Zgubiny ompik M2 wysoka trawa buzzer

Czyli po prostu Ompy...
Awatar użytkownika
helimaniak
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 60
Rejestracja: 24-05-2010
Lokalizacja: Wroclaw
Podziękował: 4 razy
Podziękowano: 1 raz

Postautor: helimaniak » 10 cze 2021, o 20:37

Witam
Macie chlopaki jakis pomysl jak zamontowac buzzer do modelu ompM2. Ewentualnie lipomonitor ktory sie zalaczy przy spadku napiecia choc pierwsze rozwiazanie bylo by lepsze buzzer np pod holdem.
Dzisiaj latajac przed zachodem slonca kolega sie pogubił i nie zdarzył znalezc modelu w wysokiej trawie wiec model nocuje na polu jutro dalsze poszukiawania.
Prosze o wasze pomysly jak rozwizac problem malego modelu i poszukiwan w wysokiej trawie za pomoca buzzera lub innych wlaczanych z apki urzadzen wydajacych dzwiek
:hammer: .
Pozdrawiam Radek
Awatar użytkownika
kubacki
Lider forum...
Posty: 2055
Rejestracja: 28-12-2015
Lokalizacja: Będzin
Podziękował: 114 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kubacki » 10 cze 2021, o 20:51

Goosky S2 Legend
XL Protos 380 V2
Spektrum NX10
Awatar użytkownika
kubacki
Lider forum...
Posty: 2055
Rejestracja: 28-12-2015
Lokalizacja: Będzin
Podziękował: 114 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kubacki » 10 cze 2021, o 20:56

Ewentualnie cos tego typu
https://m.banggood.com/Finder-V1_0-BB-R ... gKecvD_BwE

Tylko trzeba by pomyśleć jak podpiąć
Goosky S2 Legend
XL Protos 380 V2
Spektrum NX10
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 10 cze 2021, o 21:51

Poprzez złącze balansera. Ja tak mam podpięte monitorowanie napięcia pakietu (tak, to moje badziewie - FlySky - ma taką prostą telemetrię).
BTW - powodzenia w poszukiwaniach. Już kiedyś taka akcja na "The Forum" była, zakończona powodzeniem i to znacznie później, niż następnego dnia :-).

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
kubacki
Lider forum...
Posty: 2055
Rejestracja: 28-12-2015
Lokalizacja: Będzin
Podziękował: 114 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kubacki » 10 cze 2021, o 21:55

Tak ale przez zlącze balansera to będzie wyło caly czas ,a ty chodzi żeby wyło na rządnie pilota,czyli po psyryknięciu przycisku aktywować plusa sterującego
Goosky S2 Legend
XL Protos 380 V2
Spektrum NX10
Awatar użytkownika
kubacki
Lider forum...
Posty: 2055
Rejestracja: 28-12-2015
Lokalizacja: Będzin
Podziękował: 114 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kubacki » 10 cze 2021, o 22:21

A tu w akcji w/w finder w dronie:
Goosky S2 Legend
XL Protos 380 V2
Spektrum NX10
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 10 cze 2021, o 22:40

Na filmiku działa to w oparciu o zanik napięcia. Z opisu wynika, że to coś zaczyna wyć, gdy napięcie spadnie poniżej pewnego poziomu (co podczas poszukiwań na pewno nastąpi), lub gdy zostanie wysterowane z zewnątrz (w opisie - z dronowego FC). W M2 raczej trudno będzie uzyskać taki efekt, ale... może dało by radę wykombinować tak, że pacnięcie holda (czyli zanik prądu w silniku, obojętnie którym) wywoła alarm. Detekcja może korzystać z tego, że prądy, szczególnie dla silnika głównego, są na tyle duże, że coś już by się w jakiejś cewce zaindukowało i zamknęło jakiś klucz na tranzystorze typu FET lub prostej bramce cyfrowej. Brak prądu w silniku = brak napięcia zaindukowanego = brak sygnału na bramce = włączony wyjec. Co prawda będzie też wyło po każdym lądowaniu, ale to już nie jest aż tak wielki problem - piszczałkę można wyłączyć. To takie luźne dywagacje, ale... może ma to sens.

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
qemay
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 89
Rejestracja: 30-07-2011
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 8 razy

Postautor: qemay » 11 cze 2021, o 06:01

https://www.banggood.com/URUAV-UR8-5V-D ... 45364.html

Wersja jak z filmiku powyżej tylko z możliwością sterowania kanałem. Pytanie czy w modelu jest możliwość wystawienia jakiegoś dodatkowego kanału.

Jak zamontować Trytką :P
Awatar użytkownika
PiotrMichal
Stały bywalec...
Posty: 144
Rejestracja: 19-01-2019
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 9 razy
Podziękowano: 7 razy

Postautor: PiotrMichal » 11 cze 2021, o 06:11

Buzzer który zaczyna wyć kiedy przez jakiś czas nie ma sterowania. Wpina się go w dowolny kanał. Zero lutowania. Dostępne w kraju "za grosze".
np https://abc-rc.pl/product-pol-4859-Buzz ... query_id=1

Inne rozwiązanie - namierzacz radiowy. Tu jest sporo wersji (w tym GPS, bluetooth), ale większość ma wadę w postaci wagi. Najlżejszy jaki znalazłem to urządzenie pod nazwą "Loc8ator". Wady - drogie, kupić można chyba tylko w UK.
https://www.youtube.com/watch?v=H5gvGa1KTv8.
Starszej wersji używam do kotów na działce i działa bardzo dobrze (100% skuteczności).

EDIT: Tag Loc8ator-a waży 6 gram https://loc8tor.co.uk/shop/homing-tag/
rozmiar 32x6 mm
Ostatnio zmieniony 11 cze 2021, o 10:42 przez PiotrMichal, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiamy,
Piotr & Michałek
Awatar użytkownika
kubacki
Lider forum...
Posty: 2055
Rejestracja: 28-12-2015
Lokalizacja: Będzin
Podziękował: 114 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kubacki » 11 cze 2021, o 06:45

Ten z mojego linka jest mniejszy ,waży 13g i jest maly
Goosky S2 Legend
XL Protos 380 V2
Spektrum NX10
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2201
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 11 cze 2021, o 07:50

helimaniak pisze:Witam
Macie chlopaki jakis pomysl jak zamontowac buzzer do modelu ompM2. Ewentualnie lipomonitor ktory sie zalaczy przy spadku napiecia choc pierwsze rozwiazanie bylo by lepsze buzzer np pod holdem.
Dzisiaj latajac przed zachodem slonca kolega sie pogubił i nie zdarzył znalezc modelu w wysokiej trawie wiec model nocuje na polu jutro dalsze poszukiawania.
Prosze o wasze pomysly jak rozwizac problem malego modelu i poszukiwan w wysokiej trawie za pomoca buzzera lub innych wlaczanych z apki urzadzen wydajacych dzwiek
:hammer: .
Pozdrawiam Radek


Mialem podobne przygody z mikrusek xk k110 :) Patent mialem taki, ze jak juz wpadl w trawe i mniej wiecej wiedzialem gdzie moze byc to ruszalem drązkami i predzej czy pozniej udawalo sie go znalezc dzieki bzyczacym serwom
Awatar użytkownika
Lukasz
Stały bywalec...
Posty: 182
Rejestracja: 12-02-2019
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 6 razy
Podziękowano: 15 razy

Postautor: Lukasz » 11 cze 2021, o 08:10

Mi przyglebienie wyrzucilo baterie z Blade'a 230 co proces utrudnilo - wymieklem przy szukaniu i po rodzine pojechalem - nagrode za znalezienie oglosilem, 4 osoby szukaly z godzine, zona znalazla.

Najwazniejsze to jest stac ciagle w miejscu i sobie zrobic mentalna mapke gdzie to spadlo. I jescze zycie mnie nauczylo ze crashu miejsce po zebraniu zwlok najlepiej sobie oznaczyc - potem sie okazuje ze jakas czesc jednak model opuscila.
--
Oxy 2, Devil 420, Specter 700, Spektrum DX8e, EVPEAK CD3, ISDT T8 MAX, >>> RC photos <<<
Awatar użytkownika
qemay
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 89
Rejestracja: 30-07-2011
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 8 razy

Postautor: qemay » 11 cze 2021, o 12:59

Lukasz pisze:Mi przyglebienie wyrzucilo baterie z Blade'a 230 co proces utrudnilo [...]


Dlatego też proponowane są buzzery z własną baterią. Odepnie zasilanie - po pewnym czasie drze się z baterii.

Niestety pewnym utrudnieniem takiego rozwiązania jest to, że to ładuje sie z głównego pakietu. W większym dronie to pewnie nie problem bo bateria buzzera to 1/20 baterii głównej i pewnie rzadko jest mocno rozładowana. W mikrusie przy proporcjach 1/3 sprawa wygląda już mniej ciekawe.

Inna sprawa, że czasami buzzer też nie pomaga. Raz z 5 minut łaziłem nad dronem bo go słyszałem ale nie mogłem tego dźwięku dokładnie zlokalizować. Trawa wysoka i ostra więc przekopywać się nie chciało. Co przeszedłem 2 kroki to słyszę za sobą.
Awatar użytkownika
dawo
Sknerus
Posty: 2135
Rejestracja: 06-10-2014
Lokalizacja: Piastów
Podziękował: 46 razy
Podziękowano: 81 razy

Postautor: dawo » 12 cze 2021, o 11:38

Ale to i tak chyba lepiej jak było go słychać niż nie.
Heli: 450, V922, 2x250, Protos 380, Protos 500, 2 x XL POWER 550
Samoloty: 2 x Combat, FunCub, MX-S, Sebart Katana 50E, Skrzydło, 2xF16, Hyper Bipe, Hawk EDF, Rad Jet, Akrobat Halowy,Bolt Mavimodels, ASW28 Volantex, E-flight v900 i Mini EDGE 540, Kwarciński Micron 150,
Drony: quad 250 i QX 90,
Samochodziki: Traxxas Rustler i 2 x Rustler 4x4, Slash 2wd, Summit, Arrma Typhon i Infraction 6s
DX9 G2 :)

Wróć do „Ohio Model Planes”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron