowe, ot. takie zwykłe ogonki na magnes) i anten z zyskiem 2,4 / 5,8 GHz (płytkowe, paraboliczne), ale te są używane głównie do budowy mostów ("radiolinii") WiFi. Do tego wchodzi jeszcze MIMO, czyli praca AP na dwóch kanałach i dwóch antenach jednocześnie. Generalnie rozwiązaniem na lepszy zasięg sygnału WiFi jest albo dobry access point, albo repeater, albo karta WiFi z możliwością podpięcia zewnętrznej anteny (choć to głównie dla PC stacjonarnych). Tu rozmawiamy o poprawie sygnału LTE, więc np. taki zestaw - https://allegro.pl/oferta/antena-dual-t ... 6147289891, ustawić odpowiednią polaryzację, wycelować w najbliższego BTS-a żądanego operatora i powinno być całkiem nieźle (warunek - obecność gniazd antenowych LTE w routerze).

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15975
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1689 razy
Podziękowano: 1002 razy

Postautor: aikus » 29 cze 2021, o 13:35

Nom.... ten antenki to naprawdę wypas... Tylko tak kupować w ciemno to trochę słabo...
Że też cholera Ty tam musisz mieć Ramotny tak daleko, że jak już pojedziesz to musi się udać z tym co masz, albo się nie uda i end of story...
W tej sytuacji jedyne co wydaje się, że wchodzi w grę, to scenariusz następujący:
- jedziesz z routerem i takimi antenkami jakie ma (względnie z kilkoma metrami zarobionego kabla
- kombinujesz z puszkami po piwie
- jak będzie dobrze, ale nie beznadziejnie - na następny wyjazd dokupisz te anteny co Pioter podlinkował...

;)

No bo możę się okazać, że sam routerek z tymi antenkami które ma da radę bardzo dobrze i nie trzeba nic kombinować, a może się okazać, żę coś tam jest, ale ledwie ledwie i wtedy z tymi ANTENAMI no kurde MUSI BYĆ dobrze, a może się okazać, że zero null no i wtedy ... hgw... znowu loteria czy te wypasione ANTENY coś pomogą czy nie...
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3710
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 29 cze 2021, o 14:25

Jadę w środek Puszczy Augustowskiej (nieco poniżej Wigier) a na dodatek mój domek jest w dołku i nie "widzę" żadnego BTS. Wystarczy że przejdę na drugą stronę drogi (na pomost nad jezioro) i tam mam dobre LTE więc:
plan A - wstawiam MR-a do domku na piętro i pacze (chłopak córci miał na piętrze w zeszłym roku modem choć nie wiem jaki dokładnie i śmigało. Fakt, że inna sieć a tym samym inny BTS)
plan B - wystawiam MR-a w opakowaniu wodoszczelnym, na kiju od szczotki ze 2 m ponad blaszany dach - trochę gorzej gdyby miały być burze z wyładowaniami
plan C - wstawiam MR-a do dużego domu obok (jest wyżej i ma 2 piętra) - nie wiem czy i kto się zgodzi cudzy sprzęt na parapecie położyć
plan D - kupuje anteny kierunkowe przed wyjazdem a tuż przed końcem zgłaszam zwrot towaru ;) - nie fair ale lifesaver
plan * - coś mi ojciec wspominał że ma jakąś antenę GSM więc muszę go odpytać co ma. Pytanie czy router może chodzić na dwóch różnych antenach
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15975
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1689 razy
Podziękowano: 1002 razy

Postautor: aikus » 29 cze 2021, o 14:47

Ramotny pisze:Pytanie czy router może chodzić na dwóch różnych antenach


Tym to bym się martwił w ostatniej kolejności i ewentualnie sprawdził która antena lepiej działa w którym gniazdku.
;)
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3710
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 29 cze 2021, o 17:31

3G" sponsored by CocaCola Zero Obrazek

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15975
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1689 razy
Podziękowano: 1002 razy

Postautor: aikus » 29 cze 2021, o 21:52

Obrazek

Wróć do „Brudnopis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości