Spadek obrotów w czasie litu.

Na każdy temat. Byle kulturalnie...
Regulamin forum
Jakiekolwiek wulgaryzmy, obrażanie innych użytkowników i wszelkie inne działania sprzeczne z powszechnie przyjętymi normami społecznymi będę automatycznie eliminować posty, wątki a nawet autora.
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 820
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 20 maja 2022, o 08:29

Po ostatnim krecie szkoda mi było zakładać nowych łopat znowu na jeden raz więc wygrzebalem dwie nie od pary, opier.... taśmą żeby dalo się wyważyć i zacząłem latać. Po 18 pakietach taśma widać już postanowiła się kupy nie trzymać i na 19 odkleiła się częściowo pięknie furcząc ale całkowicie nie odpadła. Tu zaczęły się problemy bo po chwili helik zaczął schodzić z obrotów i to dość znacznie. Zachowanie podobne do soft-cut'a jak się wydrenuje pakiet. Myślałem, że faktycznie coś z pakietem ale po wylądowaniu miał 3.9V/celę. Przykleiłem taśmę, wystartowałem i po chwili taśma znowu się odkleiła i zaczęły spadać obroty. Wylądowałem, wyj... taśmę i wylatałem pakiet do końca i potem jeszcze jeden. Co to mogło być? Przegrzewał się ESC?
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 20 maja 2022, o 09:44

Jak przykleiłeś tą taśmę?
Taśma na łopatach powinna ZAWSZE iść od krawędzi natarcia (być złożona na pół na krawędzi natarcia) i kończyć się PRZED krawędzią spływu. Wtedy się nie odklei.
Czasami spotyka się cienkie naklejki (jakieś holograficzne, odblaskowe itp) - to jest jedyny wyjątek na który można sobie pozwolić, a i tak bywają z tym problemy.
Przy taśmie naklejonej tak jak napisałem, jedyne co się dzieje, to z czasem taśma zaczyna "płynąć" powoli w kierunku końca łopaty (pod wpływem siły odśrodkowej).
Widać to po klejowym śladzie jaki zostawia na łopacie :)
Nigdy jednak nie zdarzyło mi się z tego powodu nic nagłego ani niespodziewanego.

Teraz do meritum: jeśli taśma się odkleiła i zaczęła pięknie furczeć.... (czyli flatterować) to tylko pomyśl jaki opór aerodynamiczny to generowało.
Nic nie szkodzi, że pakiet miał po locie 3,9V/s - napięcie pod takim ciągłym obciążeniem mogło spadać jak czasie lotu w ostrej piździe.
Tego nie odda ostre szybkie 3D - tam są krótkotrwałe wysokie piki.
Raczej porównałbym to do speedów na pełnych dodatnich kątach... tylko, że cały czas, bez żadnej przerwy.
A do tego pamiętaj, że obciążenie helika w ten sposób (zwiększenie oporu aerodynamicznego na wirniku głównym) zwiększa też znacząco moment reakcyjny z którym musi walczyć ogon.
Wszystko zasilane tym samym pakietem.
To jedyne wytłumaczenie - tak właśnie było.*
Do tego jak pakiet nie jest nowy, tylko ma już trochę godzin w powietrzu - wiele nie trzeba, żeby go przydusić do ziemi.


Oczywiście przyczyn spadku obrotów mogło być multum, ale wiedząc tyle co napisałeś skłaniam się ku takiej teorii.
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 820
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 20 maja 2022, o 10:30

Taśma była naklejona tak jak mówisz ale ich warstw było .... no znacznie wiecej niż jedna, do tego na końcówce łopaty bo służyła do ustawienia CG obu łopat w tym samym punkcie. Najpierw się zsuwała no a potem oderwała.

Pakiet był faktycznie już w nienajlepszej kondycji więc to co piszesz może być prawdą.

Chyba musze spróbować Twojej metody z zatapianiem metalu w lopacie to mi się taśma nie będzie odklejała
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2201
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 20 maja 2022, o 10:49

redb pisze:Chyba musze spróbować Twojej metody z zatapianiem metalu w lopacie to mi się taśma nie będzie odklejała


Własnie, gdzie to bylo na forum? hmm
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 820
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 20 maja 2022, o 10:55

‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
Psychol
Elita forum...
Posty: 512
Rejestracja: 28-03-2015
Lokalizacja: Kielce
Podziękował: 20 razy
Podziękowano: 31 razy

Postautor: Psychol » 20 maja 2022, o 13:24

Może masz model nie najmocnijszy i opory na końcówce są tak duże że RPM spada. Jeżeli latasz bez gova to tym bardziej będzie spadać.

Użyj bezbarwnej folii 3M do lamp/zderzaków. Jest dość gruba, nie trzeba wielu warst żeby masę zrobić i trzyma się zaje**scie. Nie zostawia kleju i schodzi bez problemu jak trzeba.
Lataj nisko i powoli... tak mi mowili.

Wróć do „Brudnopis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości