Ubezpieczenie modelarskie - czy warto...

Kwestie formalne i prawne czyli co trzeba wiedzieć żeby nie wylądować na "dołku" i nie mieć doła...
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19691
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1768 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 5 sty 2016, o 10:35

Nie zapomnij się pochwalić pod koniec lutego - chętnie też wtedy skorzystam z tego ubezpieczenia...
Awatar użytkownika
Artu
Fochmen
Posty: 3472
Rejestracja: 09-01-2011
Lokalizacja: 52°38'25''N, 20°56'31''E
Podziękował: 163 razy
Podziękowano: 414 razy

Postautor: Artu » 5 sty 2016, o 10:50

Dokładnie, przydało by sie przypomnienie, bo skleroza mam na drugie :mrgreen:
Pozdrawiam, Artur
"...rzeczy niemożliwe do zrobienia robią ci, którzy o tym nie wiedzą"
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 16003
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1693 razy
Podziękowano: 1003 razy

Postautor: aikus » 5 sty 2016, o 10:57

Wbilem do kalendarza przypominajke na druga polowe lutego.
Jak juz zalatwie to na pewno sie pochwale.
:)
Awatar użytkownika
marketleader
Stały bywalec...
Posty: 131
Rejestracja: 23-10-2015
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 14 razy

Postautor: marketleader » 5 sty 2016, o 22:18

Jazz pisze:W OW zacytowanego ubezpieczenia z Hestii (PSP) nie widzę żadnych obwarowań dla modelarstwa - ujęli to tak :

§ 3
1. Na podstawie odrębnych warunków Ergo Hestia zawiera umowy
ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody:

4) związane z użytkowaniem statków oraz urządzeń latających
i pływających
,

I to wszystko od strony Hestii. Zatem informacja, że takie OWU są podstawą do zawarcia takiego ubezpieczenie to ściema albo co najmniej gruby błąd informacyjny.
Pozostałe informacje o rozszerzeniach są tylko deklaracjami PSP. Nie widzę żadnego dokumentu, w którym Hestia zapewniałaby krwią własną, że takie właśnie są te "odrębne warunki". Może się tylko czepiam, ale może sympatyczna pani, jak reprezentantka ubezpieczyciela byłaby w stanie podarować taki oficjalny dokument Hestii z wyszczególnieniem tych "odrębnych warunków". Lubię mieć "na papierze" :D

Ubezpieczenie ubezpieczeniem i często ludzie podniecają się milionowymi kwotami gwarantowanymi. Mnie to nie rusza. Rusza mnie informacja czy którykolwiek ubezpieczyciel takie roszczenie uznał i odszkodowanie wypłacił. I informacje o wypłatach z tego właśnie ubezpieczenia uspokajają i budzą zaufanie.
Awatar użytkownika
Jazz
Lider forum...
Posty: 2960
Rejestracja: 02-10-2014
Lokalizacja: Ozarow mazowiecki
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 188 razy

Postautor: Jazz » 5 sty 2016, o 22:37

Kolega Kula napisał w tym wątku wyraźnie że dla PSP jest wariant rozszerzony - wkleił tą część.
Jest to integralna część umowy, a nie "deklaracje" PSP.
Myślę że jest to czepianie, bo nic nie stoi na przeszkodzie samemu to sprawdzić :-)
Są ludzie którzy nie ubezpeiczają się, i zawsze znajdą milion wytłumaczeń które mają na dodatek wskazywać że Ci którzy to robią to frajerzy.
Wszystkich się nie przekona i nie ma to sensu.
Co do wypłaty - Kula napisał wyraźnie że do takiej wypłaty po uszkodzeniu auta doszło.

W zeszłym roku miałem w Allianz, a w tym wykupie w Hestii (pewnie poprzez PSP).
Awatar użytkownika
marketleader
Stały bywalec...
Posty: 131
Rejestracja: 23-10-2015
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 14 razy

Postautor: marketleader » 6 sty 2016, o 00:09

Czepiam się i to od razu przyznaję :D
Ale wcale nie szukam powodu, żeby się nie ubezpieczać i wręcz przeciwnie: twierdzę, że ci którzy tego nie robią to cwaniacy szukający taniej oszczędności, albo ludzie niefrasobliwi (do których niestety na razie się zaliczam :oops: )
Podkreślam, że przekonuje mnie, że ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie.

Ale wszyscy mówią, żeby czytać umowy, tak w razie W. Kolega @Kula faktycznie napisał, że to wariant rozszerzony, dedykowany dla PSP, ale nie wkleił ;)
Wklejam więc ja:

Obrazek

W prostokącie zielonym jest odwołanie do OWU, które wyłączają szkody "związane z użytkowaniem statków oraz urządzeń latających i pływających" do osobnych warunków.
A te osobne warunki są tylko informacją na stronie własnej PSP - niebieski prostokąt. Więc w razie np. konieczności pójścia do sądu nie jest to żaden "papier" autorstwa Hestii, tylko informacja podana przez PSP.

Być może, że warunki szczegółowe dostaje się razem z Ceryfikatem. Może kolega @Kula potwierdzi.

A swoją drogą zadzwonię w czwartek do miłej pani 8-) , dowiem się co i jak i dam znać.
zed1

Postautor: zed1 » 6 sty 2016, o 17:07

Ja się zdecydowałem na ubezpieczenie. Żeby zawrzeć ubezpieczenie trzeba być członkiem PSP i HESTIA. Przeczytajcie dokładnie OWU, ponieważ są wyłączenia. Żeby dostać odszkodowanie, w razie gdyby coś się wydarzyło, to trzeba latać w wyznaczonym do tego miejscu. Sumy ubezpieczenia z tego co czytałem są naprawdę sensowne. Składka miesięczna co do samego ubezpieczenia nie jest wysoka, za to w razie zniszczenia, możemy wiele zyskać. Myślę, że nie ma nad czym się zastanawiać, tylko dzwonić do agenta i zawierać ubezpieczenie. Zobaczcie sobie jaką sumę ubezpieczenia ma model do 10kg!
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 16003
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1693 razy
Podziękowano: 1003 razy

Postautor: aikus » 6 sty 2016, o 19:52

zed1 pisze:[...]Przeczytajcie dokładnie OWU, ponieważ są wyłączenia. Żeby dostać odszkodowanie, w razie gdyby coś się wydarzyło, to trzeba latać w wyznaczonym do tego miejscu.


Jesli dokladnie tak to jest ujete, to ubezpieczenie nie ma sensu w wypadku wiekszosci z nas.
Znam moze z jedna osobe ktorej zdarza sie regularnie latac w stricte wyznaczonym do tego miejscu.
Reszta z nas lata tam, gdzie nie ma zakazu lub sa warunki, ktore nie zawsze spelniamy - smutna prawda - najpopularniejsze lotnisko w Warszawie to permanentny nielegal.

Pojawi sie oferta na rok 2016 to zadzwonie jeszcze raz do Pani Bernadetty i wypytam dokladnie oraz poprosze o wskazanie gdzie to jest ujete w OWU albo poprosze o pisemna interpretacje.

zed1 pisze:Składka miesięczna.


O czym Ty mowisz... Nie ma czegos takiego jak skladka miesieczna.



zed1 pisze:Zobaczcie sobie jaką sumę ubezpieczenia ma model do 10kg!


ZTCW nie ma czegos takiego jak model do 10kg.
Sa modele do 5kg i sa modele do 25kg.

Poza tym napisalem juz: Na chwile obecna NIC NIE WIADOMO jesli chodzi o ubezpieczenia dla czlonkow PSP w Hestia. Nic nie wiadomo bo nie ma oferty na 2016 rok.


Ale zmieniajac temat... Popatrzmy:
zed1 ... Zapisales sie do forum dni temu, nie przedstawiles sie w stosownym do tego dziale, napisales jednego posta ktory jakos tak srednio sie kupy i rzeczywistosci trzyma...
Przyblizysz o co chodzi?
Bo jak dla mnie to albo sam jestes nieudolnym agentem i w nieudolny sposob probujesz sobie zyskac klientow, albo poprostu .... kij wie co chcesz osiagnac...
Jesli pierwsza opcja to przypominam albo uprzejmie informuje ze niniejsze forum jest niekomercyjne.
Awatar użytkownika
armagedon
Domownik forum...
Posty: 477
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Myszków
Podziękował: 27 razy
Podziękowano: 17 razy

Postautor: armagedon » 6 sty 2016, o 20:30

Akurat miałem kiedyś do czynienia z Hestią i powiem krótko ,Nigdy nie zostawię tam ani złotówki

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
Rex 100
Tarot 450pro
Goblin 700 speed
Goblin 700 ważka
Mikado 800
Aurora9
Pozdrawia.Sebastian S.
Awatar użytkownika
Jazz
Lider forum...
Posty: 2960
Rejestracja: 02-10-2014
Lokalizacja: Ozarow mazowiecki
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 188 razy

Postautor: Jazz » 6 sty 2016, o 20:45

zed1 pisze:Składka miesięczna co do samego ubezpieczenia nie jest wysoka, za to w razie zniszczenia!


Dobre ! w razie zniszczenia modelu ? to chyba jest OC a nie Model-Casco ? :-)
Co Ty bredzisz Zed, kojarzysz mi się z tym Zedem z pulp fiction, obyś tak samo nie skończył :-)
Awatar użytkownika
marketleader
Stały bywalec...
Posty: 131
Rejestracja: 23-10-2015
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 14 razy

Postautor: marketleader » 7 sty 2016, o 15:03

Dzwoniłem do miłej pani i sytuacja wygląda tak:
Jest to oferta szyta na miarę dla jednego klienta - PSP. Nie ma więc jakiegoś ogólnie dostępnego dokumentu typu "Warunki ubezpieczenia". Warunki szczegółowe są zamieszczone tylko na polisie grupowej, którą ma PSP. A z kolei informacje z tej polisy są opublikowane na stronie PSP. Ot i wszystko.

Powołanie się w tych informacjach na załącznik nr 6 Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 26.03.2013 nakłada obowiązek latania jedynie w obszarach dozwolonych.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 16003
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1693 razy
Podziękowano: 1003 razy

Postautor: aikus » 7 sty 2016, o 15:36

No wlasnie. Pytanie jak ubezpieczyciel bedzie traktowal latanie w CTR kiedy nie zglosimy tego na wieżę.
Zalozmy ze latam 450tka, zrobilem komus dziure w samochodzie.
Zero interakcji z ruchem lotniczym.
Zdroworozsdkowo nie ma potrzeby zawracac taka pierdolą wiezy.
W swietle prawa - nie malem zgody, jestem pod paragrafem i nie mam prawa do odszkodowania.
W rzeczywistosci, jak kazdy zacznie dzwonic na Okecie i zglaszac kazda pierdziawke ktora lata to wieza sie wk*&^i i przestanie wszystkim modelarzom wydawac zgody (poki co w sporadycznych przypadkach zgody są).

I co w takiej sytuacji zrobi ubezpieczyciel...?
Pytanie jest istotne bo jak dla mnie taka lub podobna sytuacja stanowi 99% prawdopodobnej szkody jaka moge spowodowac....
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19691
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1768 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 7 sty 2016, o 15:54

Może wystarczy jak podasz, że model leciał bez pakietu. po prostu wyleciał Ci z dłoni jak nim kręciłeś sobie z nudów w oczekiwaniu na połączenie z wieżą ;)
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 16003
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1693 razy
Podziękowano: 1003 razy

Postautor: aikus » 7 sty 2016, o 16:09

Ergo - sklamie. Ergo wyludze ubezpieczenie.
Jasne, ze tak mozna i jak to w Zyciu pewnie tak to sie w wielu przypadkach odbywa.
Ale ja blać nie lubie sytuacji gdzie z zalozenia tak trzeba.
Tym bardziej, ze w razie wpadki kara za probe wyludzenia moze przekroczyc i te podziuurawione drzwi i moje wszystkie modele i członek męski wie co jeszcze.

EDIT: Podoba mi sie ta nowa cenzura:) Mozna klac do woli!
:)
Awatar użytkownika
marketleader
Stały bywalec...
Posty: 131
Rejestracja: 23-10-2015
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 1 raz
Podziękowano: 14 razy

Postautor: marketleader » 7 sty 2016, o 16:10

Dobra koncepcja :D

Tylko warunek, że musisz to zrobić tak bez spinania się, tak swobodnie. Bo modele latające swobodnie są wyłączone :rotfl:
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 7 sty 2016, o 18:55

No to jak są wyłączone to koncepcja jest do bani. Zachodzi więc potrzeba zasadzić modelarzowi kopa w dupeńkę celem nadania składowej poziomej prędkości, a czym on te drzwi podziurawi to już nie wnikam :)
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
SeKLeS
Lider forum...
Posty: 1860
Rejestracja: 26-09-2014
Lokalizacja: Riom (Francja)
Podziękował: 29 razy
Podziękowano: 135 razy

Postautor: SeKLeS » 7 sty 2016, o 19:38

Może należałoby wykupić polisę na inną dziedzinę sportu uprawianą na wolnym powietrzu. Jakiś rzut młotkiem lub oszczepem? Pchnięcie kulą? Wolno pchać kulą w CTR?
Za co krzywo patrzy na mnie kobieta:
ReX 500EFL 3GX vel ŚPIOCH
Protos Mini vel... Miniak?
Protos Pincet
Extra 260 PA vel WiDmO
Reactor vel Papierzak
F16 - w budowie
Aurora 9
Awatar użytkownika
Arczi
Stały bywalec...
Posty: 149
Rejestracja: 27-07-2013
Lokalizacja: Warszawa Wola
Podziękował: 9 razy
Podziękowano: 18 razy

Postautor: Arczi » 7 sty 2016, o 20:21

Ciekawe co na to Kula ;)
Swoja droga tak w temacie, wlasnie aspekt legalnosci latania mnie zawsze zastanawial. Jesli mozna bedzie uzyskac pieniadze z ubezpieczenia po wypadku na takiej Palacowej, to mnie przekonuje. W przeciwnym wypadku te pieniadze ida w bloto.
Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
Artu
Fochmen
Posty: 3472
Rejestracja: 09-01-2011
Lokalizacja: 52°38'25''N, 20°56'31''E
Podziękował: 163 razy
Podziękowano: 414 razy

Postautor: Artu » 7 sty 2016, o 20:29

Na Pałacowej Latasz jak najbardziej.... nielegalnie :grin2:
Pozdrawiam, Artur
"...rzeczy niemożliwe do zrobienia robią ci, którzy o tym nie wiedzą"
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 16003
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1693 razy
Podziękowano: 1003 razy

Postautor: aikus » 7 sty 2016, o 21:05

Nie no Artu, zalezy! Jak zadzwonisz, zglosisz, dostaniesz zgode to jest legalnie. Spoko.
Tylko pytanie kto i jak czesto to robi, to jest raz i dwa co bedzie jak zaczna to robic wszyscy - juz o tym pisalem.
Mysle ze jakims rozwiazaniem jest aktywowac strefe wowczas kiedy na polu jest wiecej osob (i samochodow) i wystarczy ze zrobi to jedna osoba.
Wieza nie wnika ile i jakich modeli jest w powietrzu.
Tu i tu do takiej wysokosci lataja modele od tej do tej godziny. Wszystko w temacie.

Wróć do „Prawo i legislacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości