Nadajniki, odbiorniki - pytania, wybory, dyskusje...

Jaki wybrać, o co kaman...
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 825
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 140 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kudzu » 4 lut 2021, o 23:07

mwx pisze:Aktualnie wybór współczesnych tanich a dobrych nadajników i odbiorników z dobrym wsparciem jest na prawdę spory - masz Flajskaje, FrSky, Jumpery albo z "klasyków" tańsze modele Futaby czy Spektruma. To tak na szybko, bo wybór jest dużo większy.

A o RadioMaster, np takim malutkim TX12, możesz coś powiedzieć? Do tego trzeba jeszcze moduł TX, jeśli dobrze zrozumiałem.
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 5 lut 2021, o 00:44

Nie, zakwalifikowałem to jako "wynalazek" :) i nigdy nie spojrzałem w tę stronę.

Ze swojej strony mogę polecić Ci FrSky, ale bądź gotów na bardziej skomplikowaną naukę obsługi niż w przypadku klasycznych nadajników.
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 825
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 140 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kudzu » 5 lut 2021, o 21:29

Niestety ja mam tę paskudną cechę, że lubię inaczej niż większość, a czasem wręcz na przekór. To tłumaczy, dlaczego, zamiast zainwestować w sprawdzony kit FBL męczę trupa belta CPX, na dodatek z mechaniczną stabilizacją;)

Przyjrzałem się jeszcze tej apce ( https://www.radiomasterrc.com/articleb-104.html ):
    Frequency: 2.400GHZ-2.480GHZ
    RF Chip: Single-chip Multi-protocol(CC2500)
    Supported Protocols: Corona 、Hitec、Futaba S-FHSS、Frsky D16/D8、RadioLink、Graupner HoTT*

Źle na początku zinterpretowałem informacje - ona ma wbudowany transceiver (CC2500 Texasa), a dodatkowo "External module:JR/FrSKY/Crossfire compatible". Konfiguracja OTX dla początkującego to pewnie męka, ale społeczność jest duża, a problemy pewnie się powielają.

Nie ukrywam, że mi się podoba :) Ale to dopiero początek poszukiwań, więc jeszcze 100x może mi się odmienić.
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 5 lut 2021, o 22:30

kudzu pisze:Potrzebuję podpowiedzi.
Przymierzam się do wymiany radia Esky na coś rozsądniejszego i po kilku lekturach przypadł mi do gustu Graupner MX-12, może MX-16. Tylko zastanawiam się czy powinienem od razu inwestować w HOTT czy może... Może spróbować 35 MHz i ewentualnie pobawić się, jeśli zajdzie potrzeba, w dołożenie linka na 2,4 GHz? Te 35 MHz można wyhaczyć dość tanio w niezłej cenie. No bo IFS to raczej omijać?
I pytanie ekstra: czy "s" w MX-16s oznacza syntezę?


Zasadniczo to napisz czy chcesz wydać 200zł czy 1200 czy 3200

Bo cała reszta ma pomijalne znaczenie.

Jak chcesz wydać 200 to nie masz wyjścia i jesteś skazany na ..., jumpery, TGX, tx12 i inne i kwestia upodobań raczej nie ma znaczenia.

Ale przy jednym bym trwał: Nie 35MHz - chyba, że znajdziesz 35MHz z możliwością wymiany nadajnika - nie wiem czy Tymina nie miał tak w JR - wtedy to ma sens (chyba nic nie pomieszałem)

Ale z piętnastej strony to w momencie gdy Taranis, Spectrum masz za mniej niż 350zł a Futabę 14SG widziałem za 899 to nie kumam po co w ogóle myśleć o radiach-wynalazakch-noname'ach za 250zł
Helikoptery
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 825
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 140 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kudzu » 5 lut 2021, o 23:40

Brutalnie sprowadzacie na ziemię, ale macie rację.

Budżetu jeszcze nie zakładałem, bo chciałem podejść do tematu od ogona - najpierw rozwiać wątpliwości, zebrać informacje i opinie, zawęzić obszar poszukiwań, a potem organizować budżet.

Na razie tyle :)
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 6 lut 2021, o 00:18

Nie miało być brutalnie :piwo2: ale tak uważam

kudzu pisze:najpierw rozwiać wątpliwości, zebrać informacje i opinie, zawęzić obszar poszukiwań, a potem organizować budżet.


Jak tak to Futaba za 7000 powinna je rozwiać ale jak u każdego budżet ma znaczenie więc dobrze go orientacyjnie określić.

I jeszcze jedno: jak do helików to trochę lepsza aparatura
Helikoptery
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 6 lut 2021, o 00:32

vControl + vBar to optymalny wybór do helików.
Jeśli budżet nie ma większego znaczenia to taka kombinacja gwarantuje prostą i bezawaryjną obsługę tych zabawek
Na dodatek vControl bardzo dobrze leży w rękach.
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 6 lut 2021, o 00:52

Aparatura za 4000 i FBL za 900???? - optymalny jako rozumienie czegoś dobrej jakości co dostajemy w odpowiedniej (adekwatnej?) cenie to chyba najgorsze określenie tego systemu, podobnie jak leżenie w rękach- co zresztą jest kwestią rąk a nie systemu.

Nie wiem jak teraz ale V-Bar kiedyś brał dodatkową kasę za opcję rescue, co Brain od wersji 1.0 miał w cenie wiec chyba użycie optymalne bardziej by pasowało do Braina, pewnie Besat'a chociaż go nie lubiłem nigdy lub Tarota 2. (Nic nie wiem o Spirit'ie)
Helikoptery
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 825
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 140 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kudzu » 6 lut 2021, o 00:59

Oczywiście, że budżet ma znaczenie.

Ale zakładając, że nie ma - czy osoba ucząca się fotografii powinna od razu kupić sprzęt za 7000? A nawet za 2000? Takiej osobie nawet DSLR nie jest za bardzo konieczny. Na początku powinna się skupić na kadrowaniu, kompozycji itp. Wiadomo, że najtańszy kompakt zrazi, bo nie poradzi sobie w słabym świetle i zdjęcia będą w większości rozmazane. Ale lustrzanka z kilkoma obiektywami, tele, szeroki kąt, rybie oko ;), filtrami polaryzacyjnymi zadziała tak samo - zrazi. Ok, będzie też super tryb auto. Tylko po co zatem DSLR, skoro kompakty potrafią w auto nawet lepiej.

To samo ja pomyślałem. Potrzebuję coś dla początkującego. Coś odpowiedniego do śmigłowców, skoro są bardziej wymagające, ale nie przesadzając w drugą stronę. Ot, takie przyzwoite minimum. I znając to przyzwoite minimum można organizować budżet.

Dopiero teraz chyba sensownie określiłem swoje potrzeby:)
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 6 lut 2021, o 01:11

To chyba wynalazki za 200zł nie są sensownym minimum tak samo jak vControl - ja bym szukał czegoś używanego bo możesz trafić wypas za paręset złotych- tak czy inaczej pytaj a nie napalaj się na CC2500 Texasa - bo o ile sam układ pewnie jest zacny (chociaż Texas sam pisze o nim, że budżetowy) to radio to nie tylko chip
nadajnika.
Helikoptery
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 6 lut 2021, o 01:30

Amerykanie to bardzo pragmatyczny i praktyczny naród. Tam vControl króluje wśród pilotów heliRC, więc określanie tego wyboru mianem najbardziej nieoptymalnego jest mieco na wyrost.
Nadajnika nie kupujesz raz na miesiąc, raz na rok ani raz na pięć. Podobnie FBLa.
Na dodatek starzeje się zdecydowanie wolniej niż telefon czy samochód, a w takie zabawki każdy bez nadmiaru wątpliwości pakuje dziś wielokrotności kwot o których mowa.
Nie wykreslalbym tej opcji.
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 6 lut 2021, o 09:46

Raczej błądzisz

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka
Helikoptery
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 6 lut 2021, o 11:36

Nie ma jeszcze na forum obowiązku zgadzania się z administratorem.
To nie TVP :banana:
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 6 lut 2021, o 12:02

Nie napisałem, ze musisz się zgadzać tylko, ze błądzisz.

Jeżeli kudzu pisze o racjonalnym wyborze osoby, która nie wie czy będzie latać i zajmować się tym hobby a Ty proponujesz rozwiązanie za 5000- to sam sobie odpowiedz.
Helikoptery
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 6 lut 2021, o 13:58

Zaraz pod Twoją propozycją dot. Futaby za 7000.

Podrzuciłem tańsze, prostsze i bardziej popularne rozwiązanie.
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 825
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 140 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kudzu » 6 lut 2021, o 14:12

Dobra, zrobiła się gówno-burza z pierdołowatego powodu.
Ustalam sobie budżet max 1000 na aparaturę, najlepiej z odbiornikiem, nie mam nic przeciwko używce. Może to śmieszne pieniądze dla profesjonalnych modelarzy - ja jestem amatorem/początkującym i jestem przekonany, że w tej kasie dostanę coś przyzwoitego, a jeśli mi nie podejdzie, to będzie szansa odsprzedać z akceptowalną stratą.

To i tak dobry budżet na nadajnik do współpracy (na razie) z beltem cpx na podłych podzespołach. A jak zabawa podejdzie, to pozostanie ewolucja modeli.

Dziękuję Wam bardzo za zaangażowanie w temat, bo od obu wyciągnąłem cenne uwagi.
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 6 lut 2021, o 14:25

Na pewno znajdziesz coś dobrego w tej kwocie, tylko nie wymyślaj już z przeróbkami starych złomów albo lataniem na 35MHz ;)

Musisz określić jeszcze czy chcesz się trzymać prostych, ale ograniczonych klasyków, czy bierzesz pod uwagę OpenTX.
Awatar użytkownika
kudzu
Elita forum...
Posty: 825
Rejestracja: 27-06-2020
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 140 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kudzu » 6 lut 2021, o 14:46

W sumie też o to chciałem Was zapytać.

Myślę, że jeśli stockowy firmware daje wystarczające możliwości konfiguracji i jest do ogarnięcia, to nie mam parcia na OpenTXa. Oczywiście aparatura z możliwością upgrade’u do OTX to wartość dodana. Ale nie spodziewam się, że szybko zacznie mi brakować takich ficzerów.
Adam
Goblin 380, XL380, Belt CPX, V911s, MX-16 HoTT
Awatar użytkownika
wojtekr
Administrator
Posty: 8004
Rejestracja: 22-01-2013
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 299 razy
Podziękowano: 458 razy
Kontaktowanie:

Postautor: wojtekr » 6 lut 2021, o 15:53

To dosyć duży budżet na niezłą aparaturę - przejrzyj OLX'a sporo jest. DX8, DX7 za około 500-700zł, Graupnery za 200-600, Futaba 8FG- 500-600zł i 14SG za 1200zł. Jakoś nie ma vControl'a ale to pewnie dlatego, że to nie ameryka.

Najpierw miałem TGY (apka plasticzana i raczej tandetna) ale dużo można pod siebie ustawić, potem DX8 - i tam ustawiasz prawie wszystko co możesz chcieć, zawłaszcza na początku - robisz to bardzo łatwo i intuicyjnie, niezbyt drogie odbiorniki. Teraz mam 14SG i wszystko co potrzebuje mogę tam ustawić więc nie zamierzam zmieniać. Chociaż pewnie OTX daje jeszcze większe możliwości.

To są moje doświadczenia, możesz z nich skorzystać lub nie. Nie twierdzę, że to jedynie słuszne podejście. Ale jak bym miał to powtórzyć to na pewno szedł bym w Futabę i Braina, właśnie dlatego, że radio kupuje się raz (prawie) a jakość tu jest bezkompromisowa. Ale trzeba pamiętać, że mają dosyć drogie odbiorniki.
Helikoptery
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19690
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1768 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 6 lut 2021, o 16:08

Używam otx'a i bardzo lubię, ale nie namawiam bo jest wymagający na początku. A na początku będziesz mialni tak spore pole do klasycznych błędów ;)
Chyba że lubisz dłubanki to szybko ogarniesz a potem już na inne nadajniki (nie-otx) nie będziesz chciał patrzeć.

Wróć do „Ogólnie o nadajnikach i odbiornikach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości