Strona 1 z 3

Latencje, abscynencje i luźne gimbale

: 1 lis 2018, o 11:12
autor: aikus
Miru, przetestuj jeszcze zasięg tego Horusa. Jak będzie zaje**sty, to zanim zacznę myśleć o drugim Graupnerze, będę chciał jeszcze:
- Pomacać Twojego Horusa
- Zrobić mój domowy test szybkości linka (może teoretycznie trochę gówno dający, ale lepszego nie umiem zrobić, a pamiętam, że między Taranisem a Graupnerem róznica była miażdżąca).

No chyba, że by Ci sie chciało samemu zrobić taki test... Potrzebne są:
- apka
- odbiornik klasyczny (z wyjsciami na serwa)
- szybkie serwo (bez szału - TGY306 wystarczy)
- szybkostrzelna kamera (też bez szału, wystarczy nawet 60fps).

Test polega na tym, że bindujesz odbiornik, wpinasz serwo z orczykiem i obserwujesz przy pomocy kamery reakcje serwa na ruszanie gimbalem.
Możesz kilka razy puścić gimbal ze skrajnej pozycji, żeby sobie wrócił na sprężynce do centrum i pooscylował (czyli żeby zrobił trrrr :) ).

Przy szybkich serwach i szybkim linku (tak jak w graupnerze) serwo powinno praktycznie dokładnie odzwierciedlać ruchy gimbala, nawet w tej swobodnej oscylacji.
Takie radio jest OK dla mnie do helików.

Przy chujowym linku serwo po prostu aproksymacyjnie wróci do neutrum olewając oscylacje.

Mniej więcej taka była różnica między Graupnerem a Taranisem i jestem przekonany, że to było właśnie to, co spowodowało, że po przesiadce na Graupnera zaczęło mi sie dużo lepiej latać helikami.

W samolotach oczywiście bez znaczenia.

Teraz jestem ciekawy czy FrSky zmierzył się z tym wyzwaniem, czy olał temat i jedzie po staremu... No bo taki szybki link to chyba jest jakieś tam wyzwanie.

Re: Nadajnik - Frsky Horus X10S

: 1 lis 2018, o 11:42
autor: wojtekr
Postanowiłem też zrobić taki test dla Futaby. Nie wiem tylko czy dobrze go zrobiłem gdyż pominąłem:

- odbiornik klasyczny (z wyjsciami na serwa)
- szybkie serwo (bez szału - TGY306 wystarczy)
- szybkostrzelna kamera (też bez szału, wystarczy nawet 60fps).

Zostawiłem do testu:
- apka

Kilka razy puściłem gimbal i zrobił trrrr.

To link jest ok? Nie będąc pewny czy test w domu jest miarodajny gdyż przecież w domu nie latamy postanowiłem przeprowadzić go w naturalnych warunkach.

Niestety test powtórzony podczas lotu rozjebał mi helika.

To link chyba nie ok w tej Futabie

Re: Nadajnik - Frsky Horus X10S

: 1 lis 2018, o 12:16
autor: aikus
:juppi:
Nie całkiem miarodajne ten twój test Ale szybko się uczysz :thumb:
Zasadniczo jak Gimbal robi trrr to jest to połowa sukcesu...

Re: Nadajnik - Frsky Horus X10S

: 1 lis 2018, o 14:36
autor: Don Mirson
Aikus, jak się spotkamy to zrobisz nim tyle razy trytyty ile będziesz chciał.
Jeśli się nie mylę to zdecydiwana większość racerowcow lata na linkach frsky a widząc co niektórzy robią (np kenobi) ciężko mi przyjąć do głowy że link mógłby być wolny :)

Ale jak mówiłem. Wpadniesz do mnie, to mi strzelisz z drążka.

Re: Nadajnik - Frsky Horus X10S

: 1 lis 2018, o 15:00
autor: aikus
Tak ale właśnie Kenobi kiedyś latał na frsky i również w helikach a potem z jakiegoś powodu w Heli porzucił frsky na rzecz już nie pamiętam czego nie wiem czy tej Aurory może...

Po prostu wydaje mi się że helik ma inne wymagania niż wszystko inne
Ale może to moje jakieś głupie u bzdura nie

Re: Nadajnik - Frsky Horus X10S

: 1 lis 2018, o 15:15
autor: Carson
a co z wyzerowaniem expo do takiego testu? :)

Re: Nadajnik - Frsky Horus X10S

: 1 lis 2018, o 15:31
autor: Don Mirson
Aikus nie wiem, ale obejrz kilka filmów racerowców i myślę że zmienisz zdanie na temat tego, które modele wymagają szybkich linków ;)

Ale nie twierdzę, że frsky szybki czy wolny. Nie wiem tego.

Re: Nadajnik - Frsky Horus X10S

: 1 lis 2018, o 16:32
autor: Don Mirson
Możliwe też że latalo Ci się lepiej na graupim że względu na lepsza jakość drążków. Ja też się przesiadlem z taranisa bezpośrednio na graupnera i również czułem różnice w sterowaniu, ale moim zdaniem to było związane u mnie z jakością gimbali.

Co by nie było, na graupnera złego słowa powiedzieć nie mogę.

Re: Nadajnik - Frsky Horus X10S

: 1 lis 2018, o 16:45
autor: windcatcher
Kiedyś wczytywałem się w różne testy latency. Najszybszy czas reakcji miały wtedy linki rc futaby i spektrumy na dsmx a frsky początkowo był dużo wolniejszy. Potem frsky podgonił choć nadal jest wolniejszy.

https://www.rcgroups.com/forums/showpos ... ostcount=2

Jak jest dzisiaj to nie wiem ale ktoś może sprawdzić.


A tu chyba najobszerniejszy i najstarszy wątek badaczy szybkości linka


https://rc.runryder.com/t172571p1/?high ... tency+test

Re: Nadajnik - Frsky Horus X10S

: 1 lis 2018, o 17:00
autor: Kenobi36
aikus pisze:Tak ale właśnie Kenobi kiedyś latał na frsky i również w helikach a potem z jakiegoś powodu w Heli porzucił frsky na rzecz już nie pamiętam czego nie wiem czy tej Aurory może...

Po prostu wydaje mi się że helik ma inne wymagania niż wszystko inne
Ale może to moje jakieś głupie u bzdura nie


Moja historia to
Sanwa RD6 Super
Aurora 9
Spektrum DX18
Teraz Futaba 14SG

FrSky niegdy nie miałem, obawiałem się jakości, awaria przy 700 nie byłaby tania, z resztą miałem rację, klasyczne gimbale się zużywają, a kolegi hall do X7 był wadliwy.
Co do wycierania potencjometrów to w Aurorze , DX18 czy 14SG czy da się zajechać potencjometry to nie wiem, mimo 4letniego intensywnego użytkowania Aurory i DX18 chodziły dalej jak masełko. Wiec posiadanie dwóch radyjek nie ma dla mnie sensu, tymbardziej że przerzucanie się z jednego na drugie zawsze wprowadza jakiś dyskomfort.

Sam link FrSky po Sbusie jest jeden z szybszych, ok 20ms, na testy z 2014 raczej nie należy patrzeć :D, , ale taki flysky po iBus ma już poniżej 10ms, co z nowym radiem Nirvana może podbić rynek :D
Co do zasięgu to różnie bywa. Niektórzy mają problemy z niewyjaśnionego powodu i spadają im quady nawet na 50m, ale podejrzewam że to kwestia rozmieszczenia anten. Bo inni na tych samych zestawach bez problemu ponad 1,5km robią.

Re: Nadajnik - Frsky Horus X10S

: 1 lis 2018, o 17:41
autor: aikus
Kenobi dzięki za wyczerpującą odpowiedź natomiast dałbym głowę że kiedyś widziałem u Ciebie antenki od frsky właśnie na Goblinie. Bardzo możliwe natomiast ze był to tylko moduł frsky wsadzony do jakiejś innej apki - tego już nie wiem... Ale odbiornika frsky jestem niemal pewien...
... No ale też mi się mogło coś popieprzyc...

Re: Nadajnik - Frsky Horus X10S

: 1 lis 2018, o 17:47
autor: Kenobi36
To może się zgadzać, bo w Aurorze miałem moduł FrSky :D

Re: Nadajnik - Frsky Horus X10S

: 3 lis 2018, o 09:04
autor: aikus
windcatcher pisze:Kiedyś wczytywałem się w różne testy latency. Najszybszy czas reakcji miały wtedy linki rc futaby i spektrumy na dsmx a frsky początkowo był dużo wolniejszy. Potem frsky podgonił choć nadal jest wolniejszy.



No właśnie tak czułem, że ktoś gdzieś na świecie pewnie zabrał się do tego nieco profesjonalniej niż tylko robiąć "trrrr" gimbalem :D
Natomiast, niestety w testach które podlinkowałeś ani śladu graupnera...
AAALE! Jeszcze jedna taka uwaga z mojej strony: Ostatnio miałem możliwość przekonać się jak działa LRS.
I o matko bosko... tam latency to wynosi jakieś 500ms.
Tak jest.
Poruszam drążkiem, przenoszę wzrok na serwo i wtedy widzę jak serwo wykonuje ruch.
Nie jestem tylko pewien czy tam po drodze przypadkiem nie było jeszcze stabilizacji - tego już nie wiem.
Tak czy siak no ... słabo to wyglądało, aczkolwiek w Long Range FPV raczej przeszkadza NIE ;)
A w sumie LRS jest tylko do tego, więc luz.

Re: Nadajnik - Frsky Horus X10S

: 3 lis 2018, o 14:20
autor: Kenobi36
Latency dla TBS Crossfire LRS to ok 20ms, jeśli output mamy PPM. Przy cyfrowym sbusie nawet szybciej.
LRS FrSky R9 ma ok 50ms
https://www.youtube.com/watch?v=xycXp-JFuTA&t

Re: Nadajnik - Frsky Horus X10S

: 3 lis 2018, o 14:29
autor: Don Mirson
A klasyczne nadajniki?

Re: Nadajnik - Frsky Horus X10S

: 3 lis 2018, o 16:18
autor: Kenobi36
Klasyczne w sensie 35MHz/40MHz ?

Re: Nadajnik - Frsky Horus X10S

: 3 lis 2018, o 16:29
autor: Don Mirson
Klasyczne w sensie te którymi latamy, spektrumy, futaby, graupnery...

Re: Nadajnik - Frsky Horus X10S

: 3 lis 2018, o 21:22
autor: mwx
Stara T8FG poniżej 10ms :P
Dlatego mimo wieku Tareq męczy ją na zmianę z vControl.

Jak przesiadłem się z na prawdę klasycznej 9CAP (ok 100ms przy mixowaniu tarczy 120°) - to było niebo a ziemia.

Nadajnik - Frsky Horus X10S

: 3 lis 2018, o 21:25
autor: windcatcher
Żeby było śmieszniej to najszybciej wypada Flysky i Turnigy Evolution. Koło 5 minuty tego filmu macie porównanie tbs crossfire na szybkim protokole w horusie vs dx6i, i kilka innych linków frsky, flysky, etc

https://youtu.be/0RH_TSwT1oM




https://youtu.be/75E1WSrwqaY

Re: Nadajnik - Frsky Horus X10S

: 3 lis 2018, o 21:43
autor: Don Mirson
A jak to się przekłada w praktyce, że flysky ma prawie 3 razy mniejsze niż spektrum?

Co to właściwie oznacza dla użytkownika?