Ubezpieczenie modelarskie - wybór oferty

Kwestie formalne i prawne czyli co trzeba wiedzieć żeby nie wylądować na "dołku" i nie mieć doła...
Awatar użytkownika
gcze
Elita forum...
Posty: 927
Rejestracja: 18-01-2019
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 145 razy
Podziękowano: 31 razy

Postautor: gcze » 19 kwie 2019, o 21:59

Ale to jest chyba wymóg w regulaminach lotnisk, a nie jakiś ogólny obowiązek, pomijając loty komercyjne?
XK K110 | T-REX 250 | Mini Titan | X360 | Trex 600n nadciąga| jumper T12
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 19 kwie 2019, o 22:17

UBEZPIECZENIA OC (ZAŁĄCZNIK NR 7 DO ROZPORZĄDZENIA MTBIGM Z 26 MARCA 2013R):

Załącznik (nr 7) określa wymagania dotyczące ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej osób eksploatujących:
lotnie, paralotnie, którymi jest możliwy start pieszy, spadochrony oraz bezzałogowe statki powietrzne
o masie startowej do 20 kg, zwanych dalej „osobami eksploatującymi”, za szkody wyrządzone w związku
z ruchem tych statków, zwanego dalej „ubezpieczeniem OC”, w szczególności zakres ubezpieczenia OC,
termin powstania obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC oraz minimalną sumę gwarancyjną tego
ubezpieczenia. (zaktualizowany punkt 1.1. w Załączniku nr 7 do Rozporzadzenia Ministra Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 marca 2013.r);
Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC, o którym mowa w pkt 6.1, osób eksploatujących bezzałogowe statki powietrzne o masie startowej od 5 do 20 kg, w zakresie szkód wyrządzonych osobom trzecim w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte umową ubezpieczenia OC, wynosi równowartość w złotych kwoty 3 000 SDR. ( zaktualizowany punkt 9. w Załączniku nr 7 do Rozporzadzenia Ministra Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 marca 2013.r);
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 19 kwie 2019, o 22:25

Otóż to.
A jak dobrze pamiętam, to było jeszcze coś takiego, że dla UAVów o masie poniżej 5kg minimalna suma gwarancyjna nie jest określona (co nie zmienia faktu, że OC jest obowiązkowe, choć teoretycznie jego suma gwarancyjna może wynosić np. złotówke ).
Czy tam ... dla właśnie lotów niekomercyjnych tak było ... kużwa no nie pamiętam - istotne jest to, że generalnie OC jest wymagane i koniec kropka.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 19 kwie 2019, o 22:36

Moje zabawki przekraczają 5kg więc się nie zastanawiam tylko kupuję OC. Nie wiem czy poniżej 5kg też OC jest obowiązkowe. Trzeba by się wczytać we wspomniany załącznik, to jest tylko skrót.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 19 kwie 2019, o 22:37

Moja jedna przekracza - Duża Gauka waży 5,200.
Cały członek męski, ale przekracza.
Awatar użytkownika
gcze
Elita forum...
Posty: 927
Rejestracja: 18-01-2019
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 145 razy
Podziękowano: 31 razy

Postautor: gcze » 19 kwie 2019, o 23:15

Dobrze wiedzieć, ja i tak wykupiłem sobie przy okazji zakupu 600 tak dla świętego spokoju, nie wiedziałem nawet, że trzeba :-)
XK K110 | T-REX 250 | Mini Titan | X360 | Trex 600n nadciąga| jumper T12
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 20 kwie 2019, o 01:27

Dowiedziałem się trochę przypadkiem że w naszej okolicy w zeszłym roku miał miejsce wypadek z udziałem modelu RC. Ubezpieczalnia bardzo dokładnie sprawdzała czy loty miały charakter rekreacyjny, czy nie odbywały się w CTR, MCTR itp i czy wieża miała info dotyczące przeprowadzanej operacji VLOS.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 20 kwie 2019, o 05:24

Jaka ubezpieczalnia?
Jakie ubezpieczenie?
Inne niż PSP albo Finansowa Chata?
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 20 kwie 2019, o 05:28

Wojtuś a ty zamiast przy wielkim piątku obzerac się chipsami przenioslbys łaskawie aptegocoince pitolenie do stosownego wątku.
Tutaj rozmawiamy o wyborze oferty, o niczym innym.
Grzecznie proszę rzecz jasna... Dopóki Jeszce jestem spokojny.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 23 kwie 2019, o 09:03

Update: Przyszła odpowiedź od PAŻPu.
Odpowiedź której się nie spodziewałem i na którą nie liczyłem.
Odpowiedź, która nie rozwiązała problemu, ale pomogła - przekierowała mnie do ULC.

PSP - nadal milczy.
Coś mi się zdaje że rok 2018 był ostatnim rokiem kiedy wykupiłem polisę w ERGO Hestia via PSP.

C.D.N.

EDIT: HESTIA!!!!
ERGO HESTIA, nie żaden Alianz :wall: :wall:
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 23 kwie 2019, o 11:37

Update: napisałem do ULC.
Z ciekawości zajrzałem też do tej całej Finansowej Chaty.
I co widzę?
Ubezpieczyciel jest ten sam.
I w PSP i w FC ubezpieczycielem jest ERGO Hestia.
W OWU również nie występuje słowo dron ani słowo model.

Zapytałem FC czy aby na pewno wariant
104 zł/rok – amatorskie ubezpieczenie operatora modeli latających – zakres ŚWIAT. Limit gwarancyjny 350.000 zł

to odpowiednie ubezpieczenie dla mnie (określając oczywiście wszystko co trzeba, czym latam, że niekomercyjnie i tak dalej).

Tak czy siak wychodzi na to, że ERGO Hestia jest na polskim rynku w tej kwestii monopolistą.
I dobrze, niech sobie będzie. Byleby tylko znalazł się ktoś kto z całą odpowiedzialnością będzie w stanie powiedzieć oficjalnie "TAK, to jest odpowiednie ubezpieczenie dla CIebie."
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 23 kwie 2019, o 12:35

Update:
No i mamy jasność.
Finansowa Chata nie ma żadnych oporów, żeby dokładnie wskazać wariant ubezpieczenia który należy wybrać.
Do tego odpowiada na maile w ciągu kilkunastu minut.
Do tego mam możliwość wyboru okresu ubezpieczenia: od dziś przez rok albo od początku następnego miesiąca przez rok.
Do tego ... chyba jest ciut taniej (ale to już mniej ważne).

Tak ogólnie to Finansowa Chata w porównaniu do PSP ... jakby to ująć ... Trochę mniej trąci betonem.

Ubezpieczenie kupione, sumienie uspokojone, temat zamknięty, choć nie przyszła jeszcze odpowiedź z ULC (jak przyjdzie - dam znać).

Póki co mam pisemną (mailową) odpowiedź z Finansowej Chaty - w razie gdyby była potrzebna - mogę udostępnić (mam na to też zgodę).
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 23 kwie 2019, o 12:46

....
Tak tylko jeszcze tytułem autorefleksji...
Głupio mi teraz, że tak późno się tą Finansową Chatą zainteresowałem.

Ale trochę marketingowo głupią nazwę sobie wymyślili...
Finansowa Chata - co to w ogóle jest??
Słyszę ten zwrot i od razu widzę jakąś taką starą drewnianą chatę z dachem krytym słomą. Tylko zapałkę rzucić i się zbuzuje w mgnieniu oka.

Za to Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe - oooo Paaanie, to zupełnie co innego.
Nie dość, że Polskie - jak to poważnie brzmi, prawie tak jak "Państwowe"... No i jeszcze "Stowarzyszenie" do tego...
Poważna sprawa pełną gebą - nie ma chuja we wsi.


Echhh....
.... i potem się dziwić, że marketingiem można człowiekowi sprzedać drogo gówno luzem tak, że będzie z tego zadowolony...
Awatar użytkownika
FockeWulf
Zaczyna się rozkręcać...
Posty: 54
Rejestracja: 13-03-2018
Lokalizacja: Oleśnica / Wrocław
Podziękowano: 4 razy

Postautor: FockeWulf » 23 kwie 2019, o 13:39

Jaki wariant wykupiłeś i jaką odpowiedź otrzymałeś?
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 25 kwie 2019, o 00:24

Ano, fakt - do meritum:

104 zł/rok – amatorskie ubezpieczenie operatora modeli latających – zakres ŚWIAT. Limit gwarancyjny 350.000 zł
Odpowiedź ... ;) że to jest właściwe ubezpieczenie do mojego niekomercyjnego / amatorskiego latania ;)

Musiałbym wkleić całość korespondencji żeby to miało sens, a IMHO - nie ma.
Generalnie: w OWU nie ma i nie będzie mowy o dronach ani modelach - o tym jest mowa w rozszerzeniu i treść rozszerzenia dostajemy na certyfikacie ubezpieczenia, brzmi ona następująco:

Zakres ubezpieczenia/Scope of insurance:
(M09) Odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym - ŚWIAT
Personal Third Party Liability UAVO Insurance - Worldwide
Suma gwarancyjna / Sum of insurance: 350.000 PLN

Rozszerzenie zakresu:
Ubezpieczenie OC osób użytkujących amatorsko i wyczynowo modele latające o masie (MTOW) do 20 kg (zgodnie z
załącznikiem nr 7 do Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 26 marca 2013 roku). Wyłączony par 3 ust 1 pkt 4 OWU.
Zakres ubezpieczenia NIE OBEJMUJE zarobkowego użytkowania bezzałogowych statków powietrznych / The scope of
insurance DOES NOT COVER the earning use of Unmanned Aerial Vehicles



Jak dla mnie - tyle ile trzeba.
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 25 kwie 2019, o 09:03

Dałbyś rade wrzucić treść paragrafu z OWU w którym opisane są wyłączenia? 2 lata temu to był paragraf 9, który zaczynał się " 1. Zakres ubezpieczenia nie obejmuje odpowiedzialności cywilnej za szkody: ..."
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 25 kwie 2019, o 09:58

Siur aj du:


1. Zakres ubezpieczenia nie obejmuje odpowiedzialności cywilnej za szkody:
1) za które osoba objęta ubezpieczeniem jest odpowiedzialna wskutek umownego przejęcia odpowiedzialności
cywilnej osoby trzeciej albo wskutek rozszerzenia zakresu własnej odpowiedzialności cywilnej wynikającej
z powszechnie obowiązujących przepisów prawa,
2) wyrządzone osobom bliskim wobec osób objętych ubezpieczeniem albo osobom przez nie zatrudnionym,
bez względu na podstawę prawną zatrudnienia,
3) polegające na wystąpieniu czystych strat finansowych nie związanych ze szkodą w mieniu ani na osobie,
4) związane z naruszeniem praw autorskich, patentów, znaków towarowych i nazw fabrycznych,
5) powstałe w związku z oddawaniem nieruchomości w odpłatne użytkowanie osobom trzecim na podstawie
umowy najmu, dzierżawy, użyczenia albo innego pokrewnego stosunku prawnego,
6) w wartościach pieniężnych, dokumentach, planach, zbiorach archiwalnych, filatelistycznych,
numizmatycznych, albo dziełach sztuki,
7) wynikłe z przeniesienia chorób zakaźnych, o których istnieniu osoba objęta ubezpieczeniem wiedziała lub przy
zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć,
8) powstałe wskutek osiadania gruntu, osunięcia się ziemi, zalania przez wody stojące lub płynące, a także
wskutek cofnięcia się cieczy w systemach kanalizacyjnych,
9) wynikłe z zagrzybienia, powolnego działania hałasu, wibracji, temperatury, wody, gazów, pyłów, bakterii,
wirusów. Za działanie powolne uznaje się takie działanie wymienionych czynników, które wpływa na otoczenie
w sposób ciągły, prowadząc do szkody, której nie można przypisać cech nagłych i niespodziewanych,
5
OC/OW030/1809
10) pokrywane na podstawie prawa geologicznego lub górniczego,
11) w mieniu ruchomym, z którego osoby objęte ubezpieczeniem korzystały na podstawie umowy najmu,
dzierżawy, leasingu, użyczenia lub innego pokrewnego stosunku prawnego,
12) bezpośrednio lub pośrednio wynikłe z emisji, wycieku lub innej formy przedostania się do powietrza, wody lub
gruntu substancji niebezpiecznych,
13) wynikłe z oddziaływania energii jądrowej, skażenia radioaktywnego, promieni laserowych i maserowych oraz
pola magnetycznego i elektromagnetycznego,
14) związane z działaniami wojennymi, stanem wojennym i wyjątkowym, wojną domową, zamieszkami
społecznymi, rozruchami, strajkami, lokautami i niepokojami społecznymi oraz aktami terroryzmu i sabotażu,
15) w związku z posiadaniem lub użytkowaniem jakichkolwiek pojazdów mechanicznych.
2. Ubezpieczenie nie pokrywa grzywien i kar administracyjnych lub sądowych oraz innych kar o charakterze
pieniężnym, w tym również odszkodowań o charakterze karnym, nałożonych na osoby objęte ubezpieczeniem.
3. Strony mogą uzgodnić wprowadzenie do umowy ubezpieczenia franszyzy redukcyjnej.




Jak dla mnie to tylko szwagrowi/siostrze/i_tak_dalej w samochód nie mogę wlecieć ... ;)
Reszta - z grubsza OK.
Awatar użytkownika
gcze
Elita forum...
Posty: 927
Rejestracja: 18-01-2019
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 145 razy
Podziękowano: 31 razy

Postautor: gcze » 25 kwie 2019, o 10:08

No i rzeźby też trzeba omijać ;-)

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka
XK K110 | T-REX 250 | Mini Titan | X360 | Trex 600n nadciąga| jumper T12
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 25 kwie 2019, o 10:18

W swoją lub służbową furę w leasingu lepiej też nie wlatywać.

Prawda jest taka, że uszkodzenie fury swojej, kogoś z rodziny lub kumpla jest najbardziej prawdopodobnym wypadkiem.
Ze względu na te wyłączenia poszedłem w nasze aeroklubowe ubezpieczenie, które ma rozszerzenie o szkody wzajemne między członkami sekcji i dodatkowo rozszerzoną ochronę na zawodach i pokazach.
Ubezpieczenie w firmie InterRisk - Vienna Insurance Group.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1685 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 25 kwie 2019, o 10:53

mwx pisze:W swoją lub służbową furę w leasingu lepiej też nie wlatywać.

Prawda jest taka, że uszkodzenie fury swojej, kogoś z rodziny lub kumpla jest najbardziej prawdopodobnym wypadkiem.


Dla ścisłości: O kumplach nie ma tu mowy ;)
Ale generalnie - tak owszem, masz rację.

mwx pisze:Ze względu na te wyłączenia poszedłem w nasze aeroklubowe ubezpieczenie, które ma rozszerzenie o szkody wzajemne między członkami sekcji i dodatkowo rozszerzoną ochronę na zawodach i pokazach.
Ubezpieczenie w firmie InterRisk - Vienna Insurance Group.



Świetnie.
i teraz o tym piszesz?? :hammer: :hammer: :hammer:
Pytałem wcześniej czy coś innego niż PSP albo FinansowaChata....

Tylko przypadkiem nie pisz nic więcej... gdzie to załatwić, ile kosztuje i tak dalej...
:gas:

Wróć do „Prawo i legislacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron