DSM2 nielegalne?

Jaki wybrać, o co kaman...
Awatar użytkownika
Ramotny
Administrator
Posty: 3708
Rejestracja: 28-01-2010
Lokalizacja: 52°5'38''N 21°7'3''E
Podziękował: 313 razy
Podziękowano: 294 razy

Postautor: Ramotny » 15 maja 2021, o 16:41

Gdzieś mi się obiło o oczy na RCgroups, że od kilku lat DSM2 nie jest już legalne w EU.
Czy ktoś może to potwierdzić?
Czy to znaczy, że moja JR DSX9 nadaje się już tylko na szmelc?
Pozdrawiam, Grzegorz
Mieć czy latać? Oto jest pytanie...
Awatar użytkownika
qemay
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 89
Rejestracja: 30-07-2011
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 8 razy

Postautor: qemay » 15 maja 2021, o 21:23

Nie wiem jak to formalnie jest z przepisami i "legalnością" ale czy od kilku dobrych lat w EU nie obowiązuje LBT(lub inna technologia mająca zapobiegać kolizjom na ogólnodostępnych nieregulowanych częstotliwościach jak DAA)? (Każdy kto ma FrSky wie, że jest dwa firmware - LBT i FCC). Każdy sprzedawany oficjalnie w EU sprzęt powinien być zgodny z LBT lub podobną technologią zapobiegającym kolizjom (normami które w EU obowiązują) - czy to automatycznie powoduje, że ten stary który LBT nie ma jest "nielegalny"....
Specyfika działania DSM2 z LBT ma niewiele wspólnego a, że DSM2 raczej aktualizacji nie będzie miał, więc sprzętu tego oficjalnie sprzedawać nie można. (I dlatego, mimo, że formalnie sprzęt DMS2 i DSMX jest ze sobą w stanie gadać nowe nadajniki DSMX nie bindują się z DSM2)
Ale w takim razie wydaje mi się, że nie tylko DSM2 będzie z tym miał problemy.


.... Oznaczało by to także, że większość nadajników wideo jest średnio legalnych (.... moc pomijam bo oficjalnie powinny mieć max 25mW? .... eeee chyba bardziej to skomplikowane bo zależne od częstotliwości, gęstości mocy i wielu innym różnych zależności... ale raczej powyżej 200mW legalne nie jest niezależnie od innych uwarunkowań)
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 16 maja 2021, o 00:36

Qemay, a jakby tak ... się stało, że by Ci się nudziło, zgłębiłbyś temat deczko bardziej albo przynajmniej wskazał jakieś linki?
Bo wiesz o tym o tyle więcej np. ode mnie, że ja do tej pory miałem przekonanie, że:
1. To co na 2,4GHz to hulaj dusza piekła nie ma, oczywiście poza ograniczeniem mocy pojedynczego nadajnika do 25mW
2. Jedyne pasmo na którym wolno nadawać analogowe Video to 5,8Ghz, z ograniczeniem również do 25mW.
3. No jest jeszcze jakieś 433 MHz czy coś, używają tego LRSowcy do - jak sama nazwa mówi - Long Range FPV, ale jako, że LOng Range FPV jest w zasadzie nie legalne (a ściślej cholernie trudno jest spełnić warunki legalności), to mnie ten temat średnio obchodzi. W handlu dostępne są natomiast termometry z bezprzewodowymi czujkami - też działającymi na 433... Działają też na tym dzieckowe zabawkowe walkie-talkie. Więc no... tyle, że też to jest jakieś tam ogólno dostępne pasmo.

Teraz właśnie zetknąłem się z pojęciem gęstości mocy i mniej - więcej domyślam się o co chodzi, natomiast spośród pojęć takich jak FCC i LBT to mniej więcej kojarzę tylko LGBT i wiem, że ma to jakiś związek z emisją promieniowania widzialnego i podczerwonego w czasie zachodzenia egzotermicznej reakcji chemicznej z udziałem powietrza i tęczy na Placu Zbawiciela :vhappy: :vhappy: :vhappy:

A tak in general, to choćbym i tak w najbliższym czasie nie miał zamiaru zmieniać apki to wolałbym wiedzieć, czy np. mój HOTT jest... legalny, czy na granicy legalności, czy pod paragrafem...
(zakładam, że ponieważ ciągle go oficjalnie sprzedają to jest legalny, ale...)
Awatar użytkownika
oki188
Elita forum...
Posty: 656
Rejestracja: 24-02-2010
Lokalizacja: Gliwice/Biłgoraj
Podziękował: 22 razy
Podziękowano: 46 razy

Postautor: oki188 » 16 maja 2021, o 08:07

Ramotny pisze:Gdzieś mi się obiło o oczy na RCgroups, że od kilku lat DSM2 nie jest już legalne w EU.
Czy ktoś może to potwierdzić?
Czy to znaczy, że moja JR DSX9 nadaje się już tylko na szmelc?

DSM2 w EU tak nie jest już dopuszczone do użytku ale nikt nie kontroluje na czym latasz więc nie ma strachu.
Obecnie wszystkie nadajniki pracują tylko w DSMX. Nowe odbiorniki obsługują DSM2 i DSMX więc będą działać.
LATAĆ I SIE NIE BAĆ.
T-Rex 550X BEASTX-Pro // Align TB40 <-zastanawiam się nad nim // Spektrum DX9 Black
Awatar użytkownika
qemay
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 89
Rejestracja: 30-07-2011
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 8 razy

Postautor: qemay » 16 maja 2021, o 14:11

Aikus.... zapomniałeś o 866Mhz... ;)

Ogólnych zasad na temat użycia 2.4 Ghz nie znalazłem. O LBT w tym zakresie można dowidzieć się z specyfikacji popularnego WiFi pracującego także w tych częstotliwościach. Sorki ale przepisów prawa nie chce mi się teraz przewalać, ani także wgłębiać się w specyfikację samych nadajników - zresztą pewnie wiele na ten temat oficjalnie nie piszą.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_WLAN_channels

Zakładam, że ponieważ technologia też używana jest w "naszym" sprzęcie (FrsSky używa) - i bez niego nie można legalnie sprzedawać tego sprzętu w Europie - to zasady są podobne.

Channel access and occupation rules: WAS/RLANs operating in the bands 5470 - 5725 MHz shall use mitigation techniques that give at least the same protection as the detection, operational and response requirements described in EN 301 893 to ensure compatible operation with radiodetermination systems (radars). Such mitigation techniques shall equalise the probability of selecting a specific channel for all available channels so as to ensure, on average, a near-uniform spread of spectrum loading. The equipment shall implement an adequate spectrum sharing mechanism in order to facilitate sharing between the various technologies and applications. The adequate spectrum sharing mechanism can be e.g. LBT (Listen Before Talk), DAA (Detect And Avoid) or any other mechanism providing a similar level of mitigation. EN 301 893 / ECC/DEC/(04)08 /-.


oki188... Generalnie popieram latać i się nie przejmować. Podejrzewam, że nawet w przypadku jakiejkolwiek interwencji nikt nie będzie miał tego świadomości - na miejscu musiała by się pojawić odpowiednie służby które miały by sprzęt pozwalający badać i analizować i ewentualnie zlecać ekspertyzy... Nie wiem co musiało by się stać, by do czegoś takiego doszło po "zakłóceniu" pasma 2.4Ghz. Ale już jeśli ktoś ma potrzebę korzystania z ubezpieczania modelarskiego zastanawiał bym się czy jednak sprzętu nie wymienić.
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 16 maja 2021, o 16:27

Modelarskie 2,4 GHz leży w tzw. części ISM (Industrial, Security, Medical) pasma 2,4 GHz, gdzie zezwolono na transmisje cyfrowe o charakterze jak wyżej bez zezwoleń radiokomunikacyjnych, ale pod warunkiem zachowania max. 25 mW mocy nadajnika. Czy częstotliwości naszych nadajników zawierają się w amatorskim paśmie 13 cm musiałbym sprawdzić. Modelarskie 433 MHz leży wręcz w amatorskim paśmie 70 cm (w Europie i nie tylko 430 - 440 MHz), też w wycinku ISM i do 25 mW mocy. Generalnie 25 mW to granica używania nadajnika bez zezwolenia (wyjątek - CB, choć tu jest rejestracja).

BTW - sprawdziłem i zakres częstotliwości np. takiego mojego FlySky (2,408-2,475 GHz) w sporej części zawiera się w amatorskim paśmie 13 cm (2,300 - 2,450 GHz dla regionu I IARU). Oczywiście limit mocy to 25 mW. Żeby było ciekawiej, to modelarskie FPV 5,8 GHz też leży w ramach pasma amatorskiego :-). Można więc powiedzieć, że modelarze i krótkofalowcy w jednym stoją domu, tyle że ci drudzy są ciut bardziej "na prawie".

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 16 maja 2021, o 23:01

qemay pisze: Nie wiem co musiało by się stać, by do czegoś takiego doszło po "zakłóceniu" pasma 2.4Ghz.


No nie, no stawiasz otwartą mikrofalę z zablokowanym zabezpieczeniem i jeeedziesz!!! :D:D:D
Myślę, że ktoś by się tym zainteresował :D:D:D
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 16 maja 2021, o 23:22

To nie jest do końca tak że nikt nie kontroluje.


Mieliśmy na naszym lotnisku wizytę panów w półciężarówce obwieszonej antenami, którzy kilka dni nasłuchiwali co i jak się dzieje.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 17 maja 2021, o 03:24

To i dobrze ale mysle, ze dopoki nie zaczniesz wypuszczać w eter jakichś grubych megawatów to nikt Ci nic nie zrobi...
Awatar użytkownika
qemay
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 89
Rejestracja: 30-07-2011
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 8 razy

Postautor: qemay » 17 maja 2021, o 06:47

aikus pisze:
qemay pisze: Nie wiem co musiało by się stać, by do czegoś takiego doszło po "zakłóceniu" pasma 2.4Ghz.


No nie, no stawiasz otwartą mikrofalę z zablokowanym zabezpieczeniem i jeeedziesz!!! :D:D:D
Myślę, że ktoś by się tym zainteresował :D:D:D


Wyrażę się precyzyjniej, nie wiem co musiałbyś robić z normalnym nadajnikiem modelarskim by doszło do takiego zakłócenia pasma by ktoś na to zareagował. Choć - pewnie najprostsza odpowiedź to - życzliwy sąsiad. W 5.8 to sporo prostsze bo tam moc jest przekraczana notorycznie. Nadajnik video z mocą 1W można kupić bez problemu, a to jednak sporo więcej niż 25mW.

Piotr_T pisze:Modelarskie 2,4 GHz leży w tzw. części ISM (Industrial, Security, Medical) pasma 2,4 GHz, gdzie zezwolono na transmisje cyfrowe o charakterze jak wyżej bez zezwoleń radiokomunikacyjnych, ale pod warunkiem zachowania max. 25 mW mocy nadajnika. Czy częstotliwości naszych nadajników zawierają się w amatorskim paśmie 13 cm musiałbym sprawdzić. Modelarskie 433 MHz leży wręcz w amatorskim paśmie 70 cm (w Europie i nie tylko 430 - 440 MHz), też w wycinku ISM i do 25 mW mocy. Generalnie 25 mW to granica używania nadajnika bez zezwolenia (wyjątek - CB, choć tu jest rejestracja).

BTW - sprawdziłem i zakres częstotliwości np. takiego mojego FlySky (2,408-2,475 GHz) w sporej części zawiera się w amatorskim paśmie 13 cm (2,300 - 2,450 GHz dla regionu I IARU). Oczywiście limit mocy to 25 mW. Żeby było ciekawiej, to modelarskie FPV 5,8 GHz też leży w ramach pasma amatorskiego :-). Można więc powiedzieć, że modelarze i krótkofalowcy w jednym stoją domu, tyle że ci drudzy są ciut bardziej "na prawie".

Pozdrawiam,
Piotr.


Co w takim razie może powodować, że DSM2 jest nielegalne (a wcześniej było). Z tego co pamiętam DSM2 jest bardziej konserwatywne w zajętości pasma niż wiele nowszych technologii używających jakichś metod transmisji Spread spektrum (FHSS), a DSM2 zajmował po prostu dwa kanały. I dlaczego Frsky na rynek europejski oprócz ograniczenia mocy wprowadziło LBT (Listen before talk).
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 17 maja 2021, o 07:36

Gdybam jako krótkofalowiec - transmisje cyfrowe oparte o rozproszenie widma są o wiele trudniejsze do zakłócenia, ale też mniej uciążliwe dla "otoczenia". Może właśnie ta właściwość spowodowała, że "pinganie" tu i tam jest ok, a sztywne zajęcie dwóch częstotliwości już nie. Czy mam rację - nie wiem :-). A LBT pewnie wzięło się stąd, że modelarze są tu na drugim miejscu względem innych "nadawców", głównie radioamatorów z licencją.

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 17 maja 2021, o 08:05

Qemay - jasne jasne, to był żarcik ... taki .. no wiesz. W moim stylu ;)

Myślę, tak na czuja, znając się na tym nie wiele więcej jak znałem się przedwczoraj, że Piotr ma racje.
Po pierwsze samo zajęcie po prostu dwóch częstotliwości na chama jest nieskuteczne - kto latał na DSM2 ten o tym pewnie miał okazję się przekonać, a po drugie i ważniejsze - jest chamskie wobec eteru. Czy ma to duże znaczenie czy nie - to inna kwestia.
Co do nadajników iskrowych też niektórzy mają wątpliwości, a fakt jest taki, że jak sobie ktoś dziś by odpalił taki nadajnik to by szybko dostał wpierdol (powinien dostać).

Natomiast zastanawia mnie jedna rzecz: Krótkofalowcy. Wydawało mi się, że 2,4 to nie oni!
CB to 27MHz, a fale krótkie ogólnie to tam... jakoś od 3 do 30 MHz i raczej mniej niż więcej - miałem kiedyś kumpla krótkofalowca, pokazywał mi te swoje cudeńka w samochodzie. Najbardziej charakterystyczna była antena 5m - taki pałąk od tylnego do przedniego zderzaka :D:D
I to było chyba ćwierć fali, czyli jeśli 5m - ćwierć fali, no to pasmo 20m, czyli jakieś 15MHz. (tak na oko).

Więc.... czego nie wiem? Radioamatorzy też się przesiedli na 2,4Ghz?
Przecież to się nie nadaje na takie setki albo i tysiące kilometrów jak oni się łączyli...
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 17 maja 2021, o 08:36

aikus pisze:To i dobrze ale mysle, ze dopoki nie zaczniesz wypuszczać w eter jakichś grubych megawatów to nikt Ci nic nie zrobi...


Panowie pojawili się w odpowiedzi na wysyp LRSowców, którzy w zadku mają ograniczenie mocy czy lbt.
Przenieśli się pewnie w inne rejony.

Temat DSM2 jest już chyba bardzo niszowy - każdy kto lubi swój model dawno z tego uciekł. Maszyny spadały dość często gdy włączyło się więcej odbiorników, bo Spektrum wymyśliło że częstotliwość transmisji będzie stała, a nie fhss.
Ten protokół tak na prawdę nigdy nie był zgodny ze standardami przyjętymi w EU. To nie jest tak że korzystanie z niego jest nielegalne, bo nie można wymagać od szarego użytkownika takiej wiedzy - po prostu od kilku lat nie wolno sprzedawać w EU sprzętu działającego na tym protokole - ma wyginąć sam. Nasze zabawki to przecież jakas kropelka w morzu milionów urządzeń które trzeba by "zdelegalizować" i wymienić a wciąż dobrze działają.
Z drugiej strony cholera wie co EU nagle wymyśli. W tym roku zakazali mi kupna nitrometanu a od przyszłego zabronią posiadania. Może któregoś dnia będą się nudzić i tak samo zrobią z Rektumami. Albo w ogóle na wszelki wypadek zdelegalizują latanie RC, żeby komuś nie przyszło do głowy naruszać czyjejś prywatności, organizować ataków terrorystycznych albo wybijać śmigłami/wirnikami rzadki gatunek komara/jętki.

FASST też jest "nielegalny" na takich samych zasadach. Futaba obeszła na początku temat aktualizując nadajniki w taki sposób że ograniczona została moc nadajników ale ostatecznie musieli wprowadzić lbt. Nie wiem jak to obchodzą sprzedając nadal nadajniki w których można wybrać FASST czy DSM2. Pewnie gdzieś w instrukcji jest napisane że w EU i Japonii nie wolno tego włączać.
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 17 maja 2021, o 09:02

Oj, Aikusie, kusisz, a ja nie chcę tu robić wykładu większego, niż główny wątek ;). Generalnie... tak na codzień do łączności na większe odległości używane są pasma krótkofalowe (1,8 - 30 MHz), a fale radiowe odbijają się w górnej troposferze lub wręcz w jonosferze. Najlepsze pasmo do takich zabaw to pasmo 20 m - 14 MHz. Zdarzają się jednak warunki umożliwiające takie "odbicia" również i w pasmach VHF - 50, 70, czy 144 MHz (sam na tym ostatnim mam zaliczone łączności z Turcją, czy Wyspami Owczymi - miałem farta i trafiłem na dobry moment :-) ). Generalnie im wyżej, tym trudniej o większe dystanse, bo pozostaje tylko liczenie na zaburzenia w troposferze, lub zdanie się na pośrednictwo np. Księżyca, śladów po meteorach (wyższa Szkoła jazdy), lub amatorskich przekaźników satelitarnych (tak, są takie). Ciekawostką jest to, że nadajniki modelarskie pracują właśnie w satelitarnych wycinkach pasm amatorskich. Czy krótkofalowcy działają na 2,4 GHz? Tak, jak i na 5,8 , 10,5 i 24 GHz. To tak pokrótce... :-)

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7198
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 17 maja 2021, o 09:06

Amatorskie przekaźniki satelitarne?! Wtf?

Musisz rozwinąć temat.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 17 maja 2021, o 09:16

:shock: :shock: :kopara: :kopara: :kopara:

Noo... musisz!!
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 17 maja 2021, o 11:42

Jako że krótkofalowcy są wszędzie, np. w NASA i dużych telekomach też, to już jakiś czas temu pojawił się pomysł umieszczenia na orbicie Ziemii satelitów telekomunikacyjnych działających w pasmach amatorskich i przeznaczonych dla krótkofalowców. Najwyższe pasmo HF (10 m - 29 MHz) i wszystkie pasma VHF, UHF i mikrofalowe mają zdefiniowane tzw. wycinki satelitarne. Upraszczając ‐ taki satelita słucha sobie, przykładowo, w paśmie 2 m (145.900 MHz) i to co usłyszy retransmituje powiedzmy na pasmo 70 cm (czyli przykładowo 435,900 MHz), a będąc te ładne "parę" km nad ziemią ogarnia całkiem spory obszar. Do łączności używa się głównie modulacji fonicznych (FM i SSB) i cyfrowych wąskopasmowych (przeważnie PSK - taki radiowy odpowiednik chata on-line). Kombinacji pasm do nadawania (uplink) i słuchania (downlink) jest dużo więcej, satelity przeważnie krążą wokół Ziemii, ale niektóre są też geostacjonarne, szczególnie działające w pasmach mikrofalowych, np. QO-100 słuchający na 2.4 i nadający na 10,5 GHz.

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 17 maja 2021, o 12:01

Geostacjonarne to AFAIK coś koło 36 000 km, czyli bez mała pół planety ogarnia*.... jaaaa Cie.... :kopara: :kopara: :kopara:
ile to rzeczy człowiek nie wie ...
:D:D

*No dobra, wiem, żę skutecznie to trochę mniej bo tam na brzegach to już przez bardzo grube warstwy atmosfery przechodzi więc... ten, ale tak czy siak...
SZOK!
I Ty się znasz na tym?
Gadałeś kiedyś z kimś przez satelitę? Miałeś jakąś taką łączność?


Znaczy ja rozumiem, że to nei tak, że krotkowalowcy umieścili specjalnie dla siebie satelity krótkofalarskie tylko po prostu przytulili dodatkowe funkcjonalności do statków które i tak tam poleciały...
Bo dużo nie trzeba, a własny satelita to przecież wagony dolarów...
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 17 maja 2021, o 12:45

Satelita tak, ale sam transponder (odbiornik i nadajnik z antenami) to już tylko walizka USD ;). A co do pierwszego pytania - tak, zrobiłem parę łączności przez satelitę AO-10 aka Oscar 10 (435 --> 145 MHz) i udało mi się porozmawiać z załogą ISS-a (tak jak wspominałem, krótkofalowcy mają wiele profesji ;) ). Obecnie na topie jest satelita QO-100, gdzie główną kasę położyli szejkowie z Kataru, też... krótkofalowcy :-).

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15946
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1000 razy

Postautor: aikus » 17 maja 2021, o 13:11

Piotr_T pisze:Satelita tak, ale sam transponder (odbiornik i nadajnik z antenami) to już tylko walizka USD ;).


No właśnie właśnie, czyli tak jak mówię...

Piotr_T pisze: A co do pierwszego pytania - tak, zrobiłem parę łączności przez satelitę AO-10 aka Oscar 10 (435 --> 145 MHz) i udało mi się porozmawiać z załogą ISS-a (tak jak wspominałem, krótkofalowcy mają wiele profesji ;) ). Obecnie na topie jest satelita QO-100, gdzie główną kasę położyli szejkowie z Kataru, też... krótkofalowcy :-).



Jjjaaaaaa..... ależ to jest zajebiste!!!!!:D:D:D
:juppi: :juppi: :juppi:
... i kolejna rzecz która nie zna granic, podziałów politycznych, rasowych kuźwa... i ... Echh!!! Zajebiste!
... :thumb: :thumb: :thumb:

Wróć do „Ogólnie o nadajnikach i odbiornikach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości