OMP M2 V2 naprawa ESC

Czyli po prostu Ompy...
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 15 paź 2021, o 09:14

pkali pisze:Czy standardowy fbl da się połączyć z dwoma esc, odrębnymi dla silniczka ogonowego i głównego.

IMHO tak, pod warunkiem zgodności protokołów o których wspomnieli Koledzy. Regiel to regiel i nie ma znaczenia, czy mamy dwie osobne płytki, czy "2w1".

BTW - Maciek wspomniał, więc poszukałem - oto wątek z forum MSH - https://www.msh-electronics.com/forum/s ... ail-setup/
Gość załadował do M2 uBraina i dwa osobne regulatory. Jak widać - model lata.



W wątku podlinkowany jest też plik mtr.


Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19689
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 15 paź 2021, o 11:35

Ale czy nie kosztem nowego ficzera trzymającego ogon, którego chyba raczej klasyczny fbl nie ogarnie a moim zdaniem działa na prawdę przyzwoicie?
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 15 paź 2021, o 13:44

pkali pisze:Jeszcze jeden temat do rozkminy. Czy standardowy fbl da się połączyć z dwoma esc, odrębnymi dla silniczka ogonowego i głównego. Stosując np. 25 i 10A, helik dużo by nie przytył, a pozbylibyśmy się tego niedopracowanego badziewia.

Wysłane z mojego IN2010 przy użyciu Tapatalka



Da się, ale na pewno kosztem większej masy. Ciężko przebić takie w pełni zintegrowane płytki.
Żeby nie stracić TALY to można by spróbować użyć zewnętrznych ESC, sterowanych OMPowym FC

Droniarskie ESC z BlHeli na pokładzie wysępują we wszelkich smakach i rozmiarach, a na dodatek zwykle kosztują frytki.

Na pewno w porównaniu do naszych helikowych ESC, których ceny są kosmicznie napompowane :roll:


BTW - od jakiegoś czasu opcja "motor driven tail" jest dostępna we wszystkich rozmiarach Braina, nie tylko w mikrusie.
Awatar użytkownika
Osa
Elita forum...
Posty: 903
Rejestracja: 18-01-2014
Lokalizacja: Józefów (ten koło Błonia)
Podziękował: 27 razy
Podziękowano: 44 razy

Postautor: Osa » 15 paź 2021, o 15:28

A potem to już siedemseta wziuuu
https://youtu.be/O8eWCZKOz6M

Wysłane z mojego M2103K19G przy użyciu Tapatalka
KATANA X-Lite / Horus X10 S na EdgeTX
Pozdrawiam Adam
Awatar użytkownika
MacGyverek
Lider forum...
Posty: 2082
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Rydułtowy/Śląsk
Podziękował: 72 razy
Podziękowano: 159 razy

Postautor: MacGyverek » 16 paź 2021, o 21:36

Tam masz układy silabsa i możesz zarobić za pomocą Arduino programator...
Flota:Align TREX 450L + MSH Brain, ALZRC Devil 420 + MSH Brain, ALZRC X360 + MSH Brain, OMP M2 v2, DJI Mavic Air, HeliQuad 3D, GEPRC CineQueen, ESA, Lidl
Radio: Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0.0, FrSky Horus X10S + OPENTX
Awatar użytkownika
oki188
Elita forum...
Posty: 656
Rejestracja: 24-02-2010
Lokalizacja: Gliwice/Biłgoraj
Podziękował: 22 razy
Podziękowano: 46 razy

Postautor: oki188 » 16 paź 2021, o 22:07

MacGyverek pisze:Tam masz układy silabsa i możesz zarobić za pomocą Arduino programator...

Potestuje.
T-Rex 550X BEASTX-Pro // Align TB40 <-zastanawiam się nad nim // Spektrum DX9 Black
Awatar użytkownika
oki188
Elita forum...
Posty: 656
Rejestracja: 24-02-2010
Lokalizacja: Gliwice/Biłgoraj
Podziękował: 22 razy
Podziękowano: 46 razy

Postautor: oki188 » 19 paź 2021, o 20:56

Ciąg dalszy tematu regulatorów w OMP tu powiemy sobie też o magicznym kontrolerze 8-)
Na wstępie informacja od kolegi pkali sprawdził on otrzymane regulatory i wszystkie działają czyli moja teoria stała się faktem i to nalezy zapamiętać.
Regulatory M2 V1 (bez diodek konfiguracyjnych) - Silnik główny sygnał PWM, Silnik ogonowy sygnał PWM
Regulatory M2 V2 (z diodkami konfiguracyjnymi) - Silnik główny sygnał PWM, Silnik ogonowy sygnał cyfrowy protokół nie znany z uwagi na zablokowany przed odczytem procesor hmm

Przy okazji dowiedziałem się co to jest za magiczny pin MTX w regulatorze.
MTX - regulator wypluwa dane o obrotach jakie panują na silniku głównym.

Zatem wymiana danych pomiędzy regulatorem a kontrolerem wygląda następująco.
wymiana.png


Ponieważ odkupiłem od jednego użytkownika spalony kontroler z TALY który bez problemu postawiłem (spalony stabilizator 3.3v) postanowiłem porobić parę testów.
Ich wyniki mogę niektórych zaskoczyć.

A więc zacznijmy od widoku kontrolera od spodu.
dół.png

U góry mamy układ wbudowanego odbiornika wraz z kwarcem. Niżej po lewej stronie 6 osiowy układ żyroskopu. Centralnie zamontowany jest procesor STM32F302
Po lewej stronie mamy układ BEC 3.3v.

Górna strona nie wygląda tak ciekawie.
góra.png

Trochę diodek gniazdek 2 mikro-przyciski. Na czerwono zaznaczyłem gniazdko programowania.
Tu powiem o programowaniu. Ponieważ jest to STM32F3 układ programuje się najzwyklejszym ST-Likiem V2, jeśli ktoś pisze że posiada programator z jakimś licznikiem to niech się (lekko mówiąc) puknie w łep bo mając dostęp do wsadu HEX można ten układ programować do woli programem "STM32 ST-LINK Utility" i nie ma tam ŻADNEGO licznika.
Ponieważ jak wspomniałem wcześniej nabyłem kontroler z TALY a regulator posiadam bez TALY postanowiłem sprawdzić czy urządzenia zagrają ze sobą.
Gdzieś czytałem że jak robimy update TALY to programować trzeba też regiel. I wiecie co GÓWNO PRAWDA Kontroler bez problemu zadziałał z regulatorem i dodatek taly zwiększający obroty na wirniku głównym normalnie działa. No bo niby dlaczego ma nie działać skoro JEDYNE dane jakie otrzymuje kontroler z regulatora to tylko obroty silnika głównego. Żadnej innej komunikacji tym bardziej dwustronnej tu NIE MA.
To by było na tyle dziękuje za uwagę.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
T-Rex 550X BEASTX-Pro // Align TB40 <-zastanawiam się nad nim // Spektrum DX9 Black
Awatar użytkownika
pkali
Lider forum...
Posty: 2911
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 155 razy
Podziękowano: 241 razy

Postautor: pkali » 20 paź 2021, o 08:23

Ciekawe, może z różnicy protokołów silników ogonowych wynika to, że moje heliki nigdy nie gubiły ogona, kiedy wszyscy dookoła dostrzegali ten problem.

Zastanawiające jest to, dlaczego pierwsza wersja fbl, która obsługuje ogon sygnałem PWM działa z najnowszymi regulatorami. Musi być jakaś kompatybilność wsteczna, niestety niedoskonała, gdyż na esc v4 czasami puszcza ogon.


Właśnie się ładuję i jadę testować pierwszy naprawiony regulator.

Wysłane z mojego IN2010 przy użyciu Tapatalka
XLPower 520, protos 380, xl380, protos mini, gaui MX3, oxy2, omphobby M2, omphobby M1
Awatar użytkownika
pkali
Lider forum...
Posty: 2911
Rejestracja: 30-09-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 155 razy
Podziękowano: 241 razy

Postautor: pkali » 20 paź 2021, o 09:46

Pierwszy pakiet zrobiony, ogon nie puszcza :)

Drugi wylatany.
XLPower 520, protos 380, xl380, protos mini, gaui MX3, oxy2, omphobby M2, omphobby M1
Awatar użytkownika
oki188
Elita forum...
Posty: 656
Rejestracja: 24-02-2010
Lokalizacja: Gliwice/Biłgoraj
Podziękował: 22 razy
Podziękowano: 46 razy

Postautor: oki188 » 20 paź 2021, o 10:56

pkali pisze:Zastanawiające jest to, dlaczego pierwsza wersja fbl, która obsługuje ogon sygnałem PWM działa z najnowszymi regulatorami. Musi być jakaś kompatybilność wsteczna, niestety niedoskonała, gdyż na esc v4 czasami puszcza ogon.


Nowsze BLHeli posiadające obsługę protokołów cyfrowych obsługują bez problemu starszy PWM ot cała filozofia dlaczego to działa. Możliwe że przez obsługę wielu protokołów zdarzy mu się puścić ogonek ale kto to wie :dk:
T-Rex 550X BEASTX-Pro // Align TB40 <-zastanawiam się nad nim // Spektrum DX9 Black

Wróć do „Ohio Model Planes”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron