Nowe przepisy dla modelarzy i pilotów dronów

Kwestie formalne i prawne czyli co trzeba wiedzieć żeby nie wylądować na "dołku" i nie mieć doła...
Awatar użytkownika
PiotrMichal
Stały bywalec...
Posty: 144
Rejestracja: 19-01-2019
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 9 razy
Podziękowano: 7 razy

Postautor: PiotrMichal » 30 sty 2020, o 22:48

Dobra. Nie walka. Pytania do rozumnego i przyjaznego partnera. Króliczek potem. OK. Zaraz będzie mail.
Ale ludziska niech się ruszą i też pytają.
Pozdrawiamy,
Piotr & Michałek
Awatar użytkownika
Piotr_T
Elita forum...
Posty: 1278
Rejestracja: 13-06-2017
Lokalizacja: Józefosław
Podziękował: 70 razy
Podziękowano: 94 razy

Postautor: Piotr_T » 31 sty 2020, o 00:33

Wielkie podziękowania dla Klenia za ten wątek i informacje prawie że z pierwszej ręki, bo do tej pory, jak już, to pojawiały się pojedyncze głosy i raczej z wątpliwościami, a nie z konkretami.
Ze swojej strony wysmażyłem już krótkiego, ale wydaje mi się, że treściwego maila do ULC. Ciekawe, czy dostanę odpowiedź, ale na pewno przyczynię się do "naszej sprawy", jako jeden z wielu żywo zainteresowanych tematem.

Pozdrawiam,
Piotr.
Wirniki - XL Power 550, Protos Mini 325 3S, OMP Hobby M2 EXP
Skrzydła - Zeta Wing-Wing Z-84 2S, LIDL EDF 2S
FlySky FS-I6X
Awatar użytkownika
mwx
Olimp forum
Posty: 7200
Rejestracja: 23-09-2016
Lokalizacja: Poznań West
Podziękował: 45 razy
Podziękowano: 619 razy
Kontaktowanie:

Postautor: mwx » 31 sty 2020, o 02:12

Tak - każdy musi do ULCu napisać co o tym myśli i czego się obawia. Jeśli się nie odezwiemy to absolutnie nikt nie zwróci na nas uwagi, bo skąd ma wiedzieć że w ogóle istniejemy. Jesteśmy niszą w niszy. Podobno latacze RC to około jednego miliona ludzi na całej Ziemi. To bardzo mało, nikt nie zauważy jak po cichu znikniemy.
Z dość dużym niepokojem obserwuję to co się dzieje w US. Tam sytuacja jest poważna, jeśli wejdą w życie zaproponowane przepisy to praktycznie wyeliminują nasze hobby w tej postaci w jakiej je znamy. W UK już jest tak, że osoba niepełnoletnia nie ma prawa posiadać latadła RC.
Może się mylę, ale mam wrażenie że każdy biernie przyglądający się zmianom jakie nadchodzą przyczynia się do tego że zaraz ani my, ani nasze dzieci nie będą miały prawa wziąć nadajnika do łapy.

Tylko jak tu działać? Jak się zorganizować?
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3786
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 31 sty 2020, o 07:18

A wbrew pozorom, to co się dzieje w innych krajach będzie miało wpływ na to co dzieje się u nas.
Gdy ludzie w USA przestaną latać, to wiele firm produkujących nasze zabawki przestanie istnieć, albo ceny znacznie wzrosną.
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1684 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 31 sty 2020, o 09:40

No dobra, Panowie, wszyscy wiedzą co robić, to róbcie to! Te maile się same nie napiszą.

MacGyverek, niech ten "kochany" fejsbuk się do czegoś przyda! Skrzyknij tam tych wszystkich ludzi i niech piszą. Albo podlinkuj ten wątek - tu się nawet nie trzeba logować, zeby to przeczytać.
Treść przykładowego maila i przykładowych pytań już dostaliście.
Pytań macie mnóstwo.
PISZCIE!!!
Awatar użytkownika
PiotrMichal
Stały bywalec...
Posty: 144
Rejestracja: 19-01-2019
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 9 razy
Podziękowano: 7 razy

Postautor: PiotrMichal » 31 sty 2020, o 10:02

Przykład rozwiązania kwestii dzieci w UK
https://www.caa.co.uk/Consumers/Unmanned-aircraft/Our-role/Drone-and-model-aircraft-registration/
Wprowadzono dwa pojęcia:
- operator - odpowiedzialny za drona lub model. Nr operatora musi być umieszczony na dronie/modelu (250g - 20kg).
- flyer - pilot latający dronem lub modelem
"Flyer ID: [...] Minimum age: None, but children under 13 can only register with a parent or guardian present"
Czyli nie ma tam ograniczeń wiekowych dla pilotów, dzieci poniżej 13 lat latają pod nadzorem dorosłych.

Inna sprawa że w UK nie są z nowego prawa zadowoleni i uważają że to jest nagonka komercji w celu zawłaszczenia przestrzeni https://www.bbc.com/news/technology-48541783
a kluby tracą członków
https://www.telegraph.co.uk/news/2019/11/10/model-plane-flyers-call-exemption-drone-registration-scheme/
Pozdrawiamy,
Piotr & Michałek
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1684 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 31 sty 2020, o 10:13

No czyli jak zwykle jest dobrze, ale nie beznadziejnie.

Natomiast mnie szczerze średnio interesuje UK. Niech się o UK martwią ci co mieszkają w UK.
Mnie interesuje to co się dzieje tutaj.
A od biadolenia i samosięstraszenia apokaliptycznymi wizjami przepowiadającymi rychły koniec modelarstwa RCFM, nawet na forum - nic sie nie zmieni.
Pare osób złapie doła, a apokaliptyczne wizje staną się samospełniającymi się przepowiedniami - ot i wszystko.
Co prawda, ja osobiście i na taki scenariusz też mam przygotowaną moją odpowiedź behawioralną - ot po prostu stanę się kryminalistą i recydywistą. Latać nie przestane, chyba, że mnie w końcu za to wsadzą do pierdla. Ale jeśli już to tylko na dożywocie. Bo inaczej - kiedyś wyjdę, i znowu będę latał.
Ale póki co, mamy w zasięgu łatwiejsze i mniej "kosztowne" rozwiązania.

Więc do roboty!
Piotrek, napisałeś tego maila?
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1684 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 31 sty 2020, o 10:15

MAciuś - to samo! Nie biadol, tylko pisz.
Własnymi słowami. No, wiem, że umiesz.
Tak jak Pani w szkole uczyła. Raz raz.
;)
Awatar użytkownika
Carson
Faraon
Posty: 2201
Rejestracja: 22-05-2018
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Podziękował: 281 razy
Podziękowano: 112 razy

Postautor: Carson » 31 sty 2020, o 12:11

aikus pisze:No czyli jak zwykle jest dobrze, ale nie beznadziejnie.

Natomiast mnie szczerze średnio interesuje UK. Niech się o UK martwią ci co mieszkają w UK.
Mnie interesuje to co się dzieje tutaj.

A od biadolenia i samosięstraszenia apokaliptycznymi wizjami przepowiadającymi rychły koniec modelarstwa RCFM, nawet na forum - nic sie nie zmieni.
Pare osób złapie doła, a apokaliptyczne wizje staną się samospełniającymi się przepowiedniami - ot i wszystko.
Co prawda, ja osobiście i na taki scenariusz też mam przygotowaną moją odpowiedź behawioralną - ot po prostu stanę się kryminalistą i recydywistą. Latać nie przestane, chyba, że mnie w końcu za to wsadzą do pierdla. Ale jeśli już to tylko na dożywocie. Bo inaczej - kiedyś wyjdę, i znowu będę latał.
Ale póki co, mamy w zasięgu łatwiejsze i mniej "kosztowne" rozwiązania.

Więc do roboty!
Piotrek, napisałeś tego maila?


No fajnie tylko, ze to co sie dzieje w UK, USA w tym temacie i innych krajach dotknie rowniez nas jak zauwazyl MWX. Niszowe hobby stanie sie jeszcze bardziej niszowe. Albo producenci zwina manele albo koszty zabawy wzrosna - jakby juz nie byly dosc wysokie. Dla mnie te proponowane zmiany w przepisach sa malo przejrzyste... Nie mozna po prostu wprowadzic 2 typow licencji (w zasiegu wzroku, poza zasiegiem wzroku) i ewentualnie jakies dwa szczeble wagi latadła?
Awatar użytkownika
PiotrMichal
Stały bywalec...
Posty: 144
Rejestracja: 19-01-2019
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 9 razy
Podziękowano: 7 razy

Postautor: PiotrMichal » 31 sty 2020, o 12:36

aikus pisze:Piotrek, napisałeś tego maila?

Tak, przesyłam kopię na PW.
Pozdrawiamy,
Piotr & Michałek
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1684 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 31 sty 2020, o 12:56

Carson pisze:No fajnie tylko, ze to co sie dzieje w UK, USA w tym temacie i innych krajach dotknie rowniez nas jak zauwazyl MWX. Niszowe hobby stanie sie jeszcze bardziej niszowe. Albo producenci zwina manele albo koszty zabawy wzrosna - jakby juz nie byly dosc wysokie.



Ja pierdole no i co w związku z tym?? Jaki masz wpływ na to co sie dzieje w UK albo w stanach?
Masz jakiś?
To działaj!
Ja nie mam.

Carson pisze:Dla mnie te proponowane zmiany w przepisach sa malo przejrzyste... Nie mozna po prostu wprowadzic 2 typow licencji (w zasiegu wzroku, poza zasiegiem wzroku) i ewentualnie jakies dwa szczeble wagi latadła?


To wbrew pozorom wcale nie jest takie proste i tu ja osobiście widziałem niedoróbkę w obecnie obowiązujących przepisach (tych, których współautorem był Klenio).
Bo np. zrównują one modele o masie do 600g.
Co to oznacza?
To oznacza, że w danej strefie mogę latać np. kombatem, który waży mniej niż 600g (ale lata dużo dalej i wyżej), a nie mogę gauką, która waży 900g mimo, że helikiem - wiadomo - lata się raczej przy nodze.
Ale - to był drobiazg, a prawda jest taka, że nad przepisami siedział sztab ludzi mądrzejszych ode mnie i czynników było więcej niż tylko moje widzimisię.
Ostatnio zmieniony 31 sty 2020, o 13:02 przez aikus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1684 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 31 sty 2020, o 12:56

PiotrMichal pisze:
aikus pisze:Piotrek, napisałeś tego maila?

Tak, przesyłam kopię na PW.


Super, dostałem.
do Klenia też wysłałeś?
Prosił, żeby wysyłać..
Awatar użytkownika
PiotrMichal
Stały bywalec...
Posty: 144
Rejestracja: 19-01-2019
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 9 razy
Podziękowano: 7 razy

Postautor: PiotrMichal » 31 sty 2020, o 12:59

aikus pisze:do Klenia też wysłałeś?
Prosił, żeby wysyłać..

Tak
Pozdrawiamy,
Piotr & Michałek
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1684 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 31 sty 2020, o 13:08

No i super i brawo.
carson - pisz maila a nie dywaguj.


Słuchajcie, jak chcecie to możemy napisać teraz coś w rodzaju listu otwartego.
Niech każdy Tu zaproponuje wszystkie postulaty, zbierzemy to wszystko w jednego posta, ktoś z nas (mogę to być ja) wyśle maila, a tu będzie wisiał post pod którym wszyscy się podpiszemy.
Danych osobowych podawać na świat nie będziemy, ale autentyczność wszystkich osób jest do sprawdzenia bardzo łatwa i raczej nikt z tym polemizować nie będzie - wszyscy pośrednio lub bezpośrednio znamy się osobiście i wiemy, że jesteśmy ludźmi z krwi i kości, poza tym pisząc maila do ULC wystarczy wrzucić na CC adresy wszystkich którzy sie podpisali.

Maciuś się zastanawiał jak się zorganizować - no to proszę, mam pierwszy pomysł na szybko.
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3786
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 31 sty 2020, o 13:35

Właśnie wysłałem maila do ULC
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19689
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 31 sty 2020, o 14:15

Myśle, że aikusa pomysł nie jest głupi. Bo nie oszukujmy się, jest sporo osób, którym się nie będzie chcialo samemu, a tu bedzie okazja poszerzyć grono również o nich.
Awatar użytkownika
PiotrS
Olimp forum
Posty: 3786
Rejestracja: 19-06-2011
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 161 razy
Podziękowano: 238 razy
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrS » 31 sty 2020, o 14:48

można robić indywidualnie i grupowo
XLPower i Protos rc-heli.pl
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1684 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 31 sty 2020, o 15:12

No i oczywiście, że tak.
No to proszę:

viewtopic.php?f=55&t=9715

Proszę się dopisywać. Kto ma ochotę się podpisać adresem mailowym - proszę adresy mailowe do mnie na PW.
Awatar użytkownika
Don Mirson
Ja tu tylko sprzątam
Posty: 19689
Rejestracja: 11-05-2010
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 1767 razy
Podziękowano: 918 razy

Postautor: Don Mirson » 31 sty 2020, o 15:27

PiotrS pisze:można robić indywidualnie i grupowo
Najlepiej jedno i drugie.

Dodatkowo, warto zagonić to osoby z ekipy FB.
Ale to może jak komuś się będzie chciało w nowym wątku zrobić krótki wstęp dla ludzi z zewnątrz? Żeby było jasno o co chodzi?

Ja tak na razie tylko mądruje się bez konkretów bo w biegu...
Awatar użytkownika
aikus
Jaskiniowiec
Posty: 15948
Rejestracja: 29-09-2014
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1684 razy
Podziękowano: 1001 razy

Postautor: aikus » 31 sty 2020, o 15:33

No ja myślę, że odesłanie do lektury tego wątku nie jest najgłupszym pomysłem, choć może warto by było to jakoś streścić...
... albo nawet część treści z tego wątku wkleić już jako punkty listy do ULC...
Być może w weekend mi się uda coś wystrugać.
Musimy też ustalić jakiś termin do którego czekamy na głosy. Czasu do wejścia przepisów jest dużo, ale wiadomo, że nie możemy tyle czekać.
Myślę, że 2 tygodnie od dziś (czyli do 2020.02.16 - żeby jeszcze weekend był) by bylo OK.

Wróć do „Prawo i legislacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość