Jakie uprawnienia potrzebne do latania helikopterem?

Kwestie formalne i prawne czyli co trzeba wiedzieć żeby nie wylądować na "dołku" i nie mieć doła...
Awatar użytkownika
LordOktan
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 16
Rejestracja: 12-08-2021
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3 razy

Postautor: LordOktan » 13 sie 2021, o 23:40

Naczytałem się w tym dziale wątków, strony ULC i przyjąłem masę informacji, ale nadal brakuje mi wyłożonej "kawa na ławę" prostej informacji:

Jakie na dzień dzisiejszy uprawnienia potrzebuję nabyć i co potrzebuję dodatkowo zrobić lub zarejestrować aby móc legalnie latać swoim T-Rexem (który jak wiadomo nie jest dronem) nad bieszczadzką (z dala od lotniska, ludzi i zabudowań) łąką?

Jeśli ktoś byłby tak uprzejmy to chciałbym jeszcze się dowiedzieć czy ULC w swoich dokumentach wszystkie bezzałogowe statki powietrzne nazywa zamiennie (BSP) "dronami"? Czy wszystkie przepisy dla "dronów" dotyczą także naszych helikopterów? I czy helikopter w świetle tych przepisów to "dron z kategorii C4"?

No to tyle frustracji na dzisiaj :wall:

Dziękuję
Awatar użytkownika
mikegsx400
Lider forum...
Posty: 1882
Rejestracja: 01-10-2014
Lokalizacja: Pruszków/W-wa
Podziękował: 133 razy
Podziękowano: 163 razy

Postautor: mikegsx400 » 14 sie 2021, o 07:47

W świetle prawa Twój Trex jest dronem.
Myślę, że na dobry początek, zrób kategorie A1/A3, zgłaszaj loty w aplikacji "droneradar" i wykup OC (jeszcze nieobowiązkowe, ale mile widziane).
Ściślejsze szczegóły pewnie doda ktoś bardziej obeznany, ale na start powinno starczyć to co napisałem.
"...możesz być znacznie szybszy, nie myśl o tym, po prostu to zrób!"
Awatar użytkownika
LordOktan
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 16
Rejestracja: 12-08-2021
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3 razy

Postautor: LordOktan » 14 sie 2021, o 09:25

Dziękuję. Czy kategoria A1 (loty nad ludźmi?) jest też konieczna?
Awatar użytkownika
Artu
Fochmen
Posty: 3469
Rejestracja: 09-01-2011
Lokalizacja: 52°38'25''N, 20°56'31''E
Podziękował: 163 razy
Podziękowano: 414 razy

Postautor: Artu » 14 sie 2021, o 10:50

A1/A3 zdaje się razem.
Pozdrawiam, Artur
"...rzeczy niemożliwe do zrobienia robią ci, którzy o tym nie wiedzą"
Awatar użytkownika
Helifun
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 31
Rejestracja: 13-11-2019
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: Helifun » 14 sie 2021, o 11:02

Trybunał konstytucyjny, kolejny raz potwierdził nadrzędność konstytucji nad tzw prawem europejskim. Prezesik ulc, nakładając na polskich obywateli obowiązki oraz represje, powołując się na tzw rozporzadzenie UE, zrobił to nielegalnie.
Prezesik ulc odpowiedział mi , że każdy moze sobie wziąć dowolny przepis i dowolnie go zinterpretować .
Awatar użytkownika
Artja
Garage Manager
Posty: 5055
Rejestracja: 21-10-2013
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 271 razy
Podziękowano: 474 razy

Postautor: Artja » 14 sie 2021, o 11:15

Helifun pisze:Trybunał konstytucyjny, kolejny raz potwierdził nadrzędność konstytucji nad tzw prawem europejskim. Prezesik ulc, nakładając na polskich obywateli obowiązki oraz represje, powołując się na tzw rozporzadzenie UE, zrobił to nielegalnie.
Prezesik ulc odpowiedział mi , że każdy moze sobie wziąć dowolny przepis i dowolnie go zinterpretować .


Zrob jakąś szkodę i otrzymasz właściwy przepis wraz z interpretacja. Przynajmniej na początek, po potem to wiadomo - apelacja do SN, potem do Strasburga i pozamiatane.
Ale mnie się tu jedno nie zgadza. Za moich czasów w Bieszczady jechało się żyć żeby się nie przejmować takimi pierdolami jak podstawy prawne lotu rexiem :)
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
LordOktan
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 16
Rejestracja: 12-08-2021
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3 razy

Postautor: LordOktan » 14 sie 2021, o 11:19

Helifun pisze:Trybunał konstytucyjny, kolejny raz potwierdził nadrzędność konstytucji nad tzw prawem europejskim.


Mylisz się. Przystępując do Unii Europejskiej ratyfikowaliśmy Traktat Lizboński, a w nim szereg praw i obowiązków, w tym nadrzędność prawa unijnego (i sądów) w stosunku do prawa krajowego.
Nie możesz wybiórczo decydować sobie o tym, które rozporządzenia uznajesz, a których nie. No chyba, że nie chcesz być członkiem wspólnoty :roll:

Dla jasności uważam również, że co można było skomplikować, zostało skomplikowane tutaj do granic i robienie szkoleń i licencji na latanie zabawkami to gruba przesada. Tyle, że to nie podważa porządku prawnego ale sens tego rozporządzenia.
Align T-Rex 500
Awatar użytkownika
Helifun
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 31
Rejestracja: 13-11-2019
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: Helifun » 14 sie 2021, o 11:22

Przytoczyłem linię orzeczniczą Polską, zatem to nie jest moje zdanie, lecz TK.
Bieszczady .... Co i rusz ludzie tam uciekają-od przepisów właśnie.
Awatar użytkownika
Helifun
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 31
Rejestracja: 13-11-2019
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: Helifun » 14 sie 2021, o 11:33

Warto drobiazgowo wczytać się w te nielegalne regulacje prezesika dyktatorka ulc, albowiem mowa jest o właścicielu . Po drugie, uav, to pochodna od unmaned tj sterowane automatyczne, zatem dyktatorek nawet czytać nie potrafi, wrzucając wszystko do jednego worka, w większości sterowanych ręcznie tj np heli.
Awatar użytkownika
Klenio
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 28
Rejestracja: 11-02-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 9 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Klenio » 14 sie 2021, o 11:58

To może ja coś wniosę do tematu ;-).

Od 31 grudnia 2021 obowiązuje na terenie UE rozporządzenie 2019/947. W Polsce zostało ono wprowadzone wytycznymi Prezesa ULC nr 25. 947 to akt prawny określający zasady wykonywania lotów w europejskiej przestrzeni powietrznej w trzech kategoriach wprowadzonych w zależności od ryzyka które niesie wykonanie operacji lotniczje (lotu) z użyciem BSP. Te kategorie to otwarta, szczególne i certyfikowana. Najprostsza jest otwarta podzielona na trzy podkategorie A1/A3 i A2. Celowo A1 jest łamane przez A3 ponieważ te dwa uprawnienia robi się razem.

W zależności od masy modelu (T-Rex od 31 awansował do grupy BSP) można wykonywać loty w danej podkategorii zachowując odpowiednie zasady:
- nie wlatywanie na osoby postronne
- nie wlatywanie nad zgromaszenia osób
- zachowanie odpowiedniech odległości od osób postronnych
- naklejenie na model (BSP) numeru operatora
- dodatkowo w Polsce oznaczenie miejsca lotu w darmowej aplikacji DroneRadar

W praktyce nasze latanie na polach modelarskich jest legalne w kategorii otwartej po spełnieniu powyższych warunków.

Jeśli dla kogoś ograniczenie od osób postronnych jest za duże to zostają loty w kategorii szczególnej. Można je robić po spełnieniu kilku kolejnych warunków:
- noszenie kamizelki odblaskowej (ha ha ha)
- złóżeniu w ULC oświadczenie o lotach zgodnych ze odpowiednim scenariuszem
- posiadaniu uprawnień do lotów w danym scenriuszu

Sporo napisałem o tym na blogu: DRONY.pl - zapraszam do lektury.

Jeśli chcecie mogę zrobić symbolicznie płatny webinar na ten temat, sporo rzeczy stanie się jasne. Zapraszam do przesłania zgłoszenia na adres: kurs@drony.pl.
Zerkaj w niebo... Drony latają wszędzie! ™
Awatar użytkownika
Helifun
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 31
Rejestracja: 13-11-2019
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: Helifun » 14 sie 2021, o 12:05

"Wytyczne prezesa,.." nie są obowiązującym w Polsce prawem, odszukaj proszę w instrukcji obsługi tj Konstytucji RP instytucję prezesa ulc wraz z jego uprawnieniami do nakazywania polskim obywatelom czegokolwiek.
Awatar użytkownika
LordOktan
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 16
Rejestracja: 12-08-2021
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3 razy

Postautor: LordOktan » 14 sie 2021, o 12:16

Helifun pisze:"Wytyczne prezesa,.." nie są obowiązującym w Polsce prawem, odszukaj proszę w instrukcji obsługi tj Konstytucji RP instytucję prezesa ulc wraz z jego uprawnieniami do nakazywania polskim obywatelom czegokolwiek.


"Urząd działa na podstawie statutu, który w drodze zarządzenia, na wniosek ministra właściwego do spraw transportu, nadaje Prezes Rady Ministrów (a dokładniej na podstawie zarządzenia nr 136 Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 listopada 2002 r. w sprawie nadania statutu ULC). Statut określa w szczególności organizację wewnętrzną Urzędu oraz rozmieszczenie i zadania jego delegatur i innych jednostek terenowych. Stosownie do przepisów zarządzenia nr 136 Prezesa Rady Ministrów w sprawie nadania statutu ULC Urząd zapewnia obsługę Prezesa Urzędu i działa zgodnie z jego zarządzeniami, decyzjami i wytycznymi oraz pod jego bezpośrednim kierownictwem. Statut określa także strukturę organizacyjną Urzędu, w szczególności jego podział na departamenty i biura."

"Do kompetencji Prezesa ULC, zgodnie z przepisami ustawy – Prawo lotnicze, należą wszystkie sprawy związane z lotnictwem cywilnym, niezastrzeżone we wspomnianej ustawie, innych ustawach oraz umowach międzynarodowych na rzecz ministra właściwego do spraw transportu lub innych organów administracji publicznej. [...] Jego kompetencje określa art. 21 ustawy – Prawo lotnicze. Prezes Urzędu w tym zakresie wykonuje podstawową i niezbywalną funkcję organu administracji lotniczej i władzy lotniczej, polegającą m.in. na przyznawaniu uprawnień, wydawaniu zgód i innych rozstrzygnięć w sprawach lotnictwa cywilnego na podstawie przepisów prawa lotniczego, przepisów Unii Europejskiej oraz przepisów międzynarodowych." :roll:
Align T-Rex 500
Awatar użytkownika
Helifun
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 31
Rejestracja: 13-11-2019
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: Helifun » 14 sie 2021, o 12:28

Nic to nie zmienia. Prezesa ulc nie ma w konstytucji i pozamiatane , minister ma zakaz cerowania swoich praw niżej, co i tak nic nie zmienia, jako że minister nie ma władzy nad obywatelem. Niejaki minister niedzielski nagminnie przegrywa w sądach za nielegalne ograniczenia i represje, "wdrażane" przez np sanepid , policję itp.
Awatar użytkownika
Klenio
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 28
Rejestracja: 11-02-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 9 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Klenio » 14 sie 2021, o 12:39

Helifun pisze:"Wytyczne prezesa,.." nie są obowiązującym w Polsce prawem, odszukaj proszę w instrukcji obsługi tj Konstytucji RP instytucję prezesa ulc wraz z jego uprawnieniami do nakazywania polskim obywatelom czegokolwiek.


Nie jestem prawnikiem - więc nie potrafię się odnieść do tego co piszesz. Nie mam zamiaru też z Tobą polemizować ;-).

Na pewno obowiązuje nas Prawo Lotnicze a wytyczne Prezesa ULC w zakresie lotnictwa (również bezzałogowego), są wydawane na bazie odpowiedniego artykułu Prawa Lotniczego. To co napisałem na temat lotów w kategoriach wynika z najlepszej wiedzy, którą posidam w przedmiotowym zakresie, którą się z Wami dzielę.
Ostatnio zmieniony 14 sie 2021, o 12:56 przez Klenio, łącznie zmieniany 1 raz.
Zerkaj w niebo... Drony latają wszędzie! ™
Awatar użytkownika
Helifun
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 31
Rejestracja: 13-11-2019
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: Helifun » 14 sie 2021, o 12:52

"Nie jestem prawnikiem....najlepsza wiedza..." Z całym szacunkiem, ale to sprzeczność.
Ulc jest stroną zainteresowaną wynikiem, tj jego publikacje, interpretacje, to li tylko koncert własnych życzeń.
Proszę również zauważyć wysyp takich dyktatorków, stawiających obywatela przed wyborem pomiędzy dżumą a cholerą, tj wg prezesika gus masz ukraść pesel,osobom współzamieszkującym, gdyby nie podali, zapłacić 5 k grzywny lub iść na 8 lat do paki.
Awatar użytkownika
Klenio
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 28
Rejestracja: 11-02-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 9 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Klenio » 14 sie 2021, o 12:55

Helifun pisze:"Nie jestem prawnikiem....najlepsza wiedza..." Z całym szacunkiem, ale to sprzeczność.


Wycinanie zdań i cytowanie ich w innym kontekście, niż to które wykonał autor jest totalnym idiotyzmem. Idź polataj, ochłoń a potem siadaj do klawiatury. Ja właśnie odpalam dronika ;-).
Zerkaj w niebo... Drony latają wszędzie! ™
Awatar użytkownika
Helifun
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 31
Rejestracja: 13-11-2019
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 2 razy

Postautor: Helifun » 14 sie 2021, o 13:08

Rozmawiamy o otoczeniu prawnym, stąd cytat. Gumowych drzew, jakby co, pozdrawiam serdecznie. :piwo:
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 14 sie 2021, o 15:09

Na szybko z lotniska przed boardingiem:

- do autora wątku: obiecuję osobiscie poprowadzic Cie za rączke przy przechodzeniu przez egzamin A1/A3, wykaz tylko odrobine cierpliwosci, bo aktualnie naprawde jestem mocno aut of service. Doatałeś juz z resztą garstkę informacji od Klenia.
Jako, ze takie pytanie sie tu pojawilo, a temat byl dość obszernie przerabiany jakiś czas temu, Obstawiam że przyda się jego odświeżenie, zebranie wszystkiego do kupy i przygotowanie w formie strawialnejj dla każdego nowego. Temat NIE JEST TRUDNY!!! Wbrew temu na co wygląda.

-@Klenio, za to powyzsze i za wszystko co robisz wielka chwala i bog zaplac.

- do Klenia, autora wątku i wszystkich ktorym krew sie gotuje i mają ochote odpowiadac cos na brednie gloszone przez helifuna: PROSZE NIE KARMIC TROLA.
Nie ma sensu dyskusja z płaskoziemcami, foliarzami, antyszcepionkowcami i innymi podobnego kalibru szaleńcami.
Dziekuje.
Awatar użytkownika
Klenio
Pierwsze koty za płoty...
Posty: 28
Rejestracja: 11-02-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 9 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Klenio » 14 sie 2021, o 17:04

Temat uprawnień jest opisany na stronach drony.pl i kursnadrony.pl - można z tego zrobić przypięty artykuł. Załóż temat w odpowiednim dziale - postaram się go wypełnić treścią ;-).
Zerkaj w niebo... Drony latają wszędzie! ™
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 14 sie 2021, o 19:33

No dobra, wymatoliłem:)
Zerknijcie:

viewtopic.php?f=182&t=10989

Wróć do „Prawo i legislacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość