T-Rex 450

Align, Tarot, Alzrc, HK, CopterX i inne kompatybilne wynalazki
Awatar użytkownika
zborecque
Lider forum...
Posty: 1524
Rejestracja: 07-12-2014
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 102 razy
Podziękowano: 114 razy
Kontaktowanie:

Postautor: zborecque » 16 sie 2016, o 12:51

Widzę, że żyrko HK. Jest dobre do pierwszych lotów, ale na pewno bez problemu obsłuży tego Fusonica? Ustawione powinno być na pracę z serwem cyfrowym.
Serwa na tarczę rzeczywiście trochę słabe, ale do głowicy z Flybarem i do nauki będą OK.
Masz podwozie treningowe?

206930_AB_00_FB.EPS_1000.jpg


Jak dopiero uczysz się zawisu to przyda się bardzo. Z podwoziem potem jest trochę inny problem: ciężko się przełamać, żeby je zdjąć :)
v977 moim zdaniem to będzie dobre dopiero po opanowaniu zawisu. A zawisu na v977 nauczyć się będzie ciężko. Lepiej najpierw poćwiczyć na 450-tce.

Widzę również, że masz quada. Jak Ci nim idzie zawis? Wiszenie quadrocopterem (bez stabilizacji) jest podobne do wiszenia helikiem.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
GOOSKY RS4 | GAUI X7 | GAUI X5 | Tarot 450 PRO | 3x QUAD RACER | 2x ESA COMBAT | Radiomaster TX16S | FPV Combat fighter | more at my profile on ZBRC
Awatar użytkownika
Galo82
Elita forum...
Posty: 659
Rejestracja: 16-08-2016
Lokalizacja: Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 15 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Galo82 » 16 sie 2016, o 13:41

Podwozie mam :-) Jak poruszam Heli, to serwo pracuje i zmienia położenia wirnika, więc chyba ok. Quad ma kontroler Naze32, latanie nim nie jest aż takie trudne, quada złożyłem w niedzielę, a hk w poniedziałek dużo możliwości lotu jeszcze nie miałem, a przede mną jeszcze ustawianie tego heli, i tu już pierwsze pytanie, jak uruchamiam, Heli, to tarcza jest prawie idealnie w poziomie. Ale drążek gazu jest na dole, to dobrze ? Czy tarcza powinna być w poziomie dopiero przy środkowym ustawieniu ?
2 x XL Power 380 I XL Power 550 I OXY4max I OXY2 SH I
Fr-Sky X-lite Pro
Awatar użytkownika
zborecque
Lider forum...
Posty: 1524
Rejestracja: 07-12-2014
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 102 razy
Podziękowano: 114 razy
Kontaktowanie:

Postautor: zborecque » 16 sie 2016, o 14:02

Naze32 masz na CleanFlightcie czy na BaseFlightcie? Tak czy owak staraj się panować nad quadem w trybie bez stabilizacji (ACRO).

Nie pamiętam jak jest w modelach HK, ale zakładam że podobnie jak w Belcie, czy T-Rexach: czyli jest to tarcza 120 stopni (jeden punkt z tyłu i dwa z przodu - jeden z prawej drugi z lewej - odsunięte od siebie tworząc kąt 120 stopni). Taka tarcza sterowana jest trzema serwami, których praca regulowana jest mikserem: w przypadku głowicy z flybarem mikser jakiś musi być w apce.

Mikser powoduje taką pracę serw, że:

- ruszanie gazem góra-dół (THRO) powoduje, że cała tarcza równomiernie pochyla się w górę i w dół po wale (wszystkie trzy serwa idą góra-dół)
- ruszanie lotkami na boki (AILE) powoduje, że tarcza pochyla się na boki zgodnie z ruchem drążka (tylne serwo stoi mniej-więcej w miejscu, przednie serwa pracują tak, że przy ruchu drążkiem w prawo: prawe serwo pochyla tarczę w dół, a lewe wynosi ją do góry; przy ruchu drążkiem w lewo: lewe serwo pochyla tarczę w dół, a prawe wynosi ją do góry)
- ruszanie wysokością góra-dół (ELEV) powoduje, że tarcza pochyla się do przodu i do tyłu heli zgodnie z ruchem drążka (przy ruchu drążka w przód: przednie serwa idą w dół, a tylne idzie do góry; przy ruchu drążkiem w tył: przednie serwa idą do góry, a tylne idzie w dół);

A kombinacja ruchów wszystkimi drążkami powoduje jakąś wypadkową ww. ruchów :-) Czyli dodając gazu np. do 50% tarcza podniesie się do połowy zakresu (kąty zerowe), i w tej pozycji pochylenie AILE w lewo powoduje pochylenie tarczy w lewo na tej wysokości na której się znajduje itp.

Jak drążek gazu masz idealnie w połowie - to tarcza powinna być mniej więcej w połowie wysokości i ustawiona poziomo, kąty natarcia obu łopat powinny wynosić 0 stopni w każdej pozycji wirnika (obracając powoli wirnik - łopata ma 0 stopni nad ogonem, nad kabinką, po lewej i po prawej stronie). Zakładamy, że ster AILE i ELEV też są oczywiście na środku :). Jeśli drążek gazu masz na dole - to tarcza też powinna być cały czas poziomo, ale przesunie się na prawie sam dół (prawie, bo musi nadal mieć możliwość pochylania na boki i przód tył). W tej pozycji łopaty powinny mieć ok. -12 stopni (do nauki pierwszych zawisów wystarczy -9 stopni). Podobnie w najwyższej pozycji gazu: tarcza wędruje na prawie-samą-górę, nadal jest poziomo, i łopaty powinny mieć wszędzie +12 (lub np. +9) stopni.

Ruch tarczy trochę widać np. na tym filmie: https://www.youtube.com/watch?v=y7043fGg6GY
GOOSKY RS4 | GAUI X7 | GAUI X5 | Tarot 450 PRO | 3x QUAD RACER | 2x ESA COMBAT | Radiomaster TX16S | FPV Combat fighter | more at my profile on ZBRC
Awatar użytkownika
Galo82
Elita forum...
Posty: 659
Rejestracja: 16-08-2016
Lokalizacja: Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 15 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Galo82 » 16 sie 2016, o 16:42

Naze32, używam cleanflight, jest jakaś różnica latam w trybie horizon, bo w trybie nie akrobatycznych, dron wykonywał ruchy pochył prawo lewo bardzo szybko.. a w horizon lata w miarę ok. Nie wiem czego może to być przyczyna.
Silniki kręcą się prawidłowo śmigła też prawidłowo ale nie o tym w tym temacie :-) z tarczą jest jak przypuszczałem , więc mam źle ustawioną
2 x XL Power 380 I XL Power 550 I OXY4max I OXY2 SH I
Fr-Sky X-lite Pro
Awatar użytkownika
zborecque
Lider forum...
Posty: 1524
Rejestracja: 07-12-2014
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 102 razy
Podziękowano: 114 razy
Kontaktowanie:

Postautor: zborecque » 16 sie 2016, o 19:55

Jaką masz Naze? Rev5? Rev6? Ja bardzo podobny objaw miałem w mojej Rev6, ale okazało się, że płytka była całkiem uszkodzona, czekam teraz co zadecyduje ABC-RC bo latać się nie da ani naprawić.

Wrzuć filmik jak chodzi tarcza przy ruszaniu drążkami. Ktoś na pewno zawsze coś podpowie.
GOOSKY RS4 | GAUI X7 | GAUI X5 | Tarot 450 PRO | 3x QUAD RACER | 2x ESA COMBAT | Radiomaster TX16S | FPV Combat fighter | more at my profile on ZBRC
Awatar użytkownika
Galo82
Elita forum...
Posty: 659
Rejestracja: 16-08-2016
Lokalizacja: Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 15 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Galo82 » 18 sie 2016, o 08:16

Rev6, Filmik z tarczą wrzucę niebawem, a wątek o dronie, wrzucę w odpowiedni dział
2 x XL Power 380 I XL Power 550 I OXY4max I OXY2 SH I
Fr-Sky X-lite Pro
Awatar użytkownika
Galo82
Elita forum...
Posty: 659
Rejestracja: 16-08-2016
Lokalizacja: Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 15 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Galo82 » 23 sie 2016, o 19:48

https://youtu.be/flbROGWUHag

Tutaj filmik z pracy tarczy.. nie wiem czy dobrze się do tego zabrałem, wydaje mi się że łopaty nie pracują tak jak powinny..
2 x XL Power 380 I XL Power 550 I OXY4max I OXY2 SH I
Fr-Sky X-lite Pro
Awatar użytkownika
zborecque
Lider forum...
Posty: 1524
Rejestracja: 07-12-2014
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 102 razy
Podziękowano: 114 razy
Kontaktowanie:

Postautor: zborecque » 23 sie 2016, o 20:11

Ale na filmie nie widać jakie robisz ruchy drążkiem, a to ważne żeby ocenić czy tarcza chodzi "w odpowiednie strony".
Ogólnie wydaje się, że jest OK, chociaż mam wrażenie, że tylne serwo tarczy ma większe wychyły niż dwa przednie - a to może powodować nierówną pracę głównie w kanale PITCH. Jeśli masz mikser w apce (a zakładam, że jest bo tarcza wygląda na poprawnie miksowaną) - może można tam ustawiać zakresy pracy każdego z serw niezależnie?
GOOSKY RS4 | GAUI X7 | GAUI X5 | Tarot 450 PRO | 3x QUAD RACER | 2x ESA COMBAT | Radiomaster TX16S | FPV Combat fighter | more at my profile on ZBRC
Awatar użytkownika
Mustaf90
Stały bywalec...
Posty: 102
Rejestracja: 06-07-2016
Lokalizacja: Szaflary (Małopolskie)
Podziękował: 15 razy
Podziękowano: 32 razy

Postautor: Mustaf90 » 23 sie 2016, o 20:32

Galo82 pisze:https://youtu.be/flbROGWUHag

Tutaj filmik z pracy tarczy.. nie wiem czy dobrze się do tego zabrałem, wydaje mi się że łopaty nie pracują tak jak powinny..


Sprawdź czy na pewno kulki snapów są w takiej samej odległości od osi serwa na każdym orczyku. Jeżeli ruszasz "gazem" tarcza ma się poruszać góra-dół ale cały czas pozostawać w poziomie. U Ciebie wygląda że przy dodawaniu kątów tarcza pochyla się do przodu. Jeżeli kulki są w takiej samej odległości na wszystkich serwach i zakładałeś orczyki na serwach w neutrum (co ważne do zakładania orczyków gaz również musi być na środku) to problemu trzeba szukać w mikserach nadajnika.

Pozdrawiam, Dawid.
Flota: 600N Pro, 600N Super pro, Aelous 50, T-rex 450SE
Awatar użytkownika
szymonstempien
Stały bywalec...
Posty: 155
Rejestracja: 01-10-2014
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Podziękowano: 9 razy

Postautor: szymonstempien » 23 sie 2016, o 20:41

Czy mi się wydaje czy przednie prawe serwo się rusza w ramie?
Awatar użytkownika
Galo82
Elita forum...
Posty: 659
Rejestracja: 16-08-2016
Lokalizacja: Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 15 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Galo82 » 23 sie 2016, o 20:46

Bo i tu chyba jest problem, kulki nie są tak samo na wszystkich orczykach, orczyki chyba są za długie, na jednym przesunąłem na 3 oczko, na pozostałych dalej jest na 2 oczku..

Zakres serwa w apce jaka to opcja ?
Subtrim - mogę wyrównać orczyk, czego szukać ?
Ale tak jak mówię snap na tylnim serwie jest pod kątem i to powoduje że wychyla się bardziej.
2 x XL Power 380 I XL Power 550 I OXY4max I OXY2 SH I
Fr-Sky X-lite Pro
Awatar użytkownika
kubacki
Lider forum...
Posty: 2071
Rejestracja: 28-12-2015
Lokalizacja: Będzin
Podziękował: 114 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kubacki » 23 sie 2016, o 21:00

Wpadnij z helikiem to ustawimy wszystko na miejscu
Goosky S2 Legend
XL Protos 380 V2
Spektrum NX10
Awatar użytkownika
Mustaf90
Stały bywalec...
Posty: 102
Rejestracja: 06-07-2016
Lokalizacja: Szaflary (Małopolskie)
Podziękował: 15 razy
Podziękowano: 32 razy

Postautor: Mustaf90 » 23 sie 2016, o 21:11

szymonstempien pisze:Czy mi się wydaje czy przednie prawe serwo się rusza w ramie?


Też mi się tak wydaje, coś tam jest niedokręcone:P

Galo82 pisze:Bo i tu chyba jest problem, kulki nie są tak samo na wszystkich orczykach, orczyki chyba są za długie, na jednym przesunąłem na 3 oczko, na pozostałych dalej jest na 2 oczku..

Zakres serwa w apce jaka to opcja ?
Subtrim - mogę wyrównać orczyk, czego szukać ?
Ale tak jak mówię snap na tylnim serwie jest pod kątem i to powoduje że wychyla się bardziej.


Na sam początek trzeba to ogarnąć mechanicznie. Kulki snapów w tych samych odległościach, wyzeruj wszystkie trymery i sub trim'y, ustaw wszystkie drążki w nadajniku na środek ( najlepiej zasilić odbiornik z pakietu nimh 4,8V i z odpiętym regulatorem dla bezpieczeństwa, ew odpiąć silnik lub ustawić wszystkie krzywe gazu na 0) i wtedy zakładać orczyki na serwa pod kątem 90*. Może się zdarzyć że orczyki nie siądą idealnie prostopadle do wału głównego i to dopiero korygujesz sub trim'em. Później długości popychaczy i cała dalsza zabawa.

Jeżeli nie napisałem dość zrozumiale pytaj, jest też sporo filmików na YT jak to zrobić więc powinno się udać;)

Pozdrawiam, Dawid.
Flota: 600N Pro, 600N Super pro, Aelous 50, T-rex 450SE
Awatar użytkownika
Galo82
Elita forum...
Posty: 659
Rejestracja: 16-08-2016
Lokalizacja: Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 15 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Galo82 » 23 sie 2016, o 21:27

kubacki pisze:Wpadnij z helikiem to ustawimy wszystko na miejscu


Pisz kiedy :-)

A tak serio spróbuję jeszcze raz :-)
2 x XL Power 380 I XL Power 550 I OXY4max I OXY2 SH I
Fr-Sky X-lite Pro
Awatar użytkownika
kubacki
Lider forum...
Posty: 2071
Rejestracja: 28-12-2015
Lokalizacja: Będzin
Podziękował: 114 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kubacki » 23 sie 2016, o 21:39

Wracam z delegacji w piątek wieczorem także w sobotę można się spotkać,wytłumaczę Ci jak wyregulowac Reksia, i krok po kroku sam go wyregulujesz a ja będę nadzorował twoje prace nad modelem. W taki sposób sam nauczysz się co jak i dlaczego itd itp
Goosky S2 Legend
XL Protos 380 V2
Spektrum NX10
Awatar użytkownika
Galo82
Elita forum...
Posty: 659
Rejestracja: 16-08-2016
Lokalizacja: Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 15 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Galo82 » 24 sie 2016, o 11:20

Załóżmy że tarcza jest idealnie w pozimie, alę kąty przy max i min, nie są takie jak powinny czyli u góry za dużo na dole za mało,
co robię ? muszę skracać wszystkie 3 snapy ?
czy mogę to z apki wyrównać ? i czym ?
mam takie opcje end-point, tu mogę zakresy pracy zmieniać ?
i opcje swash afr

a w niej 3 rzeczy do zmiany
aileron 50
pitch 50
elevator 50
2 x XL Power 380 I XL Power 550 I OXY4max I OXY2 SH I
Fr-Sky X-lite Pro
Awatar użytkownika
marek_c4
Lider forum...
Posty: 1956
Rejestracja: 23-10-2014
Lokalizacja: Swarzędz
Podziękował: 18 razy
Podziękowano: 57 razy
Kontaktowanie:

Postautor: marek_c4 » 24 sie 2016, o 11:39

Galo82 pisze:Załóżmy że tarcza jest idealnie w pozimie, alę kąty przy max i min, nie są takie jak powinny czyli u góry za dużo na dole za mało,
co robię ? muszę skracać wszystkie 3 snapy ?
czy mogę to z apki wyrównać ? i czym ?
mam takie opcje end-point, tu mogę zakresy pracy zmieniać ?
i opcje swash afr

a w niej 3 rzeczy do zmiany
aileron 50
pitch 50
elevator 50

Wydaje mi się że najlepiej było by ustawić to najpierw mechanicznie (zmniejszając długości cięgien pomiędzy serwem a tarczą)
Trymery w radiu powinno być na zero, a orczyki serw możliwie blisko poziomego położenia.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Galo82
Elita forum...
Posty: 659
Rejestracja: 16-08-2016
Lokalizacja: Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 15 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Galo82 » 24 sie 2016, o 11:48

ok i tak spróbuje dzięki :)
2 x XL Power 380 I XL Power 550 I OXY4max I OXY2 SH I
Fr-Sky X-lite Pro
Awatar użytkownika
Galo82
Elita forum...
Posty: 659
Rejestracja: 16-08-2016
Lokalizacja: Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza
Podziękował: 16 razy
Podziękowano: 15 razy
Kontaktowanie:

Postautor: Galo82 » 24 sie 2016, o 19:22

Siedziałem trochę nad tym dziś i udało się to chyba ustawić :-)

https://youtu.be/kVjDZKdV8DI

Tak to wygląda, kąty +/- 9,5
Krzywa gazu i skoku ustawiona dla normal i idle up, korzystałem z manuala dla t-rex 450 se v2

Teraz ogon..
Wyważanie i gotowanie łopat.
2 x XL Power 380 I XL Power 550 I OXY4max I OXY2 SH I
Fr-Sky X-lite Pro
Awatar użytkownika
kubacki
Lider forum...
Posty: 2071
Rejestracja: 28-12-2015
Lokalizacja: Będzin
Podziękował: 114 razy
Podziękowano: 67 razy

Postautor: kubacki » 24 sie 2016, o 19:47

Kąty ustaw +/-11, najlepsze ustawienia znajdziesz na YouTube wpisując warsztaty strefa hobby masz tam ustawienia Trexa 450 od podstaw krok po kroku.
Goosky S2 Legend
XL Protos 380 V2
Spektrum NX10

Wróć do „Align i jego klony”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość