Elektroliza

Na każdy temat. Byle kulturalnie...
Regulamin forum
Jakiekolwiek wulgaryzmy, obrażanie innych użytkowników i wszelkie inne działania sprzeczne z powszechnie przyjętymi normami społecznymi będę automatycznie eliminować posty, wątki a nawet autora.
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 817
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 5 sie 2022, o 20:25

Czy może ktoś z Was robił kiedyś elektrolizę midzi/mosiądzu?

Mam stary żyrandol z mosiadzu i chcialem mieć taki ladny bez patyny. Cięzko go wyczyścic i wyplerować bo ma głebokie zdobienia. Pomyślałem, że może elektroliza da radę.
Wsadziłem w roztwór wody i sody. Plus do kawałka blachy (chyba był ocynkowany bo ocynk zlazł) a minus do kawałka żyrandola. Napiecie 12V prąd 1A (chyba efektynie szlo koło 0.6A).
Efekt jest chyba gorszy niż wcześniej było bo miedzianego koloru brak, jest bardziej chyba ołowiany. Woda była metna ale pewnie od tego ocynku co zlazł. Moczylo sie to z godzinę.
Coś nie tak zrobiłem? ;)
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
El Grey
Stały bywalec...
Posty: 248
Rejestracja: 12-08-2016
Lokalizacja: Miasto stołeczne Łódź
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 22 razy

Postautor: El Grey » 6 sie 2022, o 07:55

Mosiądzu nie traktujemy elektro... :masakra:
Zanieczyściłeś tylko i nie wiem czy nie na amen...
https://www.youtube.com/watch?v=hSQqUacrPb0
CX 450pro v5 DFC, CX 450 Black Angel, Protos 380, Goblin 380, Goblin 500, PA Extra 260 SPEKTRUM DX8 G2
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 6 sie 2022, o 11:45

... ale mogłeś zbierać bąbelki które się wydzielały z żyrandola np. do jakiejś butelki a potem ten gaz podpalić.
:vhappy: :vhappy:

(tak serio to lepiej tego nie rób ... no chyba, że wiesz co robisz, a pewnie wiesz, ale nie wiem kto jeszcze to przeczyta: Jak podłączyłeś minus to żyrandola to żyrandol był katodą, więc kationy leciały właśnie do niego i na nim wydzielał się wodór. W takim układzie jak mówisz raczej było go nie wiele i szybko się wywietrzył, ale ryzyko nie jest pomijalne: znane są przypadki, że ktoś się nachylił nad przeładowanym (potocznie mówiąc zagotowanym) akumulatorem kwasowym z papierosem i jebło).

Niestety na konserwacji mosiądzu się nie znam, ale... El Grey... jak to na amen...? Co tam się mogło stać? Po prostu więcej i trudniej do czyszczenia teraz jest... chyba co? Bo niestety gościu na filmie o tym nie mówi :rotfl2:

No i czyszczenie wychodzi że teraz tylko mechanicznie, czyli .... Fmm.... piaskowanie? (nie dawno o tym gdzieś tu na forum gadaliśmy).
No bo to co się wydzieliło na tym mosiądzu to ... jakby nie patrzeć jakaś oksyda... Pewnie trochę czegoś z tej blachy tam doleciało.
Warstwa jest cienka, ale bardzo twarda.

Spróbuj z tym ługiem sodowym, może soda to rozpuści...

A jak nie to szlifowanie (właśnie najbardziej to chyba piaskowanie - taka właśnie ostateczność).

REdb, zacznij od tego, że zrób jeszcze raz taki roztwór jak zrobiłeś (nie wiem tylko jaka to soda była, ale zakładam że wodorotlenek sodu / NaOH / soda kaustyczna, a nie tak zwana soda oczyszczona, czyli Na H Co3), tylko tym razem nie dawaj żadnego więcej syfu do tego... żadnej blachy i żadnego prądu.
Może ta soda to rozpuści.
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 817
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 6 sie 2022, o 12:02

Do elektrolizy zachecily mnie filmy na necie. Widzialem, ze niektórzy czyszczą w ten sposob monety choć tu też wiele osob odradza bo niszczy sie w ten sposob detale.

Że wodór się wydziela to wiedziałem i specjalnie uważałem ;)
Ten element wczorajszy doczyścił się szczoteczką do zębów i pastą polerską. Córka gdzieś wyczytała, że octem można probować no i wychodzi, że działa całkiem nieźle i naloty fajnie schodzą.
Myślę, że finalnie skończy się na moczeniu w occie i dopolerowywaniu pastą i szczoteczką.
Filmik fajny, ale szczerze nie chcę się bawić kwasem. Niby dałoby się to zrobić, ale nie mam jak tego zutylizować a lać w ziemię nie chcę.

Próbowałem jeszcze dziś tak dla fanu elektrolizy żeby odrdzewić kawał stali ale po kilku godzinach mnie to znudzilo. Pewnie trzeba by wiecej czasu i doświadczenia a ja nie mam teraz takiej potrzeby, żeby eksperymentiwać
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 6 sie 2022, o 12:37

Kwas siarkowy - prawda, gruby temat, nawet rozcieńczony... Rury może pożreć i w ogóle, jak nie musisz to nie używaj
Ale NaOH - spoko, nawet kret jest z tego zrobiony (tylko kreta nie używaj!!! Kret ma w sobie też inne rzeczy, nie wiem czy nie kulki aluminiowe i członek męski wie co się stanie).
Natomiast kwasy są jeszcze inne, takie lekkiego kalibru, a też bardzo dobrze działają (tylko wolniej): cytrynowy czy właśnie octowy i z tym się nie patyczkuj, rób tak mocno stężony jak tylko się da.
Problem jest tylko taki z tym żyrandolem, że to cholera trzeba dużo, żeby to zamoczyć ...
... więc może poowijać jakimiś ręcznikami papierowymi i nasączyć je tym kwasem (octem)...
...
No a elektroliza... to też może być gruby temat, trzeba by tak naprawdę rozpisać sobie równania reakcji chemiczmych, żeby dokładnie wiedzieć co się stanie.
Może być tak, że zdziała cuda, może być tak, że rozpuści Ci cały żyrandol :vhappy:

Generalnie .... chyba raczej łatwiej jest POKRYĆ coś czymś w wyniku elektrolizy niż zdjąć warstwę czegoś w ten sposób.
Na chemii u Romanka miedziowaliśmy sobie gwoździe stalowe. Dostaliśmy od niego siarczan miedzi i fru - to było zadanie dla chętnych.
Nawet coś tam wyszło niektórym:)
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 817
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 6 sie 2022, o 13:16

Tyle dobrze z tym żyrandolem, że to nie monolit. Rozebrałem i w 3l pojemniku po plynie do prania każdy element się mieści.
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
redb
Elita forum...
Posty: 817
Rejestracja: 24-08-2010
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 60 razy

Postautor: redb » 6 sie 2022, o 13:30

Tak sobie przypomniałem jesxcze w kwestii stężenia. Na wiosce gdzie mam domek letniskowy, wytrawni degustatorzy trunków wyskokowych, jak ich delirka już trzęsie to siegają po ocet, bo ma 10%
‐------------------‐----------
Hurricane 425 | Belt CP vel. trup | Dron homemade | XL 380 | XL 700
Taranis X9 lite S
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 6 sie 2022, o 14:04

Oszkurwasz.....
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 8 sie 2022, o 14:12

no spokojnie, żyrandol wyplują w razie czego

Wróć do „Brudnopis”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości