kącik budowlany

Na każdy temat. Byle kulturalnie...
Regulamin forum
Jakiekolwiek wulgaryzmy, obrażanie innych użytkowników i wszelkie inne działania sprzeczne z powszechnie przyjętymi normami społecznymi będę automatycznie eliminować posty, wątki a nawet autora.
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3786
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 23 gru 2021, o 22:30

Czołem, wiem, że z tematyką forum wątek dość luźno związany, ale nie mam kogo zapytać.

Czy projekt indywidualny domu zawiera zwykle zestawienie materiałów niezbędnych do budowy?
W umowie architekt napisał, że będzie zestawienie stali oraz stolarki i nic więcej. Myślałem, że wszystkie materiały powinny byś wyspecyfikowane.
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3709
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 23 gru 2021, o 22:39

Znajomy architekt rzekł:
"Projekt indywidualny znaczy jedynie tyle, że nie można go powielać i nie korzysta z gotowego projektu.
No i teraz tak, obecnie mamy dwa projekty: budowlany - wymagany przepisami prawa i techniczny - czyli to co kiedyś się nazywało wykonawczym
Szczegóły budynku, wykończeń i całej reszty zazwyczaj załącza się w wykonawczym.
A budowlany jest raczej do urzędu.
Konstruktor robiąc projekt techniczny konstrukcji zawsze robi zestawienie stali, bo tu chodzi bardziej o to jakich prętów i gdzie użył.
Natomiast zestawienie materiałów takie typowo do zamówień występuje jedynie w przedmiarze robót który jest podstawą do kosztorysu.
A jeszcze wracając do pytania: zestawienie stolarki zazwyczaj załącza się do projektu wykonawczego/technicznego architektury.
Ogólnie jeśli chce mieć projekt który wyśle do wyceny, na jego podstawie wykonawca stworzy mu realna ofertę i zbuduje dom bez komplikacji to powinien zlecić projekt budowlany i techniczny/wykonawczy.
W budowlanym jest tak mało szczegółów, że potem wykonawcy mogą robić co chcą, zamieniać dowolnie materiały, itd itd"

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3786
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 23 gru 2021, o 22:43

Robi budowlany i techniczny, ale nie jestem pewien, czy odpowiedziałeś na moje pytanie ;)
Kosztorysu nie robi i zestawienia też nie.
I teraz nie wiem czy mam go cisnąć, czy odpuścić.
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
Adam12
Elita forum...
Posty: 1292
Rejestracja: 31-10-2015
Lokalizacja: Podhale
Podziękował: 84 razy
Podziękowano: 74 razy

Postautor: Adam12 » 24 gru 2021, o 09:38

Piotr - z tego co napisałeś Ty i Ramotny wynika, że budowlany. Do tego jak chcesz mieć cenę budowy do negocjacji z wykonawcą powinieneś mieć kosztorys. W dzisiejszych czasach ceny mocno płynne więc przyda się jak budujesz "od cała". Jak na raty to tylko ogólny pogląd.

Edit: https://www.prawo.pl/biznes/projekt-tec ... 95892.html
Ostatnio zmieniony 24 gru 2021, o 10:15 przez Adam12, łącznie zmieniany 1 raz.
XL Power 380; ParkMaster Pro; Spektrum DX8
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3786
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 24 gru 2021, o 10:14

A ten zapis nie oznacza, że techniczny również?

b) sporządzenia projektów wykonawczych obejmujących dokumentację wykonawczą w zakresie architektury, konstrukcji, niezbędnych sieci i instalacji
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
Adam12
Elita forum...
Posty: 1292
Rejestracja: 31-10-2015
Lokalizacja: Podhale
Podziękował: 84 razy
Podziękowano: 74 razy

Postautor: Adam12 » 24 gru 2021, o 10:19

PiotrS pisze:A ten zapis nie oznacza, że techniczny również?

b) sporządzenia projektów wykonawczych obejmujących dokumentację wykonawczą w zakresie architektury, konstrukcji, niezbędnych sieci i instalacji


Wyżej masz linka jeśli chodzi o techniczny. To co teraz napisałeś sugeruje stricte wykonawczy. Teraz pytanie co wg Izby Inż Budownictwa ma zawierać wykonawczy.
XL Power 380; ParkMaster Pro; Spektrum DX8
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3786
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 9 lut 2022, o 07:57

Czy ktoś ma w domu rekuperator?
Słychać go w nocy?
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
kubacki
Lider forum...
Posty: 2058
Rejestracja: 28-12-2015
Lokalizacja: Będzin
Podziękował: 114 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kubacki » 9 lut 2022, o 09:31

Mam ,Dospel luna 250 .
Wszystko zależy od ustawień ja od 20 do 6 rano mam ustawione 35%. mocy i cisza ,powyżej 65% zaczyna być już słychać.
Rekuperator zamontowany na strychu czyli jakieś 40cm nad sufitem kuchni ,brak jakiegokolwiek wyciszenia pomiędzy sufitem z karton gipsu a płytą montażową (osb) rekuperatora
Goosky S2 Legend
XL Protos 380 V2
Spektrum NX10
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3786
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 9 lut 2022, o 11:32

No właśnie o noc mi chodzi, jak tło jest już wyciszone.
Dzięki za info.
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
kwiatek
Elita forum...
Posty: 684
Rejestracja: 16-12-2016
Lokalizacja: solec kujawski
Podziękował: 13 razy
Podziękowano: 32 razy

Postautor: kwiatek » 9 lut 2022, o 16:01

Kwestia zamontowania jeśli będzie Ci firma montować naciskaj ich aby zamontowali tłumiki na ciągach wtedy wyciszysz hałas przenoszony instalacją z maszyny no i kwestia dobrego wyregulowania instalacji
Gaui x7 T-Rex 470 l taranis x lite pro
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3786
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 9 lut 2022, o 16:06

OK, dzięki
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
Adam12
Elita forum...
Posty: 1292
Rejestracja: 31-10-2015
Lokalizacja: Podhale
Podziękował: 84 razy
Podziękowano: 74 razy

Postautor: Adam12 » 25 kwie 2022, o 19:23

Widział kto coś takiego jak elektrofiltr do kominka ? A może używa już ? Zastanawiam się czy taniej kominek wymienić czy taki filterek założyć. No bo jakieś uchwały antysmogowe czy coś :)
XL Power 380; ParkMaster Pro; Spektrum DX8
Awatar użytkownika
Artz
Elita forum...
Posty: 635
Rejestracja: 06-04-2015
Lokalizacja: Skawina
Podziękował: 23 razy
Podziękowano: 12 razy

Postautor: Artz » 26 kwie 2022, o 07:31

Adam12 pisze:Widział kto coś takiego jak elektrofiltr do kominka ? A może używa już ? Zastanawiam się czy taniej kominek wymienić czy taki filterek założyć. No bo jakieś uchwały antysmogowe czy coś :)



To jest dobry temat, mój kominek też stoi przez opcja wymiany lub elektrofiltrem bo brakuje mu 2% do wymaganej sprawności. Od czasu do czasu zapalę sezonowanym bukiem z wilgotnością poniżej 12% i z komina leci max 1m biały znikający dym. Ale jestem otoczony bezklasowymi kopciuchami z których leci gęsty różnokolorowy dym który potrafi pokryć całą okolicę. Dlatego cieszę się z tego przepisu z nadzieją że w końcu znikną te bezklasowe wszystko palne kopciuchy do końca tego roku.

A sam elektrofiltr może być problemem jeśli mamy zabudowany odcinek kominowy między wkładem a kominem, należy też pamiętać że to wymaga okresowego czyszczenia....

http://tech-controllers.cz/!uploads/pro ... t-360_.pdf
Awatar użytkownika
Adam12
Elita forum...
Posty: 1292
Rejestracja: 31-10-2015
Lokalizacja: Podhale
Podziękował: 84 razy
Podziękowano: 74 razy

Postautor: Adam12 » 26 kwie 2022, o 16:39

Tego Tech-controlera widziałem i gdzieś pisali, że wycofują, bo im normy nie wyszły. W końcu nie wiem czy będzie w sprzedaży czy nie. Z drugiej strony kominek ma 17 lat to tam już kamienia sporo będzie (z płaszczem wodnym). No zobaczymy.
XL Power 380; ParkMaster Pro; Spektrum DX8

Wróć do „Brudnopis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości